SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Viki - OCR, Trail Running, Hyrox

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 504530

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 441 Napisanych postów 906 Wiek 34 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 10888
Energi idzie tyle samo tak jak mówisz BroStyle ja myslę ze Fighterowi chodzi o to że zwiększa się energia maksymalna którą mozesz wyprodukować więc to co było wczesniej RPE 5 teraz jest RPE 4 Ale to tak też nie działa , tak samo jak dałem przykład z tymi pompkami więcej siły nie przekłada się w pewnym momencie na większą wytrzymałość mięsniową ,nawet ten ten sam typ co robi 100 pompek i 120kg na klate jakby przeszedł na blok siłowy żeby dotyrac do 150 na klate to liczba pompek spadnie mu ze 100 niżej bo to zupełnie inny wysiłek, a podnosząc siłę i tak w końcu ruszy masa mięśniowa i ona będzie już przeszkadzać w pewnym momencie


Zmieniony przez - Kury w dniu 6/9/2023 2:54:20 PM
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24265 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020286
BroStyle
FighterX
biegnąc tym samym tempem co przed podniesieniem siły zużywasz mniej energii.


Jak to jest możliwe?
Biegnę 5:00/km z mocą x watów = muszę na to przeznaczyć y energii przy założeniu, że np. mam siłę aby wyskoczyć 50cm wertykalnie;
biegnę 5:00/km z mocą x watów = muszę na to przeznaczyć y-10 energii przy skoku 55cm wertykalnie? Jak to jest możliwe? Czemu nie zmieniając żadnych innych składowych jak chociażby waga nie potrzebuje już tyle glikogenu i innych zasobów energetycznych, żeby wygenerować te x watów przy tym samym tempie? Przecież tempo się musi zmienić - albo wykonywana praca. Jak to zostaje to samo to niemożliwe z założenia jest, żeby używać mniej energii.


Jeżeli przez zwiększenie siły bez wzrostu masy zwiększysz swoją prędkość maksymalną, to biegnąc np na 75% maksymalnej przed wzrostem siły, po wzroście siły biegniesz załóżmy na 70%, ergo wysiłek jaki wkładasz w utrzymanie tego samego tempa jest mniejszy stąd poprawa ekonomii ruchu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24265 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020286
Kury
Energi idzie tyle samo tak jak mówisz BroStyle ja myslę ze Fighterowi chodzi o to że zwiększa się energia maksymalna którą mozesz wyprodukować więc to co było wczesniej RPE 5 teraz jest RPE 4 Ale to tak też nie działa , tak samo jak dałem przykład z tymi pompkami więcej siły nie przekłada się w pewnym momencie na większą wytrzymałość mięsniową ,nawet ten ten sam typ co robi 100 pompek i 120kg na klate jakby przeszedł na blok siłowy żeby dotyrac do 150 na klate to liczba pompek spadnie mu ze 100 niżej bo to zupełnie inny wysiłek, a podnosząc siłę i tak w końcu ruszy masa mięśniowa i ona będzie już przeszkadzać w pewnym momencie



Zmieniony przez - Kury w dniu 6/9/2023 2:54:20 PM


Dlatego napisałem trening musi by indywidualnie dobrany.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24265 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020286
Viki
FighterX
Trening siłowy bez zwiększenia masy ciała ma udowodnione pozytywne aspekty w sportach wytrzymałościowych, bo:
- generujesz większą moc przy każdym kroku, czyli mocniej naciskasz na podłoże, czyli każdy krok jest dłuższy, czyli podróżujesz szybciej,
- ekonomia biegu jest lepsza, przy tej samej prędkości zużywasz mniej energii, bo mniej energii potrzebujesz by tak samo naciskać na podłoże.

Trening siłowy powinien być dopasowany indywidualnie, ale zwiększenie siły na pewno przyniesie dobre rezultaty.


Owszem, trening siłowy ma pozytywne aspekty. Ale trzeba pamiętać o dwóch ważnych kwestiach - czas i regeneracja. Jak mam czas na 3 treningi w tygodniu a priorytetem jest bieganie to mimo wszystko więcej korzyści da regularne bieganie niż ćwiczenia na siłowni. Po drugie jeśli nie mam czasu na porządną regenerację to dowalanie siłowego i przeładowany plan treningowy da więcej szkody niż pożytku.
Jakoś Kenijczycy nie trenują siłowo a wyniki w maratonie mają imponujące
Na chwilę obecną w kwestii treningu mam zamiar polegać na wskazówkach od doświadczonych trenerów biegania. Szczególnie że czuję pozytywy wpływ treningu z taśmami i to mi wystarczy.


