SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

W tym spamie nie ma miejsca na głupot pisanie

temat działu:

Scena MMA i K-1

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4665971

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Ja tak nawiąże co do tych chorób do starzenia się. No z tego co wikipedia mówi demencja nie stanowi normalnego elementu procesu starzenia się (większość jej nie ma), ale zachorowalność na demencje wzrasta wraz z wiekiem i ogólnie choroby neurodegeneracyjne dotyczą głównie osób starszych.

Mamy w sumie trzy różne "problemy" jeśli chodzi o starzenie:
-skracanie się telomerów -> rozwiązaniem może być zwiększenie aktywności telomerazy (enzymy, które ponownie wydłużają telomery, dzięki czemu po wielu podziałach zachowują swoją długość i komórki mogą dalej się dzielić, bo w przypadku zbyt dużego skracania się telomerów uruchamiane są mechanizmy zabezpieczające przed tym, aby nie doszło do skrócenia już nici kodującej dlatego podziały komórkowe są zahamowane), ale z drugiej strony zwiększenie możliwości podziału komórek może przyczynić się do ich transformacji w komórki nowotworowe (błędy polimerazy DNA w trakcie replikacji w fazie S mogą prowadzić do mutacji proto- i antyonkogenów, więcej podziałów -> więcej replikacji -> więcej możliwych błędów polimerazy DNA -> więcej mutacji);

-uszkodzenia DNA jądrowego (w tym geny kodujące białka mitochondrialne) - nie chodzi tylko o działanie czynników zewnętrznych, ale o błędy polimerazy DNA;

-uszkodzenia DNA mitochondrialnego - aktywność mitochondriów może mieć ważne znaczenie, zwłaszcza dla komórek mających wysokie zapotrzebowanie energetyczne jak komórki nerwowe czy mięśniowe (zwłaszcza dużo ATP zużywają pompy sodowo-potasowe,, które przenoszą jony wbrew gradientowi stężeń). Mitochondrialne DNA jest mocno narażone na mutacje (zwłaszcza, że w trakcie oddychanie wewnątrzkomórkowe tworzone są wolne rodniki). Więc w trakcie naszego życia nagromadzonych jest sporo uszkodzeń w mitochondrialnym DNA (w jądrowym zresztą też) co może powodować dysfunkcje mitochondriów, co może prowadzić do starzenia. Na dysfunkcję mitochondriów może wpływać wiele genów.

Najlepiej by się było skupić na odwróceniu procesów starzenia, bo w przypadku chorób neurodegenarycyjnych, w neuronach "starych" wiele mutacji powstałych w mitochondriach powoduje spadek ich produktywności, co powoduje, mniejszą produkcję energii (ATP), a jak wiemy komórki nerwowe mają ogromne zapotrzebowanie na energię. Po drugie to także mutacje genów jądrowych -> powstałe mutacje powodują, że zamiast powstania odpowiedniego białka (DNA----transkrypcja---->RNA------translacja------->białko) nie powstanie żadne albo niefunkcjonalne.

Jak na razie nie udaje się tego dokonać. Ale są pomysły typu -> zwiększenie aktywności telomerazy, komórki macierzyste, poprawienie zdolności naprawczych DNA, edycja genów (ostatnio popularna metoda CRISPR/Cas, która pozwala na wstawianie sporych sekwencji), transfer mitochondriów od zdrowego osobnika. Problemem jest niska skuteczność i w dodatku trzeba byłoby to zrobić na naprawdę dużą skalę.

Co do neurogenezy to może też coś na to poradzą, jeśli chodzi o choroby neurodegeneracyjne. Co do neuroprzekaźników to w sumie już teraz stosuje się w większości psychotropów:
-agonistów - związki które naśladują dany neuroprzekaźnik łączą się z receptorem na błonie postsynaptycznej i powodują pobudzenie kolejnego neuronu;
-antagonistów - związki, które blokują receptor i zapobiegają pobudzeniu, w chorobach, które charakteryzują się np. syntezą zbyt dużych ilości danego neuroprzekaźnika;
-inhibitory wychwytu zwrotnego - powodują zapobieganie wychwytywania ze szczeliny synaptycznej neuroprzekaźnika ->więcej neuroprzekaźnika -> więcej może się przyłączyć do receptora w kolejnym neuronie i go pobudzić
-inne wpływające na syntezę neuroprzekaźników.

