Aktualizacja 10 maja 2021

Odżywki wspomagające wzrost masy mięśniowej, bazują zazwyczaj na mieszance takich komponentów, jak białka i węglowodany. Wiele lat temu osoby stosujące gainery, skarżyły się, że jakość tych produktów jest słaba, a poszczególne składniki nie spełniały ich wymagań. Obecnie producenci skupili swoją uwagę na tym, aby suplement wspomagający wzrost masy mięśniowej nie tylko spełniał kryteria odpowiedniej proporcji białka i węglowodanów, ale również, aby produkt był wysokiej jakości. 

Gainery stały się więc pełnowartościowym odpowiednikiem posiłku, który z powodzeniem możemy spożyć w ciągu dnia. W sklepach wyróżniamy gainery o zawartości procentowej 10%, 20% i 30% białka, gdzie pozostała część produktu to głównie węglowodany. Oznacza to, że 100 g proszku zawiera kolejno 10 g, 20 g, 30 g białek, zgodnie z odpowiednikiem zawartości procentowej. Co więcej, gainery mogą być wsparte innymi dodatkami, które mają za zadanie podnieść  efektywność produktów. Dość często można więc spotkać dodatek aminokwasów w formie wolnej czy też wsparcie ich enzymami trawiennymi, które przy dość dużych ilościach pokarmu mogą być pomocne. 

Dlaczego warto korzystać z gainera?

To czy warto skorzystać ze wsparcia gainera, zazwyczaj  podyktowane jest dwoma zmiennymi. Pierwsza z nich to braki dietetyczne i konieczność podbicia kalorii, co sugeruje nam dodatkowo, jaką porcję odżywki powinniśmy przyjąć, aby zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na energię. Oznacza to, że ilość gainera powinna ułatwić pokrycie naszych potrzeb żywieniowych. Druga zmienna to nasz metabolizm i jego tempo. Oznacza to, że osoby mające budowę i przemianę materii typowego ektomorfa, chętniej korzystają z tego typu rozwiązań. Osoby z szybkim metabolizmem mogą przyjmować większą ilość węglowodanów bez strat dla wyglądu sylwetki. 

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że gainer stanowi znakomitą formę posiłku potreningowego, dostarczając węglowodanów i białek w formie płynnej, lekkostrawnej, uzupełniając energię po aktywności fizycznej. Niezależnie od tego, czy jesteś ektomorfikiem, czy Twoja budowa ciała bardziej przypomina trójboistę, tak uzupełnienie podstawowych składników odżywczych po treningu powinno być dla Ciebie priorytetem. 

Odżywki na masę gainery

Główne zalety odżywki węglowodanowo-białkowej

Główną zaletą jest czas, jaki potrzebujemy na przygotowanie posiłku w formie gainera. Jest to także znakomita opcja awaryjna, gdy dowiadujemy się, że mamy dosłownie parę chwil na zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Wystarczy szejker, nieco wody, kilka ruchów ręką i mamy gotowy posiłek.

Gainer to również lekkostrawne źródło energii. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które po aktywności fizycznej nie mają ochoty na jedzenie. Co więcej, nie każdy z nas może sobie pozwolić na to, aby bezpośrednio po treningu zjeść posiłek stały. Nasz organizm dużo chętniej wykorzysta lekki, płynny gainer, niż sztukę mięsa z ryżem. 

Dobór odpowiedniej proporcji dla naszych potrzeb

Na rynku występują różne rozwiązania o różnej procentowej zawartości białek, co pozwala nam na wybór tej, która odpowiada naszym preferencjom dietetycznym. Wybór gainera może być więc dostosowany do naszej diety. 

Czy gainery są zdrowe?

Wszystkie surowce wchodzące w skład tego typu odżywek są pochodzenia naturalnego i są bezpieczne dla sportowców, osób w podeszłym wieku oraz dla młodzieży. W przypadku znacznego przekroczenia zalecanego dawkowania mogą wystąpić problemy gastryczne identyczne jak po zjedzeniu zbyt dużej ilości, jakiegokolwiek innego produktu spożywczego. Warto zaznaczyć, że gainer należy do produktów lekkostrawnych i z tej przyczyny jest bardziej wskazany po intensywnej sesji treningowej niż tradycyjny posiłek. Gainery mogą być i często są elementem zdrowej diety osób aktywnych.

Czy gainer może zastąpić posiłek?

