Budowanie masy mięśniowej jest procesem złożonym. Aby masa mięśniowa wzrastała, muszą być spełnione warunki dietetyczne, treningowe, jak i suplementacyjne. Budowanie masy ciała powiązane ze znacznym gromadzeniem tkanki tłuszczowej wskazuje, że któryś z wymienionych punktów nie jest realizowany w sposób prawidłowy. Wykorzystanie badań naukowych pozwoliło nam na opracowanie działań, które skutecznie wspomagają rozwój muskulatury.

Jednak osoby trenujące często korzystają z fundamentów starej szkoły kulturystyki i z powodzeniem budują swoje ciała. O czym należy pamiętać chcąc budować mięśnie?

  1. Bodziec stymulujący
  2. Dieta na masę
  3. Odżywki na masę
  4. Suplementy typowo odżywcze
  5. Suplementy specjalne
  6. Co warto ostatecznie kupić?

Bodziec stymulujący

Nie wystarczy dobrze skomponowana dieta masową, która posiadać będzie znaczną nadwyżkę kaloryczną. Utrzymanie dodatniego bilansu bez odpowiedniej formy wysiłku fizycznego, powodować będzie znaczne ryzyko gromadzenia tłuszczu. Trening siłowy powinien być więc tym czynnikiem, który uruchomi procesy sygnalizujące naszemu ciału, że konieczne jest zbudowanie większych mięśni. Jak więc widzimy, to właśnie trening będzie warunkował, czy spożywane kalorię będą wykorzystane na potrzeby energetyczne, regeneracyjne i budulcowe. Jeżeli nasz trening będzie zbyt słaby, źle oszacowana dieta będzie powodowała, że zjadane kalorie będą gromadzone pod postacią tkanki tłuszczowej.

Dieta na masę

źródła białka w diecie

Odpowiednia dieta masowa przede wszystkim musi uwzględniać ilość kalorii, jaką musimy dostarczyć na potrzeby energetyczne naszego ciała. Nie tylko konieczne jest oszacowanie poziomu kalorii wydatkowanej na trening siłowy, ale jeżeli zależy nam na budowie masy mięśniowej, musimy również dostarczyć nadwyżkę kaloryczną. Oprócz samej energii, ważne jest również dostarczenie odpowiednich makroelementów diety, jak białka, węglowodany czy tłuszcze. Jednak ich prawidłowe zbilansowanie wymaga już podejścia indywidualnego. Zazwyczaj jest to około 2 g białka na 1 kg masy ciała, około 1 g tłuszczów, a resztę bilansu stanowią węglowodany. Odpowiednia dieta pozwoli nam na budowanie mięśni, a nie gromadzenie tłuszczu.

Odżywki na masę

Nie ulega wątpliwości, że odpowiednie zastosowanie preparatów suplementacyjnych i odżywek pozwoli nam na skuteczniejsze budowanie mięśni. Jednak musimy pamiętać o tym, że ich dobór nie może być przypadkowy. Pod kątem funkcjonalnym, odżywki możemy podzielić na produkty typowo odżywcze, jak i suplementy specjalne.

Suplementy typowo odżywcze

W grupie tej znajdziemy przede wszystkim te produkty, które posiadają znaczenie wspomagające utrzymanie codziennej diety, ale i nie tylko. Popularnym zakupem jest odżywka węglowodanowo-białkowa typu gainer. Dobrej jakości gainer powinien posiadać minimum 20% zawartości białka na 100 g suplementu. Białko to powinno być pochodzenia zwierzęcego, a więc oparte na klasycznym koncentracie białek serwatkowych, który dodatkowo może być wsparty izolatem białek serwatkowych, czyniąc odżywkę jeszcze bardziej skuteczną. Część węglowodanowa powinna być oparta na hydrolizacie skrobi kukurydzianej lub pszenicznej z dodatkiem maltodekstryny.

Odżywki białkowe posiadają większy wachlarz wyboru. Rozróżniamy tutaj białka oparte na WPC, WPI i WPH. Jak i białka będące źródłem białek roślinnych, jajecznych czy też wołowych. Jednak w cyklach typowo masowych wybiera się białka oparte na klasycznym koncentracie. Wybór jest podyktowany tym, że są to białka odpowiednio zasobne w aminokwasy EAA, jak i znaczną zawartość BCAA. Ich skład sprawia, że są optymalnym wyborem, jeżeli chodzi o uzupełnienie diety masowej. W okresie potreningowym są doskonałą opcją, aby pokryć zapotrzebowanie na białka w okresie okna anabolicznego.

odżywki białkowe

Z pozostałych produktów tego typu wyróżniamy odżywki węglowodanowe typu carbo i tłuszcze typu MCT, których zadaniem jest wsparcie organizmu pod kątem energetycznym. Stosuje się je głównie okołotreningowo, gdy organizm potrzebuje tego typu wsparcia, aby poziom energii nie zmieniał swojego pułapu przez cały okres trwania treningu.

