SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[FAQ] TECHNIKALIA ĆWICZEŃ SIŁOWYCH

temat działu:

Usuniete tematy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 342885

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Trafiłem na ten świetny post i korzystając z okazji zadam pytanie ( no może dwa )
1) Wspomniałeś w jednej z wypowiedzi o TUT ( time under tension) czy rzeczywiście odgrywa on duże znaczenie w budowaniu masy i nalezy zwracac na niego uwagę ? Z tego co pamiętam to TUT dla budowania masy mięśniowej powinien wynosić 40-70 sekund.
2) Chciałbym też zapytać o zjawisko hipertrofii z tego co czytałem bodaj w jednym z artów Christiana można rozróżnić funkcjonalną, strukturalną . Pytanie jak manewrować treningiem aby nastawić swój wzrost na jedną z nich lub jesli to możliwe obie jednoczesnie.


Ad 1. Time under Tension - to jeden z najwazniejszych czynnikow w kulturystyce, ktorego zawsze uzywamy, czy jestemy tego swiadomi czy nie.
Musimy sobie uswiadomic dwie rzeczy. Sam TUT nie istnieje, jest on zasze powiazany z ciezarem. Upraszczakac, prawdziwy efekt cwiczenia to Strength * TUT, czyli sila jakiej uzywamy i czas napiecie jaki dyktujemy pod ta sila. Rozumiejac ta zasade, przyjmujemy do wiadomosci ze czy robimy 1*1 czy 5*20 to zawsze podlegami TUTowi, zmienny jest tylko jego czas.
Druga rzecza ktora musimy sobie uswiadomic skale w jakiej rozpatrujemy TUT. Mamy TUT per REP, TUT per SET, TUT per EXERCISE, oraz TOTAL TUT czyli calkowita ekspozycja czasowa przez caly trening.
Jaki obraz sytuacji otrzymujemy ? TUT jest zawsze, jest to czasowa ekspozycja, elementarny faktor wbudowany w idee treningu.
Faktorem tym mozemy manipulowac. Wrecz musimy jest marzymy o pieknej umiesnionej sylwetce. Cialo najlepiej rosnie gdy wykonuje prace do ktorej nie jest zaadoptowane - circa 3-6 tygodni ekspozycji na dany bodziec. Po okresie tym metode nalezy zmienic, najlepiej na przeciwna.
Czym regulujemy TUT:
-ciezarem - im wiekszy tym krotszy TUT per REP [a co sie z tym wiaze per set, per ex]
-powtorzeniami - im wieksza ich liczba tym wiekszy TUT per SET [a co sie z tym wiaze per ex]
-czasem trwania powtorzenie - jego faz eks, neg i peak, tu takze, im dluzszy czas tym wiekszy TUT
-iloscia serii danego cwiczenia - im wiecej tym dluzszy TUT per Exercise
iloscia cwiczen - im wiecej tym dluszy TUT per Trening.

Ale czy to wszystko ?

Nie, istnieje procz objetosci, sily, intensywnosci jeszcze pare innych waznych faktorow, przykladem dobry jest frekwencyjnosc - czyli upraszczajac jak czesto w tygodniu trenowana jest dana partia. Dochodzi nam faktor TOTAL TUT PER WEEK, PER BLOCK i PER MEZOCYCLE.

Dochodzac to wysokosci mezocyklu widzimy cala moc parametrow jakie jestesmy w stanie regulowac.
Dlatego ujecie mezocyklowe [12-16 tygodni treningowych] jest najlepsze do projektowania 3-4 programow 4 tygodniowych. Dysponujac pokazna lista faktorow - mozemy ulozyc taka serie konsekwentnych programow, w ktorym w kazdym skupimy sie na innym aspekcie TUT, w kazdym zadbamy by w duzych liftach sila szla rownomiernie a w pozosyalych cwiczeniach zadbany by ciagle byl nowy bodziec ktory stymuluje miesnie do wzrostu.

