SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Gainer 2

temat działu:

Po siłowni, o siłowni

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 875888

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 13181 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86307
jna***ałem siem%--)

trening -> ból -> rozwój

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
walnelem dwa wypasne referaty na jutro na "obsluge konsumenta"
kto chche niech czyta
1.Na temat "kawy i podane sposoby parzenia"
2."Co lepsze-kawa czy herbata?"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
KAWA
Orzeźwiający ciało i umysł napar o pobudzających właściwościach.Kawa podana rano stawia na nogi, kończąca obiad poprawia trawienie. Kawa jest źródłem energii, kofeina jest szybko wchłaniana przez organizm, poprawia koncentrację umysłu, rozjaśnia pamięć. Po jej wypiciu czujemy komfort pełnej energetycznej sprawności.

HISTORIA
Według jednej z legend kawę odkryły... kozy, które po zjedzeniu owoców z krzewu kawowca brykały bardziej niż zwykle co zastanowiło ich pasterza, który również spróbował czerwonych owoców i poczuł się ożywiony, zapomniał o zmęczeniu i chęci snu.

Inna legenda mówi, że kawę odkryli mnisi w Etiopii, którzy przygotowywali wywar z owoców kawy aby móc spędzać długie nocne godziny na modlitwach.

Trudno dociec jak było naprawdę, ale faktem jest, że kawa pochodzi z okolic obecnej Etiopii. Na początku była ona spożywana (jej owoce) sporadycznie w razie potrzeby, np. bitwy międzyplemiennej, aby wojownicy nie stracili sił.
Gorący napój zaczęto podawać dopiero w średniowieczu.
Przez chrześcijan kawa długo uznawana była za napój szatański (bo pochodzący z krajów arabskich). Dyskusje musiał rozstrzygnąć w XVI w. papież Klemens VIII, któremu kawa zasmakowała jednak, wobec czego uznał, że "szatana trzeba wypędzić, a kawę uczynić napojem chrześcijan".

Zestawienie zawartości kofeiny w popularnych artykułach spożywczych:

80-120 mg szklanka czarnej kawy
95 mg filiżanka kawy rozpuszczalnej
57 mg filiżanka Espresso
65 mg niepełna szklanka czarnej, importowanej herbaty
46 mg szklanka typowej herbaty w torebkach
45 mg puszka Coca Cola
31 mg szklanka zielonej herbaty













RODZAJE PODAWANIA KAWY:

Kawa po turecku

Składniki:
2 łyżeczki kawy
2 łyżeczki cukru pudru
1 szklanka wody

Przygotowanie:
W Polsce panuje pogląd, że kawa zalewana wrzątkiem jest kawą po turecku, nic bardziej błędnego. Bardzo drobno zmieloną kawę zmieszaną z cukrem wsypuje się do tygielka, zalewa się zimną wodą i kilkakrotnie podgrzewa się (nie wolno doprowadzić do wrzenia) tak aby wywar tylko się podniósł. Przed przelaniem gorącego naparu do filiżanek, należy dodać kilka kropel zimnej wody, aby fusy opadły na dno.

Kawa po Wiedeńsku

Składniki:
12 dag kawy
1 szklanka kremówki
2 łyżeczki cukru pudru
1 l wody

Przygotowanie:
Zaparzoną kawą napełnić szklanki do 3/4 ich pojemności. Na wierzch nakładać czapę z kremówki ubitej z cukrem pudrem.


Murzynek:
Składniki:
2 łyżeczki kawy
1 łyżka śmietanki kremówki
2 łyżeczki cukru pudru
0,5 l szklanki wody

Przygotowanie:
Zaparzyć kawę. Śmietankę schłodzić, utrzeć z cukrem pudrem. Gorącą kawę rozlać do ogrzanych filiżanek, nałożyć na wierz czapkę z bitej śmietany.









Kapucynek:

Składniki:
5 dkg kawy naturalnej,
800 ml wody,
200 ml śmietanki słodkiej,
6 dkg cukru.

Przygotowanie:
Kawę zaparzyć jak kawę naturalną, ponalewać do ogrzanych filiżanek, osobno podać ubitą śmietanę i cukier.


