Wysokie ciśnienie krwi jest  dość powszechnym problemem. Aby je obniżyć, powinniśmy przestrzegać zdrowej diety, uprawiać sport i unikać używek. A czy przyjmowanie niektórych suplementów diety, w tym witamin, minerałów czy ziół, może pomóc?

Według American Heart Association (AHA) blisko połowa wszystkich dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na nadciśnienie, w Polsce sytuacja ma się podobnie.  Dobrze przecież wiemy, że naraża to nasze zdrowie na szereg innych dolegliwości. Nadciśnienie zwiększa ryzyko niewydolności serca, zawałów serca, udaru mózgu.

Żeby o siebie zadbać, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Obejmuje to przestrzeganie zdrowej diety o niskiej zawartości soli, regularną aktywność fizyczną, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, unikanie używek takich, jak papierosy czy alkohol. W niektórych przypadkach lekarze zalecają także leki obniżające ciśnienie krwi.

Według niektórych źródeł, również suplementy mogą okazać się pomocne w obniżaniu ciśnienia. Pojawia się jednak pytanie, czy każda osoba z nadciśnieniem może sobie tak po prostu po nie sięgnąć bez konsultacji z lekarzem? Czy są bezpieczne? I czy w ogóle działają?

Przede wszystkim, jeśli mamy jakikolwiek zdrowotny problem, to każda dodatkowa suplementacja powinna być przedyskutowana z lekarzem. Niektóre suplementy rzeczywiście mogą pomóc obniżyć ciśnienie, ale inne mogą mieć niewielką rolę w leczeniu. Lekarz lepiej będzie umiał doradzić, na co postawić.

Poniżej opis kilku suplementów, które ludzie często przyjmują na nadciśnienie.

Potas

Potas jest minerałem, który odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi. Kiedy spożywamy zbyt dużo soli lub sodu, ciśnienie krwi rośnie, a potas usuwa sód z organizmu.

potas

Potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi na dwa sposoby:

  • powodując, że organizm pozbywa się więcej sodu wraz z moczem;
  • rozluźniając ściany naczyń krwionośnych.

Badania z 2017 roku pokazują, że suplementy potasu mogą pomóc obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Efekt ten był najbardziej widoczny u osób, które spożywały stosunkowo dużo sodu wraz z pożywieniem i stosowały potas przed posiłkiem. Osoby te nie brały żadnych leków.

AHA zaleca też spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości potasu, m.in. suszone morele, szpinak, pomidory, awokado, grzyby, śliwki, niskotłuszczowy jogurt lub mleko.

Magnez

Magnez to kolejny minerał, który odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi. Wspiera wiele procesów zachodzących w organizmie, w tym funkcje mięśni i układu nerwowego, układu odpornościowego i syntezę białek.

W jednym z badań naukowcy przeanalizowali 34 przypadki, w których suplementacja magnezem pomogła obniżyć ciśnienie krwi. Okazało się, że przyjmowanie 300 mg magnezu dziennie przez jeden miesiąc, może zwiększyć poziom magnezu na tyle, żeby obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Dieta bogata w magnez może także zmniejszać ryzyko udaru mózgu, chorób serca i cukrzycy typu 2.

Produkty bogate w magnez to m.in.: migdały, szpinak, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, czarna fasola, awokado, ziemniaki, ryż brązowy, niskotłuszczowy jogurt.

Błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy jest ważny dla utrzymania zdrowia serca i jelit. Jedzenie go pomaga obniżyć także poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Na podstawie badań okazało się, że suplementy z błonnikiem pomagają zmniejszyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi. Obniżenie ciśnienia krwi może nastąpić już przy spożyciu 12 g błonnika dziennie, choć FDA (Food and Drug Administration) zaleca spożycie 25 g błonnika. Nie jest to dużo, a i tak wiele osób ma z tym kłopot. Produkty bogate w błonnik to przede wszystkim warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

Kwas foliowy

Wysokie ciśnienie krwi może być szczególnie szkodliwe dla kobiet w ciąży. Istnieje nawet pojęcie nadciśnienia ciążowego. Jeśli kobieta nie zostanie poddana leczeniu, może to prowadzić do szeregu powikłań, np. stanu przedcukrzycowego, udaru mózgu, przedwczesnego porodu czy niskiej masy dziecka po urodzeniu.

