Niezwykle trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, jednoznacznie osobie z zewnątrz. Dlatego postaram się naprowadzić Cię tak, abyś po lekturze tego artykułu sama mogła odpowiedzieć na to pytanie.

  1. Dlaczego ćwiczę fitness?
  2. Czy obecne treningi dają Ci radość, czy trenujesz na bez entuzjazmu?
  3. Czy przypadkiem nie ćwiczę za dużo?
  4. Jak wyglądała Twoja regeneracja oraz się odżywiasz?
  5. Czy każdy Twój obecny trening jest taki sam?
  6. Czy treningi fitness, które wykonuję, nie powodują powstawania naciągnięć, drobnego bólu stawów?
  7. Czy obecnie plan treningowy spełnia założone przez Ciebie cele?

Dlaczego ćwiczę fitness?

Czy robię to dla zdrowia, a może chcę poprawić swoją sylwetkę?  Czy klub fitness jest moją odskocznią od dnia codziennego, gdzie mogę w prosty sposób rozładować stres, czy może jest głównie miejscem spotkań towarzyskich ze świetnymi ludźmi?

zajęcia fitness - trening w grupie

Jeżeli treningi fitness służą jedynie rozrywce, rozładowaniu stresu oraz są okazją do dzielenia pasji fitness z innymi osobami, to nie ma w ogóle potrzeby, aby zmieniać układ treningowy. Nie jesteś bowiem motywowana, żadnym konkretnym celem - treningi, dają Ci głównie radość i odskocznię od trudów codziennego życia. 

Zupełnie inaczej będziemy podchodzić do pytania tytułowego w przypadku, gdy treningi fitness służą jakiemuś zamierzonemu z góry celowi. 

Czy obecne treningi dają Ci radość, czy trenujesz na bez entuzjazmu?

Sportowiec wyczynowy, który żyje z uprawiania swojego sportu, czy to z nagród za zwycięstwa w zawodach, czy też liczy na kontrakty sponsorskie, musi stale ćwiczyć. Inaczej bowiem straci źródło dochodu. Oczywiście optymalne jest, aby każdy kolejny trening przynosił tyle samo radości co poprzedni. Można to osiągnąć na wiele sposobów, ale już temat na osobny artykuł.

Zupełnie inne podejście będzie miała osoba, która ćwiczy wyłącznie dla własnego zadowolenia. I jeśli każdy kolejny trening nie przynosi nowej ekscytacji, coś jest nie do końca zoptymalizowane…

trening fitness

Czy przypadkiem nie ćwiczę za dużo?

Jedną z pierwszych przyczyn wypalenia programem treningowym, jest nadmiernie nim obciążenie. Pamiętajmy, że program treningowy rzadko kiedy jest celem samym w sobie. Z reguły cel jest inny. Może to być poprawa zdrowia, zwiększenie siły, zwiększenie wytrzymałości mięśni, a może ich przyrost. 

Jeżeli obciążenia treningowe są zbyt duże do Twoich obecnych, podkreślam obecnych, gdyż nie jest to wartość stała, a zależy między innymi od dodatkowych stresów związanych z codziennym życiem zawodowym i rodzinnym, sposobem odżywiania się, właściwą suplementacją, taki trening nie będzie przynosił radości. Wtedy, najprostszą odpowiedzią będzie zmiana programu treningowego na taki, który będzie mniej obciążający dla Twojego organizmu. 

Z reguły będzie to zmniejszenie częstotliwości treningowych, zmniejszenie objętości każdego z treningów poprzez zredukowanie ilości lub/i serii ćwiczeń, zmniejszenie intensywności treningów poprzez zmniejszenie wykorzystania bliskości upadku mięśniowego w serii. 

Jak wyglądała Twoja regeneracja oraz się odżywiasz?

Nie jesteśmy robotami. Oddziałuje na nas wiele różnych zmiennych i nie z każdym zadaniem, zawsze możemy sobie poradzić w stu procentach… 

  • Być może w pracy był w ostatnich dniach nadmiar obowiązków…?
  • Być może nie mogłam spać ostatniej nocy…?
  • Być może w ostatnich dniach moja dieta nie była taka, jaką sobie zaplanowałam i taka, jaką z reguły stosuję…?

Tych pytań może być oczywiście więcej, ale wszystkie powinny tyczyć sprawdzenia tego, co działo się z Tobą i najbliższymi rzeczami z Tobą związanymi, wyłącznie w ostatnich kilku dniach. Jeśli dojdziesz do tego, co było przyczyną spadku formy na jednym czy dwóch treningach z rzędu, jeśli w dłuższym okresie cele treningowe stawiane przed Tobą są realizowane, będziesz mogła, w bardziej świadomy sposób starać się rozwiązać analogiczny problem, gdy tylko takowy zaistnieje. W takim przypadku, nie ma konieczności zmiany programu treningowego. 

Czy każdy Twój obecny trening jest taki sam?

trening - aktywna fizycznie kobieta

To pytanie jest po części związane z pytaniem nr 2, gdyż dotyczy w pewnym sensie radości i braku nudy w treningach. Jeśli każdy Twój trening wygląda tak samo, istnieje duża szansa, że w niedługim czasie ulegniesz znużeniu/znużeniu. Wtedy faktycznie będzie warto skorzystać ze zmiany programu treningowego.  Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że będziesz chciała dokonać tej zmiany w sposób impulsywny, bez przemyślenia wszystkich aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy układaniu prawidłowego planu treningowego z nastawieniem na określony cel. 

Może się zatem okazać, że nowy plan będzie przynosił radość i zapobiegnie znużeniu, ale jednocześnie będzie realizował zupełnie inny, odległy cel od tego, który w danym momencie Tobie przyświeca. Dlatego w powyższym pytaniu dałem już gotową receptę na to, jak w planowany sposób zapobiegać odczuciu znużenia/znudzenia monotonnie wykonywanymi treningami. 

Polecamy również: Najlepszy plan treningowy na ujędrnienie sylwetki dla kobiet

Czy treningi fitness, które wykonuję, nie powodują powstawania naciągnięć, drobnego bólu stawów?

Jeśli odczuwasz, z treningu na trening, dolegliwość ścięgien i aparatu ruchu, oznaczać to może, że obecnie wykonywany plan nie jest idealnie dopasowany do Ciebie. W tym momencie warto skonsultować się z doświadczonym trenerem personalnym, który dokona drobnych, ale niezbędnych korekt Twojego planu fitness. W ten sposób może nie zmienisz go radykalnie, ale używając terminologii samochodowej "stuningujesz go" do własnych potrzeb!

Polecamy również: Ranking ochrona stawów - najlepsze suplementy na stawy

Czy obecnie plan treningowy spełnia założone przez Ciebie cele?

Do tej pory wspomniałem o jednym głównym celu. Jednak przecież wielu z nas może chcieć osiągnąć kilka celów za pomocą jednego planu treningowego.  Oczywiście, jeśli tak się dzieje, nie ma potrzeby zmiany planów fitness. Jeśli jednak tak nie jest, sprawdź sama, lub jeszcze lepiej w porozumieniu ponownie z trenerem personalnym, jakie drobne zmiany należy w nim wprowadzić, abyś mogła w pełni cieszyć się ze swoich treningów. 

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)