Zainteresowanie  suplementacją wspomagającą stawy przychodzi zazwyczaj, gdy dojdzie do uszkodzenia, nadwyrężenia czy przeciążenia aparatu ruchu. Rzadko myślimy o suplementacji tego typu w kontekście typowo profilaktycznym, gdzie suplement za zadanie ma odżywiać stawy i podtrzymywać ich pełną aktywność. Czy właściwym podejściem jest więc korzystanie z suplementów wspomagających pracę stawów dopiero wtedy, gdy coś złego dzieje się ze stawami? Czy nie powinniśmy wykorzystywać ich cyklicznie, aby wspomóc ich regenerację, pozwolić im odpocząć i jednocześnie skutecznie je odżywić? Postaramy się nieco rozwiać wątpliwości w poniższym tekście.

Trening siłowy, nawet gdy wykonywany jest w sposób prawidłowy technicznie, może przyczyniać się do występowania problemów ze stawami. Nie tylko sama jakość ruchu ma wpływ na to, jak zachowywać się będą nasze stawy. Rzadko zwracamy uwagę na to, że już sama masa ciała będzie miała ogromny wpływ na jakość pracy naszego aparatu ruchu. Ciężar ciała, nawet ten beztłuszczowy, który będzie ponadprogramowy (budowa masy mięśniowej), wpływać będzie tak samo, jak nadwaga, na zwiększenie parametrów kompresyjnych dla stawów oraz wpływać będzie na biomechanikę ruchu. Dlatego też powinniśmy się zastanowić nad tym, aby wykorzystać wsparcie suplementacyjne zanim pojawi się problem ze stawami. 

Co będzie miało wpływ na to, jak funkcjonują nasze stawy?

Jeżeli spojrzymy na nasze stawy, ich funkcjonalność i wytrzymałość, zauważymy, że (podobnie, jak mięśnie) będą uzależnione od tego, jak prowadzimy się pod kątem dietetycznym, treningowym, ile czasu poświęcamy na regenerację oraz jaką suplementację stosujemy. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dopracowana dieta będzie kluczowym elementem, który wpływać będzie na to, jak funkcjonują stawy. Jednak pamiętać musimy, że nie wszystkie składniki pokarmowe, które wpływają na nasze stawy, jesteśmy w stanie dostarczyć z diety, a suplementacja ukierunkowana na wspomaganie funkcji stawów wydaje się być niezbędna.  

ochrona stawów ranking

Czy warto korzystać z suplementów na stawy?

Wykorzystanie odpowiednio dobranej suplementacji ma za zadanie wspomóc funkcję stawów. Jak zostało wspomniane wcześniej, wykorzystanie tylko wsparcia dietetycznego niekoniecznie przełoży się na to, aby pokryć wszystkie deficyty naszego ciała wywołane na skutek treningu. Czasem okazać się może, że brakuje nam któregoś ze składników dietetycznych, którego permanentny niedobór będzie w konsekwencji rzutował na pracę aparatu ruchu. 

Zazwyczaj dieta osoby trenującej obfituje w suplementację wspomagającą wzrost masy mięśniowej, ułatwiającą kontrolowanie masy ciała lub zapewniającą wsparcie prozdrowotne. Jednak rzadko kiedy dostrzec możemy zastosowanie suplementów, których działanie będzie wpływało na optymalne odżywienie stawów, co przełoży się z kolei na utrzymanie ich w nienagannej kondycji. 

Coraz częściej słyszy się o tym, że osoby trenujące  narzekają na bóle stawów, ich sztywność, jak i ograniczenia ruchomości. Jednocześnie nie korzystają one ze wsparcia typowo odżywczego dla stawów, pomimo że problemy występują - a szkoda. Zastosowanie odpowiedniego preparatu w okresie ciężkich treningów siłowych, czy to ukierunkowanych na budowanie masy mięśniowej czy też budowanie siły, będzie odpowiednim rozwiązaniem, aby zachować pełną funkcjonalność stawów. Na uwadze powinniśmy mieć zatem wykonanie 3-4 razy do roku “cykli”, które poświęcone będą regeneracji stawów. 

Jakie suplementy wybrać?

Odpowiedni dobór suplementacji będzie powiązany z tym, jakie problemy ze stawami posiadamy. Dobór substancji aktywnych, ich dawek, jest kluczowym elementem działania profilaktycznego, które będzie uwarunkowane na odżywienie stawów, podtrzymanie ich kondycji, jak i przeciwdziałanie ewentualnym przeciążeniom i stanom zapalnym. Przyglądając się suplementacji dostępnej na rynku, możemy wyróżnić 8 produktów, które przedstawiamy w poniższym zestawieniu. 

