SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Intermittent fasting (IF) okresowy post - zbiór badań

temat działu:

Badania naukowe

słowa kluczowe: , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 412097

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 354 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 26024
Nie pokaże Ci osoby która jest w tym od lat (tzn. zaczynała przygodę z kulturystyką od IF) bo to względnie nowy sposób odżywiania.

Nie wiem gdzie tu widzisz pouczanie czy namawianie lub wmawianie że IF jest najlepsze lub że kiedyś będzie rządził? Jak narazie mam wrażenie że uważasz i chcesz wszystkich przekonać że jedyną słuszną drogą dla wszystkich jest jedzenie 6-8x dziennie co 2-3h.

Ludzi których opisałeś (pouczających wszystkich a chu.. się znających) jest mnóstwo i stosują zarówno tradycyjny model żywienia, IF, diete Kwaśniewskiego itp.

Oczywiście nie zrobisz masy na protokole 20h postu 4h jedzenia, ale jak przejdziesz na 12/12 lub nawet 14h jedzenia 10h postu z 3 posiłkami to spokojnie da radę to zrobić. Zresztą Solaros pisał wcześniej że na masę ta dieta słabo się nadaje. Ale redukcja na tym (moja czysto subiektywna opinia) jest lepsza (wygodniejsza).

PS: Jest masa ludzi którzy ważą ~95-100kg na niskim BF i stosowali IF , wystarczy trochę poszukać na necie na różnych forach.

Zmieniony przez - Memek66 w dniu 2013-05-10 13:00:09
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 537 Napisanych postów 15855 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 256574
Memek66
Nie pokaże Ci osoby która jest w tym od lat (tzn. zaczynała przygodę z kulturystyką od IF) bo to względnie nowy sposób odżywiania.

Nie wiem gdzie tu widzisz pouczanie czy namawianie lub wmawianie że IF jest najlepsze lub że kiedyś rządził? Jak narazie mam wrażenie że uważasz i chcesz wszystkich przekonać że jedyną słuszną drogą dla wszystkich jest jedzenie 6-8x dziennie co 2-3h.

Ludzi których opisałeś (pouczających wszystkich a chu.. się znających) jest mnóstwo i stosują zarówno tradycyjny model żywienia, IF, diete Kwaśniewskiego itp.

Oczywiście nie zrobisz masy na protokole 20h postu 4h jedzenia, ale jak przejdziesz na 12/12 lub nawet 14h jedzenia 10h postu z 3 posiłkami to spokojnie da radę to zrobić. Zresztą Solaros pisał wcześniej że na masę ta dieta słabo się nadaje. Ale redukcja na tym (moja czysto subiektywna opinia) jest lepsza (wygodniejsza).

PS: Jest masa ludzi którzy ważą ~95-100kg na niskim BF i stosowali IF , wystarczy trochę poszukać na necie na różnych forach.


Nie piszę konkretnie o Tobie czy innych, ale właśnie o całym IF i wydźwięku jaki za nim chodzi na internecie :) jak już wspominałem, sam uwielbiam nowości, ale przy tym staram się podchodzić do tego z dystansem, mam w związku z tym kilka kluczowych pytań dla tego sposobu żywienia:

- w jaki sposób osoba ma nauczyć się słuchać ciała na przyjęcie danego produktu? prościej pisząc: jak zmixuje różną żywność ze sobą skąd będzie wiedziała na którą organizm reaguje względnie dobrze, a po której nachodzi wodą i powoduje zwyczajny obrzęk muskulatury?

-co z sokami trawiennymi? wszakże wiadomo, że niektórych produktów nie powinniśmy ze sobą łączyć, dochodzi sprawa pH, słowem: fermentujący pokarm w nas samych.

- co z tzw "rozepchaniem żołądka" - termin nie istniejący? nie sądze. Zatem dlaczego tak dużo jest przeprowadzanych operacji pt "zmniejszenie objętości żołądka"

-co z absorpcją skladników odżywczych? Charless Glass swego czasu przeprowadzał badanie, a może raczej eskperyment, gdzie uwododnił, że tak wielcy goście jak Coleman czy Cutler nie są w stanie wchłonąć ponad 70g białka w 1 posiłku i tu zaznaczam słowo: wchłonąć, bo nie liczy się to ile zjesz, ale ile wchłoniesz

- jak się ma sprawa kortykosteroidów produkowanych w okresie nie-jedzenia? wszakże wiadomo, że udział adrenaliny czy pochodnych wcale nie sprzyja równowadze hormonalnej, a wręcz powoduje katabolizm, który podobno jest mitem.