Oczywiscie TUT to tylko jedno z wielu wielu wyznacznikow treningowych, mamy opozycje LO - czyli loading, czyli ciezar jaki dziwgamy ktory zawsze jest odwrotnie proporcjonalny do TUT, chyba ze uzywamy innej metody niz zwykla przeciazeniowa do failure lub near failure, ale to juz odpowiedz na inne zupelnie pytanie.

AD 2. Hipertrofia

Zacznijmy od podstawy - czym jest hipertforia ?
Hipertrofia jest przyrostem istniejacych juz wlokien miesniowych, ktore zostaly uszkodzone na skutek wysilku i odrasna wieksze.
Czym nie jest hipertrofia - nie jest hiperplazja czyli powstaniem nowych wlokien miesniowych. Zjawiska tego nie udalo sie uzyskac u ludzi zadna metoda treningowa ani farmakologiczna. Umiemy to osiagnac na ptakach, szczurach itd, ale na ludziach nie udalo sie tego osiagnac. Kto odkryje sposob - mysle ze dostanie momentalnie Nobla z dziedziny medycyny, gdyz pomoze to w odwroceniu wiele smiertlenych chorob.

Jakie mamy hipertrofie z definicji?

Glowny podzial to hipertrofia funkcjonalna i hipertrofia niefunkcjonalna.

Wedle suchej teorii jedna dokonuje przyrostu sily wlokien bez wplywu na przyrost masowy netto, druga powoduje przyrost masowy, bez wplywu na na sile netto.

Dochodzi jeszcze jedna, nieaktualne teoria - cwiczac w przedziale 1-5 cwiczyc "napewno" funkcjonalnie, a cwiczac wysoko zakresowo cwiczysz tylko "niefunkcjonalnie". Krazy po ksiazkach taka tabelka, achy i ochy, na papierze wszystko ladnie wyglada tyle ze z praktyka jest duzo gorzej...

1. Kazdy czlowiek jest inny - kazdy ma swoj unikalny profil. U jednego granica funkcjonalnosci moze siegac do parunastu powtorzen.

2. Kazda partia miesniowa jest inna - kazda ma swoj unikalny profil wlokien. Jedna partia moze kochac niefunkcjonalnosc juz od 3 powtorzen, gdy inna musi wyjsc znacznie ponadto.

3. Najwazniejszy czynnik ktory nalezy rozpatrzyc - to ze cwiczymy w zakresie strice hipetroficznym, nie oznacza ze nie dziala zjawisko hipertrofii funkcjonalnej [przyklad rozpietki 3*12 wykonywane przez 8 tygodni, sila rosnie prawda ?]
To ze cwiczymy w zakresie funkcjonalnym nie oznacza ze nie zachodzi zjawisko hipetrofii niefunkcjonalnej [przyklad wyciskanie na plaskiej 5*5 przez 4 tygodnie, sila rosnie i masa klatki rosnie, prawda ?]

Do czego zmierzam - podzialy powtorzeniowe, podzialy co lubi dana partia bardzo ladnie wygladaja na papierze, ale zostaly obliczone na podstawe danych statystycznych gdzie gro stanowili szarzy kowalscy.
Cwiczac jedna metoda nigdy nie izolujemy sie do jednej formy przyrostu. To nie labolatorium, a zywe srodowisko, gdzie najdoskonalszy organizm na ziemi - czlowiek - sam adoptuje sie do pracy. To cialo decyduje w jaki sposob zareagowac na dana forme przeladowania, a nie tabela. Kazdy z nas robi to w unikalny sposob.
Oczywiscie, rutyna jest wrogiem masy, takze po okresie 4-8 tygodni przyrost miesni maleje, a sila jest jeszcze w stanie swobodnie rosnac przez kilkanascie tygodni. Stad kulturysci winni cyrklowac programami i parametrami.

