Wegańska dieta oparta na roślinnych produktach i wykluczająca wszelkie składniki pochodzenia zwierzęcego zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Robiąc zakupy weganie uważnie czytają składy produktów, by mieć pewność, że zakupiona żywność spełnia ich wymagania. 

 1. Czy piwo jest wegańskie?
 2. Z czego składa się piwo?
 3. Jak powstaje piwo?
 4. Dlaczego piwo może nie być wegańskie?
 5. Wegańskie piwa - zmiany w przemyśle
 6. Które składniki dodane do piwa nie są wegańskie?
 7. Czy lager jest wegański?
 8. Czy Guinness jest wegański? 
 9. Podsumowanie

Czy piwo jest wegańskie?

Weganin też nie samą wodę pije i stąd może pojawić się pytanie - czy piwo jest wegańskie? I tutaj małe zaskoczenie, gdyż okazuje się, że nie każdy browar nazywany złotym trunkiem taki jest.

Z czego składa się piwo?

piwo

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że piwo może być w pełni roślinnym produktem. Składa się bowiem z wody, słodu jęczmiennego lub innych zbóż, chmielu i drożdży. Jednak rzeczywistość może być nieco bardziej złożona.

Jak powstaje piwo?

Proces produkcji piwa podzielony jest na kilka etapów. Istnieje ogrom różnych gatunków piwa, które różnią się od siebie składnikami, metodami produkcji i profilami smakowymi. Proces produkcji piwa może także różnić się w zależności od browaru i tradycji regionalnych. W niektórych metodach mogą być używane także składniki pochodzenia zwierzęcego lub produkty, które są z nimi związane, dlatego nie zawsze piwo jest wegańskie. Najbardziej popularna metoda składa się z następujących etapów:

Mączenie (Mashing): Proces rozpoczyna się od mieszania słodu (zwykle jęczmiennego) z wodą w zbiorniku. Mieszanka jest podgrzewana, co pozwala na aktywację enzymów w słodzie. Te enzymy rozbijają skrobię zawartą w słodzie na cukry, tworząc naturalny płyn zwany brzeczką.

Filtracja (Lautering): Brzeczka jest następnie oddzielana od osadu przez proces filtracji. W efekcie otrzymujemy słodki płyn, który zawiera rozpuszczone cukry.

Gotowanie (Boiling): Brzeczka jest gotowana w dużym kotle. W trakcie gotowania dodawany jest chmiel, który nadaje piwu charakterystyczny aromat, goryczkę i pomaga w jego konserwacji. Gotowanie pozwala również na odparowanie niechcianych substancji oraz sterylizację napoju.

Polecamy również: Zdrowe czy szkodliwe - piwo, pizza, ketchup, wino, ziemniaki w zdrowej diecie?

Chłodzenie (Cooling): Po gotowaniu, brzeczka jest chłodzona szybko, aby osiągnęła odpowiednią temperaturę fermentacji.

Fermentacja (Fermentation): Chłodzoną brzeczkę przenosi się do fermentora, gdzie dodaje się drożdże. Drożdże przekształcają cukry w alkohol i dwutlenek węgla w procesie fermentacji. Ten etap może trwać od kilku dni do kilku tygodni, zależnie od rodzaju piwa.

Dojrzewanie (Aging): Po fermentacji, piwo poddawane jest procesowi dojrzewania, który ma na celu poprawienie smaku i aromatu. W tym etapie piwo może być przenoszone do innych naczyń, takich jak beczki, w celu nadania mu dodatkowych cech smakowych.

Klarowanie (Clarifying): W celu usunięcia osadów oraz nadania klarowności, piwo może być poddawane procesowi klarowania. W tym etapie mogą być używane różne substancje, takie jak żelatyna czy isinglass (karuk), choć w przypadku wegańskiego piwa stosuje się naturalne klarowniki roślinne.

Przefiltrowanie i Butelkowanie (Filtration and Bottling): Po zakończonym procesie dojrzewania i klarowania, piwo jest przefiltrowywane, aby usunąć wszelkie pozostałe osady. Następnie jest butelkowane lub napełniane beczek KEG.

Polecamy również: Popularne napoje a kamienie nerkowe. Co pić by mieć zdrowe nerki?

Degustacja i Konsumpcja: Gotowe piwo jest gotowe do degustacji i konsumpcji! Piwo może być poddane dalszemu procesowi starzenia w butelce, co może wpłynąć na jego smak i aromat.

Dlaczego piwo może nie być wegańskie?

