SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[BLOG] Dziennik faftaqa Vol. 2

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 770165

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
dla mnie to nie są tematy tabu.. Po prostu zaskakuje mnie, że można z taką łatwością stwierdzić, że skoro po jednym tłuszczu chce Ci sięjeśc a po innym nie to na pewno za ten fakt odpowiada insulina. Zwłaszcza że temat dotyczy tłuszczów
Gdybym Cię nie znał, i gdybyśmy spotkali się gdzieś przypadkiem i opowiedziałbyśmi coś takiego, to myślę, że uśmiechnąłbym się, zerknął na zegarek i powiedział że niestety, ale muszę już iść..
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 1604 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 14259
co do wpływu owoców na stłuszczenie wątroby czytałem na bank, jak nie to moja pamięć grubo szwankuje. Na dniach pogrzebie i poszukam artykuł o ile jesteś zainteresowany. O ile się nie myle to gdzieś na fb czytałem u Aleksandry Garbacz lub Michała Undry(jak to totalna herezja to przepraszam te nazwiska :P )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 252 Napisanych postów 605 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 12779
dobrze odnosnie tej insuliny, wplywu odpowiednic tluszczy na laknienie widze ze nie pogadamy sobie ;) co do owocow, nie ma nic lepszego na redu niz jako zrodlo ww walic wlasnie owoce glukozowe z niskim ig,. nic tak dobrze nie zapyca i nie daje spelniania slodkiego, jak wlasnie owoce


fruktoza jedynie z tego co kojarzę to zakloca produkcje glukagonu, kojarzysz takie badanie tadziu


Zmieniony przez - tanieodzywianie w dniu 2016-05-11 23:29:19
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Tomek - żeby nie było że Cię tutaj jakoś zbywam, wybacz - serio brałem pod uwagę, że trochę sobie szyderę ciagniesz z tematu zrzucania wszystkiego na insulinę.Poza tym napisałeś kilka razy nieprawdę (olej lniany spożyty solo nie obniża insuliny, oliwa także - nie wiem skąd bierzesz informacje,..)

Skoro watek się pojawił i pytasz o moje odczucia, to - nie pijałem po 30ml olejlu lnianego i pić nie będę by sprawdzić coś do jest dla mnie oczywiste i czego mechanizm doskonale rozumiem. Jesli już pytasz o moje doświadczenia, to dopowiem że po spożyciu 20 - 30g oleju koksowego lub też masła - nie jestem głodny (zwłaszcza dotyczy to oleju kokosowego). Spożywałem co prawda nie solo ale z kawą (również bezkofeinową) i lekkim kakao a także z herbatą (czarną, zieloną, owocową). Hamowanie głodu przez kokosowy zwiazane jest z tym, że MCT sa silnie ketogenne (omijają enzymy CPT-1 i CPT-2 i dostaja się do mitochondriów w niekontrolowany przez karnitynę sposób co powoduje natychmiastową produkcję ciał ketonowych, a te hamują łaknienie - zazwyczaj tak się dzieje). W przypadku masłła może być różnie, bo zawiera ono pewne ilości latozy czyli cukru którego smak jest słodki. Dlatego u niektórych osób ten produkt może powodować wzrost chęci dalszego konsumowania. Śmietana to już klasyczne połączenie słodkawego smaku i tłuszczu. Dlaczego to połączenie jest takie istotne? Już tłumaczę:

My ewolucyjnie mamy słabosc do smaku tłustego i tłustego (i słonego, umiami, przypalonego). Mogę przytoczyć hipotezy biologów dotyczące tego skąd się ta słabosć wzięła ale chyba nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, że smaki te w przyrodzie niemal nigdy nie występują razem poza jedynym wyjątkiem - wystepują one w mleku matki (a wieć mamy z nimi styczność wtedy gdy nasze zapotrzebowanie energetyczne w stosunku do masy ciała jest największe no i buduje to też określone przyjemne skojarzenia smaku z przyjemnością towarzyszącą bliskosci z matką) . Zna ktoś inny produkt nieprzetwrzony, naturalnie występujący w przyrodzie, który jest i słodki i tłusty? (ja znam, ale jest ich bardzo niewiele - dopowiem na końcu). Do czego zmierzam? Otóż gdy natrafimy na jakieś połączenie tłustego i słodkiego smaku to konsumpcji towarzyszy taka przyjemnośc, że nie jesteśmy w stanie przestać. To nie ma nic wspólnego z insuliną, a z pobudzaniem ukłądu nagrody, zmianą w produkcji pewnych neuro przekaźników (proponuję zaintyeresować się niebiologicznymi funkcjami jedzenia). I teraz finisz: śmietana to połączenie laktozy (smak słodki) tłuszczu i białka (smak umami - za który odpowiada kwas glutaminowi i jego amid). Mało tego smiatana powstaje zazwyczja z poddanego obróbce termicznej mleka. A obróbka termiczna daje posmak akryloamidu i innych substancji któe są przez nas pożadane (lubimy smak produktów poddanych obróbce - też jest to uwarunkowane ewolucyjnie i mogę wytłumaczycskąd to się wzięło ) Podobnie masło także pewne ilosci laktozy zawiera (niewiele, ale jednak ona jest - a wystarczy naprawdę trochę). Masło jest mniej wyrazistym przykładem, ale na siłę można je pod to podpiąc poza tym też powstaje z mleka poddawanego obróbce - co niesie za sobą potencjalnie przyjemne wrażenia smakowe.

