SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

"DT Xzaar. Triathlon, cel Double IronMan 2017"

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 768511

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 285 Napisanych postów 7707 Wiek 41 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 118772
rozwiń tą myśl z tymi watami dla nas laików. czemu nagle jeżdżenie na tętno jest gorsze?

Sport to zdrowie do póki nie robisz singli

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 550 Napisanych postów 7987 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 99207
Gwid
rozwiń tą myśl z tymi watami dla nas laików. czemu nagle jeżdżenie na tętno jest gorsze?


Cytuje 1 :


Poniżej postaramy się wyjaśnić, dlaczego warto wydać znaczną część środków przeznaczonych na sprzęt triathlonowy na urządzenie do pomiaru mocy.

O ile pulsometry są dokładnymi i przydatnymi urządzeniami, to puls sam w sobie niewiele nam mówi. Przykładowo, co jeśli mamy tętno o 10 uderzeń na minutę wyższe niż zwykle? To dobrze? Czy źle? Nie wiemy czy przypadkiem przy wyższym tętnie nie wykonujemy mniejszej pracy. Zmierzyć to możemy tylko mierząc moc, jaką wydatkowaliśmy w tym czasie. Dane wejściowe jak puls nie są tak znaczące dopóki nie porównamy ich z danymi wyjściowymi jak moc. W końcu wyścigi wygrywają ci z największą mocą, a nie najwyższym pulsem.

Czy bardziej się opłaci zakup ulepszenia do roweru czy może miernik mocy w tej samej cenie? Miernik mocy pomoże zbudować ci dodatkową siłę poprzez bardziej dokładny trening, lekkie koła nie… Jak miernik mocy pomaga zwiększyć siłę? Otóż pozwala na rozwianie wielu wątpliwości podczas treningów. Przykładowo przy interwałach nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy zaczęliśmy faktyczny trening jedynie przy użyciu pulsometru. Zwykle uważamy, że dopiero po osiągnięciu założonego pulsu, który odpowiada z opóźnieniem na nasz wysiłek, a do tego wacha się dosyć długo zanim się nie ustabilizuje. Pomiar mocy powie nam dokładnie ile podczas tego wysiłku wydatkowaliśmy mocy, co pozwoli nam dokładniej wyznaczać cele i osiągnięcia treningowe.

Podczas treningów interwałowych naszym celem nie jest trening serca, ale mięśni nóg. Kluczem do sukcesu podczas takiego treningu jest świadomość, co dzieje się z naszymi mięśniami. Pulsometr pokaże nam tylko aktualny puls, czyli jak pracuje serce. Aby dowiedzieć się jak pracują mięśnie będziemy potrzebowali jeszcze pomiaru mocy.

powertap_jouleUżywanie pomiaru mocy podczas długich wyścigów o stałym tempie takich jak np. triathlon jest bardzo pomocne. Kiedy wszyscy zmagają się z silnym wiatrem lub podjazdem zgadując, z jaką siłą mają jechać, kolarz wyposażony w pomiar mocy jedzie z zaplanowaną wcześniej mocą. Nie jest to możliwe do określenia z użyciem pulsometru, gdyż dochodzą takie czynniki jak podekscytowanie, wahania pulsu, efekt diety, wolna zmiana pulsu na wzniesieniach.

Pomiar mocy dostarcza nam także dokładnych danych na temat naszego poziomu wytrenowania na przestrzeni sezonu. Używając pulsometru i pomiaru mocy jesteśmy w stanie określić czy robimy faktyczne postępy, a nie tylko szacować.

Jest wiele zalet treningów z użyciem pomiaru mocy. Jednym z lepszych argumentów będzie to, że używają go zawodowi kolarze szosowi i triathloniści. Grono kolarzy używających sprzętu do pomiaru mocy rozrasta się. Jest to zapewne tylko kwestia czasu, kiedy urządzenia do pomiaru mocy będą powszechne w kolarstwie szosowym, górskim i triathlonie. Pomiar mocy zdecydowanie zmienia sposób, w jaki trenujemy i ścigamy się.

