SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Nie dać się czasowi

temat działu:

Ladies SFD

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 1613618

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12977 Napisanych postów 20737 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607890
Ghorta trening ma być dostosowany do naszych możliwości i celu. Dla jednego 4:30 to będzie szybko i tętno na tyle wysokie, że nie utrzyma tego przez godzinę a dla drugiej osoby to będzie powoli i bieg w tlenie możliwy do utrzymania nawet kilka godzin.
Długie wybiegania mają określony cel a tym samym intensywność z którą powinny być wykonywane, żeby ten cel osiągnąć. Zarówno długość jak i tempo to pojęcie względne, zależą od stopnia wytrenowania i dystansu docelowego. Dla jednego długo to będzie 10km a dla drugiego ponad 20km. Tempo ma być konwersacyjne i możliwe do utrzymania przez dłuższy czas.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 562 Napisanych postów 901 Wiek 2 lata Na forum 4 lata Przeczytanych tematów 13242
Paatik- u mnie longi to biegi powyżej 90 minut. Bo tym są właśnie długie wybiegania

O ile długie wybiegania są ważne jako element przygotowawczy do do długich biegów, to przy małym kilometrażu tygodniowym trudno je realizować. Zasadniczo long nie powinien przekraczać 25 procent całotygodniowego kilometrażu/czasu. Biegając po 20-30 km tygodniowo nijak nie da rady zrobić longa. Taka jednostka (powyżej 90min)przy tak małym kilometrażu jest zbyt obciążająca. Naturalnym jest wiec to że tzw długie wybiegania są środkiem zarezerwowanym dla osób z odpowiednia objętością.


Viki- spoko. Nadinterpretowalem Twoje słowa. Może dlatego ze u mnie jak było mniej to musiało być bardziej jakościowo.

Co do samej idei „mniej a częściej” to zgadzam się. Pod warunkiem że najkrótsze treningi to nie mniej niż 30 minut. Choć 40 daje pewnośc dostarczenia jakikolwiek bodźca dla organizmu

Dla Paatik optymalne byłyby treningi w granicach 30-50 minut 3-5 razy w tygodniu- lekkie/umiarkowane z jednym mocnym akcentem w tygodniu . Nic tu mądrzejszego się nie wymyśli

Edit: oczywiście regularnie co jakiś czas podwyższając czas/kilometraż. I na tym etapie to będzie głównym bodźcem rozwoju.


Zmieniony przez - Turoń Polarny w dniu 2021-09-23 17:18:27
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12212 Napisanych postów 22070 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627793
Ok - czyli bez longow:) tyle zrozumiałam.
Viki - idę szukać filmików sprinterek
Tomasz - kuszą fajne nogi, ale trenażer mnie niestety nie pociąga… może właśnie więcej szybkich interwałów/ podbiegi etc. dałoby ten sam efekt?
Ghorta - a właściwie czym się Twój etap biegaczki zakończył? Biegasz jeszcze sami? Już cię nie bawi??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12977 Napisanych postów 20737 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607890
Paatik nie mogę znaleźć tego filmiku, ale jest dużo ćwiczeń dynamicznych i plyometrycznych ze sztangą. Generalnie intensywnie, ciężko i dynamicznie.

Edit: znalazłam





Zmieniony przez - Viki w dniu 2021-09-23 18:03:11
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 1664 Napisanych postów 1846 Wiek 36 lat Na forum 2 lata Przeczytanych tematów 16821
Kurcze, no i znowu cały plan do kosza i podpisy na Garminie muszę pozmieniać, bo moje longi to pseudolongi i nie mają jeszcze 90 minut :(
Paatik, ja już się nie dziwię, że jesteś skołowana.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12212 Napisanych postów 22070 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627793
Hesia - ja już własciwie nie jestem skołowana - tylko się upewniam w przyjętym założeniu - fartlek na różne sposoby. I tyle. Taki plan bez planu - ma być czasami szybciej, a czasami dłużej. Ale nie za długo. I tyle.
Jak zacznę więcej mysleć i planować - to kiszka z tego wyjdzie.


Zmieniony przez - Paatik w dniu 2021-09-23 19:34:45
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12977 Napisanych postów 20737 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607890
Hesia
Kurcze, no i znowu cały plan do kosza i podpisy na Garminie muszę pozmieniać, bo moje longi to pseudolongi i nie mają jeszcze 90 minut :(
Paatik, ja już się nie dziwię, że jesteś skołowana.


Hesia ale nie trzeba wcale biegać odrazu 90 minut, to nawet nie jest wskazane. Czas i kilometraż wydłuża się stopniowo aż dojdzie się do tych 90 min.

Dla przykładu wrzucę Wam plan jaki Pan S. proponuje dla celu 10km w 55-60 minut. Nie ma tu żadnych skomplikowanych jednostek treningowych, jest spokojne bieganie, raz w tygodniu przebieżki i raz bieganie w terenie (KP to spokojny cross). Jak widać nie trzeba też od razu robić wybiegań po 90 minut.



...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282905
Patik znasz ten profil na insta? @stefaniemillinger
coś dla Ciebie :D
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12212 Napisanych postów 22070 Wiek 54 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 627793
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
bziubzius Moderator
Ekspert
Szacuny 4304 Napisanych postów 17985 Wiek 36 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 282905
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

T3

Następny temat

Redukcja, zdrowie

WHEY premium