Kawa po grecku:
Składniki:

8 łyżeczek kawy palonej Tchibo
4 łyżeczki cukru
400 ml (2 szklanki) wody
szczypta cynamonu, szczypta kardamonu

Przygotowanie:
Kawę, cukier i przyprawy wsypać do specjalnego tygielka
i wymieszać. Zalać zimną wodą i podgrzewać tak, aby kawa "podniosła się", nie doprowadzając jednak do zagotowania. Zdjąć tygielek z płyty grzejnej, odczekać chwilę aby napar kawy opadł, ponownie postawić tygielek na płycie grzejnej. Czynność powtórzyć trzykrotnie. Napar podawać w małych uprzednio ogrzanych filiżankach.

Kawa po cesarsku

Składniki:
1 żółtko
1 łyżka miodu
2 łyżki koniaku
2 łyżki słodkiej śmietanki

Przygotowanie:
Wszystko zmiksować i zalać mocną, goracą kawą.

Kawa Irlandzka

Składniki:
1 łyżka cukru
4 łyżki whisky
2 łyżki bitej śmietany

Przygotowanie:
Cukier przesmażyć - zrobić karmel, zalać whisky, wymieszać, przelać do filiżanki, zalać goracą, mocną kawą, wymieszać i przykryć bitą smietaną.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
Dla większości ludzi, cięzko dokładnie zinterpretowac co jest zdrowsze:Kawa czy herbata.Wedlug mnie jest to herbata,a dokładnie zielona herbata.
Prawie 80% naszej populacji codziennie pije kawe. W kazdej filizance tego napoju znajduje sie 80-130 mg kofeiny. Przez wiele lat medycy ostrzegali publicznie o ryzykownych skutkach zdrowotnych, głównie dla kobiet, jakie niesie ze sobą codzienna szklaneczka kawy. Nasiona kawy zawierają wiele substancji biologicznie czynnych, a wśród nich alkaloid kofeinę. Zawartość kofeiny w prażonych ziarnach wynosi około 3,5%. Pobudza ona pracę serca oraz funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Negatywne działanie kawy wiąże się zazwyczaj z nadużywaniem kofeiny, która może powodować między innymi bóle głowy, zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, niemiarowość czynności serca, drżenie rąk. U niektórych osób picie kawy może stać się przyczyną powstania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Innym negatywnym skutkiem picia kawy jest żółknięcie zębów. Nadmierna ilość kawy może sprzyjać powstawaniu osteoporozy poprzez zwiększenie wydalania wapnia, co powoduje "podkradanie" tego minerału z kości. Jedne z ostatnich badań, przeprowadzone w USA, nie wykazały istotnego wpływu na wydalanie wapnia z organizmu. Inne badania, przeprowadzone także w USA, wśród kobiet, pijących 4 filiżanki kawy dziennie, wskazywały zwiększoną podatność na złamania, w porównaniu do kobiet pijących mało kawy lub wcale. Ogólnie można uznać, iż ryzykowne jest nadużywanie kawy, przy jednoczesnym zbyt niskim spożyciu wapnia. Kawa także wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci, dlatego też nie jest wskazana dla osób, które "cierpią" na nadkwasotę. Dlatego niektórzy uważają, iż kawa może zwiększyć chorobę wrzodową. Wiele osób, które są szczególnie "poddatne" na negatywne działanie niektórych związków kawy, zwanych substancjami drażniącymi (np. woski z zewnętrznej części ziarna kawowego czy kwasy garbnikowe), może odczuwać "nie miłe" dolegliwości przewodu pokarmowego. Dla tych osób produkowane są kawy tzw. niskodrażniące, pozbawione w różny sposób tego typu substancji. Ale producenci, dbający o swoich konsumentów, stosują takie technologie, gdzie po procesie palenia usuwane są dodatkowo tzw. łuski kawowe. W ten sposób także obniża się zawartość substancji drażniących, mimo iż na rynku te kawy nie występują pod nazwą "niskodrażniących". Również, aby w naparach było mniej substancji drażniących i tłuszczów, powinniśmy pić kawę "filtrowaną", a nie po prostu zalewaną wrzącą wodą w szklance czy filiżance. Podsumowując na temat kawy, jak opisałem wyżej, może ona stanowić bardzo dużo negatywnych jej "stron", które prowadzą nawet do chorób.