Suplementy specjalne

Są to produkty, które wykazują działanie doraźne, specjalne, wspomagające efekt anaboliczny. Dość często stymulują one efekt anaboliczny pozwalając na budowę większej ilości masy mięśniowej. W grupie tej znajdziemy takie dodatki, jak:

Kreatyna - jest to jeden z najsilniejszych suplementów diety, który wykazuje mocne działanie anaboliczne. Fenomen kreatyny polega na tym, że wykazuje ona działanie dwupoziomowe. Po pierwsze, kreatyna stymuluje gromadzenie fosforanu kreatyny, dzięki czemu szybciej przebiega proces resyntezy ATP. Skraca się czas regeneracji między seriami, co skutecznie podnosi poziom intensywności treningu. Po drugie, kreatyna wspomaga efekt hipertrofii sarkoplazmatycznej. Oznacza to, że suplementacja kreatyną pozwala na gromadzenie większej ilości płynów w tkance mięśniowej. Zjawisko to sprawia, że wraz z wodą gromadzona jest większa ilość glikogenu, jak i pozostałych substratów energetycznych. Co więcej, kreatyna wpływać będzie również na poziom testosteronu wspomagając jego utrzymanie w górnej granicy referencyjnej. Obecnie najbardziej skuteczną formą kreatyny, która wykazuje znaczne działanie biologiczne, jest chlorowodorek kreatyny. Jego suplementacja nie wymaga tak dużych dawek, jak w przypadku klasycznego monohydratu, a budowa chemiczna ułatwia wykorzystanie przez organizm człowieka. Dawka chlorowodorku waha się w granicach od 1 g do 3 g, w zależności od masy ciała.

kreatyna efekty

Beta-alanina - działanie beta-alaniny oparte jest przede wszystkim na stymulowaniu syntezy karnozyny. Jest to silny związek antyoksydacyjny, który skutkuje poprawą wydolności mięśniowej. Co więcej, beta-alanina wykazuje działanie synergistyczne do kreatyny, więc suplementacja tym związkiem podnosi skuteczność działania samej kreatyny. Dawka 3 g przed i 3 g po treningu jest ilością optymalną. W dni wolne od treningu wystarczy około 3-4 g.

BCAA - pomimo, że znaczna część osób trenujących kojarzy BCAA z redukcją masy ciała, to wykorzystanie tego typu suplementu sprawdza się również podczas budowania masy mięśniowej. Jeżeli chcecie wybrać dobre BCAA, kierujcie się proporcjami aminokwasów 2:1:1, które wykazują skuteczne działanie wspomagające nasze mięśnie. Aminokwasy rozgałęzione można by było z powodzeniem umieścić w grupie suplementów odżywczych, gdyż na tym polu wykazują znaczne działanie, wspomagając tym samym funkcję energetyczną mięśni. Optymalna dawka BCAA to około 1 g aminokwasów na każde 10 kg masy ciała. BCAA powinno być spożyte przed treningiem siłowym.

Boostery testosteronu - ich celem będzie przede wszystkim zoptymalizowanie gospodarki hormonalnej naszego ciała. Produkty tego typu zadbają o to, aby naszemu organizmowi nie brakowało testosteronu, którego spadek będzie objawiał się spowolnieniem tempa regeneracji, szybszym zmęczeniem, jak i spadkiem nastroju. Produkty tego typu wykorzystuje się przed snem, co ma na celu wesprzeć głębokość snu i tym samym wpływać na poziom regeneracji. Co więcej, booster testosteronu ma za zadanie skutecznie zadbać oto, aby hormony niesprzyjające w budowie masy mięśniowej nie podnosiły się ponad normę referencyjny.

Mimikery insuliny - są to produkty, których zadaniem jest zadbać o prawidłową funkcję gospodarki insulinowej w naszym ciele. Oznacza to, że wykorzystywanie posiłków bogatych w węglowodany będzie skuteczniej wykorzystywane przez nasze mięśnie. Głównie wyróżniamy tutaj kwas ALA, chrom, berberyna, kwasy omega 3 czy gymnema sylvestre. Zazwyczaj każda osoba planując program budowania masy powinna wykorzystać tego typu dodatki. Mieszanki usprawniające wykorzystanie cukru zazwyczaj stosowane są do pierwszego posiłku z węglowodanami danego dnia, do posiłku potreningowego i przed snem.

Co warto ostatecznie kupić?

Patrząc na powyższe informacje. Najlepszym wyborem będzie wykorzystanie suplementacji, która będzie obejmowała wszystkie powyższe opisane składniki. W kontekście typowych produktów odżywczych najlepszą opcją jest wykorzystanie dobrej jakości gainera, który zawierać będzie dobrej jakości białka zwierzęce, jak i mieszankę dobrej jakości węglowodanów. Wyborem optymalnym wydaje się produkt Mass Activator, który łączy w/w cechy.

Z kolei pod kątem składników specjalnego przeznaczenia warto by było, aby suplement diety zawierał takie składowe, jak: BCAA, kreatynę, beta-alaninę oraz dodatek aminokwasów EAA, taurynę, elektrolity, kofeiny. Tego typu mieszanki zazwyczaj są dostępne w stackach okołotreningowych. Posiadają one szeroki wachlarz zastosowania wspomagając organizm na wielu płaszczyznach. Stack okołotreningowy uderza bezpośrednio w proces budowy masy mięśniowej działając przed treningiem, w trakcie jego trwania, jak i bezpośrednio po. Przykładem suplementu, który doskonale wspomaga efekt budowy masy mięśniowej jest Post Workout od Allnutrition. Łączy on składniki, które efektywnie budują mięśnie, a co więcej, w jednym produkcie posiadamy całościowy pakiet, który pozwala na stałe przyrosty.

Komentarze (0)