Wykorzystanie odżywki białkowej w diecie osoby trenującej jest dość powszechną praktyką, która pozwala na to, aby spełnić założenia diety. Produkt białkowy oparty jest głównie na proteinach mleka, z których powstaje gotowa odżywka w postaci koncentratu.

  1. Co z jakością białka w proszku?
  2. Jak więc korzystać z białka?
  3. Zapotrzebowanie na białko
  4. W jakiej porze dnia wykorzystać białko w proszku?

Na rynku króluje WPC, czyli koncentrat białek serwatkowych, charakteryzujący się wysoką zawartością aminokwasów EAA, w tym leucyny. Dodatkowo nie kosztuje zbyt wiele, co sprawia, że odżywka białkowa WPC jest najchętniej wybieranym uzupełnieniem diety.

Wiele osób, które wkracza dopiero w świat kulturystyki, zastanawia się, w jaki sposób wykorzystać odżywkę białkową w diecie. Zanim przejdziemy do sposobu na jej zastosowanie, warto by było wspomnieć o jej roli. Dążąc do zbilansowania diety, ustalamy odpowiednią podaż białka, węglowodanów i tłuszczu w jadłospisie.

Wiedząc już, ile potrzeba nam protein na dobę, np. 160 g, musimy ustalić posiłki tak, aby sprostać wyliczeniom. O ile ułożenie zbilansowanej diety powinno pokrywać całość z produktów żywnościowych, o tyle czasem zdarza się nam, że nie do końca jesteśmy w stanie ułożyć posiłki tak, aby w pełni pokryć zapotrzebowanie na białko.

W tej sytuacji wykorzystywana jest właśnie odżywka. Ma ona za zadanie uzupełnić bilans dobowy białek tak, aby suma summarum ich poziom zgadzał się z dietetyczną rozpiską. Oznacza to więc, że odżywka jest niczym innym, jak uzupełnieniem diety. Należy to podkreślić mocno i wyraźnie, gdyż wiele osób kupuje białko w nadziei na to, że po jego włączeniu do diety przybędzie im kilka kilogramów masy mięśniowej czy zastymulują dalszy progres.

Oczywiście sytuacja taka może mieć miejsce. Jeżeli deficyty protein w diecie był znaczny, a Ty postanowiłeś spożywać odżywkę białkową na "oko", to może przydarzyć się sytuacja, że organizm otrzymując odpowiednią ilość białka, zacznie progresować i pod kątem zdobytej masy, jak i siły mięśniowej. Jednak sytuacje te zdarzają się rzadko, przez co zazwyczaj potencjalny osobnik wypisuje na forach internetowych, że dany preparat po prostu nie działa.

Co z jakością białka w proszku?

Wbrew temu, co sądzi się w świecie sportu, proteiny w formie WPC są tak samo pełnowartościowe, jak białka zawarte w pokarmach. Można więc z powodzeniem rzec, że nie ma większego znaczenia czy organizm dostanie białko w formie odżywki, czy też produktu żywnościowego.

Jedyna różnica wynikająca z porównania produktów to wartość odżywcza. Mięso posiada dodatkowo tłuszcz, większy zasób witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, jak i pozostałe pierwiastki, np. żelazo. Dlatego planując wdrożenie odżywki, nie zapominajmy, że dieta powinna głównie opierać się na pokarmach konwencjonalnych.

WPC, WHEY - odżywka białkowa

Jak więc korzystać z białka?

Aby wykorzystać proteiny w sposób efektywny, należy przede wszystkim zsumować ilość zjadanego białka w ciągu doby. Pozwoli to na oszacowanie niedoborów i ustalenie dawki odżywki białkowej, którą należy włączyć do diety.

Pamiętajmy jednak, że dieta źle zbilansowana, wymagająca uzupełnienia powyżej 30% białka z proszku, jest po prostu niedoborowa i wymaga korekty.

Zapotrzebowanie na białko

Mając zapotrzebowanie na białko w ilości 160 g, po zliczeniu produktów żywnościowych wychodzi nam łącznie 130 g białka w diecie. Zatem wykorzystujemy około 40 g odżywki białkowej, aby bilans dobowy białka wynosił około 160 g protein.

W jakiej porze dnia wykorzystać białko w proszku?

Idealnym momentem, aby skorzystać z szybkostrawnej serwatki będzie okres powysiłkowy, gdzie organizm wykazuje zapotrzebowanie na szereg składników energetycznych i budulcowych. Oznacza to, że z powodzeniem szejka białkowego wypić możemy po treningu, przegryzając ulubionym owocem czy też węglowodanami w innej postaci.

Bogactwo leucyny, która w dużej ilości występuje w WPC, będzie przekładało się na poprawę procesów anabolicznych, ze względu na właściwości stymulowania specyficznych kinaz białkowych w organizmie człowieka.

Komentarze (3)
Banan

bardzo dobry art, do którego można odsyłać pytających cały czas na forum "jak brać białko?", "jak zrobić cykl na białku" %) , wytłumaczone prostym i zrozumiałym językiem zastosowanie odżywek białkowych

0
flex1976

Dokładnie , trzeba zrozumieć ze odżywka białkowa ma uzupełniać nam białko w diecie a nie zastępować . Chociaż czasem można sobie zrobić dobry deser z odżywka białkowa zamiast mięsnego posiłku ????

0
kraska22

Może autor artykułu będzie wiedział, czy jest jakaś dobowa ilość białka którą można przyjąć w postaci odżywki ?

0