W wielu kremach i balsamach znajduje się kofeina. Czy może ona rzeczywiście poprawić wygląd Twojej skóry i pomóc pokonać cellulit? Z pewnością wiele osób próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie. W dzisiejszym artykule omówimy tę kwestię.

 1. Co to cellulit?
 2. Jakie są powody wystąpienia cellulitu?
 3. Czy kofeina zawarta w kosmetykach do skóry może pomóc w walce z cellulitem?
 4. W jaki sposób kremy z kofeiną mogą działać na cellulit?
 5. Podsumowanie

Cellulit jest bardzo powszechny, szczególnie u kobiet powyżej 18. roku życia. Pojawia się najczęściej na udach i pośladkach, ale może występować także na plecach, brzuchu, a nawet ramionach. Niektóre osoby są predysponowane do pojawienia się takich zmian, u innych przyczyną jest styl życia, czyli brak ruchu, zła dieta, za mało wypijanej wody itp. Niezależnie od przyczyny, każdy zastanawia się jak się pozbyć tego cellulitu i móc znowu cieszyć się gładką i ładną skórą.

Co to cellulit?

Dokładna przyczyna cellulitu nie jest znana, ale wydaje się, że wynika on z interakcji między tkanką łączną w warstwie leżącej pod skórą a gromadzeniem się tłuszczu pod skórą. Ilość cellulitu i jego zauważalność może zależeć od genów, procentowej zawartości tkanki tłuszczowej i wieku. Na widoczność może wpływać także grubość skóry.

skóra z cellulitem

Jakie są powody wystąpienia cellulitu?

 • hormony
 • genetyka
 • zła dieta
 • niezdrowy tryb życia, w tym także stosowanie używek
 • przybieranie na wadze
 • brak aktywności fizycznej
 • ciąża

Czy kofeina zawarta w kosmetykach do skóry może pomóc w walce z cellulitem?

Kofeina jest popularnym składnikiem niektórych produktów do pielęgnacji skóry, w tym tych, które rzekomo redukują cellulit. Można się zastanawiać, czy w tym twierdzeniu jest prawda.

Niewielkie badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że krem z 3,5% kofeiną znacznie poprawił wygląd grudek i guzków spowodowanych cellulitem i nie wystąpiły żadne skutki uboczne. Krem użyty w badaniu zawierał również ksantyny, związki, które mogą działać synergicznie z kofeiną w celu ujarzmienia tłuszczu i cellulitu.

Nie jest jasne, czy produkty zawierające mniej kofeiny byłyby równie skuteczne. Ponadto znalezienie tak wysokiego stężenia może być trudne, ponieważ producenci muszą stosować więcej środków powierzchniowo czynnych i alkoholu, które mogą powodować podrażnienia skóry.

W jaki sposób kremy z kofeiną mogą działać na cellulit?

Sposób, w jaki kofeina może działać w celu zmniejszenia cellulitu, nie jest jasny. Według badania z 2013 roku kofeina przyspiesza rozkład tłuszczu w tkankach poprzez wpływ na niektóre enzymy, a także poprawia krążenie w tkankach. Pytanie brzmi, czy wystarczająca ilość kofeiny dociera do głębszych warstw tkanki, w których znajdują się komórki tłuszczowe. Jeśli tak nie jest, może działać tymczasowo, zmniejszając zatrzymywanie płynów w tkankach, dzięki czemu cellulit jest mniej widoczny. Wynika z tego, że jeśli przestaniesz używać kremu, to wszystko wróci do wcześniejszego stanu.

Polecamy również: Najlepsza kofeina - jaką kofeinę wybrać?

Inne badania pokazują, że kofeina pomaga zmniejszyć zawartość wody w komórkach tłuszczowych i zwęzić naczynia krwionośne, dzięki czemu cellulit jest mniej widoczny. Efekty są jednak tymczasowe. Jeśli szukasz szybkiego rozwiązania, które zmniejszy widoczność cellulitu, krem z kofeiną może zapewnić tymczasowe rozwiązanie, ale pamiętaj, że nie jest ono trwałe.

Podsumowanie

Kosmetyki do pielęgnacji skóry, które zawierają kofeinę, mogą tymczasowo poprawić wygląd Twojej skóry, ale nie usuwają głównego problemu. Można powiedzieć, że jedynie maskują cellulit. Oczywiście możesz ich używać, ale pamiętaj, żeby jednocześnie zadbać o swój tryb życia, czyli dietę, aktywność fizyczną, ograniczenie używek itp. Takie zmiany mogą Ci przynieść znacznie więcej korzyści.

Źródła:

 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23075568/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26082579/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30809581/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)