SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Oszukać grawitacje.

temat działu:

Po 35 roku życia

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 289579

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ojan Jan Olejko Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12133 Napisanych postów 30544 Wiek 75 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1131032
Na tym forum redukują i masują na przemian.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 520 Napisanych postów 10132 Wiek 49 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 68495
Rabunkowa gospodarka to szastanie cennymi zasobami w celu osiągnięcia doraźnych korzyści. Doraźna korzyść to szybka: masa, redukcja, rzeźba czy marzenia o tym wszystkim. I niekończący się progres (marzenia o progresie).
Wszystko co dzieje się szybko nie ma wartości i zazwyczaj ma tendencje do wracania do punktu wyjścia. Mało dzisiaj ludzi wyznaczających sobie cele w perspektywie 2 - 3 lat. Jeszcze mniej potrafi tych celów pilnować. Spora grupa godzi się na zniszczenie sobie zdrowia (stawy, hormony, nerki, wątroba) w imię dwóch lat chwały.

@Kabo - sportowców siłowych jedzących LC jest całkiem sporo. Można ich znaleźć w necie. Nie mam na to czasu ani ochoty. Czy również kulturystów? Nie wiem. Wiem, że trójboiści, ciężarowcy, strongmani nie gardzą tłustym jedzeniem.
Podany przeze mnie przykład koktajlu: śmietana + glukoza (najczystszy cukier) byłby formą gospodarki rabunkowej, bo byłby bardzo energetyczny (energia do treningu), a jednocześnie niekoniecznie prozdrowotny. Są złe i dobre kalorie, a nie tylko kalorie. Liczą się również ich połączenia w odpowiednie konfiguracje. Ostatnio jem np. rodzynki z masłem klarowanym i jestem zaskoczony ilością i jakością energii. Nie wiem, co na to moje tętnice, które podobno nie lubią podawania węglowodanów równocześnie z tłuszczami.

Fan - lanie w nocy to niezdrowy objaw. Coś nie klika w nerkach. Przyjrzyj się spożyciu białka i rozważ podbicie węgli wieczorem. I dbaj o elektrolity (trójkąt życia: sód - potas - magnez). Bo fikniesz kiedyś po sikaniu na terakotę

------------------------------------
Сила это способность
http://www.sfd.pl/Kettlebells_Sztanga_Bieganie_Sila_dla_cierpliwych_By_MaGor_Vol3-t1078817.html
------------------------------------
Spis treści i indeksy:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/69665444/sfd/pub/dziennik/spis_tresci.html
------------------------------------
http://www.sfd.pl/Pomoc_dla_małego_Igorka__serdecznie_zapraszamy_!-t1022615.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 276 Napisanych postów 4714 Wiek 54 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 69516
Wstawanie nocne na siku może być oznaką raka prostaty ale mam nadzieję, że to przez tłuszcze.Błonnik jedz.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ojan Jan Olejko Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12133 Napisanych postów 30544 Wiek 75 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1131032
Sikanie w nocy - może być powiększona prostata i utrudnia opróżnienie pęcherza do końca.
MaGor wróg węglowodanów ma rację nakazując więcej węglowodanów na noc (zatrzymują wodę w organizmie) i dają lepszy wypoczynek.
Kulturystów jedzących mało węglowodanów jest dużo a w okresie przygotowawczym do zawodów jedzą ich bardzo mało (ale jedzą).

Zmieniony przez - ojan w dniu 2015-02-14 09:07:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 520 Napisanych postów 10132 Wiek 49 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 68495
Białko w procesie trawienia rozpada się na wiele różnych związków chemicznych. Jedną z grup sprawiających najwięcej problemów są pochodne azotu. Wśród nich prym wiedzie mocznik, będący substancją toksyczną dla ustroju. Nerki potrafią zneutralizować sporo tej substancji jednak musi ona zostać błyskawicznie wydalona. Tu nie ma miejsca na sentymenty i organizm domaga się opróżnienia pęcherza nawet w środku nocy. Jaki to ma wpływ na jakość snu nie trzeba mówić. Regeneracja zostaje poważnie zaburzona. Zwłaszcza zwolennicy idei, że mięso z talerza zamienia się w mięso na ciele powinni uważać na taki toksyczny (dosłownie) romans.

Kerad - wstawałem na sikanie po 2-3 razy w nocy. Ani snu, ani wypoczynku. Ograniczenie białka (do realnego zapotrzebowania - mam nadzieję) + węglowodany na kolację pozwalają mi spać po 8h i wypoczywać jak mężczyzna. Zanim zaczniemy spisywać testamenty i żegnać się z rodziną warto zrewidować swoją wiedzę na temat rzekomych korzyści ze zjadania absurdalnych ilości białka zwierzęcego.

