Zainteresowanie suplementacją wspomagającą stawy przychodzi zazwyczaj, gdy dojdzie do uszkodzenia, nadwyrężenia czy przeciążenia aparatu ruchu. Rzadko myślimy o suplementacji tego typu w kontekście typowo profilaktycznym, gdzie suplement za zadanie ma odżywiać stawy i podtrzymywać ich pełną aktywność. Czy właściwym podejściem jest więc korzystanie z suplementów wspomagających pracę stawów dopiero wtedy, gdy coś złego dzieje się ze stawami? Czy nie powinniśmy wykorzystywać ich cyklicznie, aby wspomóc ich regenerację, pozwolić im odpocząć i jednocześnie skutecznie je odżywić? Postaramy się nieco rozwiać wątpliwości w poniższym tekście.

Trening siłowy, nawet gdy wykonywany jest w sposób prawidłowy technicznie, może przyczyniać się do występowania problemów ze stawami. Nie tylko sama jakość ruchu ma wpływ na to, jak zachowywać się będą nasze stawy. Rzadko zwracamy uwagę na to, że już sama masa ciała będzie miała ogromny wpływ na jakość pracy naszego aparatu ruchu. Ciężar ciała, nawet ten beztłuszczowy, który będzie ponadprogramowy (budowa masy mięśniowej), wpływać będzie tak samo, jak nadwaga, na zwiększenie parametrów kompresyjnych dla stawów oraz wpływać będzie na biomechanikę ruchu. Dlatego też powinniśmy się zastanowić nad tym, aby wykorzystać wsparcie suplementacyjne zanim pojawi się problem ze stawami.

Co będzie miało wpływ na to, jak funkcjonują nasze stawy?

Jeżeli spojrzymy na nasze stawy, ich funkcjonalność i wytrzymałość, zauważymy, że (podobnie, jak mięśnie) będą uzależnione od tego, jak prowadzimy się pod kątem dietetycznym, treningowym, ile czasu poświęcamy na regenerację oraz jaką suplementację stosujemy. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dopracowana dieta będzie kluczowym elementem, który wpływać będzie na to, jak funkcjonują stawy. Jednak pamiętać musimy, że nie wszystkie składniki pokarmowe, które wpływają na nasze stawy, jesteśmy w stanie dostarczyć z diety, a suplementacja ukierunkowana na wspomaganie funkcji stawów wydaje się być niezbędna.

ochrona stawów ranking

Czy warto korzystać z suplementów na stawy?

Wykorzystanie odpowiednio dobranej suplementacji ma za zadanie wspomóc funkcję stawów. Jak zostało wspomniane wcześniej, wykorzystanie tylko wsparcia dietetycznego niekoniecznie przełoży się na to, aby pokryć wszystkie deficyty naszego ciała wywołane na skutek treningu. Czasem okazać się może, że brakuje nam któregoś ze składników dietetycznych, którego permanentny niedobór będzie w konsekwencji rzutował na pracę aparatu ruchu.

Zazwyczaj dieta osoby trenującej obfituje w suplementację wspomagającą wzrost masy mięśniowej, ułatwiającą kontrolowanie masy ciała lub zapewniającą wsparcie prozdrowotne. Jednak rzadko kiedy dostrzec możemy zastosowanie suplementów, których działanie będzie wpływało na optymalne odżywienie stawów, co przełoży się z kolei na utrzymanie ich w nienagannej kondycji.

Coraz częściej słyszy się o tym, że osoby trenujące narzekają na bóle stawów, ich sztywność, jak i ograniczenia ruchomości. Jednocześnie nie korzystają one ze wsparcia typowo odżywczego dla stawów, pomimo że problemy występują - a szkoda. Zastosowanie odpowiedniego preparatu w okresie ciężkich treningów siłowych, czy to ukierunkowanych na budowanie masy mięśniowej czy też budowanie siły, będzie odpowiednim rozwiązaniem, aby zachować pełną funkcjonalność stawów. Na uwadze powinniśmy mieć zatem wykonanie 3-4 razy do roku “cykli”, które poświęcone będą regeneracji stawów.

Jakie suplementy wybrać?

Odpowiedni dobór suplementacji będzie powiązany z tym, jakie problemy ze stawami posiadamy. Dobór substancji aktywnych, ich dawek, jest kluczowym elementem działania profilaktycznego, które będzie uwarunkowane na odżywienie stawów, podtrzymanie ich kondycji, jak i przeciwdziałanie ewentualnym przeciążeniom i stanom zapalnym. Przyglądając się suplementacji dostępnej na rynku, możemy wyróżnić 8 produktów, które przedstawiamy w poniższym zestawieniu.

