Specyfika żywienia sportowca, którego zapotrzebowanie na energię, jak i poszczególne makroskładniki dietetyczne sprawia, że dość często nie jest on w stanie dostarczyć wszystkich komponentów diety w ciągu doby, bazując na konwencjonalnych posiłkach. Dość rozbudowane jadłospisy sprawiają, że konieczne jest umieszczenie w nich odżywki, która pozwoli na uzupełnienie makroskładników.

  1. Odżywka białkowa - charakterystyka
  2. Gainer - charakterystyka
  3. Kiedy przyda mi się odżywka białkowa?
  4. Kiedy stosować gainera?
  5. Odżywka białkowa czy gainer?

Dodatkowo czynni sportowcy zazwyczaj pracują zawodowo, co sprawia, że ich możliwości czasowe są mocno ograniczone, a wykorzystanie odżywki jest znacznym ułatwieniem, które pozwala nieco zaoszczędzić na czasie. Mając do dyspozycji szybką formą posiłku w postaci szejka białkowego lub gainera, wykorzystujemy tego typu opcje, aby uzupełnić naszą dietę. Pojawia się jednak pytanie, co jest korzystniejsze? Wybór gotowego gainera czy wykorzystanie odżywki białkowej? Od czego zależy wybór?

Odżywka białkowa - charakterystyka

Białko jest to produkt, który głównie bazuje na WPC, czyli koncentracie białek serwatkowych. Jest to podstawowa i powszechnie występująca frakcja białka, która stała się mocno popularna na rynku suplementacji. Wszystko za sprawą tego, że wykazuje ona bogactwo aminokwasów EAA, w tym znaczną ilość leucyny, niezbędnej do tego, aby procesy syntezy białek zachodziły w sposób efektywny, niezaburzony.

Należy wspomnieć, że jest to aminokwas o kluczowym znaczeniu w kontekście budowy masy mięśniowej, stąd WPC przeważa w suplementacji większości sportowców. Co więcej, białka serwatkowe charakteryzują się wysoką wartością biologiczną, sprawiając, że organizm chętnie je trawi i przyswaja. WPC zazwyczaj charakteryzuje się 80% zawartością białka w 100 g produktu, co oznacza, że dość łatwo jesteśmy w stanie dostarczyć sporych ilości protein.

Na rynku występują dodatkowo frakcje takie jak WPI, WPH czy białka kazeinowe, oparte o proteiny, które organizm trawi nieco dłużej, stopniowo wchłaniając aminokwasy. Mniej popularne białka roślinne bazują głównie na izolacie soi, grochu, ryżu czy też pszenicy.

Gainer - charakterystyka

Inez Gorońska i Przemek Górynowicz

Gainer to produkt, który składem ma za zadanie przypominać posiłek konwencjonalny. Oznacza to, że znajdziemy w nim węglowodany, jak i białka. Ilość procentowa protein zazwyczaj wynosi 10%, 20% lub 30%. Spotkać możemy dodatkowo produkty typu bulk, charakteryzujące się stosunkiem białka do węglowodanów w ilości 50/50%.

Gainer głównie posiada w składzie białko oparte na WPC lub mieszankach WPC, WPI i kazeiny. Oznacza to, że użyte białka są wysokiej jakości i bez problemu mogą stanowić element diety. Ważniejszym aspektem jest jakość użytych węglowodanów, która obecnie w gainerach jest na przyzwoitym poziomie.

Wybierając gainera zwróćmy więc uwagę na to, aby zawarte w nim węglowodany nie stanowiły głównie mieszanki maltodekstryn i glukozy. Dobrze by było, gdyby zawarte w produkcie cukry pochodziły ze źródeł owsa, skrobi woskowej, grochu czy też skrobi kukurydzianej.

Kiedy przyda mi się odżywka białkowa?

Po przeczytaniu charakterystyki nasuwa się nam, gotowa odpowiedz, że wykorzystanie odżywki białkowej uzależnione będzie od braków protein w diecie. Oznacza to, że z jej pomocą uzupełnimy niedobory białka, nie dostarczając pozostałych elementów składowych diety, jak węglowodany czy tłuszcz.

Białko nie jest produktem energetycznym, bardziej posiada pewne wyspecjalizowane funkcje, które mają za zadanie dostarczyć składników budulcowych. Korzystanie z tego typu produktu uzależnione więc będzie od ilości białek w Twojej diecie oraz braków, które wymagane są, aby pokryć zapotrzebowanie dobowe.

Kiedy stosować gainera?

W odróżnieniu od białka gainer stanowi element głównie energetyczny. Jego zadaniem jest naśladowanie pełnowartościowego posiłku, który albo ma za zadanie go zastąpić, gdy nie jesteśmy w stanie przygotować sobie jedzenia, albo stanowić dodatkowe źródło kalorii, podbijając ilość energii w naszej diecie. Stanowi więc ekwiwalent np. piersi z kurczaka z ryżem.


gainer - odżywka na masę

Odżywka białkowa czy gainer?

Po zapoznaniu się z tekstem nie pozostawiamy Wam wątpliwości, że wykorzystanie odżywki uzależnione jest od tego, jak prezentuje się Wasz jadłospis.

Jeżeli Twoja dieta wymaga protein, wybór jest prosty i powinien iść w kierunku odżywki białkowej, która uzupełni niedobory. Podobnie tyczy się kwestia ewentualnej redukcji, która powinna być wsparta o produkty jak najmniej przetworzone, co bardziej będzie skłaniało do wyboru białka i uzupełnienia węglowodanów z pokarmów konwencjonalnych.

Jeśli jesteś na masie, a w Twojej diecie brakuje kalorii, celuj w gainery. Jest to dobra opcja na dodatkową ilość energii, której spożycie nie jest uciążliwe. Zastosowanie posiłku w formie płynnej zdecydowanie jest łatwiejsze niż zjedzenie kolejnego posiłku w formie stałej. Celuj w gainery o jak najmniej przetworzonym dodatku węglowodanów, co pozwoli maksymalnie zbliżyć je wartością odżywczą do klasycznych produktów żywnościowych.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (6)
flex1976

Pracując na siłowni dość często spotykam się z takim pytaniem . Myśle ze ten art wyjaśni młodym adeptom co powinni wybrać .

0
TomQ-MAG

dokładnie, przewaznie mlodym bialka nie brakuje w diecie, a kalorii, stad wybor czesto jest oczywisty

0
szaba18

A co poleciłbyś do kreatyny ?

0
szaba18

Do kreatyny lepiej chyba gainer ? Będzie lepszy transport do komórek ?

0
Banan

kreatyna bez niczego bardzo dobrze się wchłania, gainer to uzupelnienie michy w wegle i bialko jak zajdzie taka potrzeba to warto o tym pomyslec, ale lepiej starac sie braki zrekompensowac lepszym jedzeniem

0
skorupski

jak myśłicie ile tego gainera po treningu wziąć na 80kg masy, gdzieś czytałem że po treningu należny przyjąć ok 0,5-1g węgli na kg masy ciała ?

0