Spędzanie czasu na słońcu ma wiele zalet — poprawia nastrój, podnosi poziom witaminy D i daje zupełnie inne możliwości niż siedzenie w zamkniętych pomieszczeniach. Minusem jest jednak to, w jaki sposób działają na nas promienie ultrafioletowe słońca. Poza tym, że cudownie grzeją, i ku uciesze miłośników opalania nadają ciemniejszy kolor skórze, to jednocześnie uszkadzają komórki skóry, zwiększając ryzyko nowotworu skóry. 

  1. Jaka jest rola odzieży chroniącej przed słońcem?
  2. Jak działa odzież chroniąca przed słońcem?
  3. Czy klasyczna odzież może chronić przed słońcem?
  4. Czy odzież chroniąca przed słońcem to pełne zabezpieczenie?
  5. Dla kogo odzież z filtrem jest odpowiednia?
  6. Jak jeszcze można się chronić przed działaniem promieni słonecznych?
  7. Podsumowanie

Wychodząc na słońce, nie wolno zatem zapominać o smarowaniu się kremem z filtrem UV. Możliwe, że zastanawiasz się, czy warto również zainwestować w specjalną odzież chroniącą przed słońcem...

Jaka jest rola odzieży chroniącej przed słońcem?

Jednym ze sposobów ochrony skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) jest noszenie tkaniny, która je blokuje. Ten specjalistyczny strój ma za zadanie pochłaniać, blokować i odbijać promieniowanie UV. Przyjrzyjmy się bliżej tego typu odzieży i oddzielmy fakty od fikcji.

odzież z filtrem UV

Jak działa odzież chroniąca przed słońcem?

Jednym z kluczowych aspektów, który wyróżnia odzież chroniącą przed słońcem, jest ocena UPF (współczynnik ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym). Możesz się zastanawiać, dlaczego UPF, a nie SPF, który przecież widnieje na każdym kremie przeciwsłonecznym.

SPF czy UPF?

No i właśnie tu jest różnica — SPF (sun protection factor) odnosi się do kosmetyków, a UPF (ultraviolet protection factor) używany jest na odzieży. Tzn. teoretycznie, bo prawdą jest, że bardzo często producenci mimo wszystko umieszczają na metkach, np. strojów kąpielowych, informacje o SPF. Jest to trochę mylące, ale z drugiej strony, większość ludzi kojarzy terminy SPF i od razu wie, o co chodzi.

Polecamy również: Jaka witamina wspomaga opalanie?

Liczba UPF określa zdolność materiału do pochłaniania promieniowania UV. Im wyższy wskaźnik UPF, tym skuteczniej chroni odzież przed przenikaniem promieniowania UV. Tak więc, kupując taką odzież, szukaj produktów z wysokim wskaźnikiem UPF, np. 30 lub 50, aby zmaksymalizować ochronę.

W przeciwieństwie do naturalnych tkanin, takich jak np. bawełna, która zapewnia ograniczoną ochronę przed promieniowaniem UV, włókna syntetyczne, takie jak poliester i nylon, lepiej blokują szkodliwe promienie. Tkaniny te tworzą fizyczną barierę, która zapobiega przedostawaniu się promieniowania UV do skóry.

Czy klasyczna odzież może chronić przed słońcem?

Częściowo z pewnością tak. To, na co należy zwrócić uwagę, to rodzaj tkaniny. Jak już wspomniałam, lepiej chroni syntetyczny materiał niż np. cienki len czy bawełna. Logiczne też jest, że jeśli mowa o jakiejkolwiek ochronie, to będzie ona w tym miejscu, które tkanina zakrywa. Na przykład bluzka z długim rękawem chroni większą powierzchnię ciała niż koszulka na ramiączkach.

I na koniec kolor. Okazuje się, że ciemne kolory stanowią większe wsparcie dla skóry niż jasne, co jest sprzeczne z przekonaniem, że ciemny kolor przyciąga promienie słoneczne i człowiekowi jest wtedy bardziej gorąco. Oczywiście jest to częściowo prawda, ale należy wspomnieć, że ciemna tkanina, poza tym, że przyciąga to promieniowanie, to jednocześnie bardziej je pochłania.

