W naszych serwisach zazwyczaj spotykam się z problemami, które dotykają osoby o nadmiernie rozbudowanej tkance tłuszczowej. Czasem są to problemy zdrowotne, gdzie zmiana nawyków żywieniowych i kaloryczności diety, może prowadzić do poprawy stanu zdrowia. Częściej jednak są to kwestie wyłącznie poprawy wyglądu sylwetki, poprzez zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. 

Problem niedowagi

To, że rzadziej spotykam się z zagadnieniem zupełnie odwrotnym, niedowagi, oczywiście nie oznacza, że taki problem zupełnie nie występuje… Takich osób jest jednak mniej albo rzadziej zwracają się oni o pomoc do specjalisty. I choć dla osoby otyłej, taki problem jest wręcz marzeniem, dla tych, którzy się z nim zmagają, wydaje się tragedią. Przyjrzyjmy się zatem temu, jak można pomóc osobom, które albo cierpią na niedowagę, albo mają problem z rozbudową tkanki mięśniowej - przyczyny tutaj często są zbliżone.

odżywka gainer

Brak apetytu

W omawianym tutaj przypadku najczęściej słyszę zdania podobne do: 

nie mam zupełnie apetytu 

albo 

nie dam rady zjeść więcej...

Pomocą tutaj może być zastosowanie większej ilości posiłków płynnych. Oczywiście nie mam tutaj na myśli wypijania różnego rodzaju słodzonych napojów, wliczając w to nawet soki owocowe. Nie o takie kalorie mi tutaj chodzi. Raczej chciałbym nakierować, osoby zmagające się z takim problemem, na tworzenie posiłków płynnych, które dostarczą wszystkich makroskładników. Może to być na przykład koktajl zawierający twaróg/naturalny jogurt skyr/grecki/odżywkę wysokobiałkową, olej np. MCT, owoce np. truskawki, jagody, może nawet z dodatkiem masła orzechowego/tahini.

Widzimy, że taki drink w szybki sposób dostarczy solidną ilość kalorii, odpowiednią ilość białka oraz bogactwo mikroelementów. Taki napój możemy wzbogacić również np. o kreatynę. Oczywiście wystarczy dodać jedną płaską łyżeczkę/miarkę do jednego takiego drinka w ciągu dnia. 

Gainer

Gdy nie mamy pod ręką wszystkich wskazanych wyżej przykładowych pokarmów, możemy wykorzystać gotową mieszankę węglowodanowo-białkową, najczęściej nazywaną gainerem. Zastosowania wszystkich podanych wyżej propozycji napojów są zbliżone. Możemy wypijać je jako uzupełnienie tradycyjnego posiłku. Mogą także w prosty sposób stać się kolejnymi posiłkami, które będziemy wypijać obok tych posiłków tradycyjnych, które normalnie zostałyby zjedzone. Nie należy jednak traktować ich jako zastępstwa pełnowartościowego posiłku.

Szejk białkowy ułatwi dostarczenie odpowiedniej ilości białka

Białko należy do sycących makroskładników. Jednocześnie w okresach dużego spożycia kalorii nie musimy spożywać ich tak dużo, jak w okresie diety redukcyjnej. Jeśli czujesz, że np. po piersi z kurczaka jesteś najedzony na wiele godzin i nie masz sił zjedzenia kolejnego posiłku, możesz sprawdzić, czy wypicie porcji odżywki wysokobiałkowej np. serwatkowej, przy jednoczesnym zmniejszeniu wielkości mięsa w posiłku, nie ułatwi rozwiązania tego problemu.

Nie przesadzaj z błonnikiem, ale nie zapominaj o nim!

Błonnik to również składnik diety najczęściej łączony ze zdolnością do hamowania głodu. To, co sprawdza się znakomicie w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, może jednak być przeszkodą wtedy, gdy kalorii musimy zjadać dużo. Oczywiście nie może to być wymówką do tego, aby zrezygnować z warzyw czy innych produktów zawierających odpowiednią ilość błonnika. 

Komentarze (4)
OTTO

Ja już po przeczytaniu pierwszych linijek tekstu wiem kto pisze, czy Zbyszko, Knife, a może TomQ-MAG :)
Rozpoznaję Wasz styl pisania :)
Czytam wszystkie artykuł, które dużo wnoszą w moje sportowo-żywieniowe życie.
SFD jest drugą stroną na którą zaglądam po przebudzeniu, zaraz po pogodzie :)
Dzięki i pozdrawiam :))

0
Bull

Zła kolejność, pogody nie zmienisz :)

2
Biniu

Kazdy z nas ma swoj styl pisania i kazdy z nas wychodzi z innego punktu startowego
wiec w calosci buduje sie znakomita baza wiedzy ! :)

0
Muad"Dib

Właśnie gdyby nie ,,Gainer,, to nie dam rady uzupełnić kalorii.

0