Co do tego
"że ludzkość nie opanowała radzenia sobie z poszczególnymi pojedynczymi defektami ludzkiej świadomości a zabrała się za stworzenie całej od podstaw"
to zgadza się jeszcze dokładnie nie znamy "mapy mózgu" i nie wiemy dokładnie, które ścieżki neuronalne za co odpowiadają konkretnie (wiemy, że pewne obszary za to, za tamto, ale dużych szczegółów nie znamy).

No ogólnie to zgadzam się, że zajmie nam to trochę.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 3900 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 129683
Agares25


[...] Wiemy dokładnie w jaki sposób powstaje nowy człowiek i z czego się składa. Może właśnie dzięki sztucznej inteligencji poznamy coś więcej i odpowiemy na kolejne pytania, może jej zdolności pozwolą nam na sporo więcej. [...]



Zmieniony przez - Agares25 w dniu 2018-08-28 23:08:46


Hey, jestem tu nowy, witam prawie wszystkich!

W kontekście AI, nie wchodząc już w dysputy typu "zagrozi ona ludzkości czy nie zagrozi?", to właśnie jak Agares zasugerował wyżej - nawet nie może, a na pewno poznamy coś więcej i odpowiemy na kolejne pytania.

Zainteresowanym tematem sztucznej inteligencji polecam fajnie zrealizowany przez Netflixa dokument pt. "Alpha GO" (można też znaleźć na youtubie). Mieliśmy wiele lat temu starcie Kasparow vs komputer, gdy polegliśmy vs maszyna po raz pierwszy, 2 lata temu komputer po raz pierwszy wygrał z człowiekiem w pokerowej formule heads up (1 vs 1) i to była już potyczka zupełnie inna, bo nie opierała się na zaprogramowaniu przeciwnika przez innych pokerzystów (jak w przypadku starcia z Kasparowem, gdy Deep Blue był takim właśnie "zlepkiem" strategii/zagrań innych doskonałych szachistów), a pozwoleniu mu nauki gry "we własnym zakresie", od podstaw.

Nie spojlerując zbyt wiele, sztuczna inteligencja wykonuje ruchy z punktu widzenia naszego rozumienia danej gry (w GO ludzie grają od tysięcy lat) niezrozumiałe, błędne, nieintuicyjne, z naszej perspektywy bez sensu, a jednak z jakichś przyczyn je stosuje i są one skuteczne. Podobnie jest z Teorią Gier (to za jej rozwój w 1994r nagrodę Nobla otrzymał m.in. John Nash, którego historię mogliśmy poznać oglądając film "Piękny Umysł" z Russellem Crowe), która ma zastosowanie m.in. w ekonomii, (socjo)biologii, socjologii czy właśnie informatyce. Z jej założeń korzystają chociażby tzw. solvery, stosowane coraz częściej przez pokerzystów, czyli programy wskazujące optymalne zagrania, których nie da się w żaden sposób "exploitować" (ciężko znaleźć zamiennik w j. polskim, który by oddawał w pełni sens, ale chyba najbliżej byłoby "nadmiernie wykorzystywać"), co przekłada się na to, że grając w 100% zgodnie z tą strategią nie można przegrać, bo gramy optymalnie.