Cytuje 2 ( poziom swiatowy ) :

O pomiarze mocy piszemy na Akademii Triathlonu sporo, przekonując Was, że ta metoda wyznaczania intensywności treningu jest najlepszą i wartą zastosowania. Z nią uzyskuje się najlepsze i najszybsze postępy, jeżeli oczywiście postępujemy lege artis. Miernk mocy nie jest tanim urządzeniem, ale jeżeli zastanawiamy się nad zakupem "gadżetów" do roweru, kolejnych nowych kół, aerodynamicznych bidonów i super wygodnych siodełek, to może warto zebrać wszystkie złotówki do skarbonki, poczekać na odpowiedni moment i kupić coś, co najszybciej pomoże nam poprawić poziom wytrenowania. Z miernikiem mocy będziemy trenować najefektywniej i zaoszczędzimy sobie frustracji wynikającej z braku widocznych postepów. Dzisiaj o pomiarze mocy napiszemy w nieco inny sposób. Z pewnością wielu z Was zastanawia się, z jaką mocą pedałują zawodowcy? Z jaką mocą pedałują kolarze? Z jaką mocą pedałuje... Mistrz Świata? Janusz Szymczak przeanalizował jazdę Michała Kwiatkowskiego, który we wspaniałym stylu, dzięki pomocy i niezwykle ciężkiej pracy całego zespołu, zdobył ten tytuł w Ponferradzie.

Janusz Szymczak:
Ostatnia wygrana Michała Kwiatkowskiego jest dowodem na to, że trzeba działać szybko. Już dzień po wygranej Kwiatka chciałem napisać tekst analizujący dane "Kwiatka" z tego startu, ale się z tym ociągałem. Aż do dzisiaj. W międzyczasie czytałem już trzy takie teksty na sześciu różnych serwisach. Ale nic to! Okazja jest taka, jak nigdy (mamy MISTRZOSTWO ŚWIATA!). Na początek trzeba podkreślić, że mimo, że Michał Kwiatkowski jest Mistrzem Świata (dosłownie i w przenośni), to jest to tytuł dla całej drużyny, która w Ponferradzie pojechała wyścig marzeń, zarówno pod względem strategicznym jak i kondycyjno-wytrzymałościowym.


Dane za pelotonmagazine.com

Pierwsze 6 godzin jazdy Kwiatka
• Moc znormalizowana (NP) – 306 watów
• Średnia moc – 3,54 W/kg
• Średnie tętno – 148bpm
• Średnia prędkość- 38.9 km/h

3 minutowy atak na ostatnim podjeździe El Mirado
• Średnia moc – 7.2 W/kg
• Średnie tętno – 179 bpm (Max 186 bpm)
• Średnia prędkość – 35.2 km/h (!!!)

Ostatnie 1700m do mety – w dużej części zjazd z el Mirador
• Średnia moc – 6.12 W/kg
• Średnie tętno – 179 bpm
• Średnia prędkość – 59.9 km/h

Analiza
Specjalnie podaję średnią moc przyjętą w W/KG. Same średnie wartości mocy, często podawane na różnych blogach i forach, nie mają większego znaczenia bez znajomości wagi zawodnika. To, że ktoś ma swoje FTP na poziomie 300W nic nam nie mówi. Ta sama wartość może być wysiłkiem aerobowym dla 100 kg zawodnika, ale już bardzo mocną jazdą na czasówce dla kogoś ważącego 65 kg. Moc znormalizowana widoczna w pierwszym podsumowaniu (normalized power – NP), to zmienna wymyślona przez Hunter’a Allen’a i Andrew Coggann’a i była na początku używana tylko przez serwis Training Peaks. Opisuje ją algorytm, który w założeniu ma obliczać moc zużytą na rowerze w bardziej rzeczywisty sposób niż prosta średnia poszczególnych wartości. Ma ona brać pod uwagę wszystkie zmienne (czyli podjazdy, zjazdy, pościgi, jechanie w grupie itp.). Dlatego może być tak, że macie podobną średnią moc z dwóch wyjeżdżeń np. jazdy w grupie i samemu, natomiast NP będzie wyższe w tym drugim przypadku, bo wykonaliście więcej rzeczywistej pracy (jechaliście sami). Tak przynajmniej to powinno działać w teorii.