------------------------------------
Сила это способность
http://www.sfd.pl/Kettlebells_Sztanga_Bieganie_Sila_dla_cierpliwych_By_MaGor_Vol3-t1078817.html
------------------------------------
Spis treści i indeksy:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/69665444/sfd/pub/dziennik/spis_tresci.html
------------------------------------
http://www.sfd.pl/Pomoc_dla_małego_Igorka__serdecznie_zapraszamy_!-t1022615.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 550 Napisanych postów 7987 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 99207
Dwie uwagi - w pelni zgadzam sie w kwestii bialka, jak jadlem 300 gram na dobe sikalem w nocy 4-5 razy czasami, z tym ze ja zawsze ogromnie duzo pije, rowniez wieczorem i w nocy.

Co do snu, mam roznice drobne - po pierwsze ciagly sen nie jest warunkiem regeneracji, co wiecej nie ma dla niej zadnego znaczenia. Spimy w cyklach, i gleboka faza snu - ta odpowiedzialna za regeneracje i wypoczynek trwa tylko kilkadziesiat minut i jest cykliczna w calym okresie gdy spimy. Jesli chec sikania nas wybudza, to zle, ale jesli w nocy w czasie odwracania sie na drugi bok czujesz, ze chcesz sikac, idz, i nie ma zadnej straty dla wypoczynku. Po drugie - dlaczego wypowiadam sie o tym z taka pewnoscia - otoz obecnie sikam 2 razy w nocy, zawsze - a moja regeneracja chyba ma sie dobrze ;)

Non-rapid eye movement, NREM, SEM – faza snu charakteryzująca się wolnymi ruchami gałek ocznych, jest to tzw. sen głęboki. W tej fazie następuje głęboki wypoczynek. W mózgu pojawiają się fale theta, a później delta. Faza ta pojawia się szybko po zaśnięciu i trwa ok. godziny. Następnie pojawia się faza REM (rapid eye movement). Fazy te przeplatają się podczas normalnego 8-godzinnego snu. Im dłużej śpimy, tym faza NREM jest krótsza i płytsza.

W czasie snu wolnofalowego tempo metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu, spada ciśnienie krwi, zwolnione zostają oddechy i rytm serca, nerki produkują mniej moczu, a pokarm przesuwany jest przez jelita wolniej - organizm odpoczywa. Spada również o pół stopnia temperatura naszego ciała. Są jednak procesy, które w tej fazie snu zachodzą szybciej. Między innymi wzrasta poziom niektórych hormonów, szybciej goją się rany.

Dawniej uważano, że w fazie NREM nie pojawiają się marzenia senne. Dzisiaj[styl do poprawy] wiadomo, że takie marzenia się pojawiają, choć nie w postaci konkretnych obrazów, ale raczej odczuć (np. spadanie) lub wizualizacji kolorów.

Cytat:

Sen jest naturalnym stanem, niezbędnym dla życia. Jego ilość, względny niedobór wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne, wyniki jakie osiągamy i samopoczucie. Dobry sen ma znaczenie w szybkości gojenia się ran oraz ilość zmarszczek. W każdej kulturze poznawano naturę i potrzebę snu, często kojarząc go jako jeden z rodzajów stanu nieświadomości. Całkiem niedawno bo między XIX, a XX wiekiem nagranie snu stało się możliwe. Ulepszenie encefalografu (EEG) w latach 20stych pozwoliło udowodnić jak bardzo aktywny jest nasz mózg w czasie snu. Mimo to wciąż sen jest kompleksem fizjologicznych procesów , które naukowcy dopiero zaczynają rozumieć. Wraz ze wzrostem fizycznego lub psychicznego stresu rośnie również zapotrzebowanie na sen. Dla przykładu Olimpijczyk, który ukończył 4 Olimpiady, teraz na emeryturze, twierdzi, że potrzebuje ok. 2 h mniej snu, kiedy nie trenuje już tak mocno. Jednak ilość i jakość snu ulegają znacznemu zubożeniu kiedy sportowcy muszą trenować i dodatkowo się uczą lub pracują. Odbija się to znacznie na jakości treningów.