Zgadzam się, regeneracja to podstawa. Plan musi być indywidualny.
Kenijczycy to słaby przykład, bo oni są w stanie maks kilka sezonów pociągnąć i są idealnie do tego zbudowani (z genetyką włącznie) oraz trenują na dużych wysokościach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607791
Jak to mówią więcej nie znaczy lepiej i czasem lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z danego rodzaju treningu. Tym bardziej że ja nie jestem osobą początkująca która nie ma żadnych podstaw siłowych. Ćwiczę siłowo od 2011 i nie raz robiłam priorytet na nogi i tyłek, w MC mam maksa 100kg więc nie jest źle Muszę się teraz skupić na akcentach biegowych i trening siłowy nie może mi w tym przeszkadzać
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24265 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020286
Viki
Jak to mówią więcej nie znaczy lepiej i czasem lepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z danego rodzaju treningu. Tym bardziej że ja nie jestem osobą początkująca która nie ma żadnych podstaw siłowych. Ćwiczę siłowo od 2011 i nie raz robiłam priorytet na nogi i tyłek, w MC mam maksa 100kg więc nie jest źle Muszę się teraz skupić na akcentach biegowych i trening siłowy nie może mi w tym przeszkadzać


W jednym z podcastów Joe Rogana z Peter'em Attia poruszany jest ten temat, nie wiem czy pierwszym czy drugim z jego udziałem. Zachęcam posłuchać.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607791
Jak już kiedyś wspomniałam trochę poczytałam i posłuchałam i naprawdę zdania są mocno podzielone, również wśród biegaczy i trenerów biegania. Nie ma jednej słusznej drogi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607791
8.06 czwartek

Tak czytam u Paatik że gorąco, a u nas tak zimno do południa, że trzeba było w kurtce chodzić, dopiero po południu wyszło trochę słońca i zrobiło się troszkę cieplej.

Spokojny bieg, tym razem trochę górek. Celowo nie zwalnialam za bardzo na podbiegach, przez co tętno trochę uciekało ale tego biegu w S3 nie było dużo. Biegło się lepiej niż we wtorek chociaż czułam nogi po ostatnim lekkim treningu, najbardziej dwójki więc pewnie uginanie zrobiło robotę
Był też trening brzucha do KNL.








...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 22600 Napisanych postów 11141 Wiek 47 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 356226
FighterX
Kenijczycy to słaby przykład, bo oni są w stanie maks kilka sezonów pociągnąć...


No jakby nie do końca.
Przykład co prawda z górnej półki, ale Eliud Kipchoge zdobywał złote medale na imprezach mistrzowskich w 2003 roku, czyli 20 lat temu. A rekord świata w maratonie ustanowił w 2022r., także jakby nie patrzeć, to jest 20 lat biegania na najwyższym światowym poziomie. Jest sporo innych biegaczy z długimi karierami - choćby Evans Chebet, Dennis Kimetto czy Wilson Kipsang, wszyscy startujący ponad 10 lat w elicie.

Te max kilka sezonów, to ciągną raczej źle prowadzeni i trenowani ludzie, biegający po kilkadziesiąt maratonów rocznie, żeby zarobić kasę na resztę życia i wrócić do uprawy roli.
2

Κατά τον δαίμονα εαυτού.
------
Mój dziennik: http://www.sfd.pl/DT__Ghorta_ghrrromi_fat-t1096396.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24265 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020286
Ghorta
FighterX
Kenijczycy to słaby przykład, bo oni są w stanie maks kilka sezonów pociągnąć...


No jakby nie do końca.
Przykład co prawda z górnej półki, ale Eliud Kipchoge zdobywał złote medale na imprezach mistrzowskich w 2003 roku, czyli 20 lat temu. A rekord świata w maratonie ustanowił w 2022r., także jakby nie patrzeć, to jest 20 lat biegania na najwyższym światowym poziomie. Jest sporo innych biegaczy z długimi karierami - choćby Evans Chebet, Dennis Kimetto czy Wilson Kipsang, wszyscy startujący ponad 10 lat w elicie.

Te max kilka sezonów, to ciągną raczej źle prowadzeni i trenowani ludzie, biegający po kilkadziesiąt maratonów rocznie, żeby zarobić kasę na resztę życia i wrócić do uprawy roli.


Mówisz o wyjątkach, co nie mniej jednak potwierdza iż oni są wyjątkowo uwarunkowani do takich biegów przez życie (do szkoły 10km z buta w 1 stronę), oraz przez uwarunkowania genetyczne.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Typ sylwetki - gruszka? Hashimoto, IBS

Następny temat

Plan treningowy upper lower

WHEY premium