SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[FAQ] KUŹNIA KELTON - BUDUJEMY MASZYNY

temat działu:

Usuniete tematy

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8552

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Temat przeniesiony przez DUDA_ z działu Kelton. Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 9831 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 34282
[FAQ] Kuźnia Kelton - Budujemy maszyny

Witaj !

Poniższy post jest drugim z serii tematów w konwencji „Frequently Asked Questions", czyli bardziej swojsko - zbiorem najczęściej zadawanych pytań. Tematyka niniejszego działu to zagadnienie projektowania i budowania nowych maszyn i sprzętów dla szeroko pojętej rodziny sportów siłowniano - fitnesowych.

Panta Rei jak mawiali antyczny grecy - ojcowie filozofii, doktryn politycznych oraz budownictwa. Wszystko z czasem się zmienia. Styl życia, ideały piękna, potrzeby mniejsze i większe. To samo tyczy się sprzętu treningowego. Uważny obserwator zauważy jak bardzo zmieniło się postrzeganie sprzętu od XIX wieku, aż po wiek XXI. Lata lecą, a nasze ukochane dyscypliny dojrzewają.

Na początku, nasi pradziadowie gro czasu spędzali pracując fizycznie. Czy to w polu, czy to w mieście, wszystko było piesze, noszone ręcznie. W dobie automatyzacji, masowego transportu miejskiego, gdy prawie każdy może pozwolić sobie na zakup własnego środka lokomocji staliśmy się bardzo leniwi.

O zgrozo, coś co powinno życie nam ułatwić, doprowadziło do wielu patologii. Trudno wyłapać z tłumu, jednego nastolatka bez wad postawy, skrzywienia kręgosłupa, złego stylu chodzenia/biegania. Całkowicie przerażająco wygląda statystyka tkanki tłuszczowej. Jako światowa populacja tyjemy na potęgę !!! Choroby cywilizacyjne dziesiątkują nas skuteczniej, niż dawne najazdy Hunów na antyczny Rzym.

Zapobiegliwi zaczynają ćwiczyć. Kupowany jest sprzęt, zazwyczaj ławeczka i obciążenie. Z czasem wymagania wzrastają, dochodzi drążek i poręcze. Zaraz potem wyciąg itd. itp.

Początkujący ma pełen zestaw pytań:

Jak zacząć ćwiczyć, jeść i regenerować się ? [sfd ma bogata kolekcje artykułów]
Jaki sprzęt wybrać [ FAQ - Doradzanie sprzętu w dziale Kelton ]
Jaki sprzęt dobrać do konkretnych ćwiczeń na konkretne partie ? [ FAQ - Technikalia w dziale Kelton ]

My, wspólnie w tym FAQu zajmiemy się problemem bardzo rozszerzającym powyższe zagadnienia. Stworzymy wspólną ekipę projektującą sprzęt dla firmy Kelton.

Czemu sprzęt należy nieustannie projektować, wprowadzać nowe wersje i warianty ? Powodów jest kilka:
- Każdy ćwiczący, z czasem ma coraz większe wymagania:
Po okresie początkującym, gdy stajemy się średnio zaawansowani, zaawansowani lub osiągniemy status elity w swoim sporcie [nie wszyscy do tego dojdą, to wąska grupa, ale chluby narodu trzeba wspierać !!! ] czujemy potrzeby indywidualnych rozwiązań. Jedni muszą mocniej skupić się na bicepsie. Drudzy muszą bardziej pracować nad nogami niż inni.

- Każdy ćwiczący, z czasem staje się coraz silniejszy:
Nie oszukujmy się, każdy kto ćwiczy z głową, robi progres z tygodnia na tydzień. Staż leci, kilogramy także. Sztanga która kiedyś wydawała się tytanowa, okazuje się że wytrzymuje „marne" 250 kg które kiedyś było dla ciebie jedynie marzeniem. Podstawowa ławeczka, dla klienta casual, dawno zapomniała, że jej specyfikacja to tylko 150 kg + ćwiczący. Odpowiednio dla swojego stażu należy zaopatrzyć się w sprzęt, który posłuży ci na długie lata.

- Każdy ćwiczący ma swoje wady, stare lub nowe:
Na to cierpi lub ucierpi każdy z nas. Naszym zadaniem jest ćwiczyć tak by wady leczyć, a nie pogłębiać. Niektórym niedane będzie wiosłować bez oparcia klatki, inny nigdy nie zrobi wolno ciężarowego przysiadu, jeszcze inny będzie musiał wymienić martwy ciąg. Oni także potrzebują sprzęt na miarę swoich potrzeb

- Każdy ma swój ideał danej partii:
Szczyt bicepsu, zamaskowanie problemu przyczepów mięśni piersiowych, oporne dolne partie brzucha, aż proszą się o wysublimowane maszyny specjalistyczne do idealnej izolacji danej partii.