Natomiast herbata według mojej opinii jest zdrowsza i "pomaga" nam zmniejszac możliwosci zachorowania na dane choroby, pomaga w nabraniu lepszej sylwetki,samopoczuciu itp...Moim zdaniem najzdrowszą herbata jest herbata zielona i ją bede starał sie w większości opisywac jak i namawiał do jej zakupienia. Podstawowymi składnikami zielonej herbaty są garbniki (polifenole) kofeina oraz olejki eteryczne. Ponadto zielone listki zawierają niewielkie ilości witamin, związków mineralnych i pierwiastków śladowych. Proporcjonalny udział wszystkich tych związków decyduje o niepowtarzalnym smaku i aromacie poszczególnych gatunków, sprawiając jednocześnie, że zielona herbata z każdym łykiem rozwija w organizmie swe lecznicze działanie. Ilość poszczególnych składników zależy nie tylko od gatunku. Bardzo istotnym czynnikiem jest także wiek zrywanych listków, jak również zabiegi stosowane przy przetwarzaniu. O ostatecznych walorach naparu decyduje również ilość użytego suszu, długość zaparzania, temperatura użytej do zaparzania wody i wiek suszu. Pobudzające działanie zielonej herbaty jest wynikiem obecności kofeiny. Wprawdzie możliwości laboratoryjnego badania herbaty są obecnie bardzo rozwinięte, jednak naukowcy nadal nie są zgodni co do ilości kofeiny, jaka w herbacie występuje. Część z nich twierdzi, że czarna herbata zawiera więcej kofeiny, inni wręcz przeciwnie - że zielona. Bezdyskusyjny jest natomiast fakt, że w ziarnach kawy znajduje się mniej więcej dwa razy więcej tego związku. Odmienne jest jednak działanie zawartej w kawie i herbacie kofeiny: zawarta w kawie błyskawicznie przedostaje się do krwiobiegu podnosząc ciśnienie i natychmiast pobudza organizm. Oddziaływanie zawartej w zielonej herbacie kofeiny hamowane jest w pewnym stopniu obecnością stosunkowo dużej ilości garbników. W efekcie pobudzenie organizmu jest łagodniejsze i przebiega stateczniej.
Również garbniki przyczyniają się w dużym stopniu do charakterystycznego smaku zielonej herbaty. Nadają jej rześkość i cierpkość. Gdy ich proporcjonalny udział jest bardzo duży, herbata może smakować gorzko, przy mniejszej ilości herbata ma kwiatowo-owocowy charakter. W zielonej herbacie, w odróżnieniu od czarnej, garbniki występują w formie niezwiązanej, dlatego też podczas zaparzania niemal całkowicie przechodzą do naparu. Z tego powodu niektóre odmiany zielonej herbaty mają wyraźnie goryczkowy posmak - są bardziej gorzkie od herbat czarnych. Garbniki mają tendencję do łączenia się z zawartym w wodzie wapniem. W efekcie na powierzchni naparu powstaje delikatna, przejrzysta błonka, tym grubsza, im -woda zawiera "więcej wapnia. Błonka ta osadza się z czasem w czajniczku, tworząc osad, zwany przez fachowców patyną.
Polifenole - pod taką nazwą figurują bowiem garbniki, są, jak sama nazwa wskazuje (poli - "wiele) związkami bardzo różnorodnymi. Określenie to obejmuje flawanole, kwasy fenolowe, depsydy, flawiny, rubiginy i wiele innych. Lekarze twierdzą, że zielona herbata większość swych leczniczych właściwości zawdzięcza właśnie tej grupie związków. Polifenole zwalczają wirusy i bakterie, obniżają zagrożenie miażdżycą i zawałem serca, przypisuje im się również właściwości przeciwnowotworowe. Im herbata dłużej naciąga, tym więcej garbników przedostaje się do naparu. Związki te równoważą ożywcze działanie herbaty, bowiem hamują działanie kofeiny. Można zatem twierdzić, że herbata krótko zaparzana działa ożywczo, zaś zaparzana dłużej - łagodnie i uspokajająco. Zielona herbata zawiera kilka aminokwasów - najważniejszym z nich jest teamina. Zarówno zielona, jak i czarna herbata uchodzą za najbogatsze źródła fluoru spośród wszystkich pokarmów. Z kolei spośród wszystkich odmian zielonej herbaty najwięcej fluoru występuje w Gunpowder. Jak wiemy fluor wzmacnia zęby i kościec i stanowi jednocześnie profilaktykę przeciwpróchniczą, bowiem hamuje wzrost bakterii powodujących powstawanie płytki nazębnej. