SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Viki - OCR, Trail Running, Hyrox

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 506221

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12971 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607804
W takim razie poczytam Jak się w końcu odrobię ze sprzątaniem po remoncie to czasu na czytanie powinnam mieć dużo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12971 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607804
17.09 czwartek

Dalszym ciąg sprzątania, wszystko mnie męczy dużo bardziej niż kiedyś, więc to sprzątanie nie idzie tak sprawnie jak bym chciała. Trening tylko lekki, żeby coś się poruszać. Zresztą mycie okien czy wieszanie firanek to jak trening teraz Najgorsze jest dłuższe stanie, zaczynam czuć plecy. Denerwuje mnie tez to, że jak chce poczytać książkę to nie bardzo mogę sobie znaleźć pozycję, siedzenie dłuższe odpada, leżenie na plecach też, a na boku nie wygodnie Jeszcze tylko 6 tygodni.

Trening

- łopatki w pozycji pompki 4x10
- łopatki na linach 4x10 (10 w górę, 10 w przód i po 10 krążenia)
- wiosło talerzem jednorącz 10kg x12
- podciąganie łopatkowe jednorącz (drewno) 12x
- koci grzbiet 20x
- podciąganie ("ufo") - zrobiłam 3x ale jakoś mało komfortowo się czułam, więc zmieniłam na łopatkowe 10x
- pompki na placach przy ścianie 12x
- wejścia bokiem na step + odwodzenie nogi w tył 12x na nogę
- pompki tricpesowe 12x
- tilt stojąc 20x

Całość niecałe 30 min., najwięcej czasu zajmują ćwiczenia brzuszno-oddechowe. Nóg znowu nie porozciągałam, chciałam ale zniechęca mnie fakt, że brzuch przeszkadza i ciężko się oddycha.
Teraz już planuje właśnie takie krótkie, szybkie ćwiczenia i kijki dopóki dam radę chodzić.


Na koniec trochę rozkmin Kończe już "Jak biegać szybciej". Pomijając dużą objętość (zawsze można to obciąć ) to ogólne podejście całkiem ciekawe, inne niż u Pana S. i pewne rzeczy są odwrócone (np. zaczyna się od biegania krótko i szybko a stopniowo przechodzi do coraz dłuższych odcinków w tempie docelowym zawodów). Trening oparty o tempo, o tętnie póki co żadnej wzmianki. Trochę podobne do podejścia Danielsa. W przygotowaniu do biegów płaskich na pewno wartościowa pozycja.

