SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

DT - Kettle i inne :-)

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 700023

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 964 Napisanych postów 8629 Wiek 12 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 294424
Na szybko przejrzałem obie.
Sporo się powtarza. W Lamparcie jest dużo i sporo pokomplikowane.
W Skazanym jest krótko i na temat - dla przeciętnego kanapowca.
Wałek do rolowania, 2-3 różne piłki i już można działać. Jest bardziej przystępny po prostu.
(ale zakres materiału węższy)

Przeczytałem (s.245) o pozycji głowy - głowa zadarta do góry jest niepoprawna.
Za to tutaj - http://www.centrumkb.pl/glowa-do-gory/ - jest jak najbardziej poprawna.
Dawno temu miałem problem z karkiem/szyją - właśnie chyba od swingowania z zadartą głową. Potem przerzuciłem się na pozycję neutralną i dyskomfort się nie pojawiał.
A, taka ciekawostka.. Jak widać - dwaj guru, a zdanie przeciwne


Zmieniony przez - panteon w dniu 2016-11-29 19:57:28
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 659 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 74921
W życiu nie zadzieramy głowy, czy to w swing, czy martwym ciągu, czy innym ćwiczeniu. Otwieramy wtedy łańcuch kinematyczny. Jak masz takie wątpliwości, to przeczytaj tym bardziej chociaż tylko pierwsze rozdziały Lamparta, tam jest to super wytłumaczone. Ogólnie tam z tego co pamiętam ważne jest pierwsze 100-200 stron, a do reszty materiału można sięgać tylko w konkretnych przypadkach.
Polecam tez na tubie kanał Athletic Development, goście pokaują tam niej więcej to co jest lamparcie.
A i na zajęciach w CKB, też nikt głowy na 100% nie każe zadzierać.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 964 Napisanych postów 8629 Wiek 12 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 294424
Trzymam neutralnie, ale w zalinkowanym artykule jest o tym, żeby jednak patrzeć do przodu - na horyzont.. (poniżej linii wzroku)

PODSUMOWANIE: Podstawowym zaleceniem dla swingów jest patrzenie „na horyzont,” gdzie szyja jest lekko odgięta na dole swingu

http://www.centrumkb.pl/glowa-do-gory/

Odgięcie szyi pozwala aktywować łańcuch tylni kosztem osłabienia mięśni brzucha i mięśni czworogłowych.

Odginać, ale nie za mocno. Napisali.. że nie napisali..





3:30 swingują. W dolnej pozycji patrzą do przodu. Potem to samo przy zarzucie.
Tak robiłem i trochę kark mnie bolał (dawno!) - i tak t powiązałem, bo przyczyna może była inna.

Potem zobaczyłem Flynna.. Jakiś artykuł też napisał, gdzie było o trzymaniu głowy neutralnie.





Pięknie widać dolną pozycję.
Poniżej też jakaś nowa produkcja.





Technicznie Flynn bardzo mi się podoba
(o! ma niezaciśnięte palce na fotce początkowej filmu - nie miażdży rączki kettla - już go nie lubię )


Zmieniony przez - panteon w dniu 2016-11-29 20:46:39
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 659 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 74921
Niech MaGor się wypowie, on spec jest od kettli, ja mogę tylko polecić filmiki instruktażowe Mirka Jurczaka.
Natomiast jak patrze na swing Flynna, to wydaje mi się, że w tej chwili przynajmniej w CKB, nie unosi się w końcowej fazie tak wysoko ramion, przedramiona owszem lecą z cieżarem na wysokość piersi, ale ramiona są bardzie "przyklejone" do ciała. Wydaje mi się, że chodzi oo to, żeby cały czas mieć ściągnięte łopatki, kości ramion w panewkach i w ten sposób zabezpieczyć staw barkowy, a i przy ustabilizować kręgosłup - znowu Lampart się kłania;)
Ogólnie to czego mnie uczyli na podstawowym kursie CKB pokrywało się w 100% z lampartem, tylko używano innej terminologii.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 964 Napisanych postów 8629 Wiek 12 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 294424
A co to za podstawowy kurs CKB odbyłeś??

Odnośnie tego jak wysoko leci kula - na intro było, że jak ramiona są powyżej poziomu (czyli kula wyżej niż barki), to już najszerszy grzbietu tego ruchu nie kontroluje.
Dlatego zaleca się maksymalnie do wysokości barków. Przynajmniej w takim HS podejściu..

U Flynna bardziej chodziło mi o głowę.

Lampart s.245 - jest o trzymaniu głowy prosto. Jestem za!
W artykule na SF (właściwie w tłumaczeniu na ckb) piszą, że odchylenie głowy napędza cały tył i jest dobre.. tak przynajmniej zrozumiałem ten artykuł, a może nie zrozumiałem..
Napisałby ktoś artykuł o tym jak robić ćwiczenie źle?