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że fluor przyspiesza gojenie się ran. Pierwiastek ten chroni również przed anemią. Zbyt duże dawki tego pierwiastka śladowego są jednak niekorzystne: ponad dziesięć miligramów dziennie może doprowadzić do deformacji kośćca.Zielona herbata posiada także inne składniki mineralne np. Wapń, żelazo, potas itp, jak i również witaminy np. witamina B1,B2,C itp. Jednak najbardziej popularna "substancją", jaką zasłyneła zielona herbata jest to składnik zwany EGCG (galusan epigalokatechiny), który zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych!!! Potwierdziły to anwet badania w Norwegii, Hiszpani oraz Wielkiej Brytanii. EGCG występuje w zielonej herbacie na relatywnie wysokim poziomie i hamuje enzym – reduktazę dihydrofolianową (DHFR). Zahamowanie tego enzymu powoduje zakłócenie życiowych przemian biochemicznych występujących w komórce, co może prowadzić do zaburzeń wzrostu, a ostatecznie do śmierci komórki. Taki mechanizm działania wykorzystywany jest w lekach przeciwnowotworowych. Badania wykazały, iż zielona herbata zawiera 5 razy więcej EGCG w porównaniu ze "zwykłą" herbatą. Zielona herbata może zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworów czy obniżać poziom pewnych komórek nowotworowych. To właśnie EGCG nadaje herbacie zielonej lekko cierpki, gorzki smak. Nie wiadomo dokładnie, jakie taka kuracja zieloną herbatą ma lub może mieć skutki uboczne. Nieznane jest także skuteczne dawkowanie takiej herbaty. Przeprowadzono jednak eksperymenty na szczurach i myszach, aby zaobserwować, czy duże dawki (w przeliczeniu na masę człowieka o wadze 70 kg należałoby podać 35g herbaty dziennie) przynoszą skutki uboczne. Nie ma informacji, by taka dawka zaszkodziła zwierzętom. Herbaty zielonej w znacznej ilości nie powinny pić kobiety planujące dziecko oraz panie w ciąży. Zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z rozszczepieniem kręgosłupa i innymi zaburzeniami układu nerwowego. Ma to związek z EGCG, który hamuje rozwój komórek, niestety nie tylko tych nowotworowych.
Podsumowując, odpowiadając w skrócie na zawarte pytanie w temacie :"Co jest zdrowsze-Herbata czy kawa" mogę oczywiście po raz kolejny stwierdzić, że HERBATA!!! Herbata nie zawiera kofeiny, tylko teinę, jedyną jej wadą, jest zawartość miedzi. Jednak rekompensują nam to bioflawonoidy. Zwane są witaminą P i usuwają z organizmu wolne rodniki i to do pięciuset razy skuteczniej niż witamina C. Co poza tym? Nie dopuszczają do rozwoju raka, łagodzą reakcje alergiczne, chronią zęby przed próchnicą, a geny przed uszkodzeniem, zmniejszają poziom cholesterolu, zapobiegając miażdżycy.Również wiele ”spraw” jakie wypisałem wyżej. Zatem bliskie prawdy jest stwierdzenie, iż ludzie pijący herbatę są zdrowsi niż pijący kawę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 57 Napisanych postów 7171 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 74292
joł
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 13181 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86307
nie chce miu sie tego ****a czytac .. fawaj sciage i nie ma kuirwa ze nie maszx zdr

trening -> ból -> rozwój

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 107 Napisanych postów 25330 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 182786
wlasnie wrocilem z silki i aerobow procz tego ze prawie mnie zabila hantelka pozniej sobie rozcialem kolano (nic groznego)i starsza nie przygotowala mi nic do zarcia a siora zajmuje mi lazienke to jest za***iscie

"Mniejsi i więksi,równi i równiejsi,jedni używają mózgu drudzy używają
mięśni,lub obu jednocześnie,Ci są tu najlepsi bezsprzecznie,a i tak nie żyją wiecznie ... "

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 13181 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86307
z przykroscią stwierdzam że domis dostał banana za brak szacunku

trening -> ból -> rozwój

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 60 Napisanych postów 5004 Wiek 35 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 168412
ja jestem anabol, bany na mnie nie dzialaja przykro mi
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 36 Napisanych postów 13181 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 86307
bedzie trza dac na ip zdr :-]

trening -> ból -> rozwój

Nowy temat Temat Zamknięty
Następny temat

Boli mnie:(

WHEY premium