Kwas foliowy to witamina B9, a jej suplementacja w okresie ciąży może pomóc w zapobieganiu nieprawidłowościom porodowym. Oczywiście dawka powinna być skonsultowana z lekarzem.

Koenzym Q10

q10

Koenzym Q10 (CoQ10) jest naturalną substancją występującą w organizmie i odgrywającą istotną rolę w procesie wytwarzania przez komórki energii.

Niektórzy naukowcy uważają, że suplement ten może obniżyć ciśnienie krwi, działając jako przeciwutleniacz i zapobiegając tworzeniu się złogów tłuszczu w tętnicach. Istnieją jednak także badania, które nie wykazują szczególnego działania koenzymu na obniżenie ciśnienia krwi. Z pewnością wymaga to kolejnych badań.

Co jeszcze może pomóc obniżyć ciśnienie krwi?

M.in. kakao, czosnek, siemię lniane, zielona i czarna herbata, probiotyki, olej rybny i inne tłuszcze zawierające kwasy omega-3.

 

Na zakończenie 

Osoba z nadciśnieniem powinna także unikać alkoholu, kofeiny, doustnych środków antykoncepcyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków przeciwdepresyjnych.

Nad ciśnieniem można także zapanować ograniczając sód w diecie, zmniejszając spożycie tłustych potraw, a zwiększając ilość spożywanych owoców i warzyw. Warto też być aktywnym i dbać o dobry sen.

Żródła:

https://www.internationaljournalofcardiology.com/article/S0167-5273(16)34536-3/fulltext

https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/HYPERTENSIONAHA.116.07664?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%3dpubmed

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29153856

https://www.womenandbirth.org/article/S1871-5192(17)30161-0/fulltext

https://www.womenandbirth.org/article/S1871-5192(17)30161-0/fulltext

Komentarze (7)
lodzianin1

Jeszcze z ciekawych rzeczy na pewno wyciąg z jemioły można kupić w każdej aptece/zielarskim

1
pavlog89

Jakie jest niebezpieczne ciśnienie ? Każdy lekarz mówi inaczej .. Czy wszystkie saa je podwyższają ?

0
skorupski

Podobno podniesiona jest granica, kiedyś 120/80 teraz podobno i 140 to nie nadciśnienie.

0
lodzianin1

nie u każdego ale u większości mogą podwyzszac , trzeba pilnować min estradiolu
takie do przyjęcia na cyklu to 130/140 do max 90 powyżej już zaczyna się robic problem
aeroby suplementy i u części idzie to przeskoczyć . poza tym z takim tematem zapraszam do działu doping

2
rarytas1

Jeżeli występują problemy z ciśnieniem powinniśmy rozpocząć przygodę z lekarzem. Obecne leki doskonałe radzą sobie z problemem. Suplementacja przeznaczona jest tylko jako profilaktyka o niepewnej skuteczności

0
anubis84

Warto spróbować, zmiana trybu życia, odżywianie, jak zmiany nie bedzie to wiadomo lekarz pozostaje.

0
F1.08

Zabrakło najważniejszego - Arginina/Cytrulina. Wszystkie środki "poszerzające" naczynia krwionośne będą obniżać ciśnienie. Z doświadczenia powiem jednak, że jakie by to nie były suplementy, to ich wpływ na ciśnienie jest bardzo mały i wymaga długiej suplementacji. To nie leki, że dziś weźmiesz i dziś już zobaczysz efekt.

0