Kolejna rzecz tym razem ze świata OCR. Otóż w tym roku na Mistrzostwach Świata (które zostały odwołane) pojawiły się nowe zasady - jedna próba na przeszkodzie, jak się nie uda to sędzia zabiera papierową opaskę, którą zawodnik ma na ręce. Takich opasek ma 3 i choć jedną musi donieść do mety, żeby brać udział w klasyfikacji. Nie wiem jaka kara jest na ME za każdą utraconą opaskę, na innych biegach to np. runda karna z obciążeniem, przerzucanie opony.
Do tej pory zasady były zupełnie inne - nieograniczona ilość prób pokonania przeszkody, trzeba było po prostu zaliczyć wszystkie. To powodowało m.in ogromne kolejki do przeszkód, jak ludzie powtarzali po 5, 10, 20 razy. I brakowało dynamiki i typowej dla biegów rywalizacja, szczególnie jak większośc kobiet spotykała się na najgorszej przeszkodzie przed metą i była walka o to, której pierwszej się uda w końcu przejść.
Nowe zasady są znacznie trudniejsze, ale dzięki temu nie ma kolejek i jest dynamika. Coraz więcej biegów wprowadza takie rozwiązanie, szczególnie że w czasach pandemii brak tłumów przed przeszkodą jest na plus.
Część organizatorów w związku z tym poszła w stronę łatwiejszych przeszkód, mniejszej ilości przeszkód i dodtakowych ułatwień dla kobiet (częściowo spowodowane nowymi zasadami a częściowo ograniczeniami związanymi z pandemią i kosztami). Teraz trwają burzliwe dyskusje pomiędzy zawodnikami Miłośnicy trudnych przeszkód są bardzo niezadowoleni i narzekają, że za łatwo. Teraz już wynik nie będzie zależał tylko od tego, czy ktoś umie zrobić przeszkodę czy nie. Będzie trzeba zacząć biegać A to dla wielu fanów przeszkód najgorszy koszmar. Naprawdę mnóstwo ludzi startujących w BIEGACH z przeszkodami wcale nie biega na treningach, albo coś tam pobiegają 1-2x w tygodniu.
Z drugiej strony rozwijają się tory Ninja - zwykle ok. 100m gdzie są same przeszkody.
Ja póki co obserwuję i ciekawa jestem w jakim kierunku to pójdzie i czy te nowe zasady się sprawdzą na dłuższą metę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24270 Napisanych postów 25221 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020296
Dodam ciekawe spostrzeżenie ze świata biegania, które sprzedał w jednym z wywiadów dr Romanov. W Związku Radzieckim, naukowcy chcieli stworzyć idealny plan treningowy, dla każdej z dyscyplin, więc zaczeli je wszystkie analizować. Rezultaty były takie, Ci co wygrywali dyscypliny siłowe podnosili największe cięzary na treningu, a Ci co wygrywali np bieg, biegali na treningu najszybciej. Wniosek chcesz być silny musisz dźwigać duże ciężary, chcesz biegać szybko - musisz biegać szybko na treningach.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12192 Napisanych postów 22033 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627576
Będzie "specjalizacja" poszczególnych zawodów OCR. Dojdzie do takiej ilości konkurencji jak w "kulturystyce" kobiet - gdzie obok kulturystek kulturystek masz długie suknie:) I wszystko co pomiędzy.
Dla każdego coś dobrego. A Ty i tak skończysz na ultra w górach:)
skończysz, nie w sensie ze skończysz - tylko ze ten typ biegów bedziesz z zadowoleniem biegała:)



Zmieniony przez - Paatik w dniu 2020-09-18 09:46:23
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24270 Napisanych postów 25221 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020296
Biegi Ultra w górach po 5-6h nie sprawiają przyjemności dystanse do maratonu są najlepsze choć każdy powinien spróbować różnych dystansów.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4932 Napisanych postów 15291 Wiek 48 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 1180542
żona mojego kolegi biega ultra po górach i jest w topce PL, ostatnio biegła Garmin Ultra Race Radków 2020 w trybie Challenge 161km. Trzy dni z rzędu - trzy biegi na dystansie 82, 55 i 24km. Pierwsza w open .
a wcześniej 240km ciągiem w 35:47:04
a plan na następny challenge ma jeszcze lepszy bo pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego (około 500km i 20000m przewyższeń) w 130h
to jest jakiś taki hardcor że aż nie mogę sobie tego wyobrazić, wariatka po prostu
także jakbyś Viki chciała podglądać to obczaj sobie fanpage UltrAndźka - Angelika Szczepaniak
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12971 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607804
Ultra to dopiero za kilka lat, bo trzeba mieć czas na treningi. W pierwszej kolejności i tak pewnie będzie ultra z przeszkodami a dokładnie Spartan Race. Przeszkody tam są na tyle proste, że nie trzeba poświęcać czasu na specjalny trening, za to górski teren, spore przewyższenia i dużo odcinków z obciążeniem robi robotę. Biegowo wymaga dobrego przygotowania.
Póki co takie ekstremalne dystanse gdzie się biegnie ponad 12h jakoś mnie nie przekonują
Dodatkowo ja lubię przeszkody, a jednak pod ultra trzeba by poświęcić czas głównie na bieganie, trochę mi szkoda rezygnować z przeszkód.

