Odzież i obuwie sportowe to dość ważny element naszego sportowego życia. Niektóre dyscypliny wymagają odpowiednich ubrań czy butów, by móc bezpiecznie i efektywnie ćwiczyć. Jednym z elementów, który powinien być skrupulatnie dobrany, jest odpowiedni biustonosz (in. Stanik) sportowy. Niestety jest to temat, w którym wiele kobiet nie ma zbyt dużo wiedzy. 

  1. Biustonosz sportowy - czy to tylko marketing
  2. Rodzaj biustonoszy sportowych
  3. Jakie korzyści daje biustonosz sportowy?
  4. Na zakończenie

Biustonosz sportowy - czy to tylko marketing

Niezależnie od rodzaju aktywności dobry biustonosz sportowy może pomóc ci szybciej osiągnąć zamierzone cele. Może to brzmieć zabawnie, ale tak – biustonosz sportowy ma istotny wpływ na naszą technikę, postawę, zaangażowanie w ćwiczenia, a to przekłada się na efekty. Tak naprawdę to każdy rodzaj biustonosza, czy to treningowy, czy klasyczny wpływa na wiele aspektów naszego życia.

sportowy biustonosz

Nie jest to tylko zwykła część garderoby, która jest, bo jest. Warto też tutaj zaznaczyć, że wiele kobiet nie potrafi dobrać odpowiedniego rozmiaru biustonosza, a sieciówki odzieżowe tylko pogłębiają nieodpowiednie podejście do tego tematu. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na dostępną rozmiarówkę. Czasami ma się wrażenie, że 80% biustów świata nosi rozmiar 75B albo że drobne osoby nie mogą mieć bardziej obfitego biustu.

Wiele się też mówi o wyglądzie piersi u kobiet w średnim i starszym wieku, a także u kobiet, które karmiły piersią swoje dzieci. Zapewne wiesz, że wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność, a grawitacja jest nieubłagana… jednak nie tylko wiek wpływa na to, czy Twoje piersi wyglądają estetycznie, czy zaczynają opadać. Odpowiedni dobór biustonosza ma naprawdę istotne znaczenie.

Dlatego, jeśli wciąż kupujesz sobie staniki bez zastanowienia, dobierając rozmiar machinalnie / rutynowo, zachęcam do udania się do brafitterki, która zweryfikuje Twój rozmiar i pomoże dobrać biustonosz zarówno ten dzienny, jak i sportowy.

Rodzaj biustonoszy sportowych

Wracając do tematu biustonoszy sportowych, dostępne są dwa rodzaje – hermetyczne i kompresyjne.

Biustonosze sportowe kompresyjne są idealne dla kobiet z mniejszymi piersiami, zapewniając im wsparcie i dociśnięcie do klatki piersiowej. Pomaga to w zapobieganiu podskakiwania piersi i innych ruchów, które mogą zakłócić ćwiczenia. Ten typ biustonosza dociska także piersi do siebie do tzw. pojedynczej kieszonki (piersi nie są od siebie odseparowane). Nadaje się do aktywności o niskiej i średniej intensywności, m.in. Jazdy na rowerze, na nartach, do wędrówek pieszych itp.

Biustonosz hermetyczny podtrzymuje każdą pierś za pomocą oddzielnej miseczki, dzięki czemu pierś leży w bardziej naturalnej pozycji. Takie biustonosze są bardzo wygodne, ale nie zapewniają żadnej kompresji, zatem nadają się do ćwiczeń o niskiej intensywności, np. spacerów, jogi. Jeśli natomiast jesteś fanką sportów intensywniejszych, takich jak np. bieganie, wówczas powinnaś szukać biustonoszy, które łączą cechy dwóch powyższych. Zapewniają one zwykle większe wsparcie i wygodę.

Jakie korzyści daje biustonosz sportowy?

sportowy biustonosz

Podtrzymanie piersi

Wsparcie piersi jest bardzo ważne podczas wykonywania każdej aktywności. Pomaga zabezpieczyć piersi przed nadmiernym rozciąganiem skóry i utrzymać je w jednym miejscu, dzięki czemu Twoje treningi są lepszej jakości.

Komfort

Wiele kobiet nosi stanik sportowy podczas ćwiczeń, aby zwiększyć poziom komfortu. Biustonosze sportowe zaprojektowano tak, aby zapobiegały poceniu się i pozwalały na dopływ powietrza do piersi, co może zapobiec przegrzaniu.

Koncentracja podczas treningu

Kiedy Twoje piersi są na swoim miejscu, wówczas łatwiej jest skupić się na treningu. Nie oszukujmy się, ale jeśli co chwilę coś ci podskakuje, faluje i zapewne trochę boli, to nie da się w pełni oddać ćwiczeniom.

Na zakończenie

biustonosz sportowy

Biustonosz sportowy to klucz do bezpieczeństwa Twoich piersi. Trzymając je na swoim miejscu, zapobiegasz nadmiernemu rozciąganiu skóry i dyskomfortowi podczas ćwiczeń.

Odpowiednio dobrany biustonosz daje poczucie komfortu, bo jest wygodny. Niektóre tradycyjne staniki mają różnego rodzaju koronki, fiszbiny itp. które mogą podrażniać Twoją skórę, kiedy się spocisz — zastanów się, zanim taki kupisz.

Polecamy również: Dlaczego podczas odchudzania warto pić białko?

W wielu profesjonalnych sklepach z bielizną są dostępne także biustonosze sportowe. Warto się do takich sklepów udać i poprosić o dobranie właściwego rozmiaru i modelu, żeby sprawdzić, jaka jest różnica. Fakt, są one nieco droższe niż te z sieciówek, ale komfort noszenia jest nieporównywalny. Jeśli jednak nie chcesz wydawać zbyt wielu pieniędzy, wówczas upewnij się, że wiesz, jak dobrać rozmiar biustonosza – będzie ci łatwiej wybrać odpowiedni model dla siebie z półki cenowej, na jaką jesteś w stanie sobie pozwolić.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
lordknaga

to nie tylko marketing - bez tych biustonoszy, wszystkie gwiazdy z insta, influenserzy i sportspersonki, spod tureckiego skalpela, nie mogly by chodzic z cycami na wierzchu po silowni :D

2