Fazy i funkcje snu

Obserwacja ruchu gałek ocznych w czasie snu pozwala na rozróżnienie dwóch podstawowych faz snu – REM, fazy szybkich ruchów gałek ocznych oraz NREM, fazy ruchów wolnych. Fazy te powtarzają się cyklicznie. REM oraz cztery stadia fazy NREM tworzą jeden cykl snu, który trwa od 90 do 110 minut, a w ciągu nocy powtarza się cztery do pięciu razy. Obydwie fazy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu całego procesu. Faza REM charakteryzuje się także niskim napięciem mięśniowym i właśnie w trakcie tej fazy pojawiają się marzenia senne, które zapamiętujemy. Sen NREM stanowi 75-80% całego czasu, który dorosła osoba spędza śpiąc.

W fazie NREM zachodzą fizjologiczne procesy odnawiania się systemu immunologicznego, nerwowego, mięśniowego, a także szkieletu. W czasie snu ilość wszystkich procesów metabolicznych obniża się, przy czym niektóre hormony, jak na przykład te odpowiedzialne za wzrost zostają uwalniane. Dlatego też brak snu wpływa na system odpornościowy. Porównując badane osoby, które śpią normalnie do tych, które cierpią na bezsenność naukowcy stwierdzili, że metabolizm jest o wiele szybszy u osób cieszących się niezakłóconym snem.

Zgodnie z jedną z hipotez snu aktywność, która pojawia się w okresie neonatalnym jest szczególnie znacząca dla rozwoju mózgu. Badania pokazują, że pozbawianie snu we wczesnych latach, może powodować problemy w zachowaniu, permanentne zaburzenia snu, zmniejszoną masę mózgu lub anomalia w postaci obumierania znacznie większej ilości komórek neuronowych.

Naukowcy udowodnili na wiele różnych sposobów, że sen jest także powiązany z pamięcią. To w czasie snu właśnie przetwarzamy informacje, które wspierają póżniej bardziej zaawansowane funkcje kognitywne takie jak podejmowanie decyzji, wnioskowanie, pamięć epizodyczną. W jednym z badań udowodniono, że u osób pozbawionych snu przez 4 dni wydajność funkcji kognitywnych obniżyła się o 38%.

Podsumowując wpływ snu na organizm:

1. Zmniejszenie ilości snu, zmniejsza wydajność kory mózgowej w płacie czołowym mózgu, który jest odpowiedzialny za najważniejszych funkcję umysłowe w sporcie takie jak skupienie, koncentrację, elastyczność, podejmowanie decyzji i przetwarzanie informacji.

2.Według naukowców najgłębsza faza snu Rapid Eye Movement (REM) pomaga w przetwarzaniu działań, zadań i umiejętności podjętych tego samego dnia. Jest to niezbędne do nauki motoryki oraz zdolności sportowych, ćwiczonych przez ciągłe powtarzanie w ciągu dnia.

3. Sen jest znaczącym stymulatorem wydzielania hormonu wzrostu – naturalnego środka wspomagającego wzrost komórek i ich reprodukcję. Oprócz działania w celu zwiększenia masy mięśniowej, hormon wzrostu stymuluje układ odpornościowy. Brak snu podnosi poziom kortyzolu, hormonu stresu, które mogą zakłócać naprawy tkanek i wzrost.

Niedobór snu, czyli deprywacja snu może być bardzo niebezpieczna. W przypadku brak snu ponad dwukrotnie może zwiększyć się ryzyko śmierci na skutek chorób serca, może to być przyczyną nadwagi, nadmiernego pobudzenia lub cukrzycy, a nawet prowadzić do śmierci w ekstremalnych przypadkach. Dodatkowo odnotowani przypadki depresji, niskiej samooceny społecznej oraz chorób nowotworowych. Najdłuższy szeroko udokumentowany rekord czasu, kiedy istota ludzka intencyjnie pozostała bez snu, nie stosując w tym celu żadnych stymulatorów to Randy Gardner – siedemnastoletni uczeń szkoły średniej w Kalifornii, który w 1964 roku nie spał przez 264 godziny.

Ile snu potrzebują sportowcy?

Odpowiedz to – tak dużo jak to możliwe. Niestety nie wielu z nas stać na taki luksus. Obecnie osoby, które śpią więcej mają lepszy humor, koncentracje, a tym samym lepsze wyniki.

Badania te pochodzą ze Stanford University, gdzie badano 5 mężczyzn i kobiet drużyn pływackich. Przez pierwsze dwa tygodnie uczestnicy mieli spać tyle co normalnie. Po tym czasie zwiększyli ilość snu do 10h dziennie przez 6 – 7 tygodni. Dzięki dodatkowym godzinom snu zawodnicy popłynęli 15-metrowym dystans sprintem o 0.51s szybciej, reagowali o 0.15s szybszym odbiciem, poprawili czas zawracania o 0.10s, a zwiększyli prace nóg o ok. 5,0 kopnięć.

