SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[FAQ] TECHNIKALIA ĆWICZEŃ SIŁOWYCH

temat działu:

Usuniete tematy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 342867

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1731 Wiek 24 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 23497
1. czym różni się martwy ciąg na prostych nogach od rdl?

2. dwu czy czterogłowy pracuje jako główny w klasycznym , a drugi wtedy jaki ma rolę?

3. gdzie kończy się klasyczny a zaczyna rdl? u kogoś słabo rozciągniętego dużej różnicy nie ma

4. kąt nachylenia tułowia w rdl jest większy niż 90 stopni? czy nie jest to nie zdrowe? (mam na myśli pełny rdl sztanga brana z podłoża stóp)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 376 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11317
Pdbpisuje sie pod pytaniami rush comes. Dodatkowo mam pytanie: Czy można zbudowac mocne prostowniki stosując rdl/ciąg na prostych w dniu nóg i dodatkowo prostowanie ciała z opadu w dniu grzbieta?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 150 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 3024
ChytryPL - to pytanie juz bylo, przeczytaj całego FAQa

________________________________

"...but in the real fight.. you better train every part of your body"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 10 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 229
Puma mam pytanie odnosnie rampy. Zauwazylem ze kazda rampa podana tutaj zaczyna sie od malego ciezaru i jest duzy progres. Co sadzisz np o rampie na klatke skos ujemny

6x60
6x65
6x70
4x75
2x80
1x85

Chodzi mi o to czy progres powinien byc duzy czy moze byc taki maly w tym wypadku 5kg.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 72 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 4056
Czemu we wszystich planach polecasz tylko progresje? Czy regresja jest wiec gorsza ?

Zmieniony przez - Kuliś88 w dniu 2009-10-25 18:43:18
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 16 Napisanych postów 2106 Wiek 44 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 39511
Mając do dyspozycji tylko dwa dni, jak połączyć te grupy mięśniowe:
- plecy
- barki
- ramiona
- klatka?
Wiem, że odradzałbyś mi to, ale niestety nie mam wyboru i muszę to jakoś rozbić na dwa dni treningowe

Zmieniony przez - RemyLogan w dniu 2009-10-26 09:24:21
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Teraz powtorzyc tzn kiedy po nie udanej piatej serii, powtarzac ja do skutku?
czy moze pozniej po jakims czasie?
czy "teraz" w sensie ze odejsc od kompa i sie podniesc ten jeden raz

oraz to "za tydzien progresowac" czyli w kolejnym treningu plecow (przyszly piątek) juz dawac normalnie + 2 kg do serii wiecej wg zalozen?


Na nastepnym treningu grzbiety, powtorz dokladnie ta sama sytuacja. Te same ciezary, te same powtorzenia. Jesli dbales o regeneracje, dbales o diete to spokojnie sie podciagniesz z ciezary, z ktorym poprzednie polegles. Oczywiscie jesli sie uda, to dodaj nastepna seryjke z nastepnym ciezarem. Jesli sue ida - dodawaj dalej, jesli sien ie uda - masz nastepny cel na nastepny tydzien.

Jesli dla przykladu robiles tak 1kg 2 kg 3 kg 4 kg 5 kg i 5 kg poprzednio sie nie udalo, a teraz sie uda, to na nastepnym treningu zrob juz 2 3 4 5 6 kg. A 1 sobie daruj. Poprostu przesuwaj progresje o jeden.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
1. czym różni się martwy ciąg na prostych nogach od rdl?
2. dwu czy czterogłowy pracuje jako główny w klasycznym , a drugi wtedy jaki ma rolę?
3. gdzie kończy się klasyczny a zaczyna rdl? u kogoś słabo rozciągniętego dużej różnicy nie ma
4. kąt nachylenia tułowia w rdl jest większy niż 90 stopni? czy nie jest to nie zdrowe? (mam na myśli pełny rdl sztanga brana z podłoża stóp)

ad1. RDL jest zlotym cwiczeniem, calkowicie wielostawowym. Martwy na prostych takze lapie sie do tej kategorii, a prawde mowiac, tylko z przyzwoitosci i wiezow rodzinnych. Ni mniej ni wiecej, w realnym swiecie wyglada to na bardzo silne cwiczenie izolowane.

Czym jest RDL ? Jest plastyczniejsza wersja klasycznego martwego ciagu, ktora pomaga atakowac grupe docelowa [posladki, dwuglowe i prostowniki] w sposob wydajniejszy niz MC. Tj. przedni przysiad ze sztanga, w sposob bardziej bezposredni i pewny atakuje czteroglowe uda. Oba dwa wywiedzione cwiczenia nadal sa potezne ciezarowo [ owszem, wystepuja okres adaptacji do nich, ale po nim, lecisz z ciezarem i wyniki sa "meskie"]

Jaka jest roznica miedzy RDL a prostymi nogami ? Siegnijmy do korzeni. Czym jest jakikolwiek martwy ciag ? Martwy ciag jest dominanta biodrowa - czyli najwieksza prawa wystepuje w obrebie biodra [vide posladki, prostowniki, dwuglowe]. Dla kontrastu przysiad jest dominanta kolanowa [czteroglowe, lydki, dwuglowe no].

Jak wyglada pozycja w RDL ? Kolana ugiete, biodra wywiedzione do tylu. Oznacza to ze wystepuja praca poprzez dokonanie wyprostu w biodrach, oraz praca wynikajaca z przeniesienia w przestrzeni bioder z tylu do przodu. Czyli slawna zasada - tylek przod/tyl. Jak widzisz wystepuja 2 glowne ruchy, cwiczenie wielostawowe.