Fighter co do treningu to w każdym planie z którym się spotkałam jest szybkie bieganie. Różnica taka, że występuje na różnych etapach planu, w różnej długości i objętości. Co ciekawe na razie u żadnego z zagranicznych autorów nie spotkałam się z podejściem podobnym do Pana S. czyli do tej słynnej polskiej szkoły biegowej. Raczej wszyscy których czytałam proponują coś zupełnie odwrotnego, a różnica jest taka, że jedni opierają treningi o tempo, inni o tętno. I widać znacznie większą różnorodność i łączenie różnych środków treningowych.

Paatik w kwestii OCR to sytuacja jest raczej odwrotna. Mieliśmy dużo różnych biegów, każdy był specyficzny, miał własne zasady, każdy mógł wybrać to co lubi. Teraz powoli to idzie w stronę ujednolicenia. Mamy dwie skrajności. Jedna to tory Ninja, max. 400m gdzie są tylko przeszkody, nie ma biegania (mnie to nie bardzo interesuje).
Druga to powolne przekształcanie biegów pod nowe zasady a co za tym idzie - upraszczanie przeszkód. Owszem czasem na biegach organizatorów ponosiło w kwestii trudności, ale przesadne ułatwienie przeszkód też nie jest dobre. Plus taki, że bieganie zaczyna nabierać znaczenia. Mniejsze, lokalne biegi pewnie i tak będą robić po swojemu, ale te większe, a szczególnie dające kwalifikacje na imprezy typu MP, ME, MS będą się musiały dostosować. Mam nadzieję, że to nie sprawi, że zupełnie znikną bardziej wymagające przeszkody. Z jednej strony fajnie, bo rozwiązuje się problem kolejek przy przeszkodach, a sama rywalizacja nabiera dynamiki i świetnie się to ogląda (ostatnio głównie kibicuję albo oglądam relacje ) ale z drugiej strony znika właśnie coś pośredniego między Ninja (tylko przeszkody) a typowym bieganiem z niewielką liczbą łatwych przeszkód. Ciekawa jestem co będzie dalej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24270 Napisanych postów 25221 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020296
Kabo zobacz sobie Courtney Dauwalter, wygrała pierwszy MOAB 240, drugą edycję wygrał Piotrek Hercog.
Biegi górskie mają jedną rzecz jakiej inne biegi nie mają, a mianowicie techniczność terenu. Trzeba naprawdę ćwiczyć zbiegi w różnych warunkach, podbiegi to najmniejszy problem.

Nawiązując do polskiej szkoły biegania, to osobiście nie ogarniam czemu ludzie nazywają (i upierają się przy tym) ćwiczenia techniczne (ang. drills) siłą biegową, to nie ma nic wspólnego z siłą, a tym bardziej biegową.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12971 Napisanych postów 20732 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607804
Fighter Pan S. sporo na temat tej siły biegowej napisał w książce. U Danielsa chyba się z tym wcale nie spotkałam (nie kojarzę tematu) a w obecnej książce są to właśnie ćwiczenia techniczne robione jak rozgrzewka przed intensywnym bieganiem, a nie jako główny cel treningu.

Co do zbiegów, to na nich właśnie wygrywa się biegi. Póki co to moja słabsza strona, zwykle wyprzedzam pod górę a później mnie wyprzedzają z górki no ale to kwestia m.in. głowy, ja się boję choć sporo nad tym pracowałam i był progres, ale jeszcze nie jestem w stanie zupełnie się puścić w dół.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Szacuny 24270 Napisanych postów 25221 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020296
Ja nie rozumiem tej siły biegowej... z każdym się o to sprzeczam. Chcesz poprawić siłę biegową? Idź ciągnij sanki a nie jakieś wieloskoki itp. Sam jak piszę plany treningowe dla biegaczy, rozgrzewka zawsze opiera się o ćwiczenia techniczne, by wyrobić odpowiednie nawyki.

EDIT:
A siłę biegową robią siadami/ciągami albo sankami.



Zmieniony przez - FighterX w dniu 2020-09-18 13:52:04
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Typ sylwetki - gruszka? Hashimoto, IBS

Następny temat

Plan treningowy upper lower

WHEY premium