SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Viki - OCR, Trail Running, Hyrox

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 504631

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Nie wiem czy w swojej rozkmince bierzesz pod uwagę, że Skarżyński zapewne rozróżnia 5 stref treningowych a u Friela jest ich siedem. Druga sprawa, czy strefy ustawiane są od HrMax czy LTHr.
1

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607791
Szajba u Friela jest 7 stref, bo ta ostatnia piąta (powyżej progu mleczanowego) jest rozbita na 3 mniejsze, o wąskim zakresie (np. strefa 5a to tylko zakres 3-4 uderzeń). Pan S. opiera strefy o HRmax, co w innych książkach nie jest uważane za dobre rozwiązanie, bo można mieć takie samo HRmax a próg mleczanowy przy zupełnie różnych wartościach tętna. W każdym razie w obu przypadkach strefa 5 ma taki sam zakres (tyle, że u Friela to jest 5a, 5b i 5c). Różnice dotyczą tych niższych stref, tam są inaczej rozłożone zakresy i inne formy treningu są proponowane.

W planach Skarżyńskiego jest duzo biegania w pierwszym zakresie i na każdym kroku autor podkreśla, że im wolnej tym lepiej a za szybko to źle. Później w planach na 10km w 40-50 min. wchodzi drugi zakres i przed samym startem trochę biegania w 3. Dopiero przy bardzo ambitnych planach, jak 10km poniżej 35 min. pojawia się szybsze bieganie krótkich odcinków 400/400 w 4 strefie. W praktyce na moim przykładzie mamy mnóstwo pracy na tętnie 139-159 przez wiele tygodni (owb1) plus kilka przebieżek 100m nie na maksa, później dochodzi raz w tygodniu zakres 159-173 (wb2) a przed samym startem przez 3 tygodnie raz na tydzień trening odcinków w strefie 174-188 (wb3).
Za to na zawodach raczej poniżej 170 nie schodzę, chyba że jest odcinek w wodzie i trzeba iść

Natomiast Friel i Pfitzinger uważają, że takie bieganie nie przyniesie wymiernych korzyści Trzeba biegać szybciej, na wyższym tętnie, szczególnie jeśli celem są zawody o zmiennej intensywności wysiłku. U Friela mamy dwa rodzaje spokojnych treningów w strefie 2, wg jego tabel dla mnie to zakres 160-170. Poniżej 160 to tylko regeneracja a nie trening Jest też w planie sporo pracy w strefie 4 czyli bieganie pod progiem mleczanowym w zakresie 180-187. Na dodatek w strefie 3, 4 i 5a autor proponuje zarówno biegi ciągłe jak i interwały
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Hmm, nie wiem co Ci odpowiedzieć na ten wywód.
Od zawsze trenuję według Friela tzn z 7 stref wyliczonych z LT lub FTP.
Na temat Skarżyńskiego dyskutował nie będę bo nie znam jego podejścia. Mogę podyskutować na temat zróżnicowania stref jak to ma miejsce u Friela, bo widzę wymierne efekty pracy we wszystkich "jego" strefach.
Błędnym jest założenie że identyczny zakres reprezentują strefy z których % liczony jest od dwóch różnych czynników. Zakładając dwóch sportowców z identycznym Hrmax, nie należy zakładać że obaj mają próg LT na tym samym poziomie.

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607791
Szajba o tym właśnie wyżej wspomniałam, ale może nie do końca jasno mając taki sam HR max, np. 195 można mieć próg na różnym poziomie, np. jeden będzie miał 175 a inny 185. Za to strefy obliczone na podstawie %hr max będą u obu takie same. A obciążenie treningowe dla każdego jednak będzie inne. Dlatego właśnie część autorów krytykuje takie podejście (a Skarżyński na tym bazuje).
U mnie wyliczenia %hr max zupełnie nie miały pokrycia z badaniem wydolnościowym.
5 strefa w badaniu to wszystko co powyżej progu (od 188) tak samo jak u Friela powyżej 188 zaczyna się 5a, 5b, 5c.
Natomiast niższe strefy mają inne zakresy w badaniu a inne w tabelach Friela. Nie wiem z czego wynika różnica i na jakiej podstawie zostały opracowane tabele a na czym bazuje badanie. Oba korzystają z tej samej wartość 188 dla progu LT. Zalecenia treningowe dla poszczególnych stref w badaniu są takie same jak u Skarżyńskiego (czyli strefa 2 to owb1, strefa 3 to wb2 itd.).

Tak dla przykładu, próg LT w badaniu to 188 a próg tlenowy to 159.
Zakresy z badania wyglądają tak:
Strefa 1 <139
Strefa 2 139-159
Strefa 3 160-173
Strefa 4 174-187
Strefa 5 188-194

U Friela wg tabelki dla LT 188 mamy:
Strefa 1 <160
Strefa 2 160-170
Strefa 3 171-179
Strefa 4 180-187
Strefa 5a 188-191
5b 192-199
5c 200+


Dlatego właśnie pisałam wcześniej że nie ogarniam, skomplikowane to i duże różnice Trzeba się trzymać jednego systemu i tyle. Podejścia Friela jeszcze nie testowałam, więc chętnie się przekonam jakie będą efekty



Edit: tak, nudzi mi się więc sobie rozkminiam skoro biegać i tak na razie nie mogę to chociaż czytam. W każdym razie nie ulega wątpliwości, że treningi powinny urozmaicone i w różnych zakresach. I to chyba najważniejszy wniosek



Zmieniony przez - Viki w dniu 2020-09-22 15:25:06

Zmieniony przez - Viki w dniu 2020-09-22 15:29:39
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6513 Napisanych postów 62305 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777689
Mam spore zaległości, a dlaczego nie możesz biegać? Jakaś kontuzja się przytrafiła?

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2096 Napisanych postów 2464 Wiek 5 lat Na forum 5 lat Przeczytanych tematów 29237
.. faktycznie spore zaległości..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12181 Napisanych postów 22024 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627506
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6513 Napisanych postów 62305 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777689
Kurde mam włączone powiadomienia w wielu tematach i powiadomki mi nie przychodzą i czasem przypadkiem trafiam ponownie.
Przyznaję się do błędu

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607791
Rion wystarczy przeczytać aktualny tytuł dziennika
Mniej więcej za 5 tygodni powinnam się pojawić na porodówce Marszobiegi robiłam dopóki na początku lipca nie złamałam kostki, w drugiej połowie sierpnia wróciłam do chodzenia z kijkami w terenie, ale bieganie w obecnym stanie, po złamaniu i takiej przerwie zupełnie odpada. Po nowym roku może uda się wrócić

Wczoraj jak już wspomniałam byłam na wizycie kontrolnej i powiedziałam lekarce o częstych bólach podbrzusza, które mi ostatnio dokuczają. Wszystko ok i nie ma zagrożenia porodu przedwczesnego, ale... Pani doktor powiedziała, że po 37 tygodniu ciążę uważa się za donoszoną a poród jest o czasie a nie przedwczesny Dlatego stwierdziłam dzisiaj, że pasowałoby w końcu ogarnąć wyprawkę i torbę do szpitala zamiast czytać biegowe plany treningowe
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1990 Napisanych postów 5138 Wiek 43 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 72466
Viki... cieszę się, że Ty dajesz radę i że się super czujesz A torbę sobie spakuj, przyda się tak czy siak
1

xxx

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Typ sylwetki - gruszka? Hashimoto, IBS

Następny temat

Plan treningowy upper lower

WHEY premium