SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[ART] Pierwszy rok treningów

temat działu:

Trening dla początkujących

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1421790

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
aatol
Mam takie pytanie, jestem świeżakiem (wcześniej szedłem różnymi planami i dało to niewielkie efekty), endomorfikiem, zależy mi na sile, ale także na utracie dużej ilości tkanki tłuszczowej. W związku z tym czy jest sens iść etapem 3 4 razy w tygodniu ?


A czy ja gdzieś napisałem, że ten plan możemy wykonywać 4 razy w tygodniu ? NIE.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
Alojzy
Miałem plan 4 dniowy góra/dół i zmieniłem go teraz na 3 dniowy push/pull/legs. Z racji mniejszej ilości serii i/lub powtórzeń spadła objętość, takich ćwiczeń jak MC czy przysiady, oczywiście więcej na samej sztandze biorę. I pytanie się z tego nasuwa - czy jeśli po zmianie planu mam mniejszą objętość to bardzo mi zaszkodzi czy nie?


Bynajmniej.

A jeśli poczułbyś niedosyt, to zawsze możesz dodać serii-nawet w postaci regresji.Niemniej niedosytu początkujący nie powinien czuć.No chyba, że robi kilka seryjek na maszynie.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
poskramiacz_tluszczu
ronnie220

ETAP 4

Nasz świeżak ,który de facto już nie jest świeżakiem,zdobył(przynajmniej powinien) już sporą ilość mięśni i siły.
Jednakże postępy zaczynają zwalniać.Wiemy,że organizm potrzebuje periodyzacji,tj. manipulowania zmiennymi treningowymi w celu wywołania zmian adaptacyjnych bla,bla,bla.Mówiąc łopatologicznie: potrzebujemy zmian.

Proponuję wprowadzić 2 zestaw do naszego treningu całościowego:

Np.

Zestaw A

Przysiady tylne 5x6/8p
Wiosłowanie 5x6/8p
Wyciskanie sztangi leżąc 5x6/8p
Military press 5x6/8p
Wyciskanie wąsko z flarowaniem łokci na boki 5x10/12p
Uginanie stojąc z prostą sztangą 5x10/12p

Zestaw B

Przysiady przednie 5x8/10p
Martwy ciąg klasyczny 5x8/10p
Wyciskanie sztangielek na skosie dodatnim 5x10p
Wyciskanie sztangielek siedząc 5x10p
California press 5x12p
Uginanie sztangi na modlitewniku 5x12p

Trenujemy na zasadzie:

Tydzień 1-A/B/A
Tydzień 2-B/A/B




Jak widzicie zeszliśmy z powtórzeniamii lekko w dół.Możecie śmiało dorzucać na sztangę i w ramach urozmaicenia wprowadzić progresję ciężaru z serii na serię.To doda wam sporo siły.

Przykładowo :

20 x 8/ 30 x8 /40 x 8/50 x 8 /60 x 8

Kolejne tygodnie progresu gwarantowane.

Poruszając kwestie ilości serii w temacie doradców nabiliście mi niezłego klina. Robię 4 etap, 5 tydzień teraz.
To jak jest z tymi seriami roboczymi? Ma być tylko jedna? (z przykładu 60x8)


Jeśli wykonujesz progresję, to tylko 1 seria wykonywana jest na ciężarze docelowym.Tak działa rampa, którą najczęściej polecam początkującym.


Z resztą sam oceń po swoich postępach siłowych i sylwetkowych.Po co sobie zaprzątać głowę teoretycznymi rozważaniami ?

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 67 Napisanych postów 4463 Wiek 35 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 78211
nie chodzi mi o teoretyczne rozważania, a o to, czy robiąc po 3 serie docelowe w tygodniu na partię, nie będzie za mało?

Jeśli chcesz - znajdziesz sposób, jeśli nie - znajdziesz powód.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 21 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 445
hej, od jakiegos miesiaca cwicze oto taki plan co drugi dzien. Moje pytanie brzmi ile tygodni/miesiecy cwiczyc tym planem co ewentualnie dolozyc/zamienic. dzieki


Nogi:
- Przysiady ze sztanga 5s 10p
- Martwy ciąg - 4s 10p

Plecy:
- Wiosłowanie sztanga 4s 10p

Klatka piersiowa:
- Wyciskanie sztangi płasko 5s 10p

Barki:
- Wyciskanie hantli 4s 10s
- Military press - 4s 8p

Bicepsy:
- Uginanie ramion ze sztangielkami w chwycie młotkowym 4s 10p

Triceps
- „Francuskie wyciskanie” sztangielki siedząc 4s 10p



Zmieniony przez - Heraklos w dniu 2015-03-15 21:48:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 27
@ronie220
na początek proponujesz ćwiczenia ze sztangą, a ciagle widze na necie żeby zaczynać od obwodowego..

zacytuje wpis z innego portalu
"Przysiad z obciążeniem może zakończyć się urazem kolan, bo nie należy ich blokować przy wyprostowywaniu nóg (nogi zostają lekko zgięte). Wiosłowanie sztangą wymaga odpowiedniej pozycji (pogłębiona lordoza w odcinku lędźwiowym). Martwy ciąg – bez odpowiedniej techniki – rozwali Ci plecy na długie lata. I tak dalej.

