SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wyszukiwarka

Znalezione pod frazą:

c

 • ADRENALINI 0.1 % [ POLFA ]

  Post
  Doping

  Pierwszy lepszy opis z google Adrenalina (zwana takżeEpinefryną, nazwa systematyczna: 4-benzeno-1,2-diol, wzór sumaryczny: C9H13NO3, ATC: C 01 CA 24) – hormon i neuroprzekaźnik katecholaminowy wytwarzany przez rdzeń nadnerczy i wydzielany na zakończeniach włókien współczulnego układu nerwowego. Pierwsza nazwa pochodzi z łaciny od "ad- +renes, a druga z greki od "epi- +nephros oznaczają to samo - t.j "nad nerką". Adrenalina odgrywa decydującą rolę w mechanizmie stresu, czyli błyskawicznej reakcji organizmu człowieka i zwierząt kręgowych na zagrożenie, objawiąjących się przyspieszonym biciem serca, wzrostem ciśnienia krwi, rozszerzeniem oskrzeli, rozszerzeniem źrenic itp. Oprócz tego adrenalina reguluje poziom glukozy (cukru) we krwi, gdyż jest koenzymem uruchamiającym przemianę glikogenu w glukozę. Adrenalina występuje również w roślinach. Jej znaczenie farmakologiczne jest ograniczone z powodu niewielkiej trwałości hormonu. Podana dożylnie działa szybko, ale krótko i jest w tej postaci stosowana przy reanimacji. Ma ona w tym zastosowaniu działanie pobudzające kurczliwość mięsnia sercowego, poprawiające przewodnictwo bodźców w sercu, a także poprawę skuteczności defibrylacji elektrycznej. Jest stosowana w leczeniu wstrząsu anafilaktycznego i w tych przypadkach napadów astmy oskrzelowej, która nie działa na podawanie innych leków i staje się zagrożeniem życia. Podana doustnie zostaje rozłożona przez soki trawienne. Adrenalina należy do szeregu fenetylamin. Pod względem chemicznym jest pochodną katecholu, która w organizmach żywych jest otrzymywana w w wyniku reakcji dwóch aminokwasów - fenyloalaniny i tyrozyny. Adrenalina była pierwszym hormonem otrzymanym w stanie krystalicznym. Wytworzył go w 1901 roku japoński chemik Jokichi Takamine. Proces sztucznego wytwarzania opracował w 1904 roku Friedrich Stolz. Działanie adrenaliny polega na bezpośrednim pobudzeniu zarówno receptorów α-, jak i β-adrenergicznych, przez co wykazuje działanie sympatykomimetyczne. Wyraźny wpływ na receptory α widoczny jest wobec naczyń krwionośnych, ponieważ w wyniku ich skurczu następuje wzrost ciśnienia tętniczego. Adrenalina przyspiesza czynność serca jednocześnie zwiększając jego pojemność minutową, w nieznaczny sposób wpływając na rozszerzenie naczyń wieńcowych; rozszerza też źrenicę i oskrzela ułatwiając i przyśpieszając oddychanie. Ponadto hamuje perystaltykę jelit, wydzielanie soków trawiennych i śliny oraz obniża napięcie mięśni gładkich. Adrenalina jako hormon działa anatagonistycznie w stosunku do insuliny - przyspiesza glikogenolizę, zwiększając stężenie glukozy w krwi. Wyrzut adrenaliny do krwi jest jednym z mechanizmów uruchamianych przy hipoglikemii.

  Odpowiedzi: 14 Ilość wyświetleń: 6196 Data: 4/3/2005 10:49:31 PM Liczba szacunów: 0
 • kortyzol.! jak blokować?

  Post
  Odżywki i suplementy

  1g witaminy c przed i po treningu. z dodatkow przeciwutleniacze jak witamina E. http://www.sfd.pl/Hardkorowy__NIE_HORMONALNY__zestaw_suplement%C3%B3w!-t638787.html

  Odpowiedzi: 5 Ilość wyświetleń: 2621 Data: 10/28/2010 5:16:49 PM Liczba szacunów: 0
 • Luty-Konkurs Sportowa Sylwetka-Gwid

  Post
  Po 35 roku życia

  Myślałem,że już lepiej u Ciebie z tym kregosłupem... W takim układzie cieżko mostkować. masti to nie jest już "tylko kontuzja" to już dożywotni codzienny ból:-| kwestia nie jest do naprawy. jak to powiedzieli lekarze " trzeba się nauczyć z tym żyć". ugranie 20 kg więcej już będzie dużym osiągnięciem bez mostka. ale cóż c'est la vie, trzeba tyrać dalej bo życie jako słabeusz nie jest dla mnie.

