SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[FAQ] TECHNIKALIA ĆWICZEŃ SIŁOWYCH

temat działu:

Usuniete tematy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 343586

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 638 Wiek 48 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 10832
A cos po polsku?



Puma oraz inny użytkownicy:czy technika pompek na poreczach z linku jest dobra(od 1:04).Prócz flarowania łokci na boki co na filmiku jest błednie robione.

Zmieniony przez - OLE12345 w dniu 2010-01-24 21:34:48

Grajcie pięknie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 329 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 20911
Witam. Interesuje się rozwojem zdolności motorycznych potrzebnych w sporcie i staram się różne metody przetestowywać na sobie . Interesuję mnie głownie sprawność fizyczna ,ale również symetryczna i proporcjonalna sylwetka . Właśnie chcę wypróbować plan 5/3/1 Jima Wendlera .I tu pojawiaja się pytania :

1) od dłuższego czasu wykonuję box przysiady do linii trochę poniżej równoległej do ziemi . Jest to ćwiczenie w którym nie oszukam zbytnio z techniką i głębokością przysiadu. Ale w programie który zacznę pragnę je zamienić na przysiady maksymalnie głębokie ( ale bez zbytniego odbicia w dolnej pozycji ) . Czy są one lepszą alternatywą dla boxów w moim przypadku ?? Czy najlepszym wyjściem może będzie przysiad na taka samą głębokość tylko bez boxa ??

2) Takie samo pytanie w stosunku do wyciskania wąsko. Ostatnimi czasy z takich samych powodów jak box przysiad stosowałem floor press ( z 1-2 sec przytrzymanie na podłodze ) . Czy wyciskanie wąsko będzie lepszą alternatywą dla harmonijnego rozwoju górnej połowy ciała ?? Czy może powinienem zastosować wyciskanie chwytem szerokim (jakim jestem w stanie podnieść największy możliwy ciężar ??

3) Czytają cały temat zauważyłem , że polecasz push press jako najlepsze ćwiczenie główne na barki . Czy mogę zastąpić je push jerkiem ?? Wykonuje mi się je zdecydowanie przyjemniej i bardziej naturalnie . Oczywiście faza negatywna będzie wykonywana na proste nogi.

Dziękuje z góry za jakąkolwiek pomoc .

Zmieniony przez - reset2004 w dniu 2010-01-25 10:21:29
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
OLE12345

Ten film byl juz w tym FAQu oceniany.
Prezentowany material nie ma nic wspolnego w poprawnymi pompkami na klatke. Opis wykonania prawidlowej techniki, znajdziesz w spisie tresci wielokrotnie dla roznych wariantow plastycznych i funkcjonalnych.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Witam. Interesuje się rozwojem zdolności motorycznych potrzebnych w sporcie i staram się różne metody przetestowywać na sobie . Interesuję mnie głownie sprawność fizyczna ,ale również symetryczna i proporcjonalna sylwetka . Właśnie chcę wypróbować plan 5/3/1 Jima Wendlera .I tu pojawiaja się pytania :

5/3/1 Jima jest dobry. Bardzo dobry. Ale ma dluga liste "ale" juz np dla samych kulturystow. Generalnie wyczytuje z twojej wypowiedzi ze interesuje cie trening atletyczny jako taki [nie strice bodybuilding] lub wsparcie jakiegos konkretnego sportu - i tu jest najwazniejsze pytanie - jakiego sportu ?
Pilkarz musi omijac inne rzeczy co koszykarz. Rugbyta trenuje inaczej niz skoczek o tyczce. Tu nie chodzi tylko o to co musisz cwiczyc bardziej - ale np tez czego nie powinienes cwiczyc wogole. Problem rozbija sie o klatke i o barki. W zaleznosci od dyscypliny np. celowo nie cwiczy sie klatki.


1) od dłuższego czasu wykonuję box przysiady do linii trochę poniżej równoległej do ziemi . Jest to ćwiczenie w którym nie oszukam zbytnio z techniką i głębokością przysiadu. Ale w programie który zacznę pragnę je zamienić na przysiady maksymalnie głębokie ( ale bez zbytniego odbicia w dolnej pozycji ) . Czy są one lepszą alternatywą dla boxów w moim przypadku ?? Czy najlepszym wyjściem może będzie przysiad na taka samą głębokość tylko bez boxa ??

