SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne
Leksykon treningów
Odpowiedni trening to podstawa!
Zobacz bazę treningów

Leksykon treningów

Wybierz odpowiedni trening.

Aktywność fizyczna jest kluczem do zachowania zdrowia, sprawności i ogólnie pojętej dobrej kondycji psychofizycznej naszego organizmu. Prawidłowo dobrany trening pozwala szybko osiągnąć zadowalające efekty, odpowiednia technika, systematyka i staranność pozwalają utrzymać stały progres w wynikach oraz zminimalizować ryzyko kontuzji. O ile u osób zaawansowanych treningowo funkcjonuje i sprawdza się tzw. trening intuicyjny, to w przypadku osób początkujących istotne jest, by z rozsądkiem podążać utartymi szlakami. Zdarza się bardzo często, że początkujący, żądni szybkich efektów, sięgają po systemy treningowe o wyższym stopniu zaawansowania, do których ich organizm absolutnie nie jest przygotowany. Takie działania nie przynoszą oczekiwanych efektów, nie są żadnym akceleratorem postępów, niestety nierzadko stają się źródłem problemów. Trening mistrza kulturystyki, publikowany w kolorowej gazecie wraz z dziesiątkami zdjęć, wygląda niezwykle atrakcyjnie, pamiętajmy jednak, że mistrz posiada, staż, wiedzę i stosuje wiele metod podnoszących jego wytrzymałość, poziom regeneracji, a także doskonale odczytuje sygnały jakie wysyła jego organizm czy też same mięśnie. Zachłanne pomijanie poziomów zaawansowania, nadmierna ilość ćwiczeń, intensywność, objętość treningowa niedostosowana do naszego stażu, skutkuje często rezygnacją. Przetrenowanie jest przyczyną tzw. szybkiego wypalenia treningowego, które poprzedzone zastopowaniem efektów treningowych, a często ich regresem, kontuzjami, przemęczeniem są drogą do zakończenia naszej przygody ze sportem. Kolejnym błędem początkujących jest wychodzenie po za ramy dostosowanych systemów treningowych, celem stałego bicia rekordów siłowych, niepohamowanej rywalizacji przy okazji każdej jednostki treningowej.
Systemy treningowe SFD przygotowane zostały z myślą o każdym poziomie zaawansowania. Postaraliśmy się także, by przygotować dla Was wiele opcji wyboru, dostosowanych do Waszych celów treningowych oraz możliwości czasowych. Trening czyni mistrza, a błędy treningowe nikogo nie doprowadzą do wymarzonej formy i sylwetki. Zapraszamy do korzystania z naszych opracowań i życzymy osiągnięcia wymarzonej formy - no limits!

METABOLICZNE

Zaufaj naszym specjalistom!

Indywidualne plany dietetyczne i treningowe!

 

SPRAWDŹ

SŁOWNIK POJĘĆ

Poszerz swoją wiedzę.

 • Aeroby

  Wysiłek tlenowy nie doprowadzający do efektu tzw. długu tlenowego, bazuje na zakresie około 60-70% HRmax

 • Superseria

  Wykonanie jednej serii po drugiej bez przerwy, na partie mięśniowe antagonistyczne, np.: wiosłowanie sztangą + wyciskanie leżąc sztangi.

 • Dropset

  Seria polegająca na zredukowaniu obciążenia w granicach 30% podczas zakończenia serii i wykonanie bezzwłocznie kolejnej z mniejszym obciążeniem.

 • Tempo

  Określa prędkość poruszania się ciała z obciążeniem. Sposób zapisu np.: 3020 - oznacza 3 sekundy faza ekscentryczna, 0 bez zatrzymania, 2 sekundy faza koncentryczna, 0 brak przerwy między powtórzeniami.