Polecamy również: Ranking TOP8 - preparaty z kolagenem na skórę, włosy i paznokcie

Czy odzież chroniąca przed słońcem to pełne zabezpieczenie?

Jedną z zalet odzieży chroniącej przed słońcem jest jej wygoda. W przeciwieństwie do kremów przeciwsłonecznych, które wymagają częstych aplikacji, odzież z filtrem pozostaje skuteczna przez cały dzień, dzięki czemu można cieszyć się różnymi aktywnościami na świeżym powietrzu.

Nie zapominaj jednak, że pewne obszary ciała wciąż pozostają odkryte, np. twarz, szyja, dłonie i należy odpowiednio o nie zadbać, stosując kosmetyki przeciwsłoneczne. Jestem zdania, że odzież z filtrem nie jest ochroną samą w sobie, ale jej uzupełnieniem. Najlepiej jest połączyć trzy elementy, czyli odzież plus odpowiednie kosmetyki i suplementy, tworząc kompleksowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV.

odzież z filtrem UV

Dla kogo odzież z filtrem jest odpowiednia?

Ochrona przed działaniem promieni słonecznych dotyczy nas wszystkich, ale są pewne grupy osób, które szczególnie należy chronić. Są to:

  • dzieci
  • osoby starsze
  • osoby spędzające bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu, np. sportowcy, osoby pracujące w terenie
  • osoby o bardzo jasnej karnacji
  • osoby z niektórymi chorobami skóry, np. trądzikiem różowatym

Unikanie słońca może okazać się podstawą, jednak zastosowanie podwójnej ochrony, czyli kremu oraz odzieży z filtrem, może być cennym zabezpieczeniem.

Jak jeszcze można się chronić przed działaniem promieni słonecznych?

Oprócz stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz odpowiedniej odzieży warto:

  • szukać cienia będąc na zewnątrz
  • unikać wychodzenia na zewnątrz w godzinach największej ekspozycji słonecznej (czyli około południa), a jeśli jest to konieczne, to kierować się w stronę cienia
  • obowiązkowo zabierać ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem oraz nakrycie głowy

Polecamy również: Chcesz mieć piękną i młodą skórę? Pomyśl o hydrolizowanym kolagenie!

Podsumowanie

Odzież chroniąca przed słońcem to dobry i niezawodny sposób na dodatkową ochronę skóry przed promieniami słonecznymi. Wybierając strój lub koszulkę, szukaj produktów z wysokim wskaźnikiem UPF (min. 30 lub 50). Pamiętaj, że nawet specjalistyczna odzież chroni tylko te miejsca, które pokrywa, zatem wybieraj te, które mają długie rękawy, nogawki i małe dekolty. 

Traktuj też taką odzież jako uzupełnienie Twojej ochrony. Nie rezygnuj z kremów przeciwsłonecznych i pamiętaj szczególnie o miejscach, które znajdują się poza obszarem tej odzieży. Korzystaj też z dedykowanych suplementów. Przyjmując te trzy strategie, możesz śmiało cieszyć się słońcem i świeżym powietrzem, stawiając na pierwszym miejscu zdrowie i dobre samopoczucie swojej skóry. 

Źródła:

  • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-best-sun-protective-clothing
  • https://dceg.cancer.gov/research/what-we-study/ultraviolet-radiation
  • https://www.skincancer.org/skin-cancer-prevention/sun-protection/sun-protective-clothing/
  • Sun-protective behaviors and sunburn among US adults - PubMed (nih.gov)
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
M-ka

Ciekawe jaka to musi być bawełna, żeby nie zapobiegała opaleniu się ciała pod spodem.
Chyba ażurowa jak serwetka babci.

0
lodzianin1

Nawet nie wiedziałem że takie cuda istnieją

0
Bull

W gorących kurortach coraz więcej osób widać w okolicy basenów i na plaży w koszulkach do wody z filtrami.

0