Według powyższych badacz Cheri Mah z Stanford Sleep Disorders Clinic i Research Laboratory zaleca sportowcom ponad 8 godzin snu codziennie, tak aby zregnerować organizm. Dla różnych osób czas ten może być inny, a wraz ze wzrostem intensywności treningu wzrasta zapotrzebowanie na sen. Ważne jest, aby potrzebną ilość godzin snu przespać w nocy, bowiem sen w ciągu dnia ma o wiele mniejszą wartość. Nie łudźmy się, że jeśli zarwiemy noc, to odeśpimy ją w dzień. Może i odeśpimy, jednak to już nie będzie to, czego organizm nasz potrzebuje

7 porad jak poprawić jakość snu:

1. Zachowuj regularne godziny wstawania i pójścia spać. Najlepszy wpływ na nas samych ma nasz własnych zegar biologiczny. Szczególnie ważne, aby stosować tę metodę również w weekendy.
2. Unikaj kawy, alkoholu i innych środków pobudzających przed spaniem. Ograniczaj je już po godzinie 16.00.
3. Unikaj wysiłków o dużej intensywności oraz dużych posiłków po 19.00 (zakładając czas pójścia spać to 22.00).
4. Znajdź czas na wyciszenie przed snem. Ogranicz głośną muzykę, jasne światło, komputer czy telewizje. Niech czas dla snu stanie się rytuałem.
5. Najlepszym miejscem do spania jest ciche i ciemne pomieszczenie z niską temperaturą. Korzystaj z dobrych jakościowo materacy i pościeli.
6. Niektórzy twierdzą , że w przypadku problemów z zaśnięciem przez 30 minut, dobrze jest wstać poczytać coś i nieco później wrócić do łóżka. Nie jest to jednak złoty środek, każdy powinien spróbować sam. Na rynku dostępne są również relaksujące płyty CD mogące ułatwić sen.
7. Nie stosuj długich drzemek w ciągu dnia. Najlepsze według badań są 20 minutowe bądź 2 h drzemki ponieważ dają największą efektywność regeneracyjną. Należy jednak pamiętać, że mniejsza ilość snu bądź większa może sprawić , że poczujemy się gorzej.

Wiek Potrzeba snu
Noworodki (0–2 miesiące) 12 do 18 godzin
Przedszkolaki (3–5 lat) 11 do 13 godzin
Dzieci w wieku szkolnym (5–10 lat) 10 do 11 godzin
Młodzież (10–17 lat) 8.5 do 9.25 godzin
Dorośli i starsi 7 do 9 godzin
Kobiety w ciąży 8(+) godzin


Zmieniony przez - xzaar77 w dniu 2015-02-14 10:07:40

Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/_DT_Xzaar._Triathlon,_cel_Double_IronMan_2017_-t1018057-s340.html

Cele 2016:

1. Sieraków Triathlon dystans 1/4 IM - http://triathlonsierakow.pl - 28.05.2016 - 02:34:12
2. Challenge Venice dystans IM - http://www.challenge-family.com/challenge-venice/ - 05.06.2016 11:47:48
3. Challenge Poznań ME dystans IM - http://challenge-poznan.pl - 24.07.2016 11:35:22
4. Ironman 70.3 Gdynia - http://ironmangdynia.pl/pl/ - 07.08.2016

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2195 Napisanych postów 6175 Wiek 53 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 311187
Kurcze, a ja śpię 5-6 godzin na dobę :( Napoleon jednakże spał jeszcze mniej.... :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 550 Napisanych postów 7987 Wiek 47 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 99207
I marnie skonczyl ;)

Aktualny dziennik: http://www.sfd.pl/_DT_Xzaar._Triathlon,_cel_Double_IronMan_2017_-t1018057-s340.html

Cele 2016:

1. Sieraków Triathlon dystans 1/4 IM - http://triathlonsierakow.pl - 28.05.2016 - 02:34:12
2. Challenge Venice dystans IM - http://www.challenge-family.com/challenge-venice/ - 05.06.2016 11:47:48
3. Challenge Poznań ME dystans IM - http://challenge-poznan.pl - 24.07.2016 11:35:22
4. Ironman 70.3 Gdynia - http://ironmangdynia.pl/pl/ - 07.08.2016

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2195 Napisanych postów 6175 Wiek 53 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 311187
Dlatego te 2 godziny dorzucam :P :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 276 Napisanych postów 4714 Wiek 54 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 69516
Zasady snu dobre ale żadnej nie przestrzegam niestety.
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Konkurs "Modyfikujemy nogi" - bury07

Następny temat

Zamienić tłuszcz na mięśnie!

WHEY premium