Kreatyna należy do najbardziej popularnych suplementów diety, których wpływ na budowę masy mięśniowej jest nieoceniony. Pod kątem budowy chemicznej należy ona do grupy aminokwasów, które w organizmie człowieka nie budują białek, lecz wykazują pewne właściwości, które wspomagają możliwości wysiłkowe. 

Działanie kreatyny polega głównie na stymulowaniu organizmu do magazynowania większych zasobów wysokoenergetycznych wiązań ATP. Sprawia to, że masa mięśniowa po treningu szybciej ulega regeneracji, a ilość dostępnej energii na treningu przyspiesza odnowę pomiędzy seriami. 

Co więcej, działanie kreatyny oparte jest również na mechanizmie zwiększonego anabolizmu, co wpływa m.in. na ilość magazynowanej wody i glikogenu w komórce mięśniowej, zwiększając jej zasoby nawet o ⅕. Dlatego podczas suplementacji kreatyną można zaobserwować wyraźne powiększenie objętości masy mięśniowej, jak i odczucia pompy mięśniowej. 

Czy warto stosować suplementy kreatynowe?

Zdecydowanie tak. Nie ma obecnie na rynku suplementacji sportowej produktu, który by wykazywał podobne działanie do kreatyny, jeżeli chodzi o siłę i efektywność. Co więcej, produkt wykazuje działanie wszechstronne, które uzależnione jest głównie od tego, jaki charakter mają nasze treningi oraz jaką dietę stosujemy. Każdy szanujący się sportowiec zdecydowanie powie, że stosowanie kreatyny jest nie do zastąpienia, a efekty płynące z suplementacji zauważyć można gołym okiem. 

Główne zalety stosowania kreatyny

  • Działanie anaboliczne - wspomaga budowanie masy mięśniowej poprzez stymulowanie hipertrofii sarkoplazmatycznej, ale i pośrednio dzięki skróceniu czasu potrzebnego na regenerację i tym samym szybszej odbudowy mięśni. 
  • Działanie ochronne - antykataboliczne, z którego z powodzeniem skorzystać możemy w okresie redukcji tkanki tłuszczowej. Co więcej, kreatyna zabezpiecza mięsień pod kątem jego możliwości siłowych, pozwalając na ograniczenie spadków siły podczas odchudzania.
  • Wspomaga budowanie wytrzymałości - jak zostało wspomniane wcześniej, kreatyna działa wszechstronnie. Ilość dostępnej energii skraca czas przerwy między seriami, pozwalając mięśniom pracować dłużej i ciężej. Dzięki właściwościom polegającym na przyspieszeniu transportu jonów wodorowych wspomaga szybsze przywrócenie prawidłowego pH mięśnia. 

Czy kreatyna jest bezpieczna dla zdrowia?

Obecnie dostępne publikacje naukowe potwierdzają, że suplementacja kreatyną jest całkowicie bezpieczna. Długotrwała suplementacja tym związkiem, która przekraczała 4 lata, nie wykazała zmian w parametrach pracy wątroby czy też nerek. Odpowiednie wykorzystanie suplementu nie wiąże się więc z konsekwencjami zdrowotnymi. Uwagę należy zwrócić, że nadmiar kreatyny, który wydalany jest z moczem w postaci kreatyniny, został błędnie powiązany z uszkodzeniem nerek. Wręcz przeciwnie, wydalanie większych ilości kreatyniny daje informację, że nerki spełniają swoja funkcję filtracyjną, wydalając z organizmu niechciany związek.

KREATYNY RANKING TOP10

Stosunek jakość/cena

1. SFD Creatine 500g

kreatyna sfd ranking

Najbardziej popularna forma kreatyny, czyli czysty monohydrat za znakomitą cenę. Produkt, po który sięgają obecnie wszyscy ceniący sobie efektywność suplementacji w stosunku do jej ceny. Działanie monohydratu jest bardzo dobrze udokumentowane, stąd wybór tej formy kreatyny do dziś jest najczęściej spotykany. Kreatyna SFD cechuje się wysoką jakością za przystępną cenę, idealnie nadaje się dla osób rozpoczynających przygodę z tego typu środkami. 

2. ALLNUTRITION 3-Creatine Malate 500g

 allnutrition kreatyna

Jabłczan kreatyny stanowi połączenie monohydratu z kwasem jabłkowym. Tego typu molekuła w produkcie firmy ALLNUTRITION ma za zadanie nie tylko zwiększyć biodostępność suplementu, ale i wpływać na zahamowanie efektu opuchnięcia, jak w przypadku klasycznego mono, gdzie niektóre osoby mają problem z gromadzeniem nadmiaru wody. Co więcej, kwas jabłkowy bierze udział w przemianach metabolicznych, wspomagając wzrost siły. 