Cala teroie nalezy uzupelnic jeszcze wieloma czynnikami takimi jak wspomniany wczesniej czas adaptacyjny, czas TUT, loading oraz licznymi neurologicznymi i biomechanicznymu drawbeckami [dla przykladu, zawsze gdy lapiesz dodatkowa mase czy tluszczowa czy miesniowa, organizm samodzielnie optymalizuje sie by byc silniejszym by dziwgac to cielsko, stad nawet jakbys idealnie wyizolowal sie niczym myszka w labolatorium to tak czy siak zrobisz sie silniejszy z powodu tego mechanizmu].

A to tylko czubek gory lodowej.

Z hipetrofia tak jak z TUT, musisz zadbac o kazdy jej aspekt. Pokorne ciele dwie matki ssie. Chcac byc duzym i silnym musisz korzystac z obud metoda [ktore tak naprawde sa paczka kilkudziesieciu metod zgrubowanych w 2 glowne, czasem na zasadzie biochemicznej przynaleznosci niz efektu rzeczywistego].

Wniosek z tego prosty - albo buduj programy w ktorych dana partie przekatujesz przez wszystkie mozliwosci, albo buduj mezocykla na zasadzie kontrastu ze faze silowa poprzedza faza hipetrtroficzna. Plus cala masa hybryd i czynnikow powiazanych.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
rion10 Moderator
Ekspert
Szacuny 6506 Napisanych postów 62299 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 777657


przeczytałem dwa razy całość i doszedłem do wniosku że nic nie wiem o tych zagadnieniach trzeba sie dokształcić

Dziękuję za wyczerpujące przedstawienie problemu

Ps Puma666 masz jakiś artykuł lub źródło dzie można poczyatć jakie powinny być zakresy TUT per rep, set,excercise, total?

pozdrawiam

Zmieniony przez - rion10 w dniu 2009-08-20 17:35:54

Wierzyć to znaczy ufać, kiedy cudów brak.
Muscles not grow on trees!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
przeczytałem dwa razy całość i doszedłem do wniosku że nic nie wiem o tych zagadnieniach trzeba sie dokształcić
Dziękuję za wyczerpujące przedstawienie problemu
Ps Puma666 masz jakiś artykuł lub źródło dzie można poczyatć jakie powinny być zakresy TUT per rep, set,excercise, total?
pozdrawiam


To tak naprawde tylko "zaczyn" informacji. Zagadnienia sa bardzo glebokie, zlozone i wspolgrajace. Trzeba sie porzadnie wczytac, a przedewszystkim sprawdzic wszystko na sobie.
Jedni musza uzywac morza izolacji, drudzy moga robic tylko wielostawowce na partie i rosnac w kazdym aspekcie, a zdecydowana wiekszosc jest mieszana.

Luzny przyklad apropo wlokien. Lydka.
Zalozmy ze twoj max na 5 powtorzen wynosi 100 kg. Zaczynasz pracowac, ciezko w zakresie funkcjonalnym i po 1-2 miesiach [powiedzmy] dochodzisz do 200 kg. Fenomenalny skok silowy. Mierzysz obwdow lydki i.... +0,5 cm. Z czystem matmy widzisz ze zeby dorownac dobrym proporcjom musisz zyskac jeszcze 12 cm w lydce. Czyli co, 2,4 tony wiecej ?
A w miedzyczasie twoj identyczny kolega, zamiast dochodzic do 200, dodawal powtorzenia do 100 kg i zamiast 5, robi juz 25 razy... i jaki efekt ? Zapewne +1-2 cm w lydce.

Do czego zmierzam - kazdy jest inny, kazdy inaczej reaguje na bodziec, kazdy inaczej reaguje na kontrast bodzcow, kazda partia ma unikalna strukture wlokien u kazdego czlowieka i kazdy MUSI znalezc wlasna droge.

