SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[FAQ] TECHNIKALIA ĆWICZEŃ SIŁOWYCH

temat działu:

Usuniete tematy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 342792

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
pogubiłem się, czy nie powinno być na odwrót? kiedy bijemy maxa 1 rep głównie używamy szybkokurczliwych?

Zdecydowanie jest dobrze napisane. Przemysl.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Cześć, napisałeś: "Tempo Superslow - Tempo w którym celowo przedłużona jest faza pozytywna lub negatywna lub ta i ta. Bardzo często błędnie stosowana technika." Moje pytanie brzmi jakie najczęściej są popełniane błędy? tzn. jakie błędy miałeś na myśli?

Tu jest morze bledow - po pierwsze i najwazniejsze - stosowanie tych cwiczen, w sposob ilosciowy jaki spotyka sie na silownia to jeden wielki blad.

Czesto slyszy sie ze mlodwie swiezak powienien wszystko robic powoli. Zgadza sie - ale tyczy sie to 1 lub 2 treningu w zyciu, by nauczyl sie techniki wykonywania cwiczen.

Kazde cwiczenie ktore wykonujemy na silowni, jesli nie stosujemy z technik specjalnych - wykonujemy wedle wzoru:

Faza koncentryczna - najszybciej jak sie da. Im wiecej sily wygenerujesz w najkrotszym czasie - tym wiekszy bodziec do wzrostu silowego i masowgo.

Faza ekcentryczna - kontrolowanee opadanie 3 krotnie dluzsze niz unoszenie. Im lepiej kontrolujesz [ale bez walki z ciezarem], im dalej do swobodnego opadu - tym wiekszy bodziec do wzrostu silowego i masowego.

Ideal to mniej niz jedna sekunda dla fazy pozytywnej i nieco mniej niz 3 sekundy dla fazy negatywnej. Oczywiscie nie tyczy sie to powtorzen w ktorych bijemy maxy.

Jest to najoptymlniejszy przedzial i na kazdy dzien i partie nie ma lepszego. Metoda ta zmieniamy tylko i wylaczenie w celach specjalizacyjnych, urozmaiceniowych, szokujacych lub leczniczo-terapeutycznych. Ale- w glownych bojach - zmiany wykonujemy tylko 1-2 razy do roku w mikrocyklach 3-6 tygodniowych.
Za to w izolacji - czesto i gesto bedziemy cos zmieniali.
W bojach olimpisjkich - nigdy nie mieszamy.

Wiec pytasz sie o bledy:

1. Juz znasz - stosowanie tego w kazdym cwiczeniu

2. Stosowanie supeslow w wiecej jak 1 cwiczeniu na dana partie

3. Stosowanie superslow w danym cwiczeniu, dluzej niz 3-6 tygodni

4. Zle oddychanie. Celujemy w standard : wdech-negatyw, wydech-pozytyw. Jesli ktos ma problemy na poczatku - dwu wdech. W zadnym wypadku nie stosujemy metody valsavy.

5. Jesli nie umiesz wygenerowac 5 sekundowego stalego rownego napiecia w fazie koncentrycznej i stalej kontroli ciezaru w fazie negatywnej - nie ma sensu zabierac sie za cwiczenie
1

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Puma

Chodzi o osobe która nie lubi ćwiczeń siłowych jako takich ale pompki czy drążęk jej odpowiadają.

Oczywiście zdaje sobie sprawe o progresji ciężaru dlatego jak najbardziej bedzie dodawać ciężar.

Chodzi mi poprostu o to czy jeżeli by zastosować taki wlasnie plan tzn same podstawy bez izolacji + progresja ciężaru to czy można cokolwiek zbudować?

Do tej pory robil on sobie pompki co drugi dzień po 50-60 ale masy na tym nie złapał wiadomo.


Z innej beczki: Wiele osób preferuje robienie niektórych parti np: brzuch, biceps, barki na większej ilości powt i rosna jak na drożdzach. Jaka jest granica w liczbie powt która idzie już typowo w wytrzymalosc i nie powoduje wzrostu masy?


Jezeli tak stawiamy sprawe - tzn. ze uwzgledniamy obciazenie ktore na trwale wbudowane jest w plan - i bedziemy stosowac progresje. Owszem - mozna tak cwiczyc cale zycie.
Jak urosniemy ? To zalezy na twoja tolerancje na cwiczenia wielostawowe i zlote. Niewielka grupa osob trenujac w ten sposob - wyhoduje z siebie prawdziwego kulturyste. Reszcie pozostaje - "wielki za wszelka cene", gdyz braki izolacyjne pokrzywdza nieco male partie wzgledem calej sylwetki.

Znam pare osób na mojej siłowni którzy robią np unoszenie hantli bokiem(barki) po 15-20 powt i maja olbrzymie bary

Izolacja rzadzi sie swoimi prawami. Faktycznie, w poszczegolbych mikrocyklach, zwlaszcza na poczatku mezocyklu czysto masowego - dobrym krokiem jest rozpoczac od wielkiej liczby powtorzen. Ale jest to rozwiazanie czasowo - przy tak duzym zakresie powtorzen, progres silowy idzie jak krew z nosa.