3. Trec CM3 360caps

CM3 od Treca, jest jednym z najbardziej popularnych jabłczanów, jakie występują na rynku suplementacji. Forma w kapsułkach pozwala na uniknięcie smaku suplementu, który jest kwaśny i niektórym osobom sprawia kłopot. Osoby kupujące CM3 chwalą suplement za solidne działanie, które nigdy nie zawodzi i z powodzeniem stosują ponownie produkt w swoich cyklach. 

4. Olimp TCM Mega Caps 400caps

olimp kreatyna

TCM firmy Olimp to konkurencja dla CM3 firmy Trec, która posiada aż 1,1g kreatyny w jednej kapsułce. Jabłczan znakomitej jakości, pozwalający na zdobycie znacznej ilości suchej masy mięśniowej i znacznych przyrostów siły. Co więcej, osoby podczas okresów redukcyjnych korzystają z TCM ze względu na walory antykataboliczne, nie wpływające na pogorszenie jakości umięśnienia. 

5. FitWhey TriCreatine Malate 500g

 

Mało popularna marka oferująca wysokiej jakości jabłczan kreatyny za przystępną cenę, szybko nabiera na popularności. Osoby stosujące produkty firmy FitWhey wskazują, że nie odbiegają one od innych, znanych marek, a cykle na jabłczanie kreatyny oceniają bardzo pozytywnie. Jak więc się okazuje, suplementy nie tylko znanych marek są skuteczne, a z powodzeniem korzystać można z nieco mniej znanych firm, ciesząc się również znacznymi efektami. 

6. FA Creatine HCL 300g

 fa kreatyna

Chlorowodorek kreatyny to obecnie jedna z najbardziej zaawansowanych form. Jej biodostępność jest tak wysoka, że producenci sugerują nawet przyjmowanie maksymalnie do 1g kreatyny w tej formie na dobę. Jak więc widzimy, pomimo że cena za suplement w stosunku do ilości proszku jest wysoka, niekoniecznie przekłada się na ilościowe wykorzystanie produktu. Dużo mniejsze dawki wykazują silne działanie anaboliczne, zwłaszcza u osób mających problemy z suplementacją klasycznym monohydratem. 

7. Universal Creatine 500g

kreatyna universal

Kreatyna firmy Universal swego czasu robiła furorę. Konsumenci wypowiadali się o niej tylko pochlebnie, a jej działanie oceniali nad wyraz pozytywnie, pisząc że działa dużo lepiej od innych monohydratów tego typu. Zawartość opakowania stanowi mieszanka klasycznego mono z patentowanym Creapure, które jest nieznacznie bardziej oczyszczone i produkowane pod specjalnym nadzorem. Czyżby tego typu dodatek miał aż tak znaczącą siłę działania? 

8. Vitalmax Creatine Monohydrate 500g

 

Klasyczny monohydrat "Vitala", który stał się symbolem “pierwszego cyklu”. Kilka lat wstecz każdy, kto zaczynał przygodę z kreatyną wybierał właśnie firmę Vitalmax, jako produkt, z którym wkroczy w świat suplementacji. Z powodzeniem sprawdzał się wtedy, jak i z powodzeniem działa do dzisiaj, dając znakomite rezultaty. Sięgając po starego dobrego "Vitala" nie będziesz zawiedziony.

9. Olimp Creatine Mega Caps

creatine olimp

Klasyczne Mega Caps Olimpa to z kolei symbol wspomagania kreatyną w formie kapsułek, która dostarcza aż 1,25g kreatyny w jednej kapsułce, co stało się hitem na rynku suplementacji. Olimp znany jest z solidnych produktów i za taki też uchodzi ich monohydrat w formie mega kapsów. Niektóre osoby stosujące narzekają, że czasem jest problem z połknięciem kapsułki, ale mimo wszystko nadal sięgają po ten produkt. 

10. Optimum Nutrition Creatine Powder 634g

 kreatyna optimum

Klasyczny, czysty monohydrat kreatyny, który charakteryzuje się wysokim rozdrobnieniem. Produkt firmy Optimum cechuje wysoka jakość, która ma za zadanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających zawodników. Produkt w pełni bazuje na opatentowanej formie Creapure, stąd może poszczycić się najwyższą czystością surowca. Jeżeli cenicie jakość suplementów wprowadzanych do organizmu, wybór powinien paść zdecydowanie na tę pozycję.