  Odpowiedzi: 52 Ilość wyświetleń: 3356 Data: 2/4/2015 1:29:16 PM Liczba szacunów: 0
 • Dobór odżywek

  Post
  Odżywki i suplementy

  Na pewno w ciągu dnia spalasz sporo kalorii więc rozsądnym wyjściem było by uzupełnić je gainerem (tam gdzie nie możesz zjeść normalnego posiłku z powodu braku czasu) z tym tylko że gainer to słabej jakości węgle. Możesz próbować np. mix płatków owsianych z odżywką białkową - na pewno jakościowo będzie lepiej niż gainer. Tak jak TomQ wspomniał wyżej - sucha masa mięśniowa głównie zależy od a) Diety i nadwyżki kcal b) dobrej regeneracji (snu) c) odpowiednio ukierunkowanego treningu. Osobiście polecił bym Ci białko WPC + jabłczan kreatyny (nie podlewa tak wodą) + BCAA około treningowo (głównie boks) i ew. jakąś kofeinę dla pobudzenia jeśli chodzi o suple :-)) Taki zestaw był by okej.

  Odpowiedzi: 9 Ilość wyświetleń: 611 Data: 2/25/2016 8:57:35 PM Liczba szacunów: 0
 • Creamass

  Post
  Odżywki i suplementy

  Węglowodany (100% maltodekstryny - hydrolizat) 100 g wyższe oligosacharydy 85,5 g maltotrioza 8,3 g maltoza 5,2 g dekstroza 1,0 g Witaminy 100 g E 9,0 mg (90%) Tiamina 0,7 mg (50%) Ryboflawina (B2) 0,8 mg (50%) B6 0,9 mg (45%) B12 1,5 mcg (150%) Kwas foliowy 0,8 mg (40%) Pantotenian wapnia 3,0 mg (50%) Amid kwasu nikotynowego 9,0 mg (50%) Biotyna 0,1 mg (67%) C 32 mg (50%) Jod 30 mcg (20%) W nawiasach podano stopień realizacji zalecanego dziennego spożycia. Wartość odżywcza 100 g Białko 25 g Tłuszcz (olej MCT, lecytyna) 2 g Węglowodany 69 g Wartość energetyczna 1752 kJ 394 kcal Białko pszeniczne, białko mleka oraz białko jaja kurzego zawiera następujące aminokwasy: alanina, arginina, kwas asparaginowy, cystyna, kwas glutaminowy, peptyd glutaminy, glicyna, histydyna, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, ornityna, fenyloalanina, prolina, seryna, treonina, tryptofan, tyrozyna, walina, karnityna, inozyna, tauryna. Związki mineralne i pierwiastki śladowe zawarte w minimalnych ilościach w składnikach aktywnych: sód, wapń, potas, magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź, fluor, cynk, jod, mangan, molibden, siarka, chlor, bar, chrom, lit, nikiel, srebro, tytan, wanad, aluminium, krzem i wiele innych. Enzymy: lipazy, amylazy, proteazy, bromelaina, papaina. Składniki mineralne i pierwiastki śladowe: wapń, chrom, żelazo, potas, magnez, selen, jod. Substancje lipotropowe: cholina, inozytol, HCA, Peptid FM. Masz tu skład odżywki według producenta!!

  Odpowiedzi: 28 Ilość wyświetleń: 2564 Data: 12/26/2005 12:30:59 PM Liczba szacunów: 0
 • Fedor vs Monson

  Post
  Scena MMA i K-1

  Moze być ciekawa walka. Jezeli Jeff obali Fedora to różnie się to moze potoczyć. Właśnie złapałem się na tym, że zastanawiam się przed każdą walką Fedora jak wygra, a nie czy wygra Zmieniony przez - emceha w dniu 2006-12-04 01:07:05

  Odpowiedzi: 40 Ilość wyświetleń: 4194 Data: 12/4/2006 1:03:06 AM Liczba szacunów: 0
 • WINSTROL ZDJECIA - FAKE?? WAZNE!!