Jesli przysiad tylni spelnia wszystkie wymagania jakie przed nim stawiasz - to zawsze im glebszy [z dobra technika rzecz jasna] tym lepszy. Jesli organizm pozwala, nie ma ciasnoty to schodz najnizej jak sie fizycznie da. To budowniczy masy.
Tyle ze - dla wiekszosci dyscyplin sportowych lepszy jest przysiad przedni. Ale to wraca pytanie - co chcesz wspierac ?

2) Takie samo pytanie w stosunku do wyciskania wąsko. Ostatnimi czasy z takich samych powodów jak box przysiad stosowałem floor press ( z 1-2 sec przytrzymanie na podłodze ) . Czy wyciskanie wąsko będzie lepszą alternatywą dla harmonijnego rozwoju górnej połowy ciała ?? Czy może powinienem zastosować wyciskanie chwytem szerokim (jakim jestem w stanie podnieść największy możliwy ciężar ??

Floor press jest genialny - o ile jest przynajmniej jednym z 2 cwiczen jakie wykonujesz na partie pressowe. Samodzielny, jako jedyny pressowy horyzontalny ruch - jest pomylka.

Co do chwytow - tu wychodzi twoj poczatkowy staz. Chwyt szeroki [prawdziwie szeroki] jest jednym ze slabszych chwytow. Statystycznie - szerokosc barkow +- 5 cm - to najlepszy rozklad pod wzgledem mechaniki ruchu. Wszystko zalezy od twoich proporcji rzecz jasna - ale nigdy nie bedzie to chwyt szeroki - jesli tak wychodzi, oznacza to ze technika wycisku lezy a twoj potencjal to paredziesiat kilo wiecej.

3) Czytają cały temat zauważyłem , że polecasz push press jako najlepsze ćwiczenie główne na barki . Czy mogę zastąpić je push jerkiem ?? Wykonuje mi się je zdecydowanie przyjemniej i bardziej naturalnie . Oczywiście faza negatywna będzie wykonywana na proste nogi.

Oczywiscie. Jesli umiesz - pushjerk bedzie swietny. Ale musisz umiec - inaczej kontuzja wita.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Cześć Puma, bardzo lubię Twoje często niestandardowe ćwiczenia i z chęcią bym się dowiedział co poleciłbyś na polepszenie chwytu? gdyż ćwicząc np. martwy ciąg dłonie mi za szybko puchną a na plecach czuje jeszcze spora rezerwę. Próbowałem zwisu na drążku i trzymanie sztangi ale nie jestem za bardzo zadowolony z efektów. Ciekawi mnie czy tu jest ważniejsza siła dłoni czy wytrzymałość? a może to i to

Zdecydowanie chodzi o sile chwytu. Ta granica zawsze bedzie - traktuj to jako swoisty zawor bezpieczenstwa - czegokolwiek bys nie chcial, uwierz -> wolisz by padl ci chwyt, niz prostowniki gdy bedziesz dzierzyl w dloniach 200 kg.

Ale te granice mozna przsuwac.

Z gory odradzam paski i haki. Nie tedy droga dla kulturysty.

Ze standardowych rozwiazan

-magnezja pomaga. Sama magnezja, bez rekawic.
-chwyt naprzemienny w liftach atakujacych zakres 1-3 RM
-cwiczenie rackpulli, nic nie pomoze lepiej na wytrzymalosc MC, jak cwiczenie w ktorym bedziesz trzymal ciezar wiekszy o np 100 kg.
-grube sztangi - olimpijki lub fatgripy. Im wieksza srednica tym mniejsza rotacja sztangi w dloni -> im mniejsza rotacja tym stabilniejszy chwyt

Na koniec rzecz oczywista- chwyt nalezy takze cwiczyc bezposrednio. Niestety, na naszym rynku brak maszyn [pracuje nad tym] lub regulowanych sciskaczy na ktorych moglbys potrenowac.

Pozostaja cwiczenia na przedramie - troche obchodzenie tematu na okolo, ale skuteczne. Dobry plan dalem na poczatku tego faqu.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Pytanie o 2 moim zdaniem ciekawe ćwiczenia:
Przysiad jednonóż (albo tylko faza negatywna jednonóż),
brzuszki w zwisie (jak nietoperz, odrzucając problemy z ciśnieniem).