Pamietaj - nikt normalny nie cwiczy ciagle tak samo - zakresy i metody zmieniamy z mikrocyklu na mikrocykl. Z glowa i konsekwentnie a nie na wariata.

Pytanie o gorna polka - nie ma takowej -> dla kazdego jest inna.
Nawet robiac 100 powtorzen [wybitnie nastawione na wytrzymalosc] - zwiekszajac obciazenie, zwiekszasz mase miesniowa. Ale chodzi o proporcje - im wiecej, tym wiecej idzie w wytrzymalosc.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 17451 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 99460
Pumpka sprawa jest zobacz temat dla moderatorów

Pozdrawiam Duda
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 586 Wiek 32 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 28134
I)
Robie HSS-100 na barki,
w dniu "całości barku" moja rampa push-press'owa na ostatnich 2 treningac wyglądała tak:

T1: 17/27/37/47/57 x6
T2: 20/30/40/50/60 x6
problem jest taki że w ostatniej serii zaczynam łamać już pozycje techniczną (po 1. grawitacja przy opadaniu tak juz na działa że mimowolnie amortyzuje nogami - o czym pisales ze nie wolno robic 2. zaczyna mi sie robic przeprost kregoslupa)

Co wiec robic? chyba nie progresowac dalej bo mogloby to doprowadzic do kontuzji, a może zwiększyć ilość powtórzeń kosztem ciężaru ?



II)
W poprzednim mikrocyklu (HSS-100 na klate)
w dniu grzbiet/barki/biceps/triceps robiłem poręcze na triceps i doszedłem w czwartym tygodniu do dowieszonych 22,5kg*3

teraz mam dzień grzbiet/klata/triceps/biceps
i ostatnio próbowałem w ostaniej serii 25kg i nie poszło ani razu.
Czy może być to spowodowane że wcześniej robie skos na klatę?
plan wyglada tak:
1 Podciąganie szeroki nachwyt 6*6
2 Wyciskanie na skosie 6*6
3 Porecze waskie triceps 6*6
4 Drag curl 6*6

wcześniej przy HSS-100 klatka wygladal tak:
1. Podciaganie szerokie 5*8
2. Push press 5*8
3. Porecze waskie 5*8
4. Szrugsy 5*8
5. Drag curl 5*8


dzieki za odp.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
I)
Robie HSS-100 na barki,
w dniu "całości barku" moja rampa push-press'owa na ostatnich 2 treningac wyglądała tak:

T1: 17/27/37/47/57 x6
T2: 20/30/40/50/60 x6
problem jest taki że w ostatniej serii zaczynam łamać już pozycje techniczną (po 1. grawitacja przy opadaniu tak juz na działa że mimowolnie amortyzuje nogami - o czym pisales ze nie wolno robic 2. zaczyna mi sie robic przeprost kregoslupa)

Co wiec robic? chyba nie progresowac dalej bo mogloby to doprowadzic do kontuzji, a może zwiększyć ilość powtórzeń kosztem ciężaru ?



Po rampie widze jedno - twoj 1 RM lezy kolo 80 kg, a znajac zycie nawet przekracza ten ciezar.

Mamy jeden pewnik - napewno lamiesz pozycje techniczna i tutaj mamy dwa wyjscia. Ale od poczatku nie nauczyles sie dobrej pozycji i dopiero przy ciezarze stanowiacycm poczatek przeciw wagi dla ciala sprawa wychodzi na jaw, lub masz wade postawy.

W pierwszej kolejnosci zapoznaj sie z tym artem:

http://www.tmuscle.com/free_online_article/sports_body_training_performance/the_truth_about_olympic_lifts

Wez do reki aparat, nie ufaj lustrze. Wykonaj test ktory znajduje sie na trzech pierwszych obrazkach. Jesli okaze sie ze problem lezy tutaj -> masz tam przedstawioen autorskie metody zwalczenia go.

Posrednim problemem moga by za slabe prostowniki grzbietu. Tutaj rozwiazaniem sa ciezkie martwe ciagi i rackupulle, mam nadzieje ze je stosujesz.

Oczywiscie proponuje zrewidowac techniczke od zera.

Wypieta klatka -> makxymalnie zdrowo wypieta do przodu- pozyjca ta powoduje ze opadajaca sztanga wchodzi "w cialo". Jesli sztanga opada poza obrys klatki - robisz zwykla sklepowa wage -> zawsze przy duzych ciezarach bedzie cie przeciw wazyc do przodu -> porazka.

Maxymalnie sciagniete lopatki -> przez caly zakres ruchu. To daje ci bezpieczenstwo, prosty grzbiet i co najwazniejsze - transfer sily z nog az do rak. Jezeli tutaj jest flak -> wytracasz sile wybicia.

Tor ruchy -> sztanga z klatki przemiesza sie najkrotsza droga nad glowe. Nie przed glowe, nad glowe. Opadajac, wraca tym samym torem. Jesli w jakimkolwiek momencie, sztanga wychodzi poza obryz ciala -> srodek ciezkosci przemieszcza sie poza cialo i nie ma mocnych bys utrzymal pozycje techniczna

Trzymaj ciasnote ciala nawet w wyproscie. Nie pozwalaj by miesnie brzucha i prostowniki sie poloznily. Zanych luczkow w tyl lub w przod.

