SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Viki - OCR, Trail Running, Hyrox

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 504776

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607793
No nie do końca, mnóstwo osób wogóle nie ćwiczy nóg W planie od trenera gdzie priorytetem były górskie OCRy też nie miałam siłowego, tylko od czasu do czasu obwód gdzie nogi były małym dodatkiem. Znajoma która regularnie staje na podium w górskich połówkach też nóg nie ćwiczy, rozmawiałam z nią kiedyś o tym. Także różnie z tym siłowym bywa. Wśród znajomych to prędzej właśnie obwody, ciężar ciała i plyometria, crossfit niż klasyczny siłowy. Siłowy napewno częściej jest w planie u sprinterów i tych co biegają krótsze dystanse
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 441 Napisanych postów 906 Wiek 34 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 10888
Potwierdzam nieda sie robic 5-6 biegów w tygodniu i nóg mocno chociażby dwa razy, może na towarze jakims dobrym, ewentualnie raz w tygodniu na koniec tygodnia można wymęczyć jakis jeden mocniejszy, ewentualnie rozbić na naprawde jakies krótkie lekkie treningi. Wielu sportowców róznych dziedzin nie robi więcej niż 1 siłowy i mówimy tu o wysokim poziomie sportwym
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607793
Nawet ostatnio czytałam kilka artykułów o treningu siłowym na portalu bieganie, przy okazji dyskusje do artykułu na forum i zdania są podzielone zarówno wśród biegaczy jak i trenerów. Napewno trening siłowy nie może przeszkadzać w bieganiu i nie może uniemożliwiać realizowania jednostek biegowych. Nie powinno się trenować dzień przed mocnym akcentem i w dzień rege od biegania, można dzień przed spokojnym biegiem. Co do objętości i intensywności to również zdania są podzielone. Nawet w książkach o bieganiu każdy autor ma inne podejście Także to nie jest taka łatwa sprawa. Jest mnóstwo czołowych biegaczy wyznających zasadę że siłę się robi sprintami i podbiegami a nie sztangą. Wielu trenerów zaleca tylko ćwiczenia z cc jako wzmocnienie i prewencję kontuzji. Biegacze boją się mięśni No i trening siłowy jak już jest to głównie w okresie budowania bazy, kiedy akcentów biegowych jest mało. Jedni idą w wytrzymałość robiąc dużo powtórzeń małym ciężarem, inni uważają że na siłowni to siła z dużym ciężarem a wytrzymałość na treningach biegowych, a jeszcze inni że ciężary to zło, a już szczególnie duże
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2585 Napisanych postów 5118 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 78326
Viki, należy również zaznaczyć, że biegacze z reguły męczą się w czterech ścianach i nienawidzą siłowego w ogóle (czytając fora biegowe kiedys oraz prasę)
Odnośnie nóg - trening ma być ukierunkowany na coś. Jeśli np. po siłowym nóg nie byłem w stanie przez DOMSy zrobić jednostki biegowej lub rowerowej, to rezygnowałem. Priorytetem były biegi, a trening siłowy nóg mi w tym przeszkadzał.


Zmieniony przez - tomaszS w dniu 2023-04-28 06:11:36
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607793
Tomasz dokładnie, z tym wszyscy się zgadzają że trening nóg nie może przeszkadzać w bieganiu, nie taki ma cel. Ma być uzupełnieniem, dodatkiem.

W książce Skarżyńskiego czy Świeca mamy ćwiczenia z cc, ewentualnie gumy lub piłka. U Swierca można przeczytać:



I takie jest podejście większości. Praktycznie każda książka i każdy artykuł mówi o wytrzymałości siłowej i powtórzeniach 15+. Choć pojawiają się pojedyncze głosy że "robienie wiatru" nie ma sensu. Ale nie znalazłam póki co bardziej szczegółowych informacji, np. dlaczego nie ma to sensu. A ja lubię wiedzieć dlaczego



Krzychu z ciekawości jakie jest Twoje zdanie? Co na siłowni powinien robić biegacz - dużo wiatru czyli wytrzymałość siłową czy raczej siłę w mniejszych zakresach z większym ciężarem?



