SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[BLOG] Dziennik faftaqa Vol. 2

temat działu:

Odchudzanie i forma po męsku

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 769029

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 713 Napisanych postów 9084 Wiek 40 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 99288
faftaq

Mi się generalnie bardzo nie podoba to, że od pewnego czasu z każdej strony strzaszy się nas żywnością. Popularyzacji ulegają teorie (i autorzy), którzy straszą jedzeniem, a to fatem, a to weglami, a to nabiałem, a to glutenem, a to łączeniem produktów ze sobą, a to margaryną, a to cholesterolem, a to fruktozą, a to solą, a to łososiem, a to pangą, a to mlekiem, etc... Nie dajmy się zastraszyć...


Business is business... ;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Skrócona wypiska z dnia wczorajszego

Trening:
1. WL. 60kg x 7, 90kg x 6, 110kg x 6, 125kg x 6, 135kg x 5*, 120kg x 8, 107,5kg x 8
2. Wyc hantli skos+: 28kg x 10/10/10/10
3. Wyc w bramie stojąc: 10/10/10/
4a. Pompki wąski chwyt z nogami na podwyższeniu: 10/10
4b. Rozpiętki skos +: 16kg x 10/10
5a. Prostowania z drązkiem wyciągu górnego: 12/12/
5b. Unoszenia na boki hantl. 12/12/12/12/12
5c. Wyciskania hantli nad głowę stojąc: 12/12/12 (włączone po skończeniu prostowań na trc)

Dieta:
1. kawa
2. Omlet z musem, owocami, midgały, orzechy, sok z buraków
3. Przed tr: zestaw co zwykle
4. W trakcie: j/w
5. Po: j/w
6. Wołowina, ryż, owoce, warzywa,orzechy, mus, smiatana
7. Sałatka: piers, sałata, awokado, pomidor, oliwa do tego deser z płatków, musu, pestek dyni

Nie wrzucam fot posiłków, ale daję wartość odżywczą i porównanie pomiarów. Wg analizatora straciłem w ciągu ok 6tyg 1kg fatu i zyskałem 1kg mięśni. Sądzę jednak, że wynik jest trochę mniej optymistyczny bo lekko zaburzyła go kreatyna (biorę jej co prawda teraz mało, ale zapewne w jakimś stoponiu jej stosowanie przełożyło się napowyższe wartości - porównam jeszcze pomiary 3 tyg po odstawieniu kreatyny). Niemniej fakt, iż w ramieniu mam ok 1cm więcej niż na starcie, a w talii około 1cm mniej sugerują że postęp idzie w dobrym kierunku. Pomimo dużej dawki kcal czuję sięjednak trochę zmęczony co zwiazany jest raczje z natłokiem pracy no i tym, ze pomiędzy DT często nie ma żadnego dnia przerwy. Niemniej jednak - walczę dalej




...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 365 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 18735
Tadziu widzę, że Ciebie dieta cały czas z przewagą węgli a tłuszcze trzymane "standardowo" w okolicach 30%. Dlatego też pozwolę sobie zadać pytanie(z góry przepraszam jeśli jest to spam). Rozkład np. (b)30%/(w)30%/(t)40. Zazwyczaj odradzane jako "pomieszaniem paliw" i powszechnie sugerowane aby pójść w jedną stronę albo w drugą. Przejmować się tą kwestią czy traktować jako mit?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Nie powinno się podchodzić do spożycia b/t/w jedynie patrzac na 5 udział w diecie. Bo układ 40%W/30%B/30%T mógłby być OK, gdybym robi np redukcję. Przy aktualnym bialnsie 30% białka dawłoby mi ponad 3g / kg tego składnika. Co do "mieszania paliw" - w dietetyce fachowej nie spotykam się z takim stwierdzeniem. W obiegowym uzyciu domyślam się że chodzi o łączenie tłuszczu i węgli. Musiałbym usłyszeć argumenty, które uzasadniają ten zabieg by móc się do nich odnieść, a to nie jest chyba dobre miejsce do tego.

