Kiedy ćwiczysz, to chcesz czerpać z treningu jak największe korzyści. A co, jeśli masz mało czasu, ale i tak chciałabyś go wykorzystać najlepiej, jak to możliwe? Są na to sposoby! Zobacz, co możesz zrobić, żeby czerpać z krótkich treningów jak najwięcej.

Dobrze dobierz ćwiczenia

Gdy Twój czas jest ograniczony, to musisz go dobrze wykorzystać. Wybierz takie ćwiczenia, które angażują jednocześnie więcej mięśni. Są to tzw. ćwiczenia wielostawowe np. przysiady, pompki, martwy ciąg itp. Zaoszczędzisz jeszcze więcej czasu, jeżeli będziesz je wykonywać obwodowo, jedno po drugim. Ponadto, zwiększysz intensywność swojego treningu.

Sprawdź: Trening z hantlami dla kobiet. Gotowy plan treningowy dla kobiet!

Skoncentruj się na intensywności

Po porządnej rozgrzewce skup się na utrzymaniu wysokiego poziomu intensywności treningu. Potrzebujesz jej, żeby zrekompensować krótszy czas ćwiczeń. Na intensywność mogą wpływać krótsze przerwy między seriami lub całkowite ich wyeliminowanie. Jest to możliwe w treningu obwodowym lub choćby wtedy, kiedy wykonujesz dwa ćwiczenia na zmianę.

trening siłowy kobieta

Zadbaj o odpowiednie nastawienie

Jeżeli masz ograniczony czas na trening, upewnij się, że idziesz na trening z odpowiednim nastawieniem i skupieniem. Nie marnuj tego czasu. Nie zaglądaj co chwilę do telefonu, unikaj plotek ze znajomymi, odpuść piękną fryzurę. Wykorzystaj każdą minutę na technicznie wykonane powtórzenia. Skupiając się na pracującym mięśniu, uzyskasz lepsze efekty, niż jeśli będziesz ćwiczyć w roztargnieniu.

A co z muzyką w tle? Jeżeli pomaga Ci podnieść większy ciężar, to jak najbardziej możesz jej słuchać, ale gdy Cię rozprasza, to lepiej zostawić słuchawki w domu.

Skup się na jednym celu

Być może masz wiele celów treningowych np. schudnąć, zbudować mięśnie, poprawić swoją kondycję i siłę, ale nie próbuj realizować je wszystkie podczas jednej sesji treningowej. Szczególnie jeśli masz ograniczony czas. Skończy się to tak, że każdy z nich potraktujesz po macoszemu. Ustal sobie harmonogram treningów w taki sposób, żeby każdy z nich skupiał się na jednym celu.

Zadbaj o odpowiednie posiłki przed treningiem

Zyskasz więcej korzyści ze swoich treningów, jeżeli będziesz miała dużo energii. Na około godzinę przed treningiem zjedz przekąskę zawierającą węglowodany i białko w proporcji 3 do 1. Twoją wydajność może ograniczyć także słabe nawodnienie. Pić wodę należy przez cały dzień, także przed i po treningu. Nawet łagodne odwodnienie może spowodować zmęczenie. Nie tylko nie poprawisz swoich wyników, ale możesz też stracić motywację.

Podsumowanie

Skorzystaj z powyższych wskazówek, żeby zwiększyć wydajność i poprawiać swoje wyniki, kiedy masz ograniczony czas na ćwiczenia. Pamiętaj, że zawsze liczy się jakość treningu, a nie tylko ilość powtórzeń i serii i czas spędzony w klubie.

Komentarze (1)
_GANGSTA_

Dobry art:-)

0