Co do lektury, nie bede odkrywczy:

Wszystkie Ksiazki Thibaudeau, Dr Poliquina, oraz ich darmowe artykuly. Jak chcesz bic rekordy pamietaj o dobrym bezpiecznym sprzecie. Kelton ma ich cala mase. W razie watpliwosci - smialo pytaj.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
mam kolejne pytanie.
Jaki wpływ na mięśnie oraz na siłę ma robienie w ostatniej serii 1-2 powtórzeń z pomocą partnera z obciążeniem które jest większe od naszego maksa?
Np. Robiąc barki z przed głowy siedząc kończę serię na 65-70kg x4, a następnie zakładam 90-95kg i robię 1 powtórzenie z lekką pomocą partnera, oczywiście ciężar opuszczam sam, a partner pomaga tylko podnieść.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
mam kolejne pytanie.
Jaki wpływ na mięśnie oraz na siłę ma robienie w ostatniej serii 1-2 powtórzeń z pomocą partnera z obciążeniem które jest większe od naszego maksa?
Np. Robiąc barki z przed głowy siedząc kończę serię na 65-70kg x4, a następnie zakładam 90-95kg i robię 1 powtórzenie z lekką pomocą partnera, oczywiście ciężar opuszczam sam, a partner pomaga tylko podnieść.


Jest to jedna z wspomnianych metod clustrowych. Niesamowicie efektywna gdyz faza negatywna ruchu [opuszczanie] jest w wiekszosci odpowiedzialna za sile i mase miesniowe [o ile cala procedura jest dobrze prowadzona]. Metoda efektwyna, prowadzaca do szybkich osiagow silowo - masowych ale niesamowicie obciazajaca centralny uklad nerwowy. Ograniczylbym sie do 2-3 cwiczen w skali tygodnia wykonywanych w ten sposob i cwiczylbym 3-4 tygodnie uzywajac tej metody a nastepnie nie uzywalbym jej 3-6 tygodni.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 306 Wiek 42 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2657
Fajny temat ciekawe odpowiedzi... Regeneracja miedzy treningami temat morze ale ciekawie Puma opisaujesz wszystko z mila checia poczytam o regenracji potreningowej...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 671 Wiek 29 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 85330
Witaj
Mam pytanko odnośnie partenra,ćwicze sam i chciałbym pobijać rekordy siłowe w ćwiczeniach głównych m.in mc,przysiad,wyciskanie.
Robiąc 5 seri wyciskanie z 5 powtórzeniami tak jak zalecałeś rampa,ostatnią serie bez partenra niezrobie co w takim wypadku proponujesz mi zrobić aby pobić rekord w ćwiczeniach głównych.
Jeszcze jedno zacząłem ćwiczyć planem który podałeś jednomu z użytkowników na forum ,ćwicze 1 tydzień i czuje mocne zakwasy na nogach ,tricepsie,bicepsie,na innych partiach słabiej czy to może być spowodowane przetrenowaniem czy mieśnie w danej chwili dostały nowy bodziec i sie rozwijają?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Fajny temat ciekawe odpowiedzi... Regeneracja miedzy treningami temat morze ale ciekawie Puma opisaujesz wszystko z mila checia poczytam o regenracji potreningowej...

Temat ciekawy, bardzo istotny, ale calkowicie niezwiazany z technikaliami cwiczen silowych.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Witaj
Mam pytanko odnośnie partenra,ćwicze sam i chciałbym pobijać rekordy siłowe w ćwiczeniach głównych m.in mc,przysiad,wyciskanie.
Robiąc 5 seri wyciskanie z 5 powtórzeniami tak jak zalecałeś rampa,ostatnią serie bez partenra niezrobie co w takim wypadku proponujesz mi zrobić aby pobić rekord w ćwiczeniach głównych.
Jeszcze jedno zacząłem ćwiczyć planem który podałeś jednomu z użytkowników na forum ,ćwicze 1 tydzień i czuje mocne zakwasy na nogach ,tricepsie,bicepsie,na innych partiach słabiej czy to może być spowodowane przetrenowaniem czy mieśnie w danej chwili dostały nowy bodziec i sie rozwijają?