generalnie standardowy ukłąd diety (węgli 50 - 65%, białko 15 - 20%, fat 25 - 30%) jest przecież ukłądem najlepiej przebadanym pod kątem zastosowania w żyweiniowym wspomaganiu wysiłku. Największe mózgi w świecie dietetyki sportowej i fizjologii wysiłku zalecają taki ukłąd. Dlaczego miałbym z tego nie korzystać?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 365 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 18735
Chodzi mi o dietę na masę gdzie przy prawidłowej kaloryczności i ilości białka wyszło np. 30%(b)/35%(w)/35%(t) (z powodu zwyczajnie smaku potraw oraz chęci ograniczenia węgli ale nie znowu tak nisko jak na low carb) to należy jednak dążyć do pójścia w jedną bądź drugą stronę w kwestii tłuszczy/węgli jako paliwa czy nie przejmować się tym faktem?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
hando1 - ja chyba nie bardzo rozumiem pojęcia których używasz, możliweże inaczje je deifniuję. Co to bowiem znaczy, "przy prawidłowej kalorycznosci"? Przy neutralnym bilansie bez nadwyżki i deficytu? Jeśli tak to nie ma takiego oficjalnego zalecenia (patrzac na rekomendacji instytucji zajmujących się tworzeniem rekomendacji dla sportowców) by układ w/t/b wynosił 40/30/30%.

Co do "chęci ograniczania węgli" - to taka "chęć" powinna mieć jakieś uzasadnienie. W dyscyplinach siłowych i szybkościowo-siłowych specyfika wysiłku powoduje, że w trakcie jej trwania dominują przemiany fosfagenowe i glikolityczno mleczanowe a więc potrzebne są węglowodany. Węglowodany stanowią fenomentalny składnik diety dla osób aktywnych fizycznie. Ich oganiczanie jest zasadne wtedy gdy mamy problem z ważliwoscią insulinową, co ma miejsce przy otyłości, małej ilosci tkanki mięsniowej, niskiej aktywnosci fizycznej i w niektórych chorobach. Po co ograniczać węgle jak się nie ma w/w problemów?

Co do pójscia "w jedną stronę" czyli decydowania się czy jesć węgle czy tłuszcz, to przecież i jeden i drugi skł jest nam potrzebny. Bez węgli trudno jest utrzymac odpowiednią intensywność i objętosc treingów siłowych, trudno też utrzymać kortyzol nisko, ryzykujemy też zwiększeniem wiązania testosteronu przez białka osocza i spadkiem metabolizmu hormonów tarczycy, bez tłuszczu ryzykujemy niedoborami wit A, E, D, K, spadkiem produkcji h, płciowych, zwiększonym łaknieniem. Nie musimy wybierać pomiędzy spadkiem wydolnosci a obniżeniem testosteronu Problemem może być jedynie udział jednych i drugich w diecie. Tutaj wiele też zalezy od rodzaju węgli i rodzaju tłuszczu.


