SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

[FAQ] TECHNIKALIA ĆWICZEŃ SIŁOWYCH

temat działu:

Usuniete tematy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 342959

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Witam.
Mam pytanie odnośnie rozgrzewek i sposobów zapobiegania kontuzjom myślę tutaj o plecach.
Niestety operowanie dużymi ciężarami (200% i więcej w serii) na dużych liftach (Mc/przysiad/porecze/Wl) niestety niesie ze sobą ryzyko kontuzji, jak Ty sobie z tym radzisz?
Zawsze staram się o odpowiednią rozgrzewke, lecz duże ciężary obciążają w znacznym stopniu kręgosłup, jak sobie z tym radzić?
Niestety doznałem lekkiej kontuzji pleców (dokładnie niewiem co im jest ból pod lewą łopatką przy schylaniu i maks bol przy skętach tłowia) = przerwa od treningów i obawa przed powrotem do tych samych ciężarów.
Z góry dzieki


Jedyne kontuzje jakich w zyciu doznalem byly spowodowane treningami sw. Niektore lekkie, niektore bardzo powazne. Jezeli cokolwiek dzialo sie w okresie juz tylko strice kulturystycznym, bylo to najciesciej lekkie przypomnienie sobie tego co bylo kiedys - najczesciej spowodowane w czynnosciach codziennych niz na silowni. Odpukac - na silowni nigdy nie mialem kontuzji.

Najwazniejsze zasady:

1. Pozycje techniczne w kazdym cwiczeniu

2. Dobra rozgrzewka

3. Nawet nie mysl o rozciaganiu przez silownia cokolwiek badania naukowe nie powiedza i supeskutecznosci [tyczy sie tez zasady rozciagania antagonistow przed glownym liftem]

4. Zawsze sprawdzaj sprzet przed jego uzyciem

Nie uzywam pasa, atakuje maxy, nie nosze opasek ani zadnych innych sprzetow - cwicze najbardziej RAW jak sie da - i zyje zdrowo [odpukac].

Co wplywa na zwiekszenie bezpieczenstwa - rampa i dobra rozgrzewka przed treningiem. Rampa budzi CNS [przy okazji aktywujac miesnie] i rozgrzewa cialo. A dobra rozgrzewka jest obowiazkowa.

Moja wyglada tak:
[uwaga - wszystko odnosnie stawow tyczy sie ruchow prostych, anatomicznych, nie stosuje zadnych ruchow okreznych gdyz jestem swiadomy ich kontuzjogennego dziala na stawy. Wychodze z zalozenia ze 50% kontuzji moznaby uniknac gdyby WFisci w szkolach i intruktorzy na zajeciach masowych [sw, pilka nozna, kosz itd] odrobili swoja prace domowa]

5 minut swobodnego biegania

Nadgarstki gora-dol oburacz
Lokcie wyprosty na bok
Lokcie wyprostu skos przed toba
Lokcie wyprosty w przod
Trzy powyzszy powrotw nachwytem
Barki gora dol
Szerokie boksowanie w przod
Waskie boksowanie w przod
Szerokie boskowanie skos do gory
Szerokie boksowanie w gore
Glowa boki
Glowa brzod
Biodra boki
Kolana gora dol
Staw skokowy gora dol

Jak widzisz ide staw po stawie, stawiam na dynamike, nasladuje jedynie naturalna ruchy. Zakres powtorzen 10-20, tak by uzyskac cieplo w stawie.


Zmieniony przez - puma666 w dniu 2009-11-19 08:30:25

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
12 to duza liczba powtorzen wedlug Ciebie, ale jezeli mam zamiar zrobic mezocykl 14-15 tyg i pierwsze 3 tyg wlasnie stosuje 12 powtorzen jak wprowadzenie do treningu, nowe cwiczenia itd, na lzejszych ciezarach lepiej wyczuc, to wedlug Ciebie zly pomysl?

Chce zastosowac mezocykl wg. Girondy ale troche zmodyfikowany

3tyg*12 powtorzen - rampa i atak na maksa
3tyg*8 powtorzen - j.w.
1tyg- deloading
I tutaj moje pytanie: w orginale sa kolejne mikrocykl po 6 i 4 powtorzenia, moze lepiej zrobic w nich waveloading 3tyg*6/4/2/1/6/4/2/1 i 3tyg*4/3/2/1/4/3/2/1/4/3/2/1 ( liczba serii zaleznie od mikrocyklu ) niz standardowo?

Do tej pory balem sie ciezaru, ale teraz...widze, ze moge i bez potrzeby obawialem sie zarzucic wiecej ( przdzial 6-1 powtorzenie byl omijany z daleka ) dlatego chce zastosowac walsnei waveloading jako kontakt z silowym treningiem.

Myslisz, ze taki mezocykl na mase ma sens?

Trening jak u Girondy kazda partia 2x w tyg.


A, bo ty chodzilo o mezocykl Girodny. Wtedy ok.

