Przez wiele lat sterydy anaboliczno-androgenne i inne środki wspomagające stosowane w kulturystyce stanowiły temat tabu. Kwestia jednak została odwrócona o 180 stopni. Teraz nagle każdy chce opowiadać o swoich przygodach z dopingiem, a na Youtube kwitną kanały powiązane z „ciemną” stroną kulturystyki. Którzy kulturyści otwarcie mówili o dopingu?

Dorian Yates

Na seminariach szkoleniowych Dorian przyznał się do stosowania tylko ok. 1 g testosteronu oraz 500 mg nandrolonu/boldenonu tygodniowo i 50 mg metanabolu dziennie, co jest mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe.

FILM – DORIAN YATES opowiada m.in. o SAA: https://www.youtube.com/watch?v=7PY1VnOUd0U

Dorian stosował kilkutygodniowe cykle, 3 tygodnie przerwy i ponawiał kurację. Dorian zna ludzi, którzy nigdy nie startowali w zawodach kulturystycznych, a brali znacznie więcej SAA, niż 1.5 g tygodniowo, co uważa za szaleństwo. Dorian wspomina, iż opublikował na łamach „MD” swoje cykle sterydowe i 90% ludzi mu nie wierzyła. Yates mówił, iż ludzie uważają SAA za jakieś cudowne środki, biorą ilości, jak zawodowi kulturyści i żaden nie wygląda, jak Dorian. Dlatego Yates uważa, że genetyka jest podstawą w tej dyscyplinie. Podkreślał to zresztą przy innej okazji.

Dorian Yates: „Jeżeli duża ilość sterydów (anaboliczno-androgennych) tworzy najlepszego kulturystę świata (Mr. Olympia), to nie ma żadnego sensu, bym tu siedział i udzielał wywiadu, bo w samej Rosji byłoby już 100 000 kulturystów światowego formatu, wyglądających lepiej, niż ja, w moim klubie zaś byłoby już 100 zawodników tej klasy! Wielu ludzi bierze sterydy anaboliczno-androgenne, ale żaden z nich nie wygląda jak Mr. Olympia!” [1]

Flex Wheeler

Flex Wheeler startował w NPC od 1989 do 1992 r. Był jednym z najlepszych zawodników IFBB od 1993 do 2000 r. (17 razy pierwsze miejsce). Był drugi na Mr. Olympia (1993, 1998, 1999). Doznał niewydolności nerek i wycofał się w 2000 r. w wieku 35 lat. Miał przeszczep nerki w 2003 r. Wheeler przez wiele lat brał sterydy, ponieważ musiał, aby być czołowym kulturystą. Po kilkunastu latach stosowania SAA nie mógł odstawić „towaru”, nawet po przeszczepie nerki. SAA często doprowadzają do niewydolności nerek przez bezpośredni wpływ toksyczny lub pośrednio przez zwiększone ciśnienie krwi (na tej samej zasadzie SAA mogą niszczyć lewą komorę serca, upośledzając frakcję wyrzutową). W swojej biografii Flex przyznał się do stosowania SAA od 18 roku życia.

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger? Tak, przyznał się wiele lat po zakończeniu kariery, iż stosował doping SAA. W tamtym czasie prawo nie nadążało za rozwojem farmakologii i te środki były w pełni legalne nawet na olimpiadach (do 1975 lub 1976 roku), do momentu, gdy Międzynarodowy Komitet Olimpijski wciągnął je na listę zakazanych metod i środków. Co prawda pojawiały się pierwsze kontrole, ale nie na tą masową skalę co obecnie. Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) powstała dopiero w 1999 roku (był to owoc dopingowego skandalu w Tour de France, gdzie przechwycono ilość farmakologii, która wystarczyłaby dla leczenia niedokrwistości i problemów ze wzrostem dla małego miasteczka przez kilka lat).

Arnold wielokrotnie wspominał o tym, iż sięgał po „wspomaganie farmakologiczne”.

https://youtu.be/ebRglq-CPsY

Wg niektórych źródeł Arnold sięgał po 60-100 mg metanabolu dziennie oraz od 600-1000 mg primobolanu tygodniowo (stosował 20 tygodniowe cykle). Współcześnie zawodnicy sięgają pod dawki liczone w gramach, nawet amatorzy stosują 750-1000 mg SAA tygodniowo.

