Sfery zdrowia i dobrego samopoczucia są istotne dla każdego z nas. Są także ważne dla producentów, którzy chcą zaspokoić potrzeby rynku. W związku z tym, co jakiś czas pojawia się jakaś innowacja, która mniej lub bardziej sprytnie podbija serca kupujących. Pojawia się pytanie — czy dobrze wyglądający produkt ma tak samo dobre właściwości, czy jest jedynie doskonale reklamowany? 

  1. Czym jest woda białkowa? Jak przygotować wodę proteinową?
  2. Jakie są korzyści związane z piciem wody proteinowej?
  3. Jakie są wady picia proteinowej wody?
  4. Podsumowanie

Czym jest woda białkowa? Jak przygotować wodę proteinową?

Woda proteinowa (czy też białkowa) to najnowszy trend na rynku napojów funkcjonalnych. Łączy w sobie moc nawodnienia z odżywczym białkiem. Rodzaj białka to najczęściej specjalny rodzaj izolatu białka serwatkowego, bez posmaku mlecznego. Taki napój można również przygotować samemu wybierając ten specyficzny rodzaj odżywki białkowej w proszku. Wystarczy dosypać miarkę proszku do wody i zamieszać, wypić lub zabrać ze sobą na trening.

Jedna porcja takiej wody może dostarczyć nawet ponad 20 g białka. Tego typu napoje nie zawierają najczęściej ani węglowodanów, ani tłuszczu, są czystym źródłem białka. Wodę taką możesz też przyrządzić z czystych aminokwasów, najlepiej niech będą to aminokwasy EAA, czyli komplet aminokwasów egzogennych. Aminokwasy EAA wchłaniają się jeszcze szybciej niż napoje przygotowane z izolatu białka. Jednak czy dla osób znających tę branżę od lat jest to faktycznie nowość?

Jakie są korzyści związane z piciem wody proteinowej?

woda proteinowa

Wzmocniona regeneracja mięśni

Kiedy robisz trening siłowy, we włóknach mięśniowych powstają mikrouszkodzenia, które muszą zostać naprawione, aby zapewnić optymalną regenerację i wzrost mięśni. Pomaga w tym białko spożyte po treningu. Oczywiście możesz pozyskać je z pożywienia albo odżywki białkowej, ale taka proteinowa woda jest wygodną alternatywą, która dodatkowo nawadnia.

Niska kaloryczność

Butelka to zwykle ok. 500 ml. Jeśli dostarcza ona nie więcej niż 80-100 kcal, to nie jest to jakoś bardzo dużo. Niektóre napoje dla sportowców zawierają w swoim składzie cukier, co znacząco podwyższa kaloryczność. Nie jest to natomiast regułą, bo producenci korzystają także ze słodzików (mniej lub bardziej naturalnych), aby rozszerzyć grono odbiorców. Co więcej, białkowa woda zwykle zawiera także witaminy i minerały, więc poniekąd pełni także funkcje zbliżone do izotoników.

Jakie są wady picia proteinowej wody?

kobieta - woda proteinowa

Pamiętaj, że zdrowa dieta to równowaga i przesada w żadną stronę nie jest dobra. Jeśli w Twojej diecie już jest dużo białka, wówczas niemądre by było pić taką wodę do każdego posiłku. Musisz być po prostu świadomym tego, jak wygląda Twoja dieta i na ile możesz (czy powinieneś) się wspierać pomocniczymi produktami.

Polecamy również: Spalacze tłuszczu ranking - najlepszy spalacz tłuszczu

Zwróć też uwagę na etykietę i staraj się wybierać produkty, które zawierają wysokiej jakości izolat białka serwatkowego. Oznacza to, że aminokwasy z takiego produktu są łatwiej przyswajalne. Pamiętaj też o tym, że woda białkowa powinna uzupełniać zbilansowaną dietę, a nie ją zastępować. Dobrze pozyskiwać większość białka z różnorodnych produktów spożywczych, a nie wyłącznie z wody białkowej. Jednym z najlepszych zastosowań wody białkowej jest jej nawodnienie po treningu jako napój regeneracyjny i sposób na poskromienie głodu aż do planowanego posiłku.

Polecamy również: Czy kobiety mogą pić białko? Popularne mity na temat białka!

Podsumowanie

Woda proteinowa wprowadza wygodne podejście do nawadniania i pozyskiwania białka. I choć nie jest to magiczny eliksir, jego zdolność do dostarczania niezbędnych białek w wygodnej formie czyni go godnym uwagi dodatkiem na rynku wellness. Jednakże, jak każdy inny suplement, spełnia się najlepiej, gdy jest stosowany w połączeniu ze zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia. Jeśli rozważasz dodanie wody białkowej do swojej diety, oceń swoje potrzeby żywieniowe, poziom aktywności i cel treningowy, aby określić, czy jest to zgodne z Twoimi ogólnymi celami dietetycznymi.

Źródła:

Protein timing and its effects on muscular hypertrophy and strength in individuals engaged in weight-training - PubMed (nih.gov)

https://science.drinklmnt.com/did-you-know/hydration-for-strength-training

https://www.nsca.com/education/articles/kinetic-select/hydration-and-performance

https://examine.com/articles/second-look-at-protein-quantity-after-exercise

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
lodzianin1

U nas jest jeszcze zacofanie jak zawsze ale w wielu krajach taka woda to normalka ,sam bym kupowal chętnie

0