Ale jedna rada - jest on dobrze zbudowany. Zamiast progresji - zastosuj rampe. Nie wprowadzaj wave loadingu. To swietny 50 letni mezocykl - stricte masowy - wave loaind da sie wprowadzic - ale na pierwszy raz nic nie zmieniaj.

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 15 Napisanych postów 1731 Wiek 24 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 23497
jeszcze raz zapytam o pas kulturystyczny, napisałeś że jeśli coś jest nie tak to należy udać się do rehabilitanta, ale w moim przypadku nie mam jak tego zrobić, w moim mieście takowych brak i nie mam funduszy na wycieczki wojewódzkie, a mam stwierdzoną chorobę scheuermanna ( w dzieciństwie ), objawy to wypchnięty brzuch ku przodowi.
czy moim przypadku mogę wykonywać przysiady i mc?
jeśli mogę to ja też mam nie używać pasa?
czy większy zakres powtórzeń jest bezpieczniejszy? jak bardzo?
jeśli robię przysiady nie dla masy i siły nóg, ale po to żeby pobudzić całe ciało do wzrostu to przy moim celu całoroczny zakres powtórzeń ok 12 będzie w pełni wystarczający?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Rush comes - nalegam bys udal sie do rehabilitanta lub innego fachowego terapeuty. Nalezy wykonac ci dokladnie badanie na stan obecny i zadecydowac czy kwalifikujesz sie na refundowana operacja lub cykl zabiegow rehabilitacyjnych ktore bedziesz mogl wykonywac sam w domu. Nie mam uprawnien uprawnien rehabilitanta, za to przestrzegam etyki i wiem ze nie wolno mi doradzac ci terapie leczniczych. Od tego sa fachowcy ktorzy widza cie face to face. Nie teraz,to pozniej - ale udaj sie koniecznie. Takie badanie wraz z planem dzialania bedzie ci potrzebna raz w zyciu. To nie tak wiele. Przy najblizszej wolnej okazji - zalatw to. Mozesz tylko zyskac.

Zmieniony przez - puma666 w dniu 2009-11-19 11:05:41

Zmieniony przez - puma666 w dniu 2009-11-19 11:06:11

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 671 Wiek 29 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 85330
Mam pytanie odnosnie dzwigania cięzarów cięzkich niesie za sobąto jakieś konsekwencje,w przypadku bulu głowy ,złamania itp.
Powedz mi jakie konsekwencje niesie jeszcze przetrenowanie i jak go zwalczyć.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Mam pytanie odnosnie dzwigania cięzarów cięzkich niesie za sobąto jakieś konsekwencje,w przypadku bulu głowy ,złamania itp.
Powedz mi jakie konsekwencje niesie jeszcze przetrenowanie i jak go zwalczyć.


Poczekaj bo sie rozpedziles. To co wyminiles to konsekwencje nie przestrzegania zasad bezpieczenstwa i zdrowego rozsadku. Sama kulturystyka nie niesie za soba takich patologii. Czynia je patologie ktore same tworzymy.

Przetrenowanie w formie o jakiej pisze sie w prasie - nie istnieje. To efekt adaptacji do treningu, grozne tak samo jak dla górala, który nigdy nie wyjechał z Zakopanego -> trzęsienie ziemi w Malezji.

Jedyne prawdziwe przetrenowanie to to wynikające z przetrenowania CNS. Istnieją jeszcze kontuzje kości, mięsni, ścięgien, stawów - ale one wynikają z głupoty treningowej / wypadków losowych z niedopatrzenia.

Prawdziwe przetrenowanie zwalczamy tak:

-Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, ktory daje nam skierowanie na specjalistyczne badania
-odstawienie treningow [wbrew przypuszczeniom - urosniesz]
-idealna dieta i regeneracja

Prosze nie bagatelizowac lekarza. Libido i serce to nie zabawki.

Ale jak pisalem - tyczy sie to prawdziwego przetrenowania. Nie mass-mediowego.

Zmieniony przez - puma666 w dniu 2009-11-19 11:55:37

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
A moze teraz jakies pytania o sprzet Kelton ? Dawno nie bylo nic bezposredniego.

Przypominam, sila demokrajcji wybraliscie ten FAQ jako Faq glowny, wiec tutaj mozemy zadawac takze pytania o modyfikacje sprzetu.

Zapraszam!

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 671 Wiek 29 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 85330
Ja mam pytanie o obciążenie keltona da się znlaleźć lub kupić ze 150 kg obciążania taniej niż 1000 zł?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 38 Napisanych postów 9831 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 34282
Takie pytania to nie do mnie :)
Ja jestem tylko moderatorem sfd. Nie produkuje i nie sprzedaje produktów Kelton. Jestem fanem marki takim jak wy.

Ale dam znac Dudzie :)

WIEDZMA JEST MOJA %)
Znizka 30% na sprzet Kelton:
http://www.sfd.pl/Pozegnalna_Znizka_30%_na_sprzet_Kelton_od_Pumy.-t624346.html

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 671 Wiek 29 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 85330
ok pisałeś że powstanie tu spis treści,można wiedzieć kiedy się go spodziewać?
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Prosze o wycene

Następny temat

ławka z skosem ujemnym

WHEY premium