W dzisiejszych czasach moda na sport oraz suplementację staje się coraz większa. O ile sport zazwyczaj nie jest niczym złym, o tyle suplementacja bywa nieprzemyślana, a niekiedy nawet nazbyt rozbudowana. Naturalne oraz przebadane zdrowe specyfiki są oczywiście jak najbardziej w porządku, niestety coraz więcej osób w celu poprawienia efektów sięga po nielegalne formy "suplementacji".

  1. Legalne i bezpieczne 
  2. Kreatyna
  3. Arginina
  4. Sok z buraka
  5. Kofeina
  6. Carbo
  7. Kompleks witamin i minerałów oraz kwasy omega 3
  8. Podsumowanie

Legalne i bezpieczne 

O tym, że doping ma zły wpływ na nasze zdrowie i niesie ze sobą więcej szkód, niż korzyści wie prawdopodobnie każdy. Jednak ludzie są skłonni do wszystkiego w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników. Zanim jednak sięgniemy po "mocniejsze" specyfiki, warto poszukać bezpiecznych form "legalnego dopingu". Jakie produkty i suplementy mogą poprawić nasze wyniki sportowe i podnieść wydolność naszego organizmu?

suplementy dla sportowców

Kreatyna

Pierwszym i najbardziej popularnym suplementem, na który warto zwrócić uwagę, jest kreatyna. Jest to organiczny związek chemiczny występujący głównie w mięśniach szkieletowych, ale również w wątrobie, nerkach oraz mózgu. Suplement ten zyskał spory rozgłos w latach 90. XX wieku jako legalny doping, zwiększający, masę mięśniową, siłę oraz wpływający na poprawę wyników sportowych. Od tego czasu nad kreatyną przeprowadzono tysiące badań, które tylko potwierdziły jej działanie.

Główną funkcją, jaką pełni kreatyna w naszym organizmie jest magazynowanie energii (ATP) w komórkach mięśniowych, by podczas wysiłku fizycznego mogła zostać uwolniona do wykonania pracy. Oznacza to, że podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością, dostępnej do wykorzystania energii.

Oprócz podstawowej funkcji, którą jest magazynowanie energii, kreatyna bierze udział w zwiększeniu masy mięśniowej, siły i wytrzymałości, zwiększenia ilość energii, jak również może pomóc nam zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, co udowadnia coraz większa liczba badań.

Kreatyna ma pozytywny wpływ nie tylko na budowanie masy mięśniowej i poprawę wyników sportowych, ale również, jak pokazują najnowsze badania, na zabezpieczenie komórek przed stresem oksydacyjnym i opóźnienie procesu ich starzenia.

Arginina

Jest jednym z najbardziej niezastąpionych aminokwasów w naszym organizmie. Arginina nie do końca zalicza się do grupy aminokwasów endogennych, z tego powodu nazywa się ją "pozornie egzogenną". Jest to związane z ilością dostarczanych w pożywieniu prekursorów argininy, których zapotrzebowanie musi zostać pokryte, aby arginina mogła zostać wyprodukowana.

Arginina nie tylko bierze udział w syntezie hormonu wzrostu, procesie powstawania nowych komórek mięśniowych oraz usprawnia procesy regeneracji, ale również ma ogromny udział w produkcji tlenku azotu. Ta ostatnia właściwość jest prawdopodobnie najbardziej kluczową, jeżeli chodzi o poprawę wyników sportowych. Dzięki suplementacji argininą przez naczynia przedostaje się więcej krwi, będącej nośnikiem licznych składników odżywczych. Jakie przełożenie ma to na nasz trening?

Dzięki tlenkowi azotu odczuwamy efekt tzw. "pompy mięśniowej", jednak nie ma on na celu wyłącznie nasilenie odczucia oraz potreningowego wizualnego efektu "nabitych" mięśni, ale również usprawnia transport m.in. aminokwasów, glukozy czy kreatyny dostarczanych w posiłku potreningowym.

Świetnym połączeniem jest również AAKG, czyli połączenie argininy z kwasem glutarowym. Alfaketoglutaran pomaga wzmocnić syntezę białek, dzięki czemu przyczynia się do anabolizmu mięśniowego.

Sok z buraka

Pewnego rodzaju alternatywą dla argininy oraz AAKG może być sok z buraka. Burak zawdzięcza swoje właściwości m.in. azotanom, czyli substancją mającym wpływ właśnie na "pompę mięśniową". Tak jak w przypadku argininy, azotany pochodzące z buraka mogą usprawnić pracę naszego układu krwionośnego i przyczynić się do lepszego odżywienia mięśni, które mogą pracować na wyższym poziomie.