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-10-16 13:22:27
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 365 Wiek 40 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 18735
Węgle zostały ograniczone z powodu wyraźnego podlewania z powodu ich ilości. Oczywiście ja rozumiem, że nie węgle podlewają tylko ilość kalorii w ogóle, ich jakości, rodzaju węgli, czasu ich podawania, ich łączenia itp., itd...
Przyjmijmy na potrzeby dyskusji, że węgle muszą zostać ograniczone poniżej zalecanych proporcji, zatem pytanie czy takie raczej nietypowe proporcje można zostawić 30%(b)/35%(w)/35%(t) czy wynika z takich proporcji jakiś inny negatywny skutek?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
hando1 - ja najpierw bym sprawdził dlaczego węgle "podlewają" i czy słuszna jest w/w obserwacja a potem zastanawiał się nad proporcjami. Poza tym skoro rozumiesz, że aspekt o który pytasz jest uzależniony od rodzaju węgli i rodzaju fatu to dziwne że pytasz czy takie spożycie jak podajesz może zostać (skoro nie mamy info jakie wegle i jaki fat jadasz) . Mało tego zaznaczyłem, że ja nie kieruję się proporcjami % kcal. Uważam, że wyznaczanie spożycia ww i białka za pomocą % udziału w diecie jest mocno nieprecyzyjne. BIałko przeliczam na kg masy ciała lub kg LBM (jeśli to redukcja), bo w tej materii jest się na czym oprzeć jeśli chodzi o literaturę opartą na badaniach w których udział brali sportowcy. Przykładowo 30% białka moze być OK jak to jest powiedzmy 2g / kg masy ciała, ale 30% białka nie będzie ok jak to jest np 4g na kg masy ciała.

żebyś nie czuł, że wypowiadam się wymijajaco, to odpowiem tak: podmiana węgli na fat przy tej samej kalorycznosci niekiedy może sprzyjać obniżeniu wrażliwości insulinowej, zwłaszcza gdy np. węgle poch. z kaszy gryczanej zamienisz na fat pochodzący z masła. Niższa wrażliwosć insulinowa oznacza gorszą tolerancję węglowodanów i tak doprowadzamy do błędnego koła w którym by się nie zalewać trzeba ciąc węgle, a jak się obetnie węgle, to organizm zaczyna gorzje tolerować wysoką objętośc treningów siłowych, a mięśnie rosną wolniej. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację kiedy w okresie budowy masy proporcja o której piszesz byłaby najlepsza z możliwych, natomiast jestem w stanie sobie taki układ wyobrazić przy redukcji kiedy mamy ujemny bilans energetyczny.

No i nie zapominajmy, że tłuszcz pokarmowy łatwo można zamienić na tłuszcz zapasowy - wbrew temu co piszą na forach i blogach entuzjaści LC

Myślę, że na tym etapie można zakończyć dyskusję bo raz, że zaznaczyłęm wyraźnie w pierwszym poście iżnie chcę by mój dziennik stał się studium cudzego przypadku, a dwa - temat wpływu spożycia wegli i tłuszczu na kompozycję sylwetki był już poruszany w tym topiku




Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-10-16 17:38:29
2
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 2586 Napisanych postów 29969 Wiek 42 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 200205
Lubię odpowiedzi fafa.
Odpowiada obszernie a na koniec zaznacza że już nie będzie .

Heh.
4

"Cóż jest trucizną?
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną!".
BLOG: http://www.sfd.pl/t1033576.html 

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
faftaq Dietetyk-SFD
Ekspert
Szacuny 1417 Napisanych postów 35562 Wiek 41 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 150829
Solaros - liczę po prostu na to, że tematy dotyczące niemoich wątków osobistych nie będą inicjowane przez osoby śledzące dziennik. Odwołuję się wiec do poczucie przyzwoitości

A co do relacji z aktualncyh poczynań moich: dziś trening nietypowy. Overhead, zarzut do podsiadu, gobblet+RDL+wspięcia, bear complex. Pomy nie było, ale zmęczyło solidnie. Po treningu dokucza mi brak apetytu. Godzina 19:00 a mam dopiero 2600kcal za sobą. Będzie ciezko dobić do progu 4300 - 4500 trzymajac się rozkładu makro.

EDIT: było pytanie o fosfor w tym dziennku, wiec napisałem art na temat tego pierwiastka: http://potreningu.pl/articles/4302/kilka-faktow-na-temat-fosforu-ktore-trzeba-znac


Zmieniony przez - faftaq w dniu 2015-10-16 18:59:58
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Seminarium z L. Nortonem - zapytanie

Następny temat

[BLOG] CZAJA MASA IF

WHEY premium