  Post
  Doping - zdjęcia

  Zalezy mi wiec prosze o jak najwieksza ilosc komentarzy. Nie chce jesc witaminki C badz trujaka hehehe

  Odpowiedzi: 16 Ilość wyświetleń: 5744 Data: 2/6/2008 9:19:21 PM Liczba szacunów: 0
 • Problem z biciem propki

  Post
  Doping

  snara znam tą stronke, te punkty c na zdjeciach już wykprzystałem, gdzie teraz mam sie poruszać, żeby zrobić injekcje? w góre? w bok czy gdzie ? W góre bliżej biodra myślę będzie chyba lepej co ? Panowie, napewmo nie tylko ja borykam się z takim problemem ale i wiecej świżaków, więc pomóżcie. Naprawde Wy nie macie problemów z udami ?

  Odpowiedzi: 26 Ilość wyświetleń: 1624 Data: 4/2/2012 6:00:05 PM Liczba szacunów: 0
 • Zawody

  Post
  Informator ZACHODNIOPOMORSKI

  REGULAMIN ZAWODÓW Cele zawodów: - popularyzacja wyciskania leżąc i sportów siłowych wśród młodzieży - wyłonienie zwycięzców otwartych zawodów w wyciskaniu Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Kultury w Dziwnowie przy ul. Reymonta 10 Termin i miejsce: termin: 10.04.2010r. miejsce: Hala Widowiskowo-Sportowa przy ul. Reymonta 10 Proponowany program zawodów - do 14.00 zamknięcie listy startowej - ok.14.00-15.00 ważenie zawodników - 16.00 rozpoczęcie zawodów i start kategorii mężczyzn Warunki uczestnictwa: W zawodach uczestniczyć mogą : - w zawodach mogą wziąć udział wyłącznie mężczyźni , - każdy chętny bez względu na wiek , - osoba zdrowa bez ukrytych schorzeń, - osoby niepełnoletnie przedkładają przy zapisach pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, - zgoda może być wyrażona w formie ustnej, jeśli opiekun lub rodzic towarzyszy zawodnikowi. Zawodnicy muszą spełniać następujące warunki: - zgłoszenie się na ważenie o godzinie 14.00 - umieszczenie imienia i nazwiska na liście startowej - zawodnik nie może znajdować się pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających - dopuszczeniu do zawodów decyduje Sędzia Główny Zasady rywalizacji - Rywalizacja w czterech kategoriach wiekowych a) do 23 lat b) 23 do 40 lat c) 40-50 lat d) powyżej 50 lat e) rywalizacja drużynowa - Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami IPF i PZKFiTS . Podczas startu wolno używać następującego sprzętu osobistego: - kostium ciężarowy z długimi nogawkami, - obcisłe spodenki z lycry z długimi nogawkami, - standardowy pas ciężarowy z dwiema szlufkami, - pozostały sprzęt jak podkoszulki „T-shirt”, obuwie, skarpety itd. muszą być zgodne z przepisami IPF, - posiadać obuwie zmienne. Nie wolno używać: - kostiumów wspierających zawodnika w podnoszeniu ciężaru, tj. m.in. firm Olimpus, Tytan, Marathon, Inzer, Craine i podobnych, - koszulek do wyciskania firmy Inzer i innych, - bandaży na kolana i nadgarstki wspomnianych wyżej firm. Klasyfikacja: Najlepszym zawodnikiem imprezy zostanie zawodnik z największą ilością punktów Wilks’a. Nagrody - Trzy pierwsze miejsca w kategoriach zostaną nagrodzone pucharami. - Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz koszulki. - Zwycięzcy według punktacji Wilks’a mężczyzn nagrodzeni zostaną pucharami, nagrodami rzeczowymi, dyplomami i słodką niespodzianką. Zgłoszenia Przez osobiste zgłoszenie się w dniu zawodów (10.04.2010) do godziny 14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Reymonta 10 w Dziwnowie Informacje Wszelkich informacji udziela August Wolniakowski Telefony: 091 3813227, komórkowy 604 18 22 00 Informacje na temat dojazdu Dziwnów leży 12 km od Kamienia Pomorskiego przy ujściu rzeki Dziwny w północno - zachodniej części Polski Miejsce zawodów znajduje się w Hali Widowiskowo-Sportowej (siedziba organizatora) przy ul Reymonta 10 w odległości 50 metrów od morza. Istnieje możliwość noclegu w hotelu obiektu sportowego po uprzednim zarezerwowaniu miejsc. Postanowienia końcowe - Organizator zastrzega sobie prawo interpretacji Regulaminu. - Uczestnicy zawodów powinni ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. - Wszystkie sprawy sporne nie objęte Regulaminem rozstrzygać będzie Komisja Odwoławcza złożona z Organizatora, oraz Sędziego Głównego. - W sprawach spornych decydujący głos ma Organizator oraz Sędzia Główny. - Zawodnik który zostanie wpisany na listę startową niniejszym zapoznał się z regulaminem w/w zawodów i akceptuje go w całości Zmieniony przez - masarniak w dniu 2010-03-24 09:23:48