Pisząc tekst próbowałem znaleźć „idealny” przykład na zależność między NP a normalną średnią mocy w moich treningach, ale… niestety mi się nie udało :). Niezależnie od treningów (w grupie lub nie, na trenażerze lub nie) to moje NP jest zawsze o jakieś 3-5% wyższe od średniej mocy. Problem jednak w tym, że używam Garmina 310XT, który nie ma opcji liczenia NP - liczy mi ją automatycznie serwis Training Peaks. Może jeśli bym miał zegarek obliczający NP (mają go nowsze produkty firmy Garmin), a więc zbierający różne zmienne podczas jazdy, to NP by się różniło bardziej i rzeczywiście miało znaczenie w analizie moich treningów.

Kwiato waży 68 kg. Jego średnia moc, 3.58 W/kg (244W), jaką utrzymał przez pierwsze 6.5 godziny jest dość niesamowita. Jak podaje bikeradar.com, FTP Michała to okolice 406 W (jest to natomiast FTP liczone na podstawie Intensity Factor, czyli rzeczywista maksymalna moc, którą mógłby utrzymać przez 60 minut. Zakładam, że w przypadku liczenia FTP według tradycyjnego testu 20-minutowego wartość ta byłaby dużo wyższa). Jeśli goście z bikeradar.com mają rację, to przez prawie 6.5h Michał jechał na poziomie 60% swojego FTP, czyli niska druga strefa. Dowodzi to jak świetnie był on rozprowadzany przez cały wyścig! Nie tylko zachował bardzo dużo sił na końcówkę, ale został ustawiony przez swój team w idealnej pozycji do ataku.

Jak już wspominałem wcześniej, Training Peaks używa pojęcia Intensity Factor. Do każdego treningu przypisany jest współczynnik IF, czyli estymowany poziom zmęczenia, jakim został obarczony organizm przez dany trening. Jak czytamy na Training Peaks:

Typical IF values for various training sessions or races are as follows:
• Less than 0.75 recovery rides
• 0.75-0.85 endurance-paced training rides
• 0.85-0.95 tempo rides, aerobic and anaerobic interval workouts (work and rest periods combined), longer (>2.5 h) road races
• 0.95-1.05 lactate threshold intervals (work period only), shorter (• 1.05-1.15 shorter (e.g., 15 km) TTs, track points race
• Greater than 1.15 prologue TT, track pursuit, track miss-and-out

Tymczasem jak widzimy z wykresu, IF jaki uzyskał Kwiatek w minioną niedzielę to… 0.77. Czyli niemalże rozjeżdżenie regeneracyjne. To się nazywa „być kocurem”. Wygrać mistrza świata na poziomie „recovery”!

Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/_DT_Xzaar._Triathlon,_cel_Double_IronMan_2017_-t1018057-s340.html

Cele 2016:

1. Sieraków Triathlon dystans 1/4 IM - http://triathlonsierakow.pl - 28.05.2016 - 02:34:12
2. Challenge Venice dystans IM - http://www.challenge-family.com/challenge-venice/ - 05.06.2016 11:47:48
3. Challenge Poznań ME dystans IM - http://challenge-poznan.pl - 24.07.2016 11:35:22
4. Ironman 70.3 Gdynia - http://ironmangdynia.pl/pl/ - 07.08.2016

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 109 Napisanych postów 3897 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 76176
na plaskich trasach (takich jak na przyklad poznan) W/kg ma mniejsze znaczenie.

Podsumowanie I fazy redukcji: http://www.sfd.pl/Redukcja_ze_105kg__podsumowanie_str._170-t966196-s170.html
Rekordy osobiste w Tri:
1/8 IM: 1h23’30’’: Pszczyna 2014 // 1/4 IM: 2h28’59’’: Radłów 17/07/2016 // 1/2 IM: 4h59'40'Lisbon 2018: IM Kopenhagen 2017: 11h48'
Dystans Olimpijski: 2h32'04’’: 5150 Warszawa 11/06/2017

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 550 Napisanych postów 7987 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 99207
A Gdynia i Pula ? ;)

Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/_DT_Xzaar._Triathlon,_cel_Double_IronMan_2017_-t1018057-s340.html

Cele 2016:

1. Sieraków Triathlon dystans 1/4 IM - http://triathlonsierakow.pl - 28.05.2016 - 02:34:12
2. Challenge Venice dystans IM - http://www.challenge-family.com/challenge-venice/ - 05.06.2016 11:47:48
3. Challenge Poznań ME dystans IM - http://challenge-poznan.pl - 24.07.2016 11:35:22
4. Ironman 70.3 Gdynia - http://ironmangdynia.pl/pl/ - 07.08.2016

