Początki treningów na siłowni zazwyczaj powiązane są z ogromną motywacją, która wynika z chęci dokonania zmian w sylwetce. Na tym etapie zazwyczaj nie potrzebujemy dodatkowego wsparcia, który by sprawiało, że na myśl o kolejnym treningu czujemy niecierpliwość, a najchętniej nie zrobilibyśmy przerwy na odpoczynek w skali tygodnia. 

  1. Motywacja na start
  2. Czy zaawansowani potrzebują motywacji?
  3. Wsparcie suplementacyjne
  4. Dobra muzyka do treningu to podstawa

Jednak z czasem poziom motywacji spada, a chęć na trening może być bardzo niska, co sprawia z kolei, że na myśl, że jutrzejszego dnia czeka nas ciężka sesja nóg, dostajemy mdłości. Jak zmotywować się do działania? Z czego możemy korzystać?

Motywacja na start

motywacja

Rozpoczęcie treningów, jak i ukierunkowanie naszych myśli ku temu, aby w końcu przekuć je w działania, bywa trudne. Zazwyczaj decyzje te odkładamy w nieskończoność, a zbliżanie się Nowego Roku jest dopiero okazją do rachunku sumienia i pochylenia się nad tym, czy udało się nam w końcu spełnić pewne założenia.

Zacznę za tydzień, zacznę od poniedziałku, zacznę od przyszłego miesiąca czy roku, to najczęstsze wymówki, jakie słyszymy sami od siebie, które dają nam poczucie, że mamy zamiar zadziałać, ale jednak nie teraz, bo nie jest to odpowiedni moment.

Motywacją na tym etapie może być nasz wygląd zewnętrzny. Dość często ulegamy frustracji, gdy przykładowo słyszymy uszczypliwe uwagi na nasz temat. Niech będzie to okazją, aby pokazać, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z kilkoma kilogramami nadwagi czy chęcią zbudowania nieco większej masy mięśniowej. Niech Wasza własna chęć pokazania tego, że jesteście silni, że macie odwagę podjąć się działania, jak i wytrwacie w dążeniu do wyznaczonego celu, będzie źródłem inspiracji do podejmowania wysiłku, a także kontynuacji jego wykonywania.

Dobrym sposobem jest wizualizacja swojego celu. Rozpoczynając wszelkie zmiany, niezależnie, czy mowa o treningu siłowym, czy też innych kategoriach życiowych, ważne jest, aby wszelkie działania rozpocząć od tego, aby wiedzieć, jak ma wyglądać nasza sylwetka po wprowadzeniu zmian.

Kolejnym ze sposobów jest trening z partnerem. Wzajemna motywacja do działania, jak i element rywalizacji sprawiają, że treningi są dużo bardziej efektywne. Trening we dwójkę powoduje, że osoba, która ma słabszy dzień, czasem jest zmuszona udać się na trening, gdyż tak umówiła się ze swoim partnerem.

Czy zaawansowani potrzebują motywacji?

Wydawać by się mogło, że osoby zaawansowane nie potrzebują dodatkowej motywacji, a treningi, jakie wykonują, są pewnym elementem ich życia i stanowią rutynę. Jednak nie jest to do końca prawdą. Czasem zdarza się, że ze względu na staż treningowy, jaki posiadają, konieczne jest dodatkowe wsparcie, które podtrzyma ich wysoką aktywność na takim poziomie, aby móc jeszcze mocniej przełamywać swoje ograniczenia, co pozwoli na dalszy postęp treningowy.

Osoby zaawansowane zazwyczaj mają swój typ sylwetki, do którego dążą, więc wizualizacja jest u nich podstawą do tego, aby móc skutecznie realizować swoje plany.

https://www.youtube.com/watch?v=KDQESnVXokw

Wsparcie suplementacyjne

Odpowiedni dobór suplementacji jest dość ważnym elementem dostarczenia motywacji podczas ciężkich dni, gdy nie mamy ochoty na aktywność fizyczną. Wykorzystanie suplementów o działaniu stymulującym, podnoszącym poziom energii, motywującym do działania, będzie tutaj dobrym krokiem.

Suplement typu “przedtreningówka” ma za zadanie zniwelować uczucie zmęczenia, wspomóc aktywność układu nerwowego, stymulować syntezę tlenku azotu, co przekłada się na zwiększoną pompę mięśniową, a to z kolei sprawia, że trenujemy chętniej.

Jednak stosując preparaty tego typu, pamiętać musimy, że regularne ich przyjmowanie może powodować efekt przyzwyczajenia organizmu, co powoduje, że nawet spożycie porcji suplementu nie będzie podnosiło poziomu pobudzenia. Warto więc korzystać z przedtreningówek w dni, kiedy faktycznie potrzebujemy wsparcia, a nie jako stałego elementu suplementacyjnego.

Dobra muzyka do treningu to podstawa

Pomimo że nie każda osoba trenująca należy do grupy melomanów, odpowiedni dobór muzyki do treningu czasem stanowi jego podstawę. Muzyka pozwala się zrelaksować, skupić na działaniu, nakręca tempo treningu, pozwala na to, aby trening był sprawniejszy, intensywniejszy i efektywniejszy. Trenując przy muzyce, nie skupiamy się na czasie, a niekiedy jesteśmy zaskoczeni, że już wykonaliśmy wszystkie założone ćwiczenia na dany dzień.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)