  Odpowiedzi: 32 Ilość wyświetleń: 3571 Data: 3/23/2010 9:12:15 AM Liczba szacunów: 0
 • Zawody

  Post
  Informator ZACHODNIOPOMORSKI

  08:50:12 REGULAMIN ZAWODÓW 1. Cele zawodów: - popularyzacja wyciskania leżąc i sportów siłowych wśród młodzieży - wyłonienie zwycięzców otwartych zawodów w wyciskaniu 2. Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Kultury w Dziwnowie przy ul. Reymonta 10 3. Termin i miejsce: termin: 10.04.2010r. miejsce: Hala Widowiskowo-Sportowa przy ul. Reymonta 10 4. Proponowany program zawodów - do 14.00 zamknięcie listy startowej - ok.14.00-15.00 ważenie zawodników - 16.00 rozpoczęcie zawodów i start kategorii mężczyzn 5. Warunki uczestnictwa: W zawodach uczestniczyć mogą : - w zawodach mogą wziąć udział wyłącznie mężczyźni , - każdy chętny bez względu na wiek , - osoba zdrowa bez ukrytych schorzeń, - osoby niepełnoletnie przedkładają przy zapisach pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, - zgoda może być wyrażona w formie ustnej, jeśli opiekun lub rodzic towarzyszy zawodnikowi. Zawodnicy muszą spełniać następujące warunki: - zgłoszenie się na ważenie o godzinie 14.00 - umieszczenie imienia i nazwiska na liście startowej - zawodnik nie może znajdować się pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających - dopuszczeniu do zawodów decyduje Sędzia Główny 6. Zasady rywalizacji - Rywalizacja w czterech kategoriach wiekowych a) do 23 lat b) 23 do 40 lat c) 40-50 lat d) powyżej 50 lat e) rywalizacja drużynowa - Zawody zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami IPF i PZKFiTS . Podczas startu wolno używać następującego sprzętu osobistego: - kostium ciężarowy z długimi nogawkami, - obcisłe spodenki z lycry z długimi nogawkami, - standardowy pas ciężarowy z dwiema szlufkami, - pozostały sprzęt jak podkoszulki „T-shirt”, obuwie, skarpety itd. muszą być zgodne z przepisami IPF, - posiadać obuwie zmienne. Nie wolno używać: - kostiumów wspierających zawodnika w podnoszeniu ciężaru, tj. m.in. firm Olimpus, Tytan, Marathon, Inzer, Craine i podobnych, - koszulek do wyciskania firmy Inzer i innych, - bandaży na kolana i nadgarstki wspomnianych wyżej firm. 7. Klasyfikacja: Najlepszym zawodnikiem imprezy zostanie zawodnik z największą ilością punktów Wilks’a. Nagrody - Trzy pierwsze miejsca w kategoriach zostaną nagrodzone pucharami. - Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz koszulki. - Zwycięzcy według punktacji Wilks’a mężczyzn nagrodzeni zostaną pucharami, nagrodami rzeczowymi, dyplomami i słodką niespodzianką. 8. Zgłoszenia Przez osobiste zgłoszenie się w dniu zawodów (10.04.2010) do godziny 14.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Reymonta 10 w Dziwnowie 9. Informacje Wszelkich informacji udziela August Wolniakowski Telefony: 091 3813227, komórkowy 604 18 22 00 10. Informacje na temat dojazdu Dziwnów leży 12 km od Kamienia Pomorskiego przy ujściu rzeki Dziwny w północno - zachodniej części Polski Miejsce zawodów znajduje się w Hali Widowiskowo-Sportowej (siedziba organizatora) przy ul Reymonta 10 w odległości 50 metrów od morza. Istnieje możliwość noclegu w hotelu obiektu sportowego po uprzednim zarezerwowaniu miejsc. 11. Postanowienia końcowe - Organizator zastrzega sobie prawo interpretacji Regulaminu. - Uczestnicy zawodów powinni ubezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków. - Wszystkie sprawy sporne nie objęte Regulaminem rozstrzygać będzie Komisja Odwoławcza złożona z Organizatora, oraz Sędziego Głównego. - W sprawach spornych decydujący głos ma Organizator oraz Sędzia Główny. - Zawodnik który zostanie wpisany na listę startową niniejszym zapoznał się z regulaminem w/w zawodów i akceptuje go w całości