Czy te 2 ćwiczenia są godne uwagi, mógłbyś Puma coś o tym napisać? Oba testowałem w formie zabawy i świetnie czułem ćwiczone partie.


Przysiad jednonoz nigdy w zyciu. Opisywalem juz ten problem. Cwiczenie nie jest anatomiczne. A to oznacza ze jakkolwiek bys sie nie staral, cialo uniemozliwi wykonanie go w zdrowy sposob. W to cwiczenie wbudowana jest mechaniczna zmiana ulozenia ciala - kontuzjogenne w dluzszej perspektywie. Odradzam calkowicie.

Brzuszki w zwisie - bardzo ciekawe cwiczenie i bardzo skuteczne. Ale by wyciagnac wniosek koncowy - musimy rozlozyc je na czesci pierwsze. Czym rozni sie brzuszek w zwisie od brzuszka na lawce?

Zwis - ulozenie wertykalne ciala
Lezenie - ulozenie horyzontalne ciala

Co laczy oba cwiczenie [procz zespolow miesniowych ktore chcesz trenowac] ?

Grawitacja z ktory walczysz a ktora dziala pionowo zawsze i wszedzie.

W zwisie - im dalej w ROM z tym mocniejsza sila walczysz i trudnosc cwiczenie wzrasta.

W lezeniu - im dalej w ROM z tym mniejsza sila walczysz i napiecie niemalze zanika.

Zastanowilbym sie jednak czy warto budowac sobie problem z cisnieniem. W dzisiejszych czasach jedno jest pewne - albo raczek albo serducho, ja tam wole nie igrac.

Sklonuj zwis na wyciagu dolnym. Tj. zaczep o cos nogi, zlap liny dolnego wyciagu, poloz sie przed nim i brzuszkuj w ten sposob. Albo dowolna inna forma allachow.

W skrocie - cwiczenie ok, ale jesli jestes absolutnie zdrowy.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Czesc PUMA

odnośnie info, dieta, strona 110 faq

moja sytuacja jest taka:
czerwiec - zakończenie średnio udanej redukukcji
lipiec/sierpiec/wrzesień - wchodzenie stopniowo na diete masową i deita masowa - zysk 1,5kg czystego mięcha
październik/listopad/grudzień/styczeń- trening 15-10-5wodyna, zysk na 5pow: 40kg w siadzie(rek 3x155),push press-20kg (rek: 5x105) 15kg w martwym, 10kg drązek, 20kg pompki(rek 2x55kg) +pare innych. Zysk masowy MIMO daleszego progresu kcl w CC - 0,5-1kg!!
Obecnie nieco, zwiększyłem różnice ww w poszczególnych dniach (suma jednak pokrywa sie z poprzednimo 2oma tgodniami)
low: 360g ww ~3600kcl
M: 480g ~4000kcl
High: 600g --> ~4200-4400kcl

co powininem zrobic? obciąc węglowodany(kalorie) i przeprowadzic redukcje jakościwoą? i dopiero potem znwou stopniowo dodawac kcl?


Wszystko pieknie, ale nie podales rzeczy najwazniejszej. Jaki masz BF i jak sie z tym czujesz. Po co redukcja jesli BF jest niski a organizm nie ma pretensji ?

Twoje samopoczucie to nie tylko ego ale i "odglos" ciala. Wsluchaj sie. Jak ci zle, to oprocz strony wizualnej, organizm daje jakos znac ze hormony szaleja nie tak jak trzeba [tj. markotnosc, zle samopoczucie, apatia, znudzenie, zanik libido].

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
mam pytanie cwicze mezocyklem jusz 15 tydzien bez przerwy o otóż zaczeło sie to dziać około w 2 tydz mezocyklu wogóle brak energi na trening,ale pomyślałem może to kondycja,napoczątku tak nieodczuwałem ale potem w około 10 tydz to już wogule brak jakichkolwiek checi.Zrobiłem poczas cyklu tylko raz deolading.Progres siłowy mierny jak i masowy postanowiłe sobie dać spokuj i zrobić przerwe.Obecnie jestem tydzień po przerwie czuje sie roszke lepiej ale,dlaej mam brak energi i problemy ze skupieniem sie,możęcheci już wróciły i ogólnie sampoczucie..Co w takim wypadku byś proponował zrrobić,dodam że zacząlem brać witaminy,magnez+b6 i suplementy.Może znasz jakieś środki (ostatnio wyczytałem w e7 żepolecałesz jednej z dziewczyn ziconas forte) Ogólnie chodzi ze brak mi energi pomimo dobrej diety.Jadłem około 3500 tyś kcall.Teraz jem 3000 kcall i białko 3g/tłuszcze 2 g /wegle 4g-przy takiej ilości kcall powinnem tryskać energia a jest mi jej brak.Może powinnem wziąść witaminy antyboliczne.