Powodów ,dla których istnieje ciągła potrzeba modernizacji sprzętu jest bezliku.

Dla organizacji tematu rozpatrzmy takie skale.
Skala stażu:

Początkujący - świeży, nie mający za dużej wiedzy i potrzeb
Średnio zaawansowany - podnoszący 1-1,5 krotności masy ciała w dużych liftach
Zaawansowany - podnoszący od 2 krotności masy ciała w górę
Elita- siłacz nad siłacze, z pięknym genotypem budowy ciała, chemią wykonania i sztuką przez duże SZ

Skala zaangażowania:

Sezonowiec - osoba ćwicząca przez krótki okres czasu dla chwilowej potrzeby
Amator - osoba ćwicząca dla siebie, pod swoje potrzeby
Zawodnik - osoba ćwicząca w ramach klubu/organizacji pod zawody

Mnogość ćwiczących na sprzęcie:

Jeden - jedna osoba używająca sprzętu, pod swoje potrzeby
Grupa ćwiczących - grupa która kupiła sprzęt pod wspólny użytek swojej paczki
Klienci publiczni - wielu klientów, korzystających w sposób ciągły
Klienci okazjonalni - wielu klientów, nie umiejących ćwiczyć, potrafiący zrobić sobie krzywdę przy podstawowych czynnościach życiowych.

Do czego zmierzam całym tym wywodem:

Sprzęt powstaje dla konkretnej grupy docelowej, z dedykowaną dlań wytrzymałością, funkcjonalnością, stopniem dodatkowego bezpieczeństwa, stopniem komfortu.

Urządzenia kompaktowe zawsze będą kompromisem wielkości do wytrzymałości.
Urządzenia dla elity zawsze będą nadmiernie wytrzymałe, ale daleko im będzie do estetycznego dzieła sztuki.
Urządzenia hotelowe zawsze będą estetyczne i podwójnie zabezpieczona z ograniczoną funkcjonalnością.
Urządzenia dla większej grupy osób zawsze muszą być zaprojektowane z użyciem dużo bardziej wytrzymalszych materiałów [skala jest wielka].

Wszystko powyższe decyduje o jednym czynniku - cenie. A wszystkim, od producenta do klienta zależy by była ona jak najniższa. Klient kupi więcej, producent sprzeda więcej, większy zysk, lepsze badania nad sprzętem, coraz większa oferta i kółeczko się kręci.

Pewnie zadajesz sobie pytanie - czemu cała ta sprawa dotyczy Ciebie ?

Dlatego tyczy się ciebie, gdyż do Ciebie jako odbiorcy końcowego trafi ten sprzęt. Rozwiązując swój problem sprzętowy, będziesz mógł go zakupić gdy wejdzie do produkcji, oraz automatycznie pomożesz w wyborze innym ludziom z twoimi problemami. Masz wybór i masz możliwość wpływania na ofertę rynkową firmy Kelton. Sami stworzymy ofertę, która nas interesuje. Ta perspektywa jest bardzo kusząca w polskim, dość małym jeszcze środowisku wolnorynkowym.

Część projektów wejdzie do masowej produkcji, część będzie sprzedawana na sztuki jako realizacja zamówień indywidualnych. My tworzymy i projektujemy, a firma Kelton zajmuje się całą „czarna robotą" konstruktorską, obliczeniowa i spawarską.
Oczywiście, zapewne wiele będzie także niewypałów. Ale takie są nauki inżynierskie - tworzenie, ulepszanie, usuwanie rzeczy zbędnych.


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zasady:

