SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Viki - OCR, Trail Running, Hyrox

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 504395

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20730 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607784
_Szajba_
Viki

Szajba w kilku książkach zalecają takie krótkie sprinty na bardzo stromych podbiegach, zwykle mają trwać 8-10 sekund. Taka jednostka jest zalecana m.in. w książce "Pod górę" której współautorem jest Kilian Jornet, więc zakładam że gość wie o czym pisze Co ciekawe można się z tym spotkac nie tylko w zaleceniach do treningu pod biegi górskie, ale również uliczne. Niektórzy autorzy traktuja to jako alternatywę dla treningu siłowego. Celem tej jednostki jest budowanie siły i zwiększenie mocy, co przekłada się na zdolność do wykonywania dłuższych interwałów i lepszą ekonomie ruchu. Wysiłek jest krótki, bo chodzi o to, żeby uzyskac maksymalną moc i zaangażować włókna szybkokurczliwe. Wg książek przy wysiłku dłuższym niż 10-12 sekund pracę przejmują lepiej wytrenowane włókna wolnokurczliwe a same odcinki nabierają bardziej charakteru wytrzymałościowego.
Ja się nie znam, ale w wielu książkach bardzo sobie chwalą taką jednostkę Z własnego doświadczenia mogę jedynie napisać, że ten trening fajnie wchodzi jak górka jest odpowiednio stroma.



Hmm, nie będę się spierał z autorami książek. Pytałaś mnie parę dni wstecz, co robię że tak szybko pod górki wbiegam. Otóż biegam interwały trwające min 20 sekund a maksymalnie do 40 sekund. Górka pod którą biegam to podbieg o długości 150m i nachyleniu 13,3%.


Szajba takie jednostki treningowe również są w planach. Podbiegi w sumie są krótkie, średnie i długie, nawet powyżej kilometra. Każdy rodzaj ma inny cel
A skąd wiesz jakie nachylenie ma górka? Ja nigdy nie wiem jak to określić.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1664 Napisanych postów 1846 Wiek 36 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 16821
No właśnie szukam bardziej praktycznych wskazówek i trochę może teorii o samej mechanice biegu, wytrzymałości etc. Historyjki motywacyjne mnie nie interesują raczej. Metody dla zawodowców też nie, ale zawsze można coś ciekawego wyciągnąć z samej metodyki i dostosować do siebie, bo ja mam aspiracje raczej niewielkie, nawet maraton to dla mnie chyba już za dużo. Chciałabym zrobić półmaraton w przyzwoitym czasie i nauczyć się biegać na luzie w przyzwoitym tempie, a nie toczyć jak kulka :D

Tego "Biegacza niezłomnego" też sobie obczaję, bo w sumie chciałam dorzucić sobie trochę crossfitowych treningów z ciężarem ciała.


Zmieniony przez - Hesia w dniu 2021-07-30 13:48:16
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Wysokość / długość i x 100%

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2584 Napisanych postów 5118 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 78323
Hesia, a może to?
Jest trochę pierdół, ale konkretne plany też są.







...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 22600 Napisanych postów 11141 Wiek 47 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 356219
Daniels jest fajny i konkretny, ale na początek przygody z bieganiem, to może być trochę overkill.

Szajba kiedyś linkował fajne plany Marcina Nagórka, chyba ze strony maratonypolskie.pl
Ciekawy tekst wprowadzający tam był, o typach biegaczy (wytrzymałościowy i szybkościowy) i dobieraniu planu. Polecam znaleźć i przeczytać.
2

Κατά τον δαίμονα εαυτού.
------
Mój dziennik: http://www.sfd.pl/DT__Ghorta_ghrrromi_fat-t1096396.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1664 Napisanych postów 1846 Wiek 36 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 16821
Ghorta, obadam, dzięki. Pytałam o książki, bo jako tłumaczka jestem fanką długiej formy :) Już zamówiłam to "Pod górę" i jak się okaże zbyt zaawansowane to przynajmniej jakaś wiedza zostanie o tym, jak to robią lepsi ode mnie :D


Zmieniony przez - Hesia w dniu 2021-07-30 14:13:47
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 22600 Napisanych postów 11141 Wiek 47 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 356219
Fajny zawód masz.
I daj kiedyś szansę "literaturze okołobiegowej" - Scott Jurek rozkręca się w "Jedz i biegaj" powoli, ale to dla mnie jedna z lepszych książek o bieganiu. Podobnie jak Dołęgowscy - opis okładkowy sobie, a w książce jest dużo więcej.

Bez nadmiaru teorii i bez suchych tabelek, ale to dobre pozycje - mix wspomnień, podróży i praktycznych porad biegowo- treningowych.
1

Κατά τον δαίμονα εαυτού.
------
Mój dziennik: http://www.sfd.pl/DT__Ghorta_ghrrromi_fat-t1096396.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1664 Napisanych postów 1846 Wiek 36 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 16821
Tego Jurka kiedyś dokończę, może na długich wybiegach, będzie pasowało ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12970 Napisanych postów 20730 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607784
_Szajba_
Wysokość / długość i x 100%


A wysokość i długość to skąd, z zegarka?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24264 Napisanych postów 25218 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020286
Hesia
No właśnie szukam bardziej praktycznych wskazówek i trochę może teorii o samej mechanice biegu, wytrzymałości etc.
Tego "Biegacza niezłomnego" też sobie obczaję, bo w sumie chciałam dorzucić sobie trochę crossfitowych treningów z ciężarem ciała.



Dr Romanova, Metode POSE ogarnij
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Typ sylwetki - gruszka? Hashimoto, IBS

Następny temat

Plan treningowy upper lower

WHEY premium