Waleriana inaczej znana jako kozłek lekarski (Valeriana officinalis) to bylina od wieków znana i ceniona za swoje potencjalne właściwości lecznicze. Występuje w Europie i Azji, a jej korzeń jest wykorzystywany w medycynie naturalnej od czasów starożytnych. Dzięki swoim potencjalnym korzyściom zdrowotnym waleriana stała się popularnym dodatkiem do suplementów diety i produktów ziołowych. Zbadajmy bliżej, jakie korzyści dla zdrowia może przynieść regularne spożywanie waleriany.

  1. Co kryje w sobie korzeń waleriany
  2. Z czego przede wszystkim znana jest waleriana?
  3. Na stres i chroniczne poczucie lęku
  4. A co z koncentracją i zmniejszeniem uwagi?
  5. Waleriana w trosce o zdrowie kobiet
  6. Wypróbuj kozłek lekarski marki SFD

Co kryje w sobie korzeń waleriany

Korzeń waleriany kryje w sobie bogactwo różnorodnych substancji aktywnych, które nadają mu prozdrowotne właściwości. Oprócz kwasów, takich jak walerianowy, izowalerianowy i mirystycynowy, korzeń ten zawiera również ich estrowe formy, a także związki z grupy terpenów. Niezwykle istotną rolę odgrywają seskwiterpeny i walepotriaty, które stanowią kolejną ważną grupę substancji obecnych w tej roślinie. To właśnie ta różnorodność składników aktywnych czyni korzeń kozłka lekarskiego niezwykle wartościowym.

Z czego przede wszystkim znana jest waleriana?

waleriana

Jednym z najczęstszych zastosowań waleriany jest poprawa jakości snu. Badania sugerują, że waleriana może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego do zaśnięcia oraz w poprawie jakości nocnego wypoczynku. Mechanizm działania w tym procesie nie jest w pełni zrozumiany, ale wydaje się, że substancje chemiczne zawarte w korzeniach waleriany mogą wpływać na receptory w mózgu oraz na poziom neuroprzekaźnika GABA. Ten neuroprzekaźnik oddziałuje na neurony, zmniejszając ich pobudzenie. Wpływa również na regulację stanów emocjonalnych.

Na stres i chroniczne poczucie lęku

Dzięki temu waleriana jest również znana z działania przeciwbólowego i antystresowego. Regularne spożywanie ekstraktu z tej rośliny może pomóc w zmniejszeniu uczucia lęku oraz łagodzeniu objawów związanych ze stresem, takich jak napięcie mięśniowe i nerwowość. Działanie uspokajające waleriany może być szczególnie korzystne dla osób doświadczających chronicznego stresu lub zaburzeń lękowych.

A co z koncentracją i zmniejszeniem uwagi?

W odróżnieniu od większości leków działających nasennie przyjmowanie preparatów z kozłkiem lekarskim nie powoduje zmniejszenia uwagi, możliwości koncentracji oraz wydłużenia czasu reakcji. Niektóre badania sugerują, że waleriana może mieć korzystny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, pamięć i zdolność do myślenia analitycznego.

Kozłek lekarski już w medycynie ludowej stosowany był jako środek wspierający układ pokarmowy. Niektóre badania sugerują, że waleriana może pomagać w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, takich jak bóle brzucha, wzdęcia i niestrawność. Ponadto waleriana może również wspomagać zdrowe trawienie poprzez stymulację wydzielania soków trawiennych i poprawę ruchów perystaltycznych jelit.

Waleriana w trosce o zdrowie kobiet

Waleriana to roślina o szerokim spektrum działania. Szczególnie korzystna może być dla kobiet borykających się z dolegliwościami związanymi z miesiączkowaniem i zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Działanie rozkurczowe waleriany na mięśnie gładkie może skutkować zmniejszeniem bólu miesiączkowego. Wyciąg z korzenia tej rośliny pomaga złagodzić skurcze macicy, co wiąże się z redukcją dolegliwości bólowych. Dodatkowo waleriana działa uspokajająco, co pozwala na zredukowanie lęku, rozdrażnienia i innych objawów typowych dla PMS.

Wypróbuj kozłek lekarski marki SFD

Waleriana to roślina o wielu właściwościach, dlatego też od wieków wykorzystywana jest w medycynie naturalnej do łagodzenia różnych dolegliwości. Jej właściwości uspokajające, przeciwlękowe i przeciwbólowe czynią ją popularnym wyborem dla osób poszukujących naturalnych metod poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla tych, którzy chcą czerpać korzyści z waleriany w wygodnej formie suplementu diety, marka SFD oferuje WALERIANA KOZŁEK LEKARSKI. Ten suplement zawiera aż 500 mg kozłka lekarskiego w jednej porcji, co czyni go łatwym sposobem na skorzystanie z właściwości tej rośliny.

Źródła:

  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002934306002750
  • https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2515690X20967323
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9176630/
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)