Generalnie Lamparta nie czytałem, to się nie odniosę. Z tym o głowie przy swingu na s. 245 się zgadzam.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 659 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 74921
Podstawowy kurs ckb, MC, SWING, GS, Clean, Military Press, Cnach. Wszystko na jeden odważnik. Kilka miesięcy na to chodziłem kiedyś.
Akurat kettle w lamparcie to tragicznie wypadają moim zdaniem, Chodzi mi raczej o podstawowe założenia odnośnie postawy, rotacji i kolejności w ruchach funkcjonalnych.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 964 Napisanych postów 8629 Wiek 12 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 294424
Czyli ćwiczyłeś w klubie CKB?
Fajnie

Niestety nie zdążyłem edytować postu, to wkleję tutaj już.

"System się rozwija" i Pavel kiedyś nauczał tak:





Sporo przysiadu w tym wymachu...



Link do oryginalnego artykułu:http://www.strongfirst.com/heads-up/

Wg SF ewidentnie należy patrzeć do przodu.

Robię tak:
- w dolnej pozycji patrzę w podłogę - ze 2m przede mną. Może i mam LEKKO odchyloną głowę, ale do przodu nie patrzę.
- kettel leci do wysokości barków, nie wyżej
- staram się ciskać kettlem w dół w drodze powrotnej (a nie tak, że leci sobie wysoko jak chce, albo go tylko lekko wybijam; jest pełna moc, hamowanie i ciśnięcie w dół - no, powinno być i się staram..)

Jeszcze szybki rzut oka na YT:





Prowadzący patrzy do przodu, jak zalecają. Grupa jak widać już róóóóóóżne swingi robi.
Może to odgięcie głowy dodaje mocy plecom.. może... ale czy mi to potrzebne? Czy to zdrowe? Dla wyniku? Nie startuję w zawodach.

Przypomniał mi się art. gdzie było o ramionach - ramiona przyklejone do żeber (od ruchu z dołu) aż do momentu wyprostowania sylwetki; wtedy ramiona się odrywają i kula leci aż ramiona będą poziomo; hamujemy; ciskamy kulą w dół; sylwetka cały czas prosta do momentu zetknięcia się ramion z żebrami - wtedy startuje ruch tyłka do tyłu i się "składamy".

Wyczytałem to na SF, albo na CKB. Raczej nigdzie indziej.. Nie mogę znaleźć teraz, a był też filmik do tego fajny..

MAM!

http://www.strongfirst.com/solid-simple-sinister/






Zmieniony przez - panteon w dniu 2016-11-29 21:54:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 659 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 74921
Ten film mogę polecić


...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 964 Napisanych postów 8629 Wiek 12 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 294424
Oglądałem całą serię.
Od początku filmu widać - głowa w pozycji neutralnej i tak staram się robić.
2:01 nawet zatrzymanie w tejże pozycji.

Żeby nie było - piszę jak robię osobiście, a nie że tak czy siak jest źle a tak dobrze.
Przejrzałem Lamparta - przeczytałem o tej głowie i przypomniał mi się artykuł gdzie pisali coś odwrotnego, to zaznaczyłem. Stąd cała dyskusja. Nie chcę się znowu z nikim spierać jak ma być naprawdę..
..czy tam komuś wytykać, że robi źle i mu nie zaliczam, bo głowę ma "źle".

Czasem podśmiewuję się z tych wymachów z przysiadem, bo to trochę przeczy idei swingu. Praca bioder (głównie) a nie kolan (jedynie pomocniczo).

Widać w treningu jak w dietetyce - zdania podzielone i każdy ma swoje racje i sukcesy (i porażki, ale o tym cisza).

W Skazanym (i pewnie w Lamparcie) jest o przysiadzie ze stopami skierowanymi do przodu - a nie lekko rozchylonymi, a tu proszę:





W ogóle - Pavel z Czech to trochę mój idol, bo nie trudno być dzikiem i szarpać bestię.. Sztuką być w wadze lekkiej i robić takie rzeczy!


Zmieniony przez - panteon w dniu 2016-11-29 22:10:56
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 659 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 74921
Z tego co pamiętam, to Starret piszę, że ideałem były by stopy jak najbardziej równolegle, ale przy braku odpowiedniej mobilności można nimi kompensować, czyli kierować na zewnątrz. W każdym razie ja tak rozumiem. Najważniejsze, co by kolana szły na zewnątrz.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

1 Głosowanie II Edycji Kraty na Lato 2014

Następny temat

Let's get ready to rumble! Życie na sportowo.

WHEY premium