Dokładnie taka jest jego podstawowa rola. Odżywka typu gainer może stanowić pewną alternatywę dla posiłku konwencjonalnego. Ważne jest, aby wybierać produkt, który składem będzie przypominał makroskładniki zawarte w naszym typowym posiłku, a jego jakość będzie wynikała z zastosowania wysokiej klasy surowców.

https://www.youtube.com/watch?v=CRBwksne-R4

ODŻYWKI NA MASĘ - GAINERY RANKING TOP10

Stosunek jakość/cena

1. Berserk Labs Devil Mass 6660g

Devil Mass Berserk Labs 6660g 199.99 zł Kup teraz

Gainer Devil Mass zachwalany jest ze względu na bogatą zawartość komponentów, które skutecznie wspomagają wzrost masy mięśniowej. Białka zawarte w produkcie to mieszanka izolatu i koncentratu białek serwatkowych, co sprawia, że organizm otrzymuje dwie różne frakcje o różnym stopniu wchłaniania.

Na uwagę zasługuje jakość części węglowodanowej, która zawiera m.in. waxy maize czy też skrobię kukurydzianą poddaną hydrolizie. Osoby stosujące Devil Mass chwalą jego smak, jak i działanie (skutecznie pomaga łapać kilogramy).

2. ALLNUTRITION Mass Acceleration 7000g

Mass Acceleration ALLNUTRITION 7000g 224.99 zł Kup teraz

Produkt firmy ALLNUTRITION charakteryzuje się wysoką jakością użytych komponentów. Wsad białkowy to czysty koncentrat białek serwatkowych WPC, który dostarcza sporej dawki leucyny niezbędnej do zainicjowania szlaków metabolicznych wspomagających syntezę białek mięśniowych.

Węglowodany zawarte w odżywce, trawione są stopniowo, przez co gainer także w sposób stopniowy dostarcza energię, nie powodując znacznego podniesienia poziomu cukru we krwi, zapobiegając senności i odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Mamy więc do dyspozycji pełnowartościowe białka obfitujące w aminokwasy, które są wsparte wysokiej jakości węglowodanami. 

3. OPTIMUM NUTRITION Gold Standard Gainer 1620g

Gold Standard Gainer Optimum Nutrition 1620g 150.99 zł Kup teraz

Zaawansowany gainer firmy Optimum to pewność dostarczenia do organizmu wszystkiego, czego potrzebujemy do wzrostu masy mięśniowej. Gainer zawiera aż 4 frakcje białek, z których każda wykazuje inne znaczenie dla rozwoju muskulatury. Co więcej, produkt zawiera bardzo dobrą jakościowo mieszankę węglowodanów, których źródła pochodzenia to owies, ziemniaki oraz rośliny bobowate.

Skład produktu sprawia, że gainer firmy Optimum z powodzeniem może zastąpić posiłek w codziennej diecie.

4. Scitec Nutrition Jumbo 4400g

Jumbo Scitec nutrition 4400g 228.99 zł Kup teraz

Jumbo stał się symbolem produktu, który swoim składem bardziej przypomina odżywki typu "all in one" niż klasycznego gainera. Zdecydowanie jest to opcja dla osób szukających wsparcia okołotreningowego, aby przyspieszyć regenerację po wysiłku. Porcja suplementu po zakończonej sesji treningowej wpisze się idealnie w okno anaboliczne, a Ty będziesz mógł cieszyć się, że dostarczyłeś organizmowi wszystkiego, co potrzeba Twoim mięśniom.

5. Olimp Nutrition Profi Mass 2500g

Profi Mass Olimp 2500g 178.76 zł Kup teraz

Produkt firmy Olimp należy do grupy odżywek węglowodanowo-białkowych typu bulk, czyli o podwyższonej ilości białek do poziomu 50/50. Oznacza to, że połowa suplementu to białko, a druga część to węglowodany. Jest to idealna opcja dla osób, którym głównie zależy na dostarczeniu białek z niewielkim udziałem części węglowodanowej. Osoby testujące Profi Mass wskazują, że idealnie wpisuje się jako element diety do zastosowania w ciągu dnia, gdy np. nie mamy czasu na zjedzenie konwencjonalnego posiłku.

6. Optimum Nutrition Serious Mass 5500g

Serious Mass Optimum Nutrition 5500g 299.99 zł Kup teraz

Kolejny produkt firmy ON w naszym arsenale, który chętnie wybierają klienci. Wszystko za sprawą składu, który serwuje nam koncentrat białek serwatkowych wsparty mieszanką węglowodanów o zróżnicowanym czasie wchłaniania. Co więcej, produkt został uzupełniony kompleksem witaminowym, jak i dodatkami mającymi na celu zwiększenie masy mięśniowej, jak: cholina, inozytol, kreatyna i l-glutamina. Wybierając produkt firmy ON, mamy pewność, że wykorzystanie potencjału naszego ciała będzie dużo bardziej efektywne.

