Bill Pearl wyróżniał się jeszcze zanim zbudował swoją słynną sylwetkę. Podczas gdy większość chłopców marzyła o tym, że pewnego dnia będą policjantami, strażakami, gwiazdami filmowymi lub sportowcami, Bill marzył o byciu kulturystą. Niektórzy mówią, iż zainspirował go cyrkowy siłacz w 1938 r. Przez kolejne lata dążył do uzyskania większych mięśni i siły.

  1. Urodzony dla ciężarów
  2. Jaki rodzaj diety stosował?
  3. Co brał Pearl?

Urodzony dla ciężarów

W wieku 11 lat używał mieszczących gallon puszek (3.78 l), jako hantli w restauracji należącej do jego ojca. Szukał wyzwań i ciężkiej pracy, aby zbudować wymarzone mięśnie. Gdy miał 14 lat kolega pokazał mu egzemplarz “Strength and Health”.

Wewnątrz na zdjęciach widnieli m.in. Clancy Ross i John Grimek. Bill oraz jego dwaj przyjaciele postanowili kupić zestaw ciężarów York 10 i rozpocząć trening. Bill wzorował się na Eugenie Sandowie, który jest uznawany za jednego z pierwszych kulturystów.

Bill poczynił pewne postępy, regularnie podnosząc ciężary. Otrzymał 14 propozycji stypendiów dotyczących gry w futbol i zapasów, gdyż cechowała go wyjątkowa sprawność. Dołączył do marynarki wojennej. Stacjonował w San Diego, które było enklawą kulturystyczną za sprawą Leo Sterna i jego siłowni. Leo był trenerem Clancy Rossa, którego fotografie wcześniej oglądał Bill na łamach “Strength and Health”. Stern był świetnym nauczycielem, a Pearl był skupionym i pracowitym studentem. To połączenie sprawiło, że Bill Pearl był prawie nie do pokonania!

W 1952 r. pod czujnym okiem Leona, Pearl był gotowy do rywalizacji. Jego pierwszym wyzwaniem był konkurs Mr. San Diego, w którym zajął trzecie miejsce. To wydarzenie zachęciło go do dalszej pracy i chwilami więcej czasu spędzał na siłowni niż poza nią. W 1953 r. Bill zdobył tytuł Mr. Southern California, Mr. California, Mr. America i Mr. Universe! Był na dobrej drodze, by stać się legendą!

Bill zaoszczędził 2800 dolarów kupując, obligacje wojenne, a te pieniądze przeznaczył na swoją pierwszą siłownię. Dzięki ciężkiej pracy i pracowitości Pearl był w stanie stworzyć sieć 8 kolejnych siłowni na przestrzeni lat. Bill zdobył jeszcze 3 tytuły Mr. Universe, jako profesjonalista, w latach 1961, 1967 i 1971. W 1971 r. ważył ~110 kg. Jedyny raz, kiedy przegrał w tamtych czasach to start na Mr Universe w 1956 r. Przegrał wtedy z Jackiem Delingerem. Później był już nie do pokonania. Bill pozował gościnnie jeszcze w 1985 r. w wieku 55 lat.

Jaki rodzaj diety stosował?

Bill i jego żona są laktoowowegetarianami (jedzą także jajka i produkty mleczne) od 1969 r. Nie jedzą ryb, drobiu ani czerwonego mięsa. Bill osiągnął szczyt formy w 1971 r. Uważa też, iż ta dieta pozwoliła zwalczyć mu wysokie ciśnienie krwi, problemy z cholesterolem i wysokie stężenie kwasu moczowego. Te dolegliwości towarzyszyły mu, gdy jego dieta obfitowała w czerwone mięso.

Co brał Pearl?

Większość kulturystów nie chce rozmawiać na ten temat. Wyjątek od reguły stanowili Tom Platz, Arnold Schwarzenegger i Dorian Yates. Pearl otwarcie mówi o używaniu sterydów w swojej książce "Getting Stronger". Twierdzi, iż używał 30 mg nilivaru dziennie przez 3 miesiące w 1958 r. Rzekomo sięgnął po środek ponownie przed konkursem Mr. Universe w 1961 r. Powiedział, że zrobił szybki postęp przy użyciu leków, ale nie podobał mu się sposób, w jaki czuł się fizycznie lub emocjonalnie. Według Billa jego tytuły Mr. Universe z 1967 i 1971 roku były zdobyte bez farmakologii.

Przykładowy plan treningu ramion wg starej szkoły Bill’a Pearl’a

  • A1 Uginanie ramion ze sztangielkami siedząc 3 serie x 8 powtórzeń
  • A2 Wyciskanie francuskie oburącz leżąc na ławce, głową w górę, 4 serie x 8 powtórzeń
  • B1 Uginanie ramion ze sztangielkami leżąc na ławce 3 serie x 8 powtórzeń
  • B2 Wyciskanie francuskie oburącz ze sztangielkami leżąc na ławce poziomej 4 serie x 8 powtórzeń
  • C1 Uginanie ramienia w podparciu łokciem o udo 3 serie x 8 powtórzeń
  • C2 Wyciskanie francuskie jednorącz 4 serie x 8 powtórzeń.

Bill oprócz zbudowania imponującej postury wykazywał się dużą siłą. Przy wadze ciała ~ 99 kg wykonał przysiad z ciężarem 275 kg, martwy ciąg z ciężarem 295 kg, wycisnął leżąc 205 kg stojąc (na barki) wyciskał 145 kg, uginał ramiona (biceps) z ciężarem ponad 100 kg. Nie trzeba dodawać, że był zbudowany jak posąg. W tamtych czasach kulturyści byli bardzo silni, gdyż bazowali na podstawowych ćwiczeniach i (niejako przy okazji) zyskiwali ogromną masę mięśniową. Pearl jest jednym z bardziej znanych kulturystów Złotej Ery. Z pewnością miał duży wpływ na rozwój kulturystyki.

Komentarze (1)
morose

Poczytałem trochę na temat Nilevaru (Norethandrolone) który jest określany jako doustna deka, szkoda że nie jest już dostępny, bo parametry działania są bardzo fajne....

1