Maszyny mają ustalony zakres ruchu i nie pozwalają na odstępstwo. Zostały tak zbudowane, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Poświęć im kilka tygodni, a dopiero potem chwyć za wolne ciężary.

Na początku możesz jednak pokusić się o robienie bicepsów hantlami/sztangą. Tutaj ryzyko kontuzji jest niewielkie."


zgłupiałem i już nie wiem od czego mam zacząć i w ogóle jakie dawać obciążenie np na martwy ciag.
czy w ogole dawac obciazenie... z tego co piszesz na poczatku tematu trenowales ludzi na samym gryfie... a ja nie mam zadnego trenera. :)


Zmieniony przez - mateu1 w dniu 2015-03-16 14:29:12

Zmieniony przez - mateu1 w dniu 2015-03-16 14:30:45

Zmieniony przez - mateu1 w dniu 2015-03-16 15:14:58
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 21 Wiek 32 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 445
i jaki ciezar najlepiej dobrac do moich cwiczen? wzrost 168, waga 63kg
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
poskramiacz_tluszczu
nie chodzi mi o teoretyczne rozważania, a o to, czy robiąc po 3 serie docelowe w tygodniu na partię, nie będzie za mało?


Nie.

Tak właśnie wygląda przemyślany trening-start od mniejszej objętości, adaptacja i dopiero wtedy ewentualna intensyfikacja.
Jeśli od razu zaczniesz na maksa, to po kilku tygodniach trafisz na plateau i ciężko będzie to przebić.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
Heraklos
hej, od jakiegos miesiaca cwicze oto taki plan co drugi dzien. Moje pytanie brzmi ile tygodni/miesiecy cwiczyc tym planem co ewentualnie dolozyc/zamienic. dzieki


Nogi:
- Przysiady ze sztanga 5s 10p
- Martwy ciąg - 4s 10p

Plecy:
- Wiosłowanie sztanga 4s 10p

Klatka piersiowa:
- Wyciskanie sztangi płasko 5s 10p

Barki:
- Wyciskanie hantli 4s 10s
- Military press - 4s 8p

Bicepsy:
- Uginanie ramion ze sztangielkami w chwycie młotkowym 4s 10p

Triceps
- „Francuskie wyciskanie” sztangielki siedząc 4s 10p



Zmieniony przez - Heraklos w dniu 2015-03-15 21:48:09


Trenuj dopóki będą postępy.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4064 Napisanych postów 45434 Wiek 3 lata Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 347430
mateu1
@ronie220
na początek proponujesz ćwiczenia ze sztangą, a ciagle widze na necie żeby zaczynać od obwodowego..

zacytuje wpis z innego portalu
"Przysiad z obciążeniem może zakończyć się urazem kolan, bo nie należy ich blokować przy wyprostowywaniu nóg (nogi zostają lekko zgięte). Wiosłowanie sztangą wymaga odpowiedniej pozycji (pogłębiona lordoza w odcinku lędźwiowym). Martwy ciąg – bez odpowiedniej techniki – rozwali Ci plecy na długie lata. I tak dalej.

Maszyny mają ustalony zakres ruchu i nie pozwalają na odstępstwo. Zostały tak zbudowane, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Poświęć im kilka tygodni, a dopiero potem chwyć za wolne ciężary.

Na początku możesz jednak pokusić się o robienie bicepsów hantlami/sztangą. Tutaj ryzyko kontuzji jest niewielkie."


zgłupiałem i już nie wiem od czego mam zacząć i w ogóle jakie dawać obciążenie np na martwy ciag.
czy w ogole dawac obciazenie... z tego co piszesz na poczatku tematu trenowales ludzi na samym gryfie... a ja nie mam zadnego trenera. :)


Zmieniony przez - mateu1 w dniu 2015-03-16 14:29:12

Zmieniony przez - mateu1 w dniu 2015-03-16 14:30:45

Zmieniony przez - mateu1 w dniu 2015-03-16 15:14:58


Ale co mnie obchodzą artykuły z innego portalu ?

Jeśli uczysz się techniki metodą prób i błędów, to zawsze wzrasta ryzyko kontuzji.Na maszynach, owszem, to ryzyko się zmniejsza, ale i spada efektywność treningów.Ponadto po tych kilku tygodniach i tak będziesz musiał zabrać się za poważne ćwiczenia, a maszyny nijak się mają do wolnych cieżarów.Inna biomechanika, inna kolejność odpalania jednostek motorycznych, więcej rekrutowanych mięśni-w tym stabilizatorów.Konkluzja ? Jeśli chcesz ćwiczyć w 100 % bezpiecznie, to rób to pod okiem fachowca.W innym wypadku nawet wstępny trening na maszynach nie pomoże.

„I would like to be the first man in the gym business to throw out my scale. If you don't like what you see in the mirror, what difference does it make what the scale says?„

Pilny student Vincea.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

W jakim wieku zacząć trenować na siłowni?? Proszę o mądre wypowiedzi.

Następny temat

Jakie Cwiczenia, co i jak :/

WHEY premium