RANKING ochrona stawów - TOP 8

1. Universal Nutrition Animal Flex

Kultowy produkt firmy Universal Nutrition z serii Animal niezmiennie pozostaje na rynku, jako topowy suplement wspomagający pracę stawów. Jest to najchętniej wybierany produkt, który wspomaga pracę stawów łagodząc stany zapalne, chroniąc stawy podczas ciężkich sesji treningowych, jak i dostarczając składników odżywczych, które podtrzymują pełną aktywność aparatu ruchu. Jego bogaty skład zapewnia kompleksowe działanie. Niezależnie od tego, jakie problemy ze stawami występują, osoby stosujące Animal Flex zawsze podkreślają jego wysoką efektywność. 

2. ALLNUTRITION Flex All Complete

na stawy flex

Drugie miejsce naszego zestawienia zajął stosunkowo nowy suplement firmy Allnutrition, jakim jest Flex All Complete. Produkt cieszy się uznaniem wśród osób trenujących, gdyż wykazuje skuteczne działanie przeciwbólowe, jak i obniżające stan zapalny. Produkt charakteryzuje się stosunkowo prostym składem, jednak taki był zamysł producenta, aby w suplemencie znalazły się tylko te składniki, które wykazują skuteczne działanie. Jest to zdecydowanie jeden z tych produktów, który powinien zagościć w arsenale suplementacyjnym osoby trenującej naprawdę ciężko. 

3. Nutrend Flexit drink

ranking na stawy

Flexit drink firmy Nutrend był kiedyś numerem jeden w suplementacji, która miała na celu wspomóc pierwsze symptomy problemów ze stawami. Osoby stosujące Flexit wskazywały na jego znaczną efektywność w stosunku do ceny. Był najczęściej wybieranym produktem, a większość osób stosujących wskazywała na jego skuteczne i szybkie działanie. Jest to jeden z tych produktów, który nie zawodzi, gdy zależy Wam na realnym wsparciu dla budowy stawów. 

4. Olimp Flex Powder

stawy olimp

Produkt firmy Olimp, który zajął czwarte miejsce w naszym rankingu, to suplement bardzo podobny do poprzedników opisywanych w tekście. Charakteryzuje się wysoką zawartością siarki MSM i dodatkiem ekstraktu boswelli serraty, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Flex Power to produkt, który zdecydowanie pomoże nam w przypadku stanów zapalnych oraz silnych bólów stawowych, łagodząc jednocześnie objawy i wyciszając ognisko zapalne w stawie. 

5. Iron Horse Iron Flex

iron flex na stawy

Produkt firmy Iron Horse to efektywna mieszanka trzech źródeł kolagenu, która ma za zadanie zapewnić dużo skuteczniejsze działanie, niż preparaty, które oparte zostały na jednej jego formie. Suplement charakteryzuje się dodatkowo wysoką zawartością witaminy D3, która wsparta wapniem skutecznie uzupełnia formułę, dbając o kondycję stawów. Jest to pozycja, która powinna zainteresować osoby szukające suplementu uzupełnionego witaminami i minerałami, co pozwoli zadbać o stawy na dwóch płaszczyznach, odżywczej i funkcjonalnej. 

6. Megabol Flexit

na stawy megabol

Firma Megabol wypuściła suplement będący praktycznie lustrzanym odbiciem produktu firmy Nutrend. W składzie znajdziemy dodatkowo kompleks witamin, które mają podnieść efektywność suplementu. Produkt firmy Megabol cieszy się dużą popularnością wśród suplementów wspomagających pracę stawów. Jest wykorzystywany chętnie w celach profilaktycznych, aby odżywić stawy i zapewnić im dostateczną ilość substancji przyspieszających proces regeneracji powysiłkowej.  

7. Trec Joint Therapy Plus

Joint Therapy Plus to pierwszy suplement na naszej liście TOP 8, który podawany jest w postaci kapsułek. Jest to opcja dla osób, które preferują tego typu formę podania, zapewniając sobie wygodę w doborze dawki, jak i możliwości przemieszczania suplementu. Produkt firmy Trec charakteryzuje się dodatkiem imbiru i kurkuminy, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. 

8. 7Nutrition Steel Joints

steel joints

Steel Joints zamyka naszą listę preparatów wspomagających regenerację stawów. Jest to suplement, który podobnie, jak produkt firmy Trec, posiada formę kapsułkową, a więc jego wykorzystanie w suplementacji jest nieco łatwiejsze. Suplement oparty jest głównie na glukozaminie i chondroitynie, a więc sprawdzi się w przypadku stanów przeciążeniowych, jak i zwyrodnieniowych. Na tym polu oceniany jest bardzo wysoko.