7. PVL Mutant Mass 6800g

Mutant Mass New Pvl 6800g 299.99 zł Kup teraz

Mutant Mass swego czasu zrobił taką karierę, że każda osoba rozpoczynająca okres masowy, korzystała tylko i wyłącznie z produktu firmy PVL. Wysoka dawka energii w każdej porcji gainera zadowoli najbardziej opornych ektomorfików, wspomagając wzrost masy mięśniowej. Produkt z powodzeniem wykorzystać możemy w ciągu dnia, jak i jako element potreningowego wsparcia i wykorzystania okna anabolicznego.

8. FA Mass Core 7000g

Mass Core Fitness Authority 7000g 168.99 zł Kup teraz

Linia Core firmy FA to produkt dla wymagających, których to skład spełnia oczekiwania najbardziej zaawansowanych sportowców. Kompleks węglowodanowo-białkowy, który posiada szereg zaawansowanych frakcji, ma na celu zapewnienie optymalnego zastrzyku makroskładników, których to proporcje zostały zaprojektowane z myślą o rozwoju muskulatury, jak i wsparciu przy budowaniu siły czy wytrzymałości. Nie bez powodu z suplementu korzysta wielu sportowców, którzy sięgają wysokich rang w dyscyplinach, jakie uprawiają.

9. Trec Magnum 8000 - 4000g

Magnum 8000 Trec 4000g 122.22 zł Kup teraz

Klasyczny produkt firmy Trec od lat wspomaga proces budowania masy mięśniowej wielu bywalców siłowni. Magnum pomimo swoich lat, nadal jest aktualny składowo i nie należy do produktów, które z biegiem czasu spadają na rankingach poniżej progu ich opłacalności. Na uwagę zasługują takie składniki jak kreatyna oraz olej MCT, które mają za zadanie podnieść efektywność pracy mięśnia, a tym samym przyczynić się do większego wzrostu masy mięśniowej.

10. Weider Giant Mega Mass 4000

Giant Mega Mass 4000 Weider 7000g 268.99 zł Kup teraz

Gainer od braci WEIDER to produkt, który swego czasu robił furorę na rynku suplementacji. Opracowana formuła węglowodanowa, jak i zaprojektowane białka, mają na celu jak najskuteczniej wspomagać procesy związane z budową muskulatury. Opinie osób testujących Giant Mega Mass 4000 zwracają uwagę na wysoką efektywność produktu, który doskonale wspomaga procesy budowy masy mięśniowej.

Komentarze (39)
basmann

Pamiętam jak byłem chudy jak szczaw :)) i dobijałem kalorie właśnie gainerami

6
raptor21

Jak są baki to spoko, można podjadać, sam chudy jestem i wcinam devilla bo żarcia więcej już nie wcisnę w siebie

0
ProSatan

Ja z dobrego Gainera i obecnie korzystam, po 10-ciu latach treningów i diety. Stanowi oczywiście dodatek, ale naprawdę czasami bardzo się przydaje.

1
michalox2891

Moim zdaniem są dwie najlepsze odżywki Devil Mass i Mass Acceleration.
Działają jak trzeba, a portfel dalej pełny :D

1
anubis84

Bo to dobre produkty są, mają za zadanie uzupełnić kalorie i to robią.

0
Daria19931

Kłaniam sie nisko ku Mass acceleriation allnutrition. Najlepszy, wreszcie nie wyglądam jak kościotrup ☺️

0
milwall

No dobry jest,m skład fajny, smaki również przyjazne.

0
goodles

Jak sądzicie mogę brać gainer nawet 2-3 razy dziennie jak nie wyrabiam z 6 posiłkami?

0
Banan

Na pewno tak, jeżeli nie wyrabiasz nie tyle z ilością posiłków tylko dostarczenie odpowiedniej nadwyżki kalorycznej w swojej diecie, bez nadwyżki nie będzie budowy masy.
Dużo osób preferuje mniejsze, a częstsze porcje gainera w ciągu dnia, niż wypicie na raz np. 150-200g proszku

0
raptor21

Ważę 70 kg diete, jej kaloryczność mam właściwe dopiętą, ile razy dziennie mogę brać gainera?

0
anubis84

Nie ma jakichś norm określonych, jedynie zdrowy rozsądek, myślę ze raz dziennie Ci wystarczy.

1
skorupski

Zauważyłem że jumbo jest jeszcze w wersji hardcore, ktoś coś wiecej moze na ten temat powiedziec, który lepszy i dlaczego ?