Jak wyglada MC na prostych nogach ? Pozycja z nogami prostymi, wyklucza wywiedzenie do tylu bioder do pozycji ktora wymusi migracje bioder w cwiczeniu. Tutaj tylko prostujesz tulow.

Gdzie konczy a gdzie zaczyna sie RDL a gdzie prosty ? Na prostych nogach wiekszosc osob nigdy nie zrobi. Minimalna czesc z nich rozciagnie sie po dlugiej walce i moze im sie udac, jednak zdecydowana wiekszosc nigdy w zyciu nie zrobi na protych. Oczywiscia sa ludzie oczytani o mibilnosci bioder, ciasnocie dwuglowych itd i oni recepte znajda. Pytanie tylko PO CO ? Rok jaki poswiecisz na dopasowanie ciala do tak extremalnej pozycji, to czas w ktorym do RDL dolozysz 100 kg, lub wiecej jesli jestes poczatkujacy. To juz duzy okres czasu, na cwiczenie ktore ucieka od kanonu zlotych cwiczen.
A co mamy genialnego na prostowniki, dwuglowe i posladki ?
Mamy RDL, mamy zurawia, mamy wykroki, mamy tzw. mostek posladkowy. 4 mocne cwiczenia ktorych wiekszosc nie robi, a ktore napedzaja mase jak szalone. Jest sens wstawiac tam tak uboga wersje DL ? Ja nie widze.

Ad4. Pozycja RDL zalezna jest od dlugosci rak. Osoby z dluzszymi konczynami beda mialy mniejszy opad niz oosby z krotszymi. Ale pamietajmy o slawetnej migracji biodra - odcinek sie skraca. O ile masz caly czas pozycje techniczna, o ile wykonujesz na zasadzie dwuch ruchow pilnujac by cwiczenie bylo wielostawowe - nie masz powodow do obaw. [Oczywiscie garby, lordozy itd musza byc leczone].

W martym na prostych sprawa jest nieco inna. Tam wystepuje jeden rodzaj pracy... tu moze sie cos zdarzyc, jak w kazdej izolacji jest przegniesz z ciezarem.

Inna sprawa - nauczyc kogos martwego na prostych to horror. Zazwyczaj adept bedzie cofal biodra lekko do tylu, przeprostowujac nogi w kolanach - a to jest PIERWSZA DROGA DO WOZKA INWALIDZKIEGO.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Pdbpisuje sie pod pytaniami rush comes. Dodatkowo mam pytanie: Czy można zbudowac mocne prostowniki stosując rdl/ciąg na prostych w dniu nóg i dodatkowo prostowanie ciała z opadu w dniu grzbieta?

Wielkie prostowniki to mozna wybudowac i samym przysiadem. Wszystko zalezy od osoby.

Wiele federacji zabrania wykonywania 2 duzych liftow. Albo przysiad raz a dobrze, albo martwy raz a dobrze. Tu trzeba zwrocic wyraznie uwage - czesc z was pasuej do grupy ludzi z tendencjami do lapamia problemow w dolnym odcinku grzbietu.

Koncepcja bardzo silna, ktora ma najmniejsze prawdopodienstwo zajechanie dolnego dcinka grzbietu to wykonanie formy przysiadu i formy mc w jeden dzien zaraz po sobie.

Np rampa Przysiad tylnie
i zaraz po niej rampa RDL

lub rampa Klasyczny MC
i zaraz po niej rampa przysiad przedni

Nie ma prawa bys nie mial wielkich, silnych prostownikow po takich 2 cwiczeniach [ba nawet po jednym]. Jesli nadal nie widzisz wielkich i grubych prostownikow - zmierz body fat, lub zrewiduj swoja technike wykonywania cwiczenia. Wiosla, szrugsy itd - one wszystkie uzywaja prostownikow - jak sie przyjzysz to katujesz je w wiekszosc dni treningowych. Jesli nie rosna od posredniego lub bezposredniego przerzucania ton dzien w dzien, MUSI zapalic ci sie lampka laramowa -> cos robisz nie tak i to cos "nie tak" zrobi ci krzywde.

PO takim poteznym dniu nog, czesto robi sie rackpull w dniu grzbietu, ale nie myslac o prostownikach [ktore i tak beda pracowac] ale myslac o calym grzbiecie.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Puma mam pytanie odnosnie rampy. Zauwazylem ze kazda rampa podana tutaj zaczyna sie od malego ciezaru i jest duzy progres. Co sadzisz np o rampie na klatke skos ujemny

6x60
6x65
6x70
4x75
2x80
1x85

Chodzi mi o to czy progres powinien byc duzy czy moze byc taki maly w tym wypadku 5kg.


Ramp masz wiele rodzaji w zaleznosci od celu.
Tak male kroki - moga zajechal probe walki o maksymalne ciezary.
A tam maly rozstrzal w pierwszym cwiczeniu moze spowodowac slaba aktywacje.

Od poczatku FAQ przedstawiam swoje ulubione rampy i ich warianty. Dla kontrastu mozesz zaznajomic sie z ulubionymi zasadami rampowania Christiana Thibaudeau:

http://tnation.tmuscle.com/free_online_forum/sports_body_training_performance_bodybuilding_thibaudeau/some_types_of_ramping;jsessionid=C25D551BA2E29AE63DFE93B8E36885F1.hydra

Czesc jest taka sama, czesc sie rozni. Ale wyjasnione bardzo dobrze.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Prosze o wycene

Następny temat

ławka z skosem ujemnym

WHEY premium