Badanie

Amerykańscy naukowcy, szukający rozwiązania na poprawę wchłanialności kreatyny przeprowadzili eksperyment z 47 sportowcami płci męskiej w wieku od 19 do 21 lat.

Badanie trwało 8 tygodni, a uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy:

  • grupa placebo przyjmowała 70g glukozy,
  • grupa druga 70g glukozy z dodatkiem 5g kreatyny,
  • grupa trzecia 3,5g kreatyny i 900mg kozieradki.

Wnioski

Grupa trzecia wykorzystująca kreatynę z dodatkiem kozieradki osiągnęła taką samą progresję, jak grupa druga, która stosowała suplementację kreatyną z glukozą.

Wnioski

Wykorzystanie suplementacji kozieradką jest dobrą alternatywą na to, aby wspomóc wykorzystanie kreatyny przez nasz organizm. Jest to dobre rozwiązanie dla osób unikających zbyt dużej ilości węglowodanów, które by chciały podnieść efektywność kreatyny.

kozieradka

Wydaje się, że kozieradka wykazuje działanie, które pełni podobną rolę, jak węglowodany w stosunku do mechanizmu wchłaniania kreatyny. Jednak, naukowcy nie wiedzą na razie, jaki jest mechanizm działania kozieradki w połączeniu z kreatyną oraz na czym polega jej fenomen. Nie chcą również spekulować, co do ewentualnego działania na gospodarkę insulinową.

Wiadomo jednak, że kozieradka powoduje spowolnienie tempa wchłaniania się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym, co może odpowiadać za to, że kreatyna ma więcej czasu na to, aby chłonąć się w jelicie cienkim. Sytuacja ta sprawia, że poziom glukozy również utrzymuje się na bardziej stabilnym poziomie.

Źródło:

http://www.jssm.org/vol10/n2/2/v10n2-2text.php

Komentarze (4)
Entreri

Szkoda, ze nie bylo grupy przyjmujacej tylko i wylacznie 3,5g kreatyny - mozliwe, zepo prostu taka ilosc daje identyczne efekty jak 5g kreatyny (a to oznaczaloby, ze kozieradka nie wplywa na absorbcje czy wykorzystanie kreatyny).

4
celnar

Myślę ze te 1.5 g kreatyny aż takiego sporego wpływu nie miało, 8 tygodni to spory okres by organizm się nią nasycił przy 3.5 jak i 5g, moze też zalezy od masy sportowców, jak jeden ważył 60 kg a inny 100 to dawka kreatyny pewnie ma tu wpływ.

0
TomQ-MAG

zgadza sie, bysmy mieli wtedy pelniejszy obraz tego, jak dziala suplementacja, jednak to nie ierwsze tego typu doniesienia, ze kozierdka jest suplementem ciekawym dla sportowcow

0
angelisa

Ciekawa moze i jest, ale zapach który wydobywał się z potem u chłopaka do przyjemnych nie należał.

0