To nie tak. Jesli cos nie idzie to zawsze jest to:

Albo totalnie zly trening
Albo za slaba regeneracja
Albo zla dieta

Dodaj do tego stare dobre powiedzenie:

Nie ma za mocnych treningow, jest tylko zle dopasowana dieta i za slaba regeneracja.

I tutaj szukaj bledow. Nie patrz ile skladnikow jesz - jesli cialo sie buntuje to znaczy ze mu brakuje. Widocznie dobra siekiere treningowa sobie ulozyles i cialo nie ma jak sie obudowac po wysilku.
3g bialka - moze byc malo. 3,5 bym dal na masie jesli jest problem.
4 gramy wegli - tu moze byc problem. Podbij.

Zasady jest prosta - na mezocyklu podbijasz co tydzien/dwa. Przeczytaj co napisalem o diecie w skali roku, strone wczesniej. Nie rosnie/za malo energi/za malo sily - podbijaj. Organizm sie domaga to trzeba mu dac.

Jedna rzecz- ja nie polecam suplementow. To ze dziewczyny otrzymaly cynk jest spowodowane czym innym. Jedna bedzie atakowac 40 mm fald lub mniej - co nie jest do konca bezpieczne u amatora, a druga ma wyzszy poziom stresu na studiach niz saper na polu minowym.
To sa skrajne przypadki i w drodze wyjatku beda stosowaly ww. preparaty jeszcze tylko dwa tygodnie.
Przypominam - ja trenuje Panie ktore kilkadzieisat tygodni temu nie mialy za wiele wspolnego z pwoaznymi treningami, a teraz zostalu rzucone na profesjonalna droge. Normalnie takie sytuacje nie maja miejsca i prosze ich nie klonowac.
Eksperymenty to jedno, trenowanie amatorskie to drugie.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Kenio:

MDS na barki

Dwie rzeczy

- oddech. Tlumisz wydech niemal do konca ROM. Faza pozytywna wydech zaczyna sie od poczatku ruchu. Faza negatywna, wdech zaczyna sie od poczatku.

- lamiesz reke w lokciu w trakcie ruchu. Czynisz cwiczenie bardziej wielostawowym i znika efekt izolacji barku. Trzymaj jeden kat. Sam zdecyduj czy wolisz wersje lekko ugieta -80 stopni, czy wersje power - z ugieciem do kata prostego.

POMPKI NA KLATKE

Takze dwa, dosc powazne bledy

-schodzisz za plytko. Tam zostaje jeszcze spory margines. Skracasz ROM ktory w wersji na klatke jest ekstremalnie wazny. Moze to oznaczac ze musisz zmniejszych na poczatku troche ciezar.
Sugeruj sie technika ktora rozpisalem w mezocyklu. Musi byc efekt dloni. Jedna para naciera na klate od spodu, jedno pcha od zewnatrz, inna od wewnatrz. Pracuj nad glebokoscia tak by poczuc pare pchajaca od dolu.


-Zmieniasz kat w trakcie cwiczenia. O ile dol ruchu jest w miare do zaakceptowania, o tyle konczysz ROM prawie ze wyprostowany, co powoduje ze znaczaco znika napiecie w klatce piersiowej, a wiekszosc wysilku schodzi na tricepsy. Kat nogi-korpus, musi byc identyczny na dole i na gorze ruchu.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 412 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 5448
Witam.
Spotkalem sie z opinia, ze najlepiej jest podciagac sie na drazku calkowicie prostym, bo trzymajac sie za zagiete koncowki osiagamy slabsze efekty. Jaka jest Twoja opinia? Jaki drazek lepiej wybrac?
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Prosze o wycene

Następny temat

ławka z skosem ujemnym

WHEY premium