Proces warzenia piwa składa się z wielu etapów, ale kluczową rolę odgrywa filtracja. Filtrowanie usuwa wszelkie osady pozostałe po fermentacji takie jak drożdże, garbniki i duże białka, które mogą zmienić smak i wygląd produktu końcowego. Niestety, niektóre firmy nadal używają żelatyny lub karuku jako filtrów, przez co ich produkty nie nadają się dla wegan.

Na szczęście wiele marek wybiera teraz bardziej nowoczesne systemy filtracji bez użycia produktów pochodzenia zwierzęcego. Niektóre piwa mogą zawierać dodatkowe aromaty, które nie zawsze są pochodzenia roślinnego. Warto sprawdzić skład, aby upewnić się, że nie ma w nim dodatku pochodzenia zwierzęcego.

Wegańskie piwa - zmiany w przemyśle

piwo

Coraz więcej browarów decyduje się na dostosowanie swoich receptur i procesów produkcyjnych, aby uczynić swoje piwa wegańskimi. Zamiast używać produktów pochodzenia zwierzęcego, wybierane są roślinne substytuty i naturalne klarowniki, takie jak algi. Na rynku dostępnych jest także coraz więcej specjalnie oznaczonych piw jako wegańskie, aby nie było wątpliwości co do ich składu. Dla wegan, którzy są piwoszami, kluczowe jest uważne czytanie etykiet i poszukiwanie informacji na temat procesu produkcji.

Które składniki dodane do piwa nie są wegańskie?

Laktoza

Laktoza jest cukrem występującym naturalnie w mleku i czasami jest dodawana do piwa, aby było słodsze. Dawniej laktoza była dodawana tylko do ciemnego piwa milk stout, ale niektóre browary rzemieślnicze eksperymentują teraz, używając jej w innych piwach, aby zmienić profil smakowy.

Miód

Niektóre piwa mogą również zawierać miód, co może nie być ujęte na etykiecie. Jeśli jednak na etykiecie piwa zawarte jest określenie „miodowe” jest raczej pewne, że zawiera ten składnik.

Kastoreum

Czasami kastoreum, czyli żółtawa wydzielina gruczołów skórnych bobra może być stosowana jako „naturalny aromat” w piwie. Nie jest to jednak standardowa praktyka i raczej stosowana jest w browarach rzemieślniczych.

Czy lager jest wegański?

piwo - browar

Ze względu na rodzaj użytych drożdży, a tym samym inną technologię produkcji, piwa klasyfikuje się na:

 • Lager - dolnej fermentacji
 • Ale - górnej fermentacji

Oba typy piwa zawierają te same cztery główne składniki, czyli wodę, chmiel, drożdże i zboża, jednak procesy warzenia są różne. Lager fermentuje wolniej, w niższych temperaturach, podczas gdy, Ale fermentuje szybciej, w wyższych temperaturach. Jeśli chodzi o ustalenie czy lager jest wegański, w dużej mierze zależy to od procesu warzenia i użytych składników.

Tradycyjne lagery, wytwarzane z jęczmienia, chmielu, drożdży i wody, są zazwyczaj uważane za przyjazne dla wegan, ponieważ unikają składników pochodzenia zwierzęcego. Niektóre lagery, takie jak lagery z miodem lub zawierające laktozę, mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego dla nadania im wyjątkowego smaku. Warto więc sprawdzić, czy w piwie zawarte są dodatkowe składniki pochodzenia zwierzęcego lub został wykorzystany niewegański proces filtracji.

Czy Guinness jest wegański? 

Jeśli jesteś weganinem i zarazem miłośnikiem popularnego irlandzkiego piwa Guinness, to ucieszy Cię fakt, iż trunek ten z pewnością jest wegański. Warto jednak wspomnieć, że nie zawsze taki był. Przez ponad sto lat producent używał karuku do filtrowania tego piwa. W 2016 roku ogłoszono jednak, że wdrożono nowy system filtracji, aby wyeliminować ten niewegański składnik. Teraz wszystkie odmiany Guinnessa, są przyjazne dla wegan.

Podsumowanie

Czy piwo jest wegańskie? Zazwyczaj tak. Dokładna odpowiedź na to pytanie zależy od składu i procesu produkcji. Wiele tradycyjnych piw nadal może zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód lub ze względu na procesy produkcyjne być nieprzyjazne dla wegan. Na szczęście rośnie świadomość producentów i konsumentów, co powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej wegańskich opcji.

Warto zwracać uwagę na etykiety i informacje udostępniane przez browary, aby wybrać piwa, które są w pełni zgodne z Twoimi przekonaniami. Najpewniejszą opcją sprawdzenia, czy piwo jest odpowiednie dla wegan, jest skontaktowanie się bezpośrednio z browarem lub skorzystanie z wyszukiwarki.

Źródła:

https://www.barnivore.com/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)