Naukowcy spekulują, iż kreatyna ma duże znaczenie dla terapii antynowotworowej. Układ kreatyna odgrywa kluczową rolę w buforowaniu i transporcie energii komórkowej, z czego korzystają od dobrych 30 lat sportowcy. Jest na najlepszy, skuteczny i do tego tani suplement.

W przeszłości donoszono o przeciwnowotworowym działaniu kreatyny, a najnowsze obserwację sugerują, że złośliwie zmienione komórki mają niską zawartość kreatyny. Ponadto suplementacja kreatyną może chronić  serce przed szkodliwym działaniem niektórych związków przeciwnowotworowych (wyniszczeniem spowodowanym chemioterapią).

Zmiana nowotworowa, a ilość kreatyny

Co ciekawe, w badaniach wykazano stopniowy spadek ilości fosfokreatyny, kreatyny i aktywności kinazy kreatynowej po przekształceniu mięśnia szkieletowego w mięsaka. 

Potwierdzają to badania na zwierzętach.

Przeprowadzono dwa eksperymenty, w których samcom szczurów zaszczepiono guza i podawano kreatynę, 0.3 g na kg masy ciała dziennie lub placebo.

Wyniki

  • wzrost guza był zmniejszony o około 30% w grupie kreatyny w porównaniu do placebo, choć obie grupy charakteryzowały się podobną przeżywalnością,
  • zawartość kreatyny w guzie była wyższa po podawaniu kreatyny, w porównaniu do placebo,
  • kreatyna powodowała spadek ilości IL-6 (cytokina prozapalna) i wzrost IL-10 (cytokina przeciwzapalna), hamowała również ilość czynnika martwicy nowotworu, a więc działała przeciwzapalnie (stan zapalny odgrywa ogromną rolę w kancerogenezie),

Suplementacja kreatyną była w stanie spowolnić wzrost guza bez wpływu na ogólny wskaźnik przeżywalności, prowadząc do zmniejszenia kwasicy, stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego. Odkrycia te potwierdzają rolę kreatyny jako przypuszczalnego środka przeciwnowotworowego, a także pomagają poszerzyć naszą wiedzę na temat jej potencjalnych mechanizmów działania w przypadku nowotworów złośliwych.

Komentarz

Proszę nie włączać trybu „Jerzy Zięba”. Cytowane badanie dotyczą linii komórkowych i/lub zwierząt. Są obiecujące, ale to nie znaczy (na razie), iż kreatyna leczy różne rodzaje raka u ludzi. Niemniej potwierdza to fakt, iż kreatyna obok bycia najważniejszym suplementem może znaleźć zupełnie inne, szerokie zastosowania np. w medycynie.

Referencje:

Subrata Patra i in. „A short review on creatine–creatine kinase system in relation to cancer and some experimental results on creatine as adjuvant in cancer therapy” https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-011-0974-3

P. L. Campos-Ferraz, A. H. Lancha i in. „Exploratory studies of the potential anti-cancer effects of creatine” https://link.springer.com/article/10.1007/s00726-016-2180-9

Komentarze (0)