RANKING ochrona stawów - TOP 8

1. Universal Nutrition Animal Flex

Kultowy produkt firmy Universal Nutrition z serii Animal niezmiennie pozostaje na rynku, jako topowy suplement wspomagający pracę stawów. Jest to najchętniej wybierany produkt, który wspomaga pracę stawów łagodząc stany zapalne, chroniąc stawy podczas ciężkich sesji treningowych, jak i dostarczając składników odżywczych, które podtrzymują pełną aktywność aparatu ruchu. Jego bogaty skład zapewnia kompleksowe działanie. Niezależnie od tego, jakie problemy ze stawami występują, osoby stosujące Animal Flex zawsze podkreślają jego wysoką efektywność.

2. ALLNUTRITION Flex All Complete

na stawy flex

Drugie miejsce naszego zestawienia zajął stosunkowo nowy suplement firmy Allnutrition, jakim jest Flex All Complete. Produkt cieszy się uznaniem wśród osób trenujących, gdyż wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe, jak i obniżające stan zapalny. Produkt charakteryzuje się stosunkowo prostym składem, jednak taki był zamysł producenta, aby w suplemencie znalazły się tylko te składniki, które wykazują skuteczne działanie. Jest to zdecydowanie jeden z tych produktów, który powinien zagościć w arsenale suplementacyjnym osoby trenującej naprawdę ciężko.

3. Nutrend Flexit drink

ranking na stawy

Flexit drink firmy Nutrend był kiedyś numerem jeden w suplementacji, która miała na celu wspomóc pierwsze symptomy problemów ze stawami. Osoby stosujące Flexit wskazywały na jego znaczną efektywność w stosunku do ceny. Był najczęściej wybieranym produktem, a większość osób stosujących wskazywała na jego skuteczne i szybkie działanie. Jest to jeden z tych produktów, który nie zawodzi, gdy zależy Wam na realnym wsparciu dla budowy stawów.

4. Olimp Flex Powder

stawy olimp

Produkt firmy Olimp, który zajął czwarte miejsce w naszym rankingu, to suplement bardzo podobny do poprzedników opisywanych w tekście. Charakteryzuje się wysoką zawartością siarki MSM i dodatkiem ekstraktu boswelli serraty, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Flex Power to produkt, który zdecydowanie pomoże nam w przypadku stanów zapalnych oraz silnych bólów stawowych, łagodząc jednocześnie objawy i wyciszając ognisko zapalne w stawie.

5. Iron Horse Iron Flex

iron flex na stawy

Produkt firmy Iron Horse to efektywna mieszanka trzech źródeł kolagenu, która ma za zadanie zapewnić dużo skuteczniejsze działanie, niż preparaty, które oparte zostały na jednej jego formie. Suplement charakteryzuje się dodatkowo wysoką zawartością witaminy D3, która wsparta wapniem skutecznie uzupełnia formułę, dbając o kondycję stawów. Jest to pozycja, która powinna zainteresować osoby szukające suplementu uzupełnionego witaminami i minerałami, co pozwoli zadbać o stawy na dwóch płaszczyznach, odżywczej i funkcjonalnej.

6. Megabol Flexit

na stawy megabol

Firma Megabol wypuściła suplement będący praktycznie lustrzanym odbiciem produktu firmy Nutrend. W składzie znajdziemy dodatkowo kompleks witamin, które mają podnieść efektywność suplementu. Produkt firmy Megabol cieszy się dużą popularnością wśród suplementów wspomagających pracę stawów. Jest wykorzystywany chętnie w celach profilaktycznych, aby odżywić stawy i zapewnić im dostateczną ilość substancji przyspieszających proces regeneracji powysiłkowej.

7. Trec Joint Therapy Plus

Joint Therapy Plus to pierwszy suplement na naszej liście TOP 8, który podawany jest w postaci kapsułek. Jest to opcja dla osób, które preferują tego typu formę podania, zapewniając sobie wygodę w doborze dawki, jak i możliwości przemieszczania suplementu. Produkt firmy Trec charakteryzuje się dodatkiem imbiru i kurkuminy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne.

8. 7Nutrition Steel Joints

steel joints

Steel Joints zamyka naszą listę preparatów wspomagających regenerację stawów. Jest to suplement, który podobnie, jak produkt firmy Trec, posiada formę kapsułkową, a więc jego wykorzystanie w suplementacji jest nieco łatwiejsze. Suplement oparty jest głównie na glukozaminie i chondroitynie, a więc sprawdzi się w przypadku stanów przeciążeniowych, jak i zwyrodnieniowych. Na tym polu oceniany jest bardzo wysoko.