Problem jest bardzo wazny. Wiele osob przez toba go mialo i byl podwalina waznych odkryc z dziedziny sprzetu. Ale zacznijmy od poczatku...

Z trzech cwiczen ktore wymieniles tylko przysiad i wyciskanie sa zagrozone. Martwy ciag pod tym wzgledem jest banalny. Nie uda sie - rzucasz ciezar. Wymaga to rozlozenia gum lub cwiczenia na podescie, ale problem praktycznie nie istnieje.

Mamy wyciskanie na plaskiej. Tu problem zdecydowanie istnieje. Trzeba zrobic wszystko by sztanga nie zsunela sie na szyje. Jedna droga jest rolowanie jej po klacie i zebrach na podbrzusze. Nastepnie nalezy ja przechylic z jednej strony, zaprzec o podloge i wydostac sie spod niej. Bardzo bolesne, kazd kto sugeruje ci inaczej albu udaje macho albo wyciska 50 kg.

Na samym koncu mamy przysiad tylni. Utkniesz na doel z sensownym ciezarem- nie wstaniesz, nie sciagniesz bezpiecznie sztangi. Sytuacji - prawdziwy koszmar.

Co moznaby zrobic od strony organizacji treningu ?

1. Unikac ramp w okolicach 1 powtorzenia. Da to nam wieksze pole manewru - np rampa 8, gdzie w ostatniej serii dochodzilibysmy do 3-5 powtorzen. Padajac silowo w ostatniej serii, mozemy spokojnie sie zregenerowac 10 sekund pod ciezarem a nastepnie go odlozyc. To zadziala o ile nie dojdziemy do calkowitego zalamania miesniowego, wtedy problem pozostaje.

2. Analogiczna sytuacja, planowac tak by zostawiac sobie w rampie 5, po 2 powtorzenia w zapasie na serie. Ale gdy organizm nagle wsoczy w stan totalnego zalamania miesniowego - niewiele zrobisz.

Tutaj w gre wchodzi sprzet. Dobrze zbudowany sprzet, pozwoli ci uniknac takich sytuacji. Niezaleznie od wysokosci na ktorej zajdzie problem - sztange mozna odlozyc.

Polecam ci:
http://www.ecentrum.kelton.pl/produkt.php/1/4/250
i
http://www.ecentrum.kelton.pl/produkt.php/1/4/14

Pamietajmy ze bezpieczenstwo jest podstawa udanych treningow. Bez komfortu psychicznego nie zrobisz nadludkich skokow silowych. Bedziesz sie poprostu bal, zamiast skupiac na treningu przy uzywaniu resztek sil.
Wbrew przypuszczeniom - o smierc na silowni nie trudno. Co roku w samej polsce umiera kilka osob przygniecionych sztanga.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 251 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 16337
Witam.
Moje pytanie dotyczy racka,
otoz zdecydowalem sie na zakup,doloze troche i razem ze znajomym
doposazymy nasza silke.
W
gre wchodzi obowiazkowo rack[znasz moje historie z eksperymentu,na temat
asekurantow i stojakow,zabezpieczen na silowni na ktora chodzilem podczas E6]
do tego zestaw obciazenia
http://www.ecentrum.kelton.pl/produkt.php/1/22/268
ten lub ze 100kg obciazenia.
Sprawa racka-wiem ze polecasz tego za 999zl,
my zastanawiamy sie nad tym tanszym w zestawie razem z laweczka
i modlitewnikiem
http://www.ecentrum.kelton.pl/produkt.php/1/1/290
Roznica miedzy tym rackiem a drozszym jest w profilu
tanszy -50x50x2 mm
drozszy-50x50x3 mm
Jaka jest twoja opinia ,co doradzisz,wiesz na moj temat sporo[treningowy,oczywiscie]
pzdr
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Prosze o wycene

Następny temat

ławka z skosem ujemnym

WHEY premium