- Biorąc udział w wirtualnym zespole kuźniczym Kelton, masz świadomość, że przekazujesz dobrowolnie swój dorobek intelektualny i projektancki firmie Kelton, wraz z prawami autorskimi
- Przekazując swoją wiedzę i potrzeby, oddajesz je na użytek publiczny firmy Kelton, odcinając drogę plagiatorom i złodziejom pomysłów [nazwałem to po imieniu] którzy będą próbowali kopiować rozwiązanie.
- Rozumiesz, iż ja jestem klientem i pasjonatem firmy i wszelkie negocjacje, zakupy, zniżki, czy cokolwiek innego sobie wymarzysz, rozwiązujesz z pracownikami firmy, a nie w tym poście.
- Rozumiesz także, iż w tym poście staramy się stworzyć nową jakość dla naszego wspólnego dobra. To nie jest post rantujący, w którym banda troli obraża wszystkie rozwiązania. Tutaj wyciągamy wnioski i opracowujemy nowe rozwiązania. Trolom dziękujemy.
- W tym poście występuje całkowity zakaz komentowania, obrażania, wyszydzania firm trzecich. Nie interesują nas one. Świat jest pełen niezdrowej rywalizacji, to miejsce takiej nie dopuszcza.
- Nie przedstawiamy w nim rozwiązań innych firm. Opracowujemy własne. Nie wchodzimy w żadne wojny, nie kopiujemy niczego.
- Zgłaszając swój pomysł, zabierz się za niego porządnie. Użyj Cada, 3dMaxa, Photoshopa bądź innych darmowych narzędzi, tak by twój projekt miał wartość merytoryczną. Oczywiście zeskanowane projekty szlachetnej metody kreślarskiej są również mile widziane.
- Pracujemy grupowo. Z definicji, nikt nie uznaje się za guru. Jeden projekt może obrabiać wiele osób i nikt nie ma pretensji.
- Gdy wypracujemy porządne rozwiązanie, przekazuje je konstruktorom Keltona, z którymi jestem od dziś na „gorącej linii".
- Wszystko co wyczytasz w tym FAQ traktujesz z dystansem, jako materiał informacyjny. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za twoje własne przeróbki lub konstrukcje.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Życzę nam wszystkim, udanego tworzenia naszych idealnych maszyn !

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 18013 Wiek 27 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 266372
Stojaki Do Docisków i Dociągań
Stojaki , które by służyły głównie do dociągnięć i docisków, ale mogły by również służyć jako zwykłe stojaki do wycisku.
Jeśli ktoś by nie miał pieniędzy na RACKA takie stojaczki można by było wykonać po wiele tańszej cenie.

Regulowana Wysokość bolca blokującego, którą by się ustawiało w zależności od ćwiczenia np.
Docisk= wyżej bolec blokujący
Dociąganie= bolec na wysokości kolan
A jeżeli byśmy bolec dali jak najwyżej by to były zwykłe stojaki.
Pomyślałem o tym żeby były dwa "Słupki" Gdy robimy docisk poprostu przy stojaku zwykłym zachwiejemy się i sztanga leci na klatę a tu by się odbiła o bok...

Może to trochę przekombinowane ale dałem Może komuś się spodoba, a jeśli nie temat pójdzie w niepamięć.

A teraz link do dawnego tematu: http://www.sfd.pl/Stojaki_Do_Dociągań_i_Docisków_Projekt_%-_-t477455.html

Siłownia - http://www.sfd.pl/t878173.html
CrossFit dla początkujących - http://www.sfd.pl/t865734.html

"Wpadłeś kibicować, czy może na randkę w ciemno/albo dopingujesz albo nie wpadaj z panienką/masz ją, ja wiem to, prawie jak Lech fajna/pamiętaj, że Kocioł, to nie park ani kawiarnia”

Znów ten sam banał: sterydy, kaftan, ojej...
Tylko dlatego, że macham sztangą, ty się machnij joy'em.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 9831 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 34282
Luk_aszz :

No prosze, to bylo szybkie, ledwie co temat powstal. Witam pierwszego kowala. Cala kampania ruszy pelna para, gdy zaloze jeszcze dwa pozostałe FAQi, tj Doradzanie sprzetu i Modding.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 49 Napisanych postów 8416 Wiek 33 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 79983
mój projekt do keltona chyba z rok temu wyslalem jak nie lepiej...

http://wicek-lampy.cba.pl/

"profesjonalna" naprawa

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 43 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 437
Luk_aszz dał dobry pomysł, takie stojaki były by dość wytrzymałe i dbałyby o bezpieczeństwo ćwiczącego.

Coś jest niemożliwe, dopóki zjawi się ktoś kto nie wie, że to jest niemożliwe i to robi.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 9831 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 34282
Skoro jest zainteresownie, dwie sprawy:

1. To nie bedzie duzo tansze od mniejszego racka. Moge sie mylic. Wiec zysk jest tylko na "przestrzeni".

2. Kto porzedstawi koncept w jakims programie 3d i wrzuci screeny ?

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 9831 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 34282
Rownolegle do pomyslow indywidualnych, opracujmy liste sprzetow niezbednych do poszerzenia oferty Kelton.

Moje typy:

1. Maszyna do szrugsowania / wspiec na palce. Maszyna ladowana samodzielnie i osobno maszyna podpasowana pod stos.

2. Maszyna do wioslowania siedzac z podparciem klatki. Maszyna ladowana samodzielnie.

3. Lawka z linii heavy na skosie ujemnym. Zakres regulacji od 0 st do -45 st. Lawka musi posiadac blokade nog i pasowac do przylaczy juz istniejacych [prasa, blokady, modlitewniki]

4. Szyna scalajaca urzadenia stosowane. Konstrukcja pozwalajaca uzycie 1 stosu uniwersalnego, do 2-4 maszyn. Wymagana latwa i szybka regulacja do ktorej maszyny stos jest uzywany.