Bledem byloby zwiekszanie liczby powtorzen. To nie uleczy problemy, a stworzy ryzyko do kontuzji. Jesli robisz cos zle - to dodawanie kolejnych zlych powtorzen nie poprawi sytuacji.
Albo wada postawy ktora trzeba usunac droga cwiczen, albo gubiona pozycja technicza, albo po trosze to i to. Wazysz 80 kilo z hakiem. Twoj przysiad ma pewnie 140-160 kilo. Te marne 60 kilo na twoich nogach moze swobodnie latac gora dol od samego wybicia, to nie jest twoja granica ciezarowa.

II)
W poprzednim mikrocyklu (HSS-100 na klate)
w dniu grzbiet/barki/biceps/triceps robiłem poręcze na triceps i doszedłem w czwartym tygodniu do dowieszonych 22,5kg*3

teraz mam dzień grzbiet/klata/triceps/biceps
i ostatnio próbowałem w ostaniej serii 25kg i nie poszło ani razu.
Czy może być to spowodowane że wcześniej robie skos na klatę?
plan wyglada tak:
1 Podciąganie szeroki nachwyt 6*6
2 Wyciskanie na skosie 6*6
3 Porecze waskie triceps 6*6
4 Drag curl 6*6

wcześniej przy HSS-100 klatka wygladal tak:
1. Podciaganie szerokie 5*8
2. Push press 5*8
3. Porecze waskie 5*8
4. Szrugsy 5*8
5. Drag curl 5*8


dzieki za odp.


Tak, takie rzeczy dzieja sie przy zmianie programow.

Jeden z powodow to zmiana koncepcji treningowej - tu dzieja sie takie rzeczy podczas pierwszego treningu.

Drugi oczywisty powod - zmieniles umiejscowienie cwiczenia, organizm podchodzi do niego juz porzadnie sfatygowany. Sytuacja przejdzie w miare przyzwyczajania sie do nowego planu.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Dupda - poszlo.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1731 Wiek 24 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 23497
od kilku tygodni umieram ze zmęczenia, koncentracja tragiczna, przesypiam pół dnia i mało mi, od 4 dni nagle zniknął apetyt, jem 1/3 zapotrzebowania

po analizie zacząłem podejrzewać CUN, ostatnio nie trenowałem bardzo ostro ale np w przysiadzie w ciągu 4 tygodni mam progres z 5x85 na 5x120 + rekord 1x140, może to już za dużo jak dla mnie

jeśli to CUN, to co mam robić?
co należy robić aby powrócić do normalności jeśli zagrzejemy CUN?

Zmieniony przez - rush comes w dniu 2009-11-27 15:38:04
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 376 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 11317
Puma 2 pytania:

1) myslałem nad rozbiciem przy kolejnym cyklu nóg na dwa dni np. czwórki, dwójki. Czy taki plan byłby ok:

Czwórki(przysiad itd) + biceps
Barki + brzuch
Klata
Plecy
Dwójki (mc itd)+ triceps
Off
Off

Chodzi mi o to żeby robic klasyczny mc oraz przysiad klasyczny. Doszedlem do wniosku że najlepszym sposobem żeby to rozplanowac bedzie danie tych ćwiczeń w osobne dni. Czy rozklad który podałem jest ok czy lepiej cos zmienić? Ważne jest aby nie trenowac w weekend ponieważ często mnie nie ma na weekend w mieście w którym chodze na siłownie

2) Czy robienie np 5x5 czyli malej ilości powt w ciężkim ćwiczeniu a zaraz potem np 15-12 w izolacjim ma sens?

Przykład - barki

Power clean 5x5 lub Push Press 5x5
unoszenie sztangielek bokiem 15-12
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 59 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 4269
Witam.

1.Mam pytanie zwiazane z klatka piersiowa. Mianowicie z treningu na trening zwiekszam obciazenie...i przykladowo do 50 kg wyciskam ja poprzez "scisniecie" sztangi, czyli wlasciwie sama klatka zgodnie z technika, ale od 50kg w gore wyciskam bez problemu...tyle, ze nie jest juz to scisniecie sztangi, tylko wypchniecie jej...barki i triceps na pewno sie bardziej angazuj.

Wiec mam uznac, ze moj max to 50kg?czyli maksymalne obciazenie z jakim wykonuje ruch "sciskajac" sztange, czy cwiczyc tez z wiekszym obciazeniem, gdzie tez pracuja barki itd?

2. Jezeli czuje zwiekszajace sie zmeczenie, sennosc, problemy z wstawaniem tzn , ze czas zrobic deloading badz przerwe od treningow? Lepiej zrobic lekki tydzien ( tzn trening z mala objetoscia i intensywnoscia ), czy moze tydzien calkowitego off od silki i zostac przy aktywnosci typu trening z wlasnym cialem/basen/gimnastyka?
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Prosze o wycene

Następny temat

ławka z skosem ujemnym

WHEY premium