Jak mi się coś jeszcze nasunie to spytam, czekam na konkretne odpowiedzi.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 203 Wiek 49 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 1571
Antos098

Nie piszę konkretnie o Tobie czy innych, ale właśnie o całym IF i wydźwięku jaki za nim chodzi na internecie :)


A... czyli o tym co się tobie wydaje że wiąże się z IFem...
No to było tak od razu pisac; )
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 354 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 26024
Nie odebrałem tego personalnie :) Sam czytając niektóre wypowiedzi o IF trochę się śmieje. Teraz jest moda na IF i marketing robi swoje tj. promuje tą dietę na coś w stylu magicznego sposobu na wszystko - jednoczesne zbudowanie czystego mięśnia spalenia fatu i poprawy zdrowia

Co do pytań:
1. np. ustawiasz IF na 12/12 lub 14/10 i nie musisz wszystkiego miksować w jednym posiłku.
2. j/w
4. Jeżeli chodzi o ilość białka w jednym posiłku solaros napisał bardzo obszerny art. https://www.sfd.pl/Białko__maksymalna_ilość_w_1_posiłku-t701936.html

Na resztę pytań może odpowie ktoś z większą wiedzą z tego zakresu niż ja :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 258 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 15347
Szczerze polecam IF;)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 33 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 30
Cześć, jestem na IF od 1,5 roku. Zacząłem stosować ten model żywienia wraz z rozpoczęciem treningów na siłowni.

(nie mogę znaleźć opcji cytowania)

"- w jaki sposób osoba ma nauczyć się słuchać ciała na przyjęcie danego produktu? prościej pisząc: jak zmixuje różną żywność ze sobą skąd będzie wiedziała na którą organizm reaguje względnie dobrze, a po której nachodzi wodą i powoduje zwyczajny obrzęk muskulatury? "

Możesz jeść te produkty które jesz dotychczas i co do których masz całkowitą pewność. IF nie każe ci korzystać z niesprawdzonych rzeczy. Jednakże rozwiązanie jest chyba banalne, po prostu jesz to samo co zwykle , tylko dodajesz/podmieniasz jeden element diety i patrzysz jak to na ciebie działa.

"-co z sokami trawiennymi? wszakże wiadomo, że niektórych produktów nie powinniśmy ze sobą łączyć, dochodzi sprawa pH, słowem: fermentujący pokarm w nas samych. "

podobna odpowiedź jak wyżej.

"- co z tzw "rozepchaniem żołądka" - termin nie istniejący? nie sądze. Zatem dlaczego tak dużo jest przeprowadzanych operacji pt "zmniejszenie objętości żołądka""

Żołądek to jest niesamowity organ. Pusty jest wielkości pięści, pełny może sięgać spojenia łonowego. Trzeba mieć na uwadze, że jest zbudowany prawie w całości z mięśni, które podobnie jak chociażby biceps (choć nie są pod naszą kontrolą) adaptują się do panujących warunków. Jak pompujesz biceps to włókna się poszerzają i mięsień rośnie. Jak przestajesz ćwiczyć bicka to ci obwód spada. Z żołądkiem jest podobnie. Jeżeli regularnie go rozpychamy ( a już zwykłe jabłko to powoduje) co 3 godziny dostarczając coraz to nowych treści, które muszą poczekać aż poprzedni posiłek się cały przesunie do jelit to mięśniówka żołądka się do tego przyzwyczaja bardziej niż w przypadku jednego dużego wrzutu. Przy dwóch posiłkach żołądek maksymalnie się rozpręży na te 6-8h po czym jak już wszystko przetrawi to wróci do stanu poprzedniego bo będzie pusty. Przy 5 posiłkach co 3 godziny żołądek jest rozciągany przez 15h. Poza tym nie oszukujmy się ekstremalne rozpychanie żołądków występuje u osób z naprawdę dużą otyłością, ponieważ ci ludzie po prostu dużo jedzą cały czas i u nich zabiegi przeprowadza się w celu szybszego zaspokajania uczucia pustki. Wprowadzają ci taki balon który zajmuje sporo powierzchni żołądka i niewielka ilość pokarmu jest w stanie cię nasycić.

na ostatnie dwa pytania są chyba odpowiedzi w pierwszym poście oraz w artykule o leangaings na konkurencyjnym forum.