  Odpowiedzi: 32 Ilość wyświetleń: 3571 Data: 4/5/2010 9:41:55 PM Liczba szacunów: 0
 • mono z sokiem

  Post
  Odżywki i suplementy

  Akurat w domu mam malinowy, to ma taki skład: cukier syrop glukozowo-fruktozowy sok malinowy (19%) z zagęszczonego soku malinowego sok araniowy (11%) z zagęszczonego soku araniowego woda kwas cytrynowy - regulator kwaskowości witamina C substancja wzbogacająca A co do zapijania, to po prostu wsypać proszek do gardła i popić czymś? karmel - barwnik aromat Zmieniony przez - AdolfiQ w dniu 2010-07-26 11:54:09

  Odpowiedzi: 20 Ilość wyświetleń: 1761 Data: 7/26/2010 11:53:11 AM Liczba szacunów: 0
 • Bieganie na średnie oraz krótkie dystanse, oraz ubiór w zimę

  Post
  Inne dyscypliny

  Przeczytaj dokładnie jeszcze raz co napisałem. Rozumie że nie masz pojęcia jak wygląda trening szybkości sprintera, trening skoczności czy zwykłej tempówki bo gdybyś wiedział wiedział byś też dlaczego utrzymanie ciepłoty mięśnia jest taka ważna oraz co daje jego wysoka temperatura. Tak w takich przypadkach nawet przegrzewanie jest wskazane. Jeśli chcesz biegać przy -10 st twoja wola, biegaj jak chcesz ale jestem pewny że po zrobieniu 3 startów na pełnej prędkości lub przebiegnięciu kilku 40-60m odcinków na maxa w samych getrach przy -10 st C miałbyś duże szanse naderwania mięśnia a już na pewno twoje czasy były by zdecydowanie gorsze niż gdybyś odpowiednio rozgrzał i UTRZYMAŁ ciepło mięśnia. Zmieniony przez - aeaa w dniu 2015-12-21 15:53:16

  Odpowiedzi: 11 Ilość wyświetleń: 2606 Data: 12/21/2015 3:51:40 PM Liczba szacunów: 0
 • Bieganie na średnie oraz krótkie dystanse, oraz ubiór w zimę

  Post
  Inne dyscypliny

  inny przykład: idziesz na siłownie i bez rozgrzewki próbujesz wyciskać sztangę np maksymalny ciężar jaki potrafisz podnieść i okazuje się że mieśnię w temperaturze pokojowej pozwoliły ci wycisnąć np: 100 kg. Zrób rozgrzewkę podnieś temperaturę mięśnia o kilka stopni i okaże się że machnąłeś 110 kg. Poczekaj 15-20 min aż mięśnie ostygną i spróbuj ponownie wyciskać... i co znów tylko 100 kg. A to wszystko w temp pokojowej a gdzie jej tam do np: + 10st c bez rozgrzewki i odpowiedniemu ubiorowi ? sprinter między odcinkami które biega na treningu ma przerwy czasem dochodzące do 10 min bez odpowiedniego ubioru mięśnie zdąża schłodzić się i nie będą już tak elastyczne co może spowodować kontuzję nie mówiąc o zdecydowanie gorszym czasie biegu.