Komentarze (36)
sHarkYy

Na.podstawie czego ten ranking jest sporządzony?

1
gokuson

Subiektywna opinia fizjoterapeuty z 12 letnim stażem w sportach siłowych.

3
szpena

Jak dla mnie to chyba flexit jeden z lepszych, chyba nawet wyżej niż animal powinien być, patrząc stosunek cena jakość.

2
anubis84

Wg mnie nie ma sensu przepłacać, korzyści nie będą wynierne, a za cene animala trochę paczek flexita kupimy.

0
monisa

j/w leci już druga pucha flexita i efekty bardzo dobre, już nie strzela tak w stawach.

1
milwall

Bo to najlepszy preparat, od lat trzyma poziom.

1
karolek87

Animal flex warty swojej ceny, nie wiem jak teraz ,ale 2 lata temu działał znakomicie.

0
anubis84

Jak kogoś stać to mona próbować, ale nie odbiega zbytnio od flexita.

0
majk30

Flexit nutrenda, nic innego nie stosuje, nic lepszego nie ma z legalnych produktów.

2
bogies

Dokąłdnie też od wielu lat już go stosuję jak tylko czuję że wymaga coś naprawy

0
anubis84

Każdy chyba tak ma, i każdy gostosował co miał problem yze stawami

0
raptor21

Flexit z nutrenda od lat trzyma poziom, w tej cenie to najlepszy produkt.

2
kinga93

To samo mogę potwierdzić u mnie mamie pomógł.

0
anatom1

Od lat z niego korzystam, jak mnie coś łapie i zawsze pomaga.

0
TomQ-MAG

solidny suplement, nie slyszalem, aby ktos narzekal

0
morose

Te wszystkie suplementy "na stawy" to strata pieniędzy, więcej korzyści przyniesie spożywanie zwykłej żelatyny, bo przy poważniejszych urazach potrzebne są skuteczne leki by pozbyć się dolegliwości. Dziwi mnie dodawanie do suplementów "na stawy" cały czas glukozaminy, skoro w badaniach udowodniono jej znikomą wartość już dawno temu.

0
TomQ-MAG

jakie skuteczne leki na stawy masz na mysli?

0
morose

Skutecznymi lekami na urazy w stawach są leki przeciwzapalne, blokada ortopedyczna (mieszanina syntetycznego kortyzolu i leku miejscowo znieczulającego) i przede wszystkim przerwa od czynnika urazo twórczego czyli przerwa od treningów. Dla hardcorowców którzy pomimo bólu nadal chcą trenować jest deca durabolin który "nawilża stawy". Przez lata leczyłem staw kolanowy i barkowy, dlatego tak jak napisłaem w pierwszym poście, suplementy "na stawy" to strata czasu i pieniędzy.

2
TomQ-MAG

wszystko to co wymieniles obecnie jest obalone przez badania naukowe.
deca nie wspomaga regeneracji stawów, jak kiedys twierdzono, leki przeciwzapalne prowadza do oslabienia aparatu wiezadlowego i sciegien nie mowiac o tym, co robia z ukladem pokarmowym i pozostalymi parametrami krwi, a blokada ortopedyczna nie leczy przyczyny tylko daje efekt przeciwbolowy.

jedyne sensowne jest po prostu zluzowanie z treningami i odpoczynek, wszystko pozostale niestety juz nie ma potwierdzenia w swojej skuteczności.

4
morose

Czytaj kolego uwaznie. Dlatego umieściłem Deca durabolin w cudzysłów, bo nie leczy stawów, ale przynosi ulgę w bólu, czemu nie można zaprzeczyć. Nie napisałem że podane metody leczą stawy, jednakże są stosowane w terapii bólu. Moja intencja było zaprzeczenie korzyści używania suplementów "na stawy ". Jedyną korzyść z zakupu takich suplementów mają ich producenci. Co do leczenia stawów, mnie pomogła dopiero operacja i długa przerwa od treningów, żadne suplementy się nie sprawdziły a użyłem wszystkiego co było dostępne.

0
TomQ-MAG

nie umieściłeś wyrażenia deca w cudzysłowie, tylko, że "nawilża stawy" co jest nieprawdą, Twój wpis nijak obala kwestie związane z przydatnością suplementacji w ochronie stawów. Napisałeś też, że "Skutecznymi lekami na urazy w stawach są..." więc napisałeś to w kontekście leczenia kontuzji, a nie działania przeciwbólowego, poza tym, skoro chcesz byśmy byli skrupulatni, to uraz jest to czynnik działający na staw, który powoduje kontuzję, nie korzystamy z wyrażenia tego typu w kontekście problemu, a czynnika wywołującego dany problem. Działanie na ból nie jest działaniem leczniczym, a działaniem, które ogranicza skutek kontuzji, ból nie jest czynnikiem urazowym.

