SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

POJEDYNCZE PYTANIA VOL. 11

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 182281

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 9947 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52544
Jasne, odpocznij przede wszystkim

Robie podobnie, podczas okresu treningowego - w dni z treningiem mam więcej węgli - głównie w porze po treningu, a w nietreningowe zdecydowanie mniej - w sporej części z owoców

Poszukuję książki "Na początku był głód" M. Konarzewskiego, gdyby ktoś miał egzeplarz na sprzedaż - proszę o kontakt mailowy ;)

Jedna z bardziej przemądrzałych osób na forum.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 144 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 365
Skerx
jak już wspomniałem wyżej, olej rzepakowy, a olej rzepakowy rafinowany to różnica i tego będę się trzymał.


Też się tego trzymam, rafinowany jest znacznie zdrowszy, to nie ulega wątpliwości.

Skerx
Ale tak jak wspomniałem, poszukam źródeł, bo najwidoczniej Cie nie przekonuje.


Poszukaj ;). Moim zdaniem to Ty (i ogromna większość stąd akcje typu pokochajrzepak) nie chcesz się przekonać do rzepaku mimo, że wszędzie widać iż bije przereklamowaną oliwę z oliwek na głowę. Mogłabym wkleić milion wykresów, badań i tabelek a Ty i tak będziesz twierdził że oliwa jest lepsza, cóż mylisz się ale dojdziesz do tego jak znajdziesz czas. Albo przekonasz mnie jakimś wiarygodnym badaniem bo narazie wszelkie źródła potwierdzają moje przemyślenia ;). Oliwa jest zdrowsza dla ludzi z południa, którzy mają wysokotłuszczową dietę poprzez ryby których jedzą kilkukrotnie więcej niż my.



Zmieniony przez - hanna23 w dniu 2012-09-23 22:50:17
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 9947 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52544
Nie czytasz ze zrozumieniem.

Olej rzepakowy uważam za b. dobrej źródło tłuszczu w diecie. Jednak z racji zawartego w nim kwasu erukowego, podchodze do niego bezpiecznie - czyli nie traktuje go jako glowne zrodlo tluszczu w diecie.
I mowa tu o oleju rzepakowym tloczonym na zimno.

W stosunku do rafinowanego bedzie sie trzymał tego, co mi wiadomo na ten temat i jesli już używałbym go do smażenia.
Proponuje przesledzić proces rafinacji oleju i zastanowić się, czy faktycznie olej rafinowany jest zdrowszy

Poszukuję książki "Na początku był głód" M. Konarzewskiego, gdyby ktoś miał egzeplarz na sprzedaż - proszę o kontakt mailowy ;)

Jedna z bardziej przemądrzałych osób na forum.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 144 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 365
Oj jesteś mocno nie na czasie, kwas erukowy ze względu na normy został wyeliminowany już dawno temu! Poczytaj dokładnie jakie są normy dziś, jaki stopień uszlachetnienia. Kiedyś owszem powodował iż olej