SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Krzychu - Gruby podejście pod 1/2 IM 2022 ;)

temat działu:

Strength & Endurance

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 507108

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4078 Napisanych postów 3699 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 151014
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Dobra idę spać.
Tylko jeszcze jedno, kwas mlekowy jest sprzymierzeńcem a nie wrogiem, Więc?

edit: nie śpię bo mnie Szajba rozbudził
Zapomniałem o tym gdzie ten tlen ginie - "martwa strefa"
Teraz to już dobranoc.


Zmieniony przez - paawo w dniu 2020-05-02 00:17:34
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24270 Napisanych postów 25221 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020297
paawo
BroStyle

Jak to nie cały tlen dochodzi do pęcherzyków płucnych? To gdzie on po drodze wyparowuje? (Upraszczając żeby nie wchodzić w szczegóły typu objętość zalegająca)
Jak pęcherzyki się nie rozprężają przy nie mocnym wydechu? Idąc tym tokiem (i wcześniejszym) w czasie spoczynku też się nie rozprężają ,więc nie cały tlen dochodzi do pęcherzyków płucnych, więc się dusimy siedząc w miejscu
Fizjologii nie oszukamy, oddychanie tylko nosem ma swoje zastosowanie, jeśli chemoreceptory w kłębkach aortalnych zostaną "mocno" pobudzone, to układ wegetatywny zadba o to, żeby otworzyć buzie i nabrać tego powietrza więcej, bo nie pozwoli nam się udusić.


No ale pęcherzyki się rozprężają jak zrobisz kilka szybkich głębokich wdechów i na krótko są gotowe przyjąć więcej tlenu ale długo tak się nie da , bo się popierdzieli równowago zasadowa, będę się sprzeczał, że lepiej oddychać mocno a nie szybko.
A układ wegetatywny co ma tu do rzeczy, on zareaguje jakbyś miał się udusić, jak to ująłeś a nie zwolnić albo się zakwasić.
Porównanie treningu z siedzeniem mocno nietrafione, bo właśnie podczas treningu mają się zmieniać parametry organizmu.
Siedząc w fotelu nie powiększasz pojemności płuc tak jak podczas wysiłku, no chyba, że siedzisz i grasz na puzonie.
Widzę, że się okopujemy na swoich pozycjach, a nie o to mi chodziło.
A jakbyś miał jakieś namiary na rozsądne publikacje na temat pozytywnego oddychania nosem podczas treningu to ja bardzo chętnie.


Paawo, zapraszam do lektury
Lektura
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 12974 Napisanych postów 20733 Wiek 41 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 607825
Paawo ja się z Tobą zgadzam, ale jak wspomniałeś oddychanie nosem jest modne, są różne artykułu na ten temat, są specjalni trenerzy i znam też kilku biegaczy, którzy po przerzuceniu się na oddychanie nosem są zadowolenie z tej metody i tego typu treningów. Choć jeden z nich, zawodnik ultra, po okresie fascynacji przestał zupełnie biegać W każdym razie metoda poparta badaniami i dla mnie to trochę tak jak odwieczny spór między zwolennikami LC i HC - każda ze stron uważa ze ich dieta jest lepsza, każda ma badania i każda interpretuje je na swój sposób, aby udowodnić kto ma rację. Materiały, które do tej pory czytałam na temat oddychania nosem brzmią tak, jakby to był wręcz magiczny sposób na wszelkie problemy. Mnie to akurat nie przekonuje, ale jak ktoś chce to czemu nie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4078 Napisanych postów 3699 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 151014
Viki
Paawo ja się z Tobą zgadzam


To co napisał przeczy z fizjologią układu oddechowego, bez wdrażania się w szczegóły i punktowanie - na prawdę polecam pow. literaturę odnośnie fizjologii, Konturek w bardzo jasny sposób wyjaśnia co i jak
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Ten wczorajszy bieg, tętno ogarniasz z nadgarstka?
Wydaje się że dość niemrawo reaguje na zwiększanie tempa co bardzo wyraźnie widać w sprintach na koniec treningu.

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4078 Napisanych postów 3699 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 151014
Tak, z nadgarstka. Kupiłem sobie pasek Magene od majfrendów i leci do mnie
No to fakt, M430 raczej mocno profesjonalny i dokładny nie jest. Nawet na siłowni gdzie mi puls dochodzi na luzie pod 180bpm nie wyczytuje tego
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4723 Napisanych postów 10989 Wiek 51 lat Na forum 9 lat Przeczytanych tematów 552700
Na dobrą sprawę żaden pomiar z nadgarstka nie ogarnie skokowych wzrostów tętna. Jedynie pas pozwoli w miarę sensownie przeprowadzić trening jeśli jest robiony w oparciu o tętno.

PS. Nie zwracaj się do mnie per Rafał, bo dłuższą chwilę się zastanawiałem do kogo skierowałeś wczorajszy post
1

When you have to shoot...Shoot! Don't talk
Strava - https://www.strava.com/athletes/11696370

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 4078 Napisanych postów 3699 Wiek 27 lat Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 151014
Przepraszam Panie Szajba, od teraz będę już jak Bóg nakazał
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
FighterX Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 24270 Napisanych postów 25221 Wiek 35 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 1020297
BroStyle
Viki
Paawo ja się z Tobą zgadzam


To co napisał przeczy z fizjologią układu oddechowego, bez wdrażania się w szczegóły i punktowanie - na prawdę polecam pow. literaturę odnośnie fizjologii, Konturek w bardzo jasny sposób wyjaśnia co i jak


Mam wrażenie, że w całej tej dyskusji chodzi o to, że większość z nas oddychając nosem w trakcie wysiłku czuje się niekomfortowo ergo uważa, że jest to złe. A brak komfortu może być powiązany z wieloma czynnikami, takimi jak Krzysiek wspomniał, brak adaptacji górnych dróg oddechowych, brak tolerancji na CO2 we krwi, nieefektywny metabolizm tłuszczy itp itd. Uważam, że nie jest to moda, acz dojście do tego, że warto wykorzystywać mechanizmy jakie mamy w organizmie by funkcjonował poprawnie i w pełni. Podobnie jak Viki wspomniała HC vs LCHF, kwestią nie jest co lepiej działa, kwestią jest fakt, że nasze organizmy mają odpowiednie szlaki metaboliczne, które powinniśmy jako ludzie umieć wykorzystywać. Zaś gdy tego nie robimy zaniedbujemy część możliwości organizmu, która może powodować różne konsekwencje.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

DT - dziennik dragona

Następny temat

WIELKANOCNE NAGRODY

WHEY premium