0
anubis84

Skład bardzo zbliżony nie ma co dopłacać za mało znaczące dodatki.

1
szyczak

Devil mas spoko, skałd bardzo dobry, smaki nie za słodkie i nie zamulają na żołądku.

0
domosos

Mass core bardzo fajny produkt i skład, szkoda że coś FA podupada, coraz mniej produktów. Masa wskoczyła , nie zalałem się.

0
anubis84

Zgadza się produkt bardzo fajny składowo, i smaki też przyjemne, nie zamulajace.

0
szpena

Potwierdzam, bardzo fajny produkt pod względem składu.

1
kinga93

miałam pare próbek, co do smaku mogę się wypowiedzieć, bardzo naturalne, nie dają chemią, produkt się nie pieni.

0
karolek87

Devill mas spoko, kupiłem razem z kreatyną w gratisie, smak na mleku trochę słodki dla mnie ale dawałem ok 250 ml mleka na 70g produktu.

1
anatom1

Taki sam zakupiłem, dla smak z wodą bardzo dobry nie za słodkie, smak dobrze wyczuwalny

0
majk30

Mutant mass kiedyś miał lepsze smaki, nie potrzebnie kombinowali ze składem.

0
anubis84

Raz wyjdzie raz nie, neiraz trzeba przyciąć kosztów aby produkt nie podrożał.

0
talgo

wziąłbym jakiekolwiek białko z sfd albo allnutrition jaj**ane tyle cukru że robi za gainera X)

2
AdamZx

Najlepszy tani gainer to K** tak Panie i Panowie a tak z droższych Mutant Masa Core Jumbo Muscle juice ogólnie gainera patrzy się po jakości węgli te na płatkach i Virago jedynie warte uwagi

0
bogies

Devill mass to odżywki na masę, których długo szukałem. Dzięki niej w końcu widzę efekty moich ćwiczeń. Bardzo dobry preparat. Jest skuteczny. Pomaga podczas treningów. Daje większą moc. Polecam!

0
anubis84

jak daje Ci moc to ok, widocznie może miałeś niedobory i odżywka Cię podratowała.

0
kraska22

Nieraz chłopakowi coś podbiorę, mass core bardzo pyszny.

0
TomQ-MAG

rzadko spotykana postawa, aby kobieta podjadala gainer:)
z natury Panie lubia slodycze wiec gainery na pewno przypadka im do gustu

0
szasiu

Devill mass jeden z lepszych, na dodatek jest z opcją w gratisie kreatyna.

0
anubis84

To sobie zapas zrób póki taka promka obowiązuje.

0
bartek.2000

Na mase najlepsza nadwyżka kaloryczna, na pewno za działa.

1
TomQ-MAG

pewnie, ze tak, taka role ma właśnie gainer, aby nadwyżkę kaloryczna pomoc stworzyc:)

0
Skorpons

Serious Mass z ON powinien być wyżej, ale to tylko moja opinia.

1
TomQ-MAG

a jakies uzasadnienie? :)

1
Skorpons

Przede wszystkim dobry skład, ma wszystko czego potrzeba do budowania masy. Sprawdziłem z resztą na sobie i to dzięki temu a nie innemu gainerowi zbudowałem 8kg masy w jakieś 2-3 miesiące.

0
Risuey

Trochę odkopie. Aktualnie mam w diecie 4000kcal i chciałbym dobić 500 płynami. Zastanawiam się nad 3 produktami: Mutant Mass, Serious Mass oraz True Mass 1200. Co z tych 3 odżywek będzie najlepsze?

0
Bull

Z tych trzech to akurat mutanta bym brał. Tutaj głównie chodzi o kalorie a on smakuje najlepiej.

1
Risuey

Dzięki za podpowiedź ;) Widzę, że na ten moment mutanta prawie wszędzie wywiało a jak już jest to w chorych pieniądzach. Dasz jeszcze znać co wybrałbyś między Mass Activatorem a FA Mass core? Widzę, że mogę kupić w podobnych pieniądzach a potem jak wróci mutant na sklep to przeskoczę na niego.

0
Bull

Obecnie to chyba nie masz wyboru, bo FA nie widzę w sklepie. Ogólnie to z gainerami trzeba wypróbować, bo z racji dużych porcji można różnie reagować na takiego szejka. Jedni oczekują efektu sycącego a inni wręcz przeciwnie. Smak też musi podejść, bo inaczej odechce Ci się jeść, a na masie to tragedia. Najlepiej kupić po małym ( 1kg ) opakowaniu i przetestować.

1