Dobra coś o sobie żeby nie było że jestem z przypadku.
1,5 roku temu zabrałem się za siebie i zacząłem chodzić na siłownię i stosować dietę leangains połączoną z low carb.

stan początkowy:
wzrost-1,8m
waga-100,1kg
bf- >30%

po 19 tygodniach :
waga-76
bf ~14/15%

Od tamtego momentu zacząłem trochę bardziej serio traktować siłownię.

aktualnie (równo rok od końca dużej redukcji):
waga-82,5 kg
bf~9/10%

rekordy:
ławka płaska= 100x6/90x7/80x8 (nie robiłem już miesiąc tego ćwiczenia)
dipsy= +35kgx6/+25kgx7/+15kgx8 ( robię zamiast ławki aktualnie)
przysiad (dupą do podłogi)= 140x6/125x7/110x8
martwy= 170x5/155x7/140x8

plus wiosłowania wyciski żołnierskie i inne pierdoły, ogólnie krótkie serie i duże ciężary.

Jeżeli będę znał odpowiedź na pytanie to postaram się jej udzielić. Cześć
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 341 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4121
Czy na IF jest wymagane jedzenie dużej ilości węgli, nawet do 6g/kg, jeśli chcemy budować tk. mięśniową? Trafiłem na osobę, która, jako endo, również wchłania takie ilości węgli na tym systemie żywienia.

No i jak to jest z paleniem kcal podczas postu? Nie jest to tak, że do zapotrzebowania trzeba dodać x kcal ze względu właśnie na to większe palenie kcal podczas Nie Jem niż zwykle?

Rekomp mi nie wyszedł, planuję zrobić lekką masę. Proszę jednak o naprowadzenie mnie, jak masa ma wyglądać na IF (ile węgli, czy koniecznie aż takie duże ilości, czy w DNT mniej węgli, +200-300kcal od normalnego zapotrzebowania ze wzoru tutaj na forum, czy więcej?)

Oczywiście jestem endo.

Zmieniony przez - Xarez w dniu 2013-05-13 20:34:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 34 Wiek 33 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1719
Za mało o sobie napisałeś. Nie generalizowałbym wszystkich endo, każdy jednak jest trochę inny. Jak masz intensywny tryb życia, to wysokie węgle mogą być opcją. Osobiście polecałbym carb cycling z niskimi węglami w DNT i większymi w DT.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 4 Wiek 33 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 30
Na IF nie ma większego palenia kalorii podczas postu, jest za to większe spalanie tłuszczu z brzucha.

Nie trzeba jeść 6g węgli. Nie ma żadnego wymagania co do konkretnej ilości. Ja osobiście pilnuje ilości białka a resztę kalorii uzupełniam mieszanką węgli i tłuszczy mniej więcej po połowie.

Dlaczego rekomp ci nie wyszedł? Jak długo na nim byłeś? Przytyłeś/schudłeś? Może masz zbyt duży bf i nie zauważyłeś efektu?Prawdopodobnie źle dobrałeś swoje bazowe zapotrzebowanie. Rekomp jest trudny na początku ponieważ trzeba znaleźć właściwą ilość kalorii jaka jest wymagana do utrzymania wagi a wiadomo, że wszystkie te kalkulatory podają tylko przybliżoną wartość.

Jeżeli chcesz lekką masę to możesz dodać 10% kalorii codziennie, albo pojechać na +20% w DT i +0% w DNT.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 6 Napisanych postów 341 Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 4121
Z reguły jak pisałem długie posty, to nikt nie odpisywał

Jeżdżę na rowerze rekreacyjnie, jakieś tam spacery - tyle, jeśli chodzi o dodatkową aktywność w ciągu dnia.

Prosiłbym o podanie mniej więcej ilości węgli g/kg. Aktualnie jadę na 3g/kg w DT i DNT. Taka mała ilość, bo bałem się, że się zaleję (na początku przygody z siłownią, na 5-cio posiłkowej diecie przy 3.8g-4g/kg mnie zalewało)

Przed IF jechałem też na zwykłej 5-cio posiłkowej diecie lowcarb. Pod koniec miałem: Białka: 178 (2,3g/kg); Tłuszcze: 66(0,85g/kg); Węglowodany: 116 Kcal (1,5g/kg): 1764 (23,5g/kg)
Na początku redukcji było 2g/kg węgli i 100-150kcal więcej, ale musiałem uciąć, bo nie leciało.

Także na węgle jestem chyba dość wrażliwy. ALE - nie wiem jak to się ma przy IF.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

BCAA + białko - przydatność BCAA podczas sporego spozycie białka

Następny temat

BCAA vs EAA - a 'timing'!

WHEY premium