Dodatkowo buraki zawierają sporą ilość kwasu foliowego, chroniącego nas przed negatywnymi skutkami stresu, a także są źródłem witaminy C, potasu, żelaza oraz wielu innych mikroskładników. Burak zwiększa również zdolność do oszczędnego wydatkowania energii oraz, w szczególności w postaci soku, dostarcza nam sporej ilości łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Kofeina

kofeina

Substancja ceniona zarówno przez osoby zmęczone, jak i przez odchudzające się za jej termogeniczny i pobudzający wpływ na ciało i pomoc w spalaniu tkanki tłuszczowej. Może być również silną substancją wzmacniającą wydolność.

Kofeina ma nie tylko pobudzające działanie, jeżeli chodzi o senność, ale również m.in. zwiększa koncentrację oraz refleks. Dwie kluczowe umiejętności podczas uprawiania różnego rodzaju sportów oraz stymuluje wydzielanie adrenaliny.

Kolejnym, pozytywnym aspektem pobudzającego działania kofeiny jest również jej wpływ na układ oddechowy, który w dużym stopniu stymuluje po dostaniu się do krwiobiegu. Wiele badań udowadnia również wpływ kofeiny na wydłużenie czasu pracy oraz zwiększenie napięcia mięśni, jak również nasilenie impulsów nerwowych i skurczów mięśni.

Polecamy również: Kofeina - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

Wszystkie powyższe elementy mogą w sporym stopniu pomóc nam poprawić wyniki sportowe, jednak należy z rozwagą dawkować kofeinę, ponieważ jej spore dawki mogą prowadzić do uzależnienia receptorów dopaminy. Może to prowadzić do osłabienia pobudzającego efektu kofeiny, jak również do zaburzeń takich jak ciągłe zmęczenie, apatia czy napady lękowe.

Carbo

Odżywka carbo co prawda nie pomoże nam poprawić wydolności ani nie jest suplementem, który ma długoterminowy skutek, jednakże może być bardzo dobrym legalnym "wspomagaczem" zarówno podczas treningu, jak i różnych zawodów sportowych.

Odżywka typu carbo pozwala nam na utrzymanie odpowiedniego poziomu energii przez cały okres wysiłku fizycznego, prowadząc do poprawy osiągów. Jeżeli pijąc zwykłą wodę w pewnym momencie treningu, czujemy, że nie mamy już po prostu siły, świetnym rozwiązaniem jest zamiana konwencjonalnej wody na carbo, które doda nam energii i pozwoli trenować dłużej i efektywniej.

Polecamy również: Ranking odżywek węglowodanowych - najlepsze węglowodany i carbo

W dodatku bardzo wiele odżywek typu carbo jest wzbogaconych o witaminy, minerały czy inne suplementy, takie jak tauryna, arginina czy cytrulina, które pomagają nam zachować odpowiednie stężenie mikroskładników w organizmie oraz uczynić trening bardziej efektywnym.

Kompleks witamin i minerałów oraz kwasy omega 3

allnutrition Vitaminall sport

Chociaż tak podstawowa suplementacja wydaje się oczywista, bardzo wiele osób zapomina o tych fundamentalnych produktach. Odpowiednia podaż witamin i minerałów jest ważna tak naprawdę dla wszystkich procesów zachodzących w naszym organizmie, przez co ma wpływ również na wydolność naszego organizmu oraz efekty sportowe, jakie osiągamy.

Kolejnym, bardzo ważnym suplementem są kwasy omega 3, których w naszej konwencjonalnej diecie jest zbyt mało. Kwasy omega 3 są bardzo ważne również w diecie sportowca. Dlaczego?

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega 3 przyczynia się do nasilenia procesu metabolizmu białka, który przyczynia się do anabolizmu mięśniowego. Zwiększony anabolizm mięśniowy prowadzi zaś do zwiększenia siły. Co więcej, kwasy omega 3 mają działanie antyzapalne, które jest niezwykle ważne w odpowiedniej regeneracji potreningowej.

Polecamy również: Po co mi właściwie kwasy omega-3? Czym jest indeks Omega-3?

Bardzo ciekawym działaniem kwasów omega 3 jest również ich wpływ na nasz układ krwionośny, serce oraz układ oddechowy. Wiele badań potwierdza pozytywny wpływ długotrwałej suplementacji na wszystkie te narządy. Oba układy są niezwykle ważne dla sportowców, im sprawniejsze, tym lepsze wyniki sportowe możemy osiągać.

Podsumowanie

Chcąc poprawić nasze wyniki sportowe, dobrze spróbować przeróżnych legalnych i zdrowych sposobów, które mogą dać nam niewyobrażalne wyniki. Co więcej, większość suplementów mających wpływ na naszą wydolność przyczynia się do niej poprzez poprawę naszego stanu zdrowia - to ogromny plus legalnego dopingu.

Komentarze (1)
RPS1990

Nie zapomnieliście przypadkiem o beta-alaninie ?

0