Rich Piana

https://www.youtube.com/watch?v=8Yfic6UJev4

Rich powiedział, że to, co robi, jest szkodliwe dla zdrowia i przyjdzie zapłacić mu za to cenę. Przyznał się, iż stosował hormon wzrostu nieprzerwanie przez 10 lat, a kilka lat przed swoją śmiercią opowiadał, iż hormon wzrostu z reguły sprawia, iż ludzie umierają przedwcześnie. Ostrzegał, iż hormon wzrostu może spowodować śmierć w wieku 40-50 lat z powodu przerostu serca (sam przeżył tylko 46 lat, zmarł 25 sierpnia 2017 r., a stosował hormon wzrostu minimum 10 lat). Znany kulturysta, Ric Drasin mówił, że tacy, jak Rich, nie żyją długo. Piana powiedział kiedyś, iż kulturystyka to bardzo trudny sport i niszczy on wielu ludzi. Stwierdził nawet, że kulturyści przypominają osoby uzależnione od metamfetaminy (jednego z najbardziej wyniszczających narkotyków dostępnych na czarnym rynku). Dodał, iż kulturystom nie da się tego wytłumaczyć, gdyż podobnie, jak narkomani są uzależnieni. Powiedział też, że w ciągu lat kulturystyka wyewoluowała, ale niekoniecznie w dobrą stronę, stała się bardziej dyscypliną polegającą na wbijaniu zakazanych substancji, a mniej na „przerzucaniu żelaza”. Rich wycofał się ze startów w kulturystyce, gdyż stwierdził, iż wkładał w nie wszystko, pieniądze, czas, każdego dnia myślał tylko o zwycięstwie w zawodach, a w zamian nie dostawał niczego! „Inwestowałem 10 tysięcy dolarów, w zamian (w najlepszym razie) dostawałem tylko statuetkę!”

Ronnie Coleman

https://youtu.be/cR1KFXssow0

Ostatecznie przyznał się do stosowania SAA w 2011 r. Wspominał też o „dziwnych witaminach”, o których opowiadał mu Flex Wheeler. Ronnie Coleman miał wiele operacji (w tym kilka kręgosłupa) i do dzisiaj nie odzyskał zdrowia.

Bostin Loyd – cykle dopingowe liczone w gramach!

W ostatnich kilku latach świat zaszokował Bostin Loyd. Opowiedział on o swoich przygodach m.in. z SAA. Bez ogródek mówi też o braniu mieszanki, która może zabić (DNP, PGF, opioidy). Jeden z guru dopingu Ameen Alai (doradzał m.in. znanemu z Mr. Olympia i Arnold Classic Kingowi Kamali, Dave’owi Bautista oraz Donowi Long) wprost powiedział, że taka mieszanka jest groźna dla życia i mogłaby go zabić. Bostin Loyd wprost opowiada o tym, iż bierze 3 cm sześcienne różnych SAA każdego dnia. Stwierdził też, że to bardzo mało, jak na niego, bo stosował … od 6 do 9 cm sterydów anaboliczno-androgennych każdego dnia! Czy to dużo? Bardzo! Zwykle środki iniekcyjne (sterydy anaboliczno-androgenne na wodzie lub oleju) pochodzące z oficjalnego obrotu (szpitala, apteki itd.) mają niższe stężenia, „podziemne laby” teoretycznie wyższe. Do naszych rozważań można przyjąć, iż w 1 cm3 znajduje się od 100 do 250 mg środka (klasyczny omnadren 250 ma 250 mg testosteronu w 1 ml; oczywiście po odłączeniu estrów czystego testosteronu jest mniej). W rzadkich wypadkach stężenie preparatów z oficjalnego obrotu jest nieco niższe.

https://youtu.be/uAwpAeni3HM?t=586

Później zapytano Bostina, ile musiałby w takim razie brać kulturysta będący na wyższym poziomie w trakcie przygotowań i jego odpowiedź była szokująca:

  • 1,5 g testosteronu tygodniowo,
  • 1 g primobolanu tygodniowo,
  • 1 g trenbolonu tygodniowo,
  • 1 g masteronu tygodniowo,
  • 100 mg winstrolu codziennie (700 mg tygodniowo) lub 50 mg iniekcyjnie i 50 mg doustnie co drugi dzień,
  • 50-100 mg oxandrolonu dziennie.
  • hormon wzrostu (nie podał ile, ale wcześniej mówił, iż najlepiej reaguje na 6-10 IU dziennie; a fatalnie tolerował 24 IU dziennie),
  • insulina w razie potrzeby (nie określił dawkowania).

Istnieją też całe rzesze znanych kulturystów, którzy do dzisiaj z daleka omijają temat dopingu w kulturystyce. W sumie patrząc na współczesne regulacje prawne w USA, nie ma co im się dziwić.

Referencje: 1.Tłumaczenie własne https://www.youtube.com/watch?v=7PY1VnOUd0U#t=770 Wywiad z Dorianem YATES’em w trakcie seminarium w DYNAMITE GYM! 2. https://www.bigdaddyb.com/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (4)
mapetttmapettt

boston tylko mowi prawde . taka jest rzeczywistosc a nie 250mg tescia week i forma na zawody

1
Kaziupir

No i szacunek dla tych co nie udają idiotów mówiąc, że forma zrobiona na kreatynie.

2
Possible

A z naszego podworka - kiedys Janusz Woch otwarcie mowil co stosuje.

0
Anonim

Świetny art!
No taka prawda , ze teraz liczy się ilość soku niż przerzucanie żelastwa , ten sport to tylko iluzja w głowie , pozatym śmierdzi mi tutaj uzależnieniem od saa

0