5. Maszyna do glute-ham-raise, reverse hyper, extensions. To bylby hit.

Lista jest otwarta. Proponuje wypracowac 10 typow, z czego wybierzemy 3, za ktore zabierzemy sie od zaraz.

Zapraszam do skladania propozycji, dyskusji i polemiki. Nie krepujcie sie.Zmieniony przez - puma666 w dniu 2009-08-31 15:50:58

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 18013 Wiek 27 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 266372
Ja opisze mój projekt, bo z 3d niestety nie miałem jeszcze do czynienia , kiedyś próbowałem i mi coś nie wychodziło...

Profil konstrukcyjny 50x50
Rozstaw dwóch profili pionowych 25cm
Wysokość regulacji min.10cm max. 180cm
Pręt blokujący fi.22

Myślę ,że tak było by dobrze.
Jeśli cena by nie przekroczyła 250zł, wtedy pewnie było by sporo chętnych.

Pozdrawiam

Siłownia - http://www.sfd.pl/t878173.html
CrossFit dla początkujących - http://www.sfd.pl/t865734.html

"Wpadłeś kibicować, czy może na randkę w ciemno/albo dopingujesz albo nie wpadaj z panienką/masz ją, ja wiem to, prawie jak Lech fajna/pamiętaj, że Kocioł, to nie park ani kawiarnia”

Znów ten sam banał: sterydy, kaftan, ojej...
Tylko dlatego, że macham sztangą, ty się machnij joy'em.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 39 Napisanych postów 9831 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 34282
ua...

Wysokość regulacji min.10cm max. 180cm
Pręt blokujący fi.22


Obawiam sie ze bardzo niebezpieczna zabawka ktora chcesz zaprojektowac. 180 cm zelastwa, na osobnych podstawach. Balbym sie tej konstrukcji uzywac. Chybotliwe, nie blokowane.

Dociski to potezne bestie, tu uzywa sie bardzo duzo. To takze jeden z tych "ruchow" w ktorych to sztanga decyduej gdzie idzie , a ty tylko wyznaczasz kompromis.

Z rysunku [stad daze byscie podawali opis techniczny i prezentacje 3d, moze byc papierowa] sadzilem ze to niskie narzedzie do floor pressow.

To co upchniesz w rozlozenie ciezaru u podstawy, to ten sam koszt co dopelnienie kontrukcji do budowy pelnego racka.
Nie jestem ekspertem od a do z, ale nie sadze by bylo to marginalnie tansze, niz rack za 499. Za to duzo bardziej niebezpieczne.

Co oczywiscie nie wyklucza jednego - jesli znajdzie sie projekt 3d, umiescimy to w naszej galerii sprzetow indywidualnych wraz z opisem, by ktos kto chce takie cos zamowic, mial podklad dla konstruktorow keltona. Ale na sprzedaz masowa tego poprostu nie widze.

Zmieniony przez - puma666 w dniu 2009-08-31 18:10:44

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 18013 Wiek 27 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 266372
Puma dziękuję za opinie I na pewno masz racje.
Teraz myślę nad kolejnymi projektami sprzętu i trochę zacznę ogarniać 3d.

Pozdrawiam

Siłownia - http://www.sfd.pl/t878173.html
CrossFit dla początkujących - http://www.sfd.pl/t865734.html

"Wpadłeś kibicować, czy może na randkę w ciemno/albo dopingujesz albo nie wpadaj z panienką/masz ją, ja wiem to, prawie jak Lech fajna/pamiętaj, że Kocioł, to nie park ani kawiarnia”

Znów ten sam banał: sterydy, kaftan, ojej...
Tylko dlatego, że macham sztangą, ty się machnij joy'em.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 43 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 437
A jakby połączyć ławkę do brzuszków, taką skośną z wyciągiem?
Maszyna do brzuszków zajmuje dużo miejsca i pieniędzy, a taką podczepiałoby jako dodatek do gotowego wyciągu i złożoną nie zajmowałaby jakieś max 40x10x150 cm. Spróbuje to rozrysować technicznie narazie zamieszczam prosty rysunek w paincie.

Coś jest niemożliwe, dopóki zjawi się ktoś kto nie wie, że to jest niemożliwe i to robi.

Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Czekam na wyjaśnienie sprawy %-)

Następny temat

[FAQ] MODDING SPRZĘTU - ZMIANY MAŁE I DUŻE

Fruzelina