Tauryna jest aminokwasem występującym naturalnie w organizmie. Znajdziemy ją  w niektórych produktach spożywczych, takich jak mięso i ryby, dodawana jest też do większości napojów energetycznych.

Czy niedobory tauryny mogą prowadzić do nieprawidłowości w organizmie?

Niestety tak.

Niedobór tauryny może prowadzić do:

  • zaburzeń czynności nerek
  • zaburzeń związanych z rozwojem
  • uszkodzeń tkanki oka
  • kardiomiopatii, która jest istotnym czynnikiem ryzyka niewydolności serca

Zwiększenie ilości przyjmowanej tauryny w formie suplementacji lub pożywienia może mieć szczególny wpływ na nasz organizm. 

tauryna

1. Poprawa ogólnego stanu zdrowia

Tauryna odgrywa istotną rolę w metabolizmie i trawieniu, ponieważ pomaga wątrobie tworzyć sole żółciowe, a te z kolei pomagają rozkładać kwasy tłuszczowe w jelitach. Kwasy żółciowe są głównym sposobem rozkładania cholesterolu przez organizm i aby to zrobić, potrzebują określonych aminokwasów, takich jak tauryna.

2. Ochrona oczu

Tauryna to aminokwas, którego jest najwięcej w siatkówce oka. Chroni je przed zwyrodnieniem siatkówki, zapobiega zaburzeniom, takim jak jaskra czy retinopatia cukrzycowa.

3. Ochrona serca

Tauryna zmniejsza ryzyko wystąpienia kardiomiopatii. Jest to grupa chorób które mogą powodować zmiany w komórkach serca, piorunującą niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca. Prowadzi do upośledzenia funkcji komórek mięśnia sercowego i/lub do zaburzeń elektrycznych (artymie).

4. Ochrona mięśni

Tauryna wspomaga  prawidłowe funkcjonowanie mięśni  i chroni przed uszkodzeniami. Tauryna odgrywa także istotną rolę w leczeniu zaburzeń nerwowo-mięśniowych, takich jak dystrofia mięśniowa, a przynajmniej jest to temat aktualnie szeroko badany.

5. Ochrona przed starzeniem się mózgu

Tauryna może działać ochronnie na prace naszego mózgu. Regularna suplementacja może sprawić, że pewne stany neurodegeneracyjne mogą zostać opóźnione. Chodzi głównie o zachowanie umiejętności uczenia się, zapamiętywania oraz funkcje poznawcze.

6. Ochrona przed chorobami neurologicznymi

Tauryna może także odgrywać rolę w leczeniu padaczki, autyzmu i wielu innych zaburzeń neurologicznych. Jest to jednak temat dalszych badań i rozważań naukowców.

7. Poprawa wydolności 

Tauryna jest częstym składnikiem napojów energetycznych i suplementów, których celem jest poprawa wydolności. Choć tauryna nie wpływa znacząco na częstość akcji serca, pobieranie tlenu czy też poziom kwasu mlekowego we krwi. Dodaje ona jednak energii i pozwala wydłużyć czas treningu. 

8. Wspiera organizm  w cukrzycy

Suplementacja tauryny może pomóc osobom z cukrzycą. Obniża ona poziom glukozy we krwi, poprawia wrażliwość na insulinę, obniża poziom cholesterolu.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na to, co kupujemy.  Przykładowo, sięgając po napój energetyczny, sięgamy nie tylko po taurynę, ale też po sporą dawkę cukru i kofeiny. Nadmierne spożywanie napojów energetycznych może doprowadzić do zatrucia kofeiną, a to może przynieść niepożądany efekt, m.in. tachykardię, nieregularne bicie serca itp. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zatem zakup suplementu.

Komentarze (10)
GrzechuPe93

Tymbardziej ze energetyk to syf w czystej formie, nie zmienia faktu ze pije 2 dziennie heh. Tera moge mowic ze bd zdrowy pijąc bateryjki x)

1
Bull

ja też nie mogę się z nich wyleczyć

1
GrzechuPe93

Pewnie nawet nie działają juz jak na mnie, ale jest cos w nich co mimo wszystko przyciaga ;)

1
TomQ-MAG

powiem Wam, ze ostatnio po X czasie picia syfu, wyprobowalem red bulla i dziala duzo mocniej niz jakies tigery%)

0
AsBigAsYou

Od kiedy zacząłem suplementowac tauryne Przed treningiem, ten wszedłem na zupełnie inny poziom! polecam wszystkim! 5g przed treningiem

1
OTTO

Bierzesz tylko przed treningiem, czy po też ? A jak w dni nietreningowe ?
Ja od dawna myślałem o taurynie, bo nie jest droga, ale nie wiem czy odczuję jej działanie przy ciągłej suplementacji : kreatyny, beta analiny i cytruliny ?

1
AsBigAsYou

OTTO wrzucam tylko przed treningiem, razem właśnie z cytrulina, kreatyna, aakg, naprawdę polecam, a jakaś godzinkę wcześniej do posiłku wrzucam 5g glutaminy i 3g leucyny

2
OTTO

Parametry sylwetki masz do pozazdroszczenia ;)
Bierzesz coś jeszcze "fajniejszego" czy tylko to co wymieniłeś ?

0
ryba266

Only chicken jak wszyscy %-)

0
qubix

To chyba też spróbuje, akurat zamówienie kompletuje.

0