W hiszpańskim kurorcie nadmorskim Santa Susanna koło Barcelony rozpoczęły się w czwartek, 2 maja, boje na Mistrzostwach Europy w Kulturystyce i Fitness. Pierwszą połowę dnia zajęły obrady Kongresu EBFF, a po południu rozegrano pierwsze kategorie. Zbyt wielu Polaków tego dnia nie startowało, ale odnieśliśmy jeden wielki sukces: Nasz aktualnie najlepszy kulturysta klasyczny, Damian Kuffel, mistrz Polski w open, wywalczył złoty medal w kategorii powyżej 180 cm, a potem wspiął się na szczyty swoich możliwości i pokonał mistrzów Europy z pozostałych kategorii, zostając absolutnym mistrzem kontynentu w overall!

Rzeczywiście, formę miał nienaganną, z wysokim stopniem odtłuszczenia ciała i głęboką separacją na udach i w obrębie mięśni grzbietu. To wielki sukces tego zawodnika w jego pierwszym starcie międzynarodowym. Zaczynał skromnie w 2017 r, od 7 miejsca w Żelistrzewie i 4 miejsca w Bytowie. Potem przyszło 8 miejsce na Mistrzostwach Polski 2017. Ale po rocznej przerwie, w 2019 r, był już nie do pokonania, odnosząc serię imponujących sukcesów w kategorii open na Mistrzostwach Wielkopolski, Mistrzostwach Polski oraz na Slodkiewicz Classic, ale trudno było się spodziewać, że wystarczy to także na tytuł mistrza Europy w overall. W ten sposób Kuffel kontynuuje świetną passę polskich mistrzów kulturystyki klasycznej z ubiegłego roku: Karola Kasprzyka i Mariusza Żaby, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w Rankingu IFBB 2018.

A więc wielkie gratulacje dla Damiana Kuffela i życzenia dalszych sukcesów. Czy to będą Mistrzostwa Świata, czy walka o zwycięstwo w Rankingu 2019, czy przejście na Elite Pro, dopiero zobaczymy.

Zdjęcia (dzięki uprzejmości IFBB):

Medalowa trójka w kategorii powyżej 180 cm (od lewej): Alexey Syurtukov (Rosja - 2 miejsce); Damian Kuffel (1 miejsce), Audrius Petrenas (Litwa – 3 miejsce).

Prezydent IFBB, Dr Rafael Santonja (z lewej) oraz Prezes Federacji Hiszpańskiej, Jose Ramos (z prawej) ogłaszają zwycięstwo Damiana Kuffela w overall.

Absolutny mistrz Europy w kulturystyce klasycznej, Damian Kuffel, ze swoimi trofeami.

Komentarze (0)