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 555 Napisanych postów 6412 Wiek 45 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 57352
Gdynia jest płaska ;) jakbyś widział gdzie ja się mogę zapuścić, a ze strachu się nie zapuszczam
:)

PB:
IM 140.6 Poznań 25.06.2017, 12:48:33 / IM 70.3 Gdynia 07.08.2016, 5h:23min:57s / JBL Triathlon Sieraków 28.05.2016 1/4 IM, 2h:33min:54s / Otyliada 12/13.03.2016 15km, 6h:28min / III PKO Maraton Rzeszowski 04.10.2015, 03h:55min:51s / Półmaraton Rzeszowski 06.04.2014, 1h:53min:03s / Trening 08.06.2017, 10km 47min:43s / Łańcucka Piątka 5km 11.06.2016, 22min:45s

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 109 Napisanych postów 3897 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 76176
Pomiar mocy super rzecz, ale droga jeszcze. Tutaj, chyba twoj kolega Marcin, opisuje jak zrobic sobie "pomiar mocy" za ok. 250 zlotych

http://triabout.pl/maximumtrainer-szybkie-wprowadzenie/


Zmieniony przez - Marcel_197 w dniu 2017-02-04 20:48:05

Podsumowanie I fazy redukcji: http://www.sfd.pl/Redukcja_ze_105kg__podsumowanie_str._170-t966196-s170.html
Rekordy osobiste w Tri:
1/8 IM: 1h23’30’’: Pszczyna 2014 // 1/4 IM: 2h28’59’’: Radłów 17/07/2016 // 1/2 IM: 4h59'40'Lisbon 2018: IM Kopenhagen 2017: 11h48'
Dystans Olimpijski: 2h32'04’’: 5150 Warszawa 11/06/2017

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 550 Napisanych postów 7987 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 99207
Masz racje, ale jesli przychodzi czas na dylemat - kola carbon za 3-4k zlotych czy pomiar mocy za 2k - TYLKO POMIAR ;)

Btw, trenuje, jakos znajduje czas. Dzis meka piekielna, 310 minut w domu na rowerku :)



Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/_DT_Xzaar._Triathlon,_cel_Double_IronMan_2017_-t1018057-s340.html

Cele 2016:

1. Sieraków Triathlon dystans 1/4 IM - http://triathlonsierakow.pl - 28.05.2016 - 02:34:12
2. Challenge Venice dystans IM - http://www.challenge-family.com/challenge-venice/ - 05.06.2016 11:47:48
3. Challenge Poznań ME dystans IM - http://challenge-poznan.pl - 24.07.2016 11:35:22
4. Ironman 70.3 Gdynia - http://ironmangdynia.pl/pl/ - 07.08.2016

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 558 Wiek 39 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 22950
wyglądasz jakbyś był nagi :D

http://www.sfd.pl/Meybee_/_Road_to_be_Iron-t804665.html

Cycling macht frei!
02 Orlen Marathon: 05:13:47
35 Maraton Warszawski: 05:26:29
32 Maraton Warszawski: 05:58:52
Half Ironman: SOON

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 452 Napisanych postów 5813 Wiek 45 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 438654
Na 310 minut siedzenia to trzeba mieć już naprawdę dobry zestaw filmów.

This is the best deal you can get.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 555 Napisanych postów 6412 Wiek 45 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 57352
Serial, pytanie tylko jaki ;)

PB:
IM 140.6 Poznań 25.06.2017, 12:48:33 / IM 70.3 Gdynia 07.08.2016, 5h:23min:57s / JBL Triathlon Sieraków 28.05.2016 1/4 IM, 2h:33min:54s / Otyliada 12/13.03.2016 15km, 6h:28min / III PKO Maraton Rzeszowski 04.10.2015, 03h:55min:51s / Półmaraton Rzeszowski 06.04.2014, 1h:53min:03s / Trening 08.06.2017, 10km 47min:43s / Łańcucka Piątka 5km 11.06.2016, 22min:45s

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dziennik Kuby vol. 2

Następny temat

jak to zrobić

WHEY premium