Zmieniony przez - Viki w dniu 2023-04-28 06:36:28
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4078 Napisanych postów 3699 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 151014
Już o tym mówiłem. I to w każdym sporcie wytrzymałościowym. Budujesz siłę i moc, która wykorzystasz właśnie w takich momentach jak podbieg/hamowanie/zmiana kierunku ruchu/start itd. Niska objętość, wysoka intensywność. Plus jeśli ktoś ma jakieś patologiczne rejony to wtedy można się skupić na nich w innej formie aby te patologie zniwelować.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607793
Dzięki Czyli należysz do tej mniejszości - przeciwników wiatru

Wczoraj przejrzałam wszystkie książki o bieganiu jakie mam i tam albo są podbiegi zamiast siłowni, albo właśnie wytrzymałość siłowa na bardzo dużej objętości. Zastanawia mnie dlaczego praktycznie nikt nie proponuje innej formy treningu.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 162 Napisanych postów 1911 Wiek 46 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 22953
Hej Viki,

Zerknij:



Pozdro
1

"If you want to spend hours at the gym every week that’s cool, you can.
Or you can focus a bit each day on only the most important and impactful exercises, so you still have plenty of time and energy left to get out there and enjoy LIFE"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4078 Napisanych postów 3699 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 151014
Jakie faktyczne wytłumaczenie ma robienie pierdyliarda powtórzeń na gumach czy CC w kontekście właśnie biegania? Nagle ta tzw. „Wytrzymałość mięśniowa” pozwoli Ci dużo łatwiej przebiec 50km nawet po płaskim? Czy Ty wykonujesz przy tego typu treningu siłowego 5h powtarzalnych ruchów tak jak przy bieganiu? No raczej nie, to zupełnie inny rodzaj wysiłku mięśniowego przecież

Wyobraź sobie, że jedziesz autem trasą spokojnie i musisz wyprzedzić auto. Co robisz? Redukujesz bieg zwiększajac przy tym dostępność maksymalnego momentu obrotowego silnika = możesz łatwiej przyspieszyć, wrócić na swój pas i znowu spokojnie jechać. Łatwiej będzie Ci to zrobić mając dostępne 400Nm aniżeli 200Nm. Przełóż to na bieg - biegniesz sobie spokojnie i masz nagle górkę/zbieg. Co robisz? Zaczynasz mocniej napinać poszczególne mięśnie aby wyprodukowały w moment więcej dostępnej mocy aby podbiec / wyhamować przyciąganie grawitacji. Kiedy będzie łatwiej? Jak na co dzień będziesz w stanie zrobić np. przysiad ze 100kg na plecach niż 50kg, bo to logiczne, że wtedy jesteś w stanie wygenerować więcej chwilowej mocy.

Jakim cudem machaniem nogą z gumą przez 5 minut ma zastymulować włókna IIa/IIx do rozrostu? No kuźwa nijak
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 441 Napisanych postów 906 Wiek 34 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 10888
Wiesz co ja grając w kosza 15 lat temu robiąc wznosy na palcach z ciezarem własnego ciała pp xxx powtórzeń miałem wybicie 90cm od ziemi na prostych nogach i ładowałem wsady prawie łokciem na kosz gdzie teoretycznie taka praca nie powinna mieć nic do czynienia z budowaniem mocy wyskoku w teorii a jednak. Co prawda dużo skakałem wtedy też ogólnie grając. Trochę mi się zdaje że trenerzy przygotowania motorycznego błądzą po omacku i wymyślają co rusz jakieś swoje protokoły treningowe różne dla rozgłosu im dziwniej tym lepiej xd
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Typ sylwetki - gruszka? Hashimoto, IBS

Następny temat

Plan treningowy upper lower

WHEY premium