  Odpowiedzi: 11 Ilość wyświetleń: 2606 Data: 12/21/2015 6:03:20 PM Liczba szacunów: 0
 • dobry twarz do filmów

  Post
  Galeria Zdjęć

  Na c*** to piszecie jak pewnie tego nie przeczyta

  Odpowiedzi: 31 Ilość wyświetleń: 5193 Data: 9/27/2005 8:50:02 PM Liczba szacunów: 0
 • Cykl mety

  Post
  Doping

  Ogólnie to mało tych witamin masz warto zebyś dokupił sobie omege 3 chyba że masz w diecie np olej lniany to masz załatwione kwasy omega 3 i 6. Warto zaopatrzyć się w witaminy z grupy B tzw. compositum i dodatkowo ceynk, wit A, E, C a jak chcesz na wypasie to i Q10. Tylko żadnych typu centrum itp. bo to szmelc.

  Odpowiedzi: 41 Ilość wyświetleń: 2053 Data: 10/7/2013 9:49:07 AM Liczba szacunów: 0
 • Cykl mety

  Post
  Doping

  W przyszłym miesiącu też lece z metą bałkana i powiem Ci jak ja robie. Meta Bałkan 15mg ed w 3 dawkach po 5 mg każda porcja do posiłku o godzinach 8, 13 i 18.Do każdej porcji mety tabletka sylimarolu ( uważam że jest to bardzo dobry suplement gdyż jest na bazie ziół nie tak jak z grupa forte) i 2 tabletki cynku.Witaminy najlepiej przyjmować rano więc do pierwszego posiłku wszystkie witaminy: A, E i C którą możesz stosować 3 razy dziennie.Koenzym Q10 z ostatnimi dwiema tabletkami na noc. Olej lniany 3 razy dziennie do posiłków po dwie łyżki stołowe.Na koniec cyklu dopiero lek regeneracyjny hepatil.

  Odpowiedzi: 41 Ilość wyświetleń: 2053 Data: 10/7/2013 10:14:40 AM Liczba szacunów: 0
 • Cos moooocnego przed treningiem !!

  Post
  Odżywki i suplementy

  ja jestem na redukcji.stosuje shocka przed trenigiem.bardzo dobrze mnie pobudza i az chce sie isc na trening.pozatym laduje jeszcze kre-alklyn i crystal-c.zawsze to jakis dodatek "anabolizmu" na redukcji.

  Odpowiedzi: 11 Ilość wyświetleń: 1442 Data: 6/9/2007 6:24:45 PM Liczba szacunów: 0
 • POMÓŻCIE!!!

  Post
  Odżywki i suplementy

  max kalorii + kreatyna + antyoksydanty /np witamina c/ + zma + preparat witaminowo-mineralny + zen-szen btw..nie licz na specjalne przyrosty.. Zmieniony przez - v3gas w dniu 2004-08-12 22:47:08

  Odpowiedzi: 10 Ilość wyświetleń: 985 Data: 8/12/2004 10:46:11 PM Liczba szacunów: 0
 • Cykl a Plodnosc

  Post
  Doping

  ja bylem raz on raz off przez kilka lat ,staralem sie o dziecko przez trzy i nic , teraz bedac off juz trzeci rok idzie na swiat drugie dziecko i zaczalem uzywac gumy.......c

  Odpowiedzi: 35 Ilość wyświetleń: 5040 Data: 6/15/2009 10:47:06 PM Liczba szacunów: 0
 • Ziółka do cyklu

  Post
  Doping

  mam pytanie , mogli byscie mi dokladnie wytlumaczyc jak dziala wit b i wit c , oraz acard i asparin

  Odpowiedzi: 20 Ilość wyświetleń: 1185 Data: 1/26/2011 11:49:45 AM Liczba szacunów: 0