Co do olejó roślinnych to olej lniany i oliwa z oliwek zawieraja zwiazki które nadaja im lekko goryczkowaty posmak. Znów można cofnąc się do biologii ewolucyjnej i przypomnieć, ze smakiem gorzkim zazwyczja co się w przyrodzie charakteryzuje? Odpowiedź brzmi - trucizny (dlatego dzieci (co w pewnym oklresie życia wszystko biorą do buzi) są tak wyczulone na gorzki zmak i nie zjedzą brukselki gdzie są gorzkei glukozynolany).

OBIECAŁEM że dopowiem o naturalnym produkcie który jest i słodki i tłusty - otóż są nim np. orzechy nerkowca. I teraz pytanie: potrafi ktoś zjeśc jednego jak przed nosem jest cała paczka? Nie. A przecież tam są tłuszcze jednonienasycone (te same co w oliwie). A w świetle opowiedzialnych tutaj teorii powinny obniżać insulinę i hamować łaknienie
Słodycze, które są w sklepach tuczą nie dlatego że podbijaja insulinę ale dlatego że można je wp*****lać bez końca bo są połączeniem naszych lubionych smaków, któe powodują że mechanizmy kontroli łaknienia wariują. Proste i banalne.

Oczywiscie można rozwijać temat dalej. MI nie chce sietrochę robić tu nie wiadomo jak długich wywodów. Niemniej wydaje mi się, ze w świetle dużej ilosci danych z zakresu wpływ b9odzćó smakowych na kontrolę łaknienia argumenty typu - "to na pewno insulina - mówię Ci" - nie mają dużej wartości. Niechcę być tutaj brutalny, ale podkreślę, z jednej strony mamy założenie dotyczace wpływu różnych tłuszczów na wydzielanie insuliny i dotyczace wpływu insuliny na łaknienie - załozenie arbitralne, wymyślone, przeczące wynikom badań naukowych (i otwarcie o tym piszesz, ze ono przeczy wynikom badań i jeszcze to bagatelizujesz), a z drugiej - mamy wytłumaczenie zgodne z duchem nauki nie tylko nauki o zywieniu ale również biologii ewolucyjnej, któe nie podważa badań i któe dla mnie przynajmniej (ja go nie wymyślam,,a przytaczam) - jest przekonywujące i kompleksowo (a nie tylko fragmentarycznie) LOGICZNE

Pozdrawiam i kończę tym swój udział w wątku o wpłiwie insuliny na łaknienie, wpływie tłuszczu na insulinę i opiciu oleju przed posiłkiem Dawać sogi bo się aż spociłem



Zmieniony przez - faftaq w dniu 2016-05-11 23:56:19
66
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 252 Napisanych postów 605 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 12779
tedeusz i ten post dal mi sporo do myslenia, czekalem w sumie az wybucniesz i pierd.alniesz cos konkretnego :) Czas jeszcze raz wszystko przeanalizowac i szukac przyczyny gdzie indziej niz w insulinie.
13
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
I takie słowa dają mi poczucie sensu w życiu
Te wcześniejsze jednak jak widać stanowiły bodzieć do działania, więc pewnie też były potrzebne

BTW - takich i wielu innych rzeczy uczę tylko na szkoleniach i niestety zazwyczja nie dzielę się nimi w dzieniku i w artykułach


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2016-05-11 23:58:38
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 252 Napisanych postów 605 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 12779
ccialem cie rozjuszyc, zeby w koncu walnal cos z jajem a nie tylko - insulina ma wplyw na apetyt ujemny i uj. Male sprostowanie po oliwe z oliwek czy lnianym nawet moje ulubione smakowyli ledwie co wciskam w siebie, dodatkowo lubie smak tyc olejow wiec na gorycz do konca bym nie stawial cyba ze to dziala niepodswiadomie. Odnosnie nabialu, strzal w 10 to jest
6
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1419 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
nie czuję się rozjuszony, rozjuszenie nie pzystoi dżentelmenowi, niemniej zmoywowałeś mnie do napisania najdłuższego posta w tym dzienniku
w/w tematu - jak napisałem - już nie będę kontynuował, bo sądże że można byłoby to robić bez końca


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2016-05-12 00:03:03
4
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 252 Napisanych postów 605 Wiek 34 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 12779
jest git majonez mordo, odwaliles kawal dobrego wywodu. Mysle ze wielu skorzysta
3
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 519 Wiek 32 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 12224
Kolejna wiedza przyswojona:). Musze sie wybrac na szkolnie oj musze :). Jak bedzie w 3m na bank jade :). Pozdrawiam. I zycze milego wieczoru. Ja ide cos zjesc bo od tego czytania az mnie ciagnie do czegos slodkiego..;p dobrze ze mam kiwi i grejpfruta xd
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Seminarium z L. Nortonem - zapytanie

Następny temat

[BLOG] CZAJA MASA IF

WHEY premium