W mega dużym uproszczeniu, to tak jakby do 2016 roku człowiek grał w papier-kamień-nożyce "rzucając" zbyt często - powiedzmy 52% czasu - kamień. Automatycznym exploitem/wykorzystaniem byłoby rzucanie przez przeciwnika 100% czasu papier, dzięki czemu miałby zapewniona wygraną 52% czasu (plus remisowałby vs papier przeciwnika rzucany z frekwencją x i przegrywał tylko x% czasu vs nożyce, co byłoby wliczone w pojedynek). Po czym właśnie odkrywamy, że trzeba rzucać wszystkiego po równo, żeby w długiej perspektywie nie przegrywać. Maksymalne uproszczenie tematu, ale oddające sens solverów/teorii gier

I znowu: po pierwsze bardzo wiele rzeczy jest z punktu widzenia w tej strategii nieintuicyjnych i zwyczajnie nie wiemy lub nie jesteśmy pewni, dlaczego tak postąpiłaby w danej sytuacji sztuczna inteligencja, a wiemy, że jest to ruch optymalny; po drugie - nigdy nie będziemy w stanie - w tym przypadku - grać jak sztuczna inteligencja, zwyczajnie mamy "za małą moc obliczeniową" w naszych głowach.

I właśnie na tej zasadzie sztuczna inteligencja może nam na wielu polach pomóc, pokazać luki/ograniczenia w naszym postrzeganiu danego zagadnienia, które mądrzy ludzie będą w stanie przeanalizować i wyciągnąć z tego wnioski, co jest IMO dosyć ciekawym tematem. Chociaż pewnie mniej niż strzelające do nas z laserków zbuntowane roboty, ale do tego nam chyba ciut dalej mimo wszystko.

Zmieniony przez - gautan w dniu 2018-08-29 11:36:56
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1939 Napisanych postów 17102 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 90281
A co to za bum powrócił? :D Siema

"Dzięki za złoto, mój ty bohaterze" - 100 dan Diego.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
no kvrwa guatan kopę lat!


Zmieniony przez - Dremor w dniu 2018-08-29 14:06:43
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 3900 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 129683
No cześć myszki.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2515 Napisanych postów 12794 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 841469
Ale pany, gdzie ty byłeś? Mów, a nie jak filip z konopii wyskakujesz xD
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51569 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dobrze, że wróciłeś gautan. Zbliża się walka Khabiba z Conorem i coś czuję, że przed nią jeszcze może kilku powróci.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Yoshi87 FIGHT24.PL
Ekspert
Szacuny 2584 Napisanych postów 23357 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 337408
Siema koala, gdzie się szwendałeś? Co słychać?
1

Redaktor Fight24.pl i Sceny MMA i K-1

http://www.fight24.pl/
http://www.sfd.pl/Scena_MMA_i_K_1-f131.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 737 Napisanych postów 3900 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 129683
Zrobiliśmy sobie przerwę od sportu i forum z Conorem, ale siano się kończy, więc wracamy.

Nie no, w sumie to nigdzie się nie szwendałem, po prostu pewnego dnia po raz 17-sty zobaczyłem link do filmiku, z którego mogliśmy się dowiedzieć (na nowo lub premierowo, gdyby ktoś przeoczył poprzednie 16ście) jak cudownie żyło się w Libii i dlaczego usrael coś tam, w innym temacie, że Romero to przekot - i coś we mnie pekło... #uwagaprowokacja

Ale zaglądałem do niektórych tematów, więc jestem w miarę na bieżąco. Niemniej, MMA oglądam od święta, także skupię się jednak na czytaniu i obserwowaniu jak rośniecie, wy moje małe urwiski. #szarpiezapoliczkikażdemupokolei
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2678 Napisanych postów 9012 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 221424
gautan
Zrobiliśmy sobie przerwę od sportu i forum z Conorem, ale siano się kończy, więc wracamy.

Nie no, w sumie to nigdzie się nie szwendałem, po prostu pewnego dnia po raz 17-sty zobaczyłem link do filmiku, z którego mogliśmy się dowiedzieć (na nowo lub premierowo, gdyby ktoś przeoczył poprzednie 16ście) jak cudownie żyło się w Libii i dlaczego usrael coś tam

Jest mi niezmiernie milo ze przyczynilem sie po czesci do twojego powrotu
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

UFC 203: Miocic vs. Overeem – wyniki

Następny temat

mma; )

WHEY premium