4
morose

Leczenie bólu jest jak najbardziej działaniem leczniczym, i jest częścią leczenia konkretnego urazu. Ból to sygnał że coś się dzieje złego, dlatego zawsze staramy się go złagodzić i jest to pierwsze działanie jakie wykonuje medyk, dopiero w następnej kolejności leczy się przyczynę tego bólu. W mojej odpowiedzi pod artykułem chciałem wyrazić swoje wątpliwości co do skuteczności suplementów na stawy, a nie wdawać się w dyskusję pt czy nandrolony leczą stawy. Każdy zorientowany prawdopodobnie wie o co mi chodziło pisząc o "nawilżaniu stawów", bo prawda że nie nawilżają w pełnym tego słowa znaczeniu, jednak stosując deca durabolin czy npp można znacząco złagodzić uciążliwy ból w stawach i taki jest fakt. Wracając do głównego wątku, czyli suplementów na stawy to ich działanie jest na granicy placebo i piszę to jako osoba kt óra leczyła i nadal leczy stawy. Metodą leczenia dolegliwości w stawie kolanowym ktorej jeszcze nie stosowałem, jest kwas hialuronowy który co prawda nie odbudowuje chrząstki, jednak zwiększa lepkość mazi stawowej i tym samym znacząco łagodzi ból oraz redukuje stan zapalny. Seria takich zastrzyk nie jest tania (400-800zł), ale chyba lepiej wydać pieniądze na lek który ma udowodnione działanie zamiast płacić za obietnice bez pokrycia.

0
Banan

Zdecydowany numer 1 w chwili obecnej to SFD Collagen Premium, który o klasę przebija skladowo polecany tutaj w komentarzach flexit drink
https://www.sfd.pl/sklep/SFD_NUTRITION_Collagen_Premium-opis40198.html
Wystarczy porównać obydwa składy

2
anulka18

Stosuje już profilaktycznie jakis czas Flex All Complete, i śmiało mogę polecić., strzykanie w stawach ustąpiło.

0
TomQ-MAG

dobre posuniecie, wiele osob zapomina, ze tego typu produkty maja za zadanie wspomoc odzywienie naszych stawów i tkanek odpowiedzialnych za aparat ruchu

0
lodzianin1

Produkty Animala nie zmieniały składu te na stawy? Zawsze z nostalgia wspominam te paczuszka w puszkach.

1
klimek17

Zależy jak daleko patrzeć wstecz, jakieś zmiany były, mzoe tylko kosmetyczne https://www.sfd.pl/Nowy_Animal_Flex__FREE_.-t1084356.html 

1
czolgic

ja od siebie mogę polecić All nutrition flex. Stosuję już drugi miesiąc jako dodatek i widzę znaczącą poprawę. Stawy już tak nie strzelają i nie bolą. Mogę Jeszce polecić Animal flex powder który stosowałem wczesniej. Ale cena przemówiła jednak na korzyść All nutrition. Bo za cenę 3 puszek od all mam tylko jednego animala.

0
TomQ-MAG

Czasem brakuje po prostu składników odzywczych zawartych w suplemencie by stawy nasze odżyły i funkcjonowały pawidlowo, co wlasnie ma na celu zastosownaie supleketow tego typu:-)

0
kraska22

flexit numer 1 nic go w tej cenie nie przebije.

0
TomQ-MAG

to prawda od dosc dawna na rynku wiele osob z niego korzysta:-)

0
szasiu

jak ktoś ma kase to animala polecam, nic tak na mnie dobrze nie działało.

0
Adamoss7777

U mnie leci 4 puszka flexit gold 0 efektów jedyne co mi pomaga to zabiegi fala Uderzeniowa

0
basmann

porównujesz jedną z metod rehabilitacji do suplementów, brawo!

0
TomQ-MAG

jw troche trudno porownac jedna z lepszych obecnie metod fizykalnych do dzialania suplementu mającego na celu działanie odzywcze:-) suplement moze byc tutaj jedynie lekkim wsparciem rehabilitacji

0
majki001

Na pewno przy takich dolegliwościach potrzebna jest zbilansowana dieta, bo żaden suplement chyba jej nie zastąpi, najwyżej może być uzupełnieniem niedoborów. Ja jestem zadowolona, że trafiłam na ten suplement z kolagenem Doppelherz 11 000 mg w 1 ampułce. Spełnia moje oczekiwania.

0