Całkiem niedawno obchodziliśmy Nowy Rok, rozpoczęła się zatem kolejna kartka naszego życia. Niestety wszystkich nas dotyczą aspekty związane ze starzeniem się organizmu. Oczywiście osoby młode, w tym momencie swojego życia, nie przywiązują zbyt dużej wagi do tego faktu. Jednak z każdym kolejnym Nowym Rokiem, ten aspekt będzie dotyczył ich coraz bardziej.

Nie zatrzymasz czasu, ale możesz opóźnić jego niekorzystne skutki

Choć nie możemy powstrzymać procesów starzenia organizmu, to jednak staramy się, nie poddawać się im tak długo, jak tylko się da. Dbamy o wartościową dietę, uprawiamy aktywność sportową, stosujemy kremy, czasem ktoś korzysta z zabiegów upiększających. Do tej palety „zabiegów” można zaliczyć również celową suplementację hydrolizowanym kolagenem. Tak przynajmniej podpowiadają nam naukowcy z Brazylii.

Przeanalizowali oni zasoby „Internetu dla naukowców” pod kątem badań sprawdzających wpływ spożycia hydrolizowanego kolagenu na oznaki starzenia się skóry takie jak: występujące zmarszczki, elastyczność i jędrność skóry oraz jej nawilżenie.

Do swojej metaanalizy włączyli 19 różnych badań, które obejmowały łącznie 1125 osób w wieku od 20 do 70 lat. Jak łatwo się domyślić, zdecydowaną większość stanowiły panie - 95%. We wnioskach z tej analizy możemy przeczytać, że suplementacja hydrolizowanym kolagenem sprzyjała lepszej elastyczności i nawilżeniu skóry. Co więcej, naukowcy wspominają także o zmniejszeniu zmarszczek. Zalecają przy tym jednak, aby suplementacja hydrolizowanym kolagenem trwała (minimum) 90 dni. Pamiętajmy, że im szybciej zaczniemy „walczyć ze starzeniem się”, tym jest większa szansa, że dłużej będziemy cieszyć się „młodością”.

Bibliografia:

de Miranda RB, Weimer P, Rossi RC. Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis. Int J Dermatol. 2021 Dec;60(12):1449-1461. doi: 10.1111/ijd.15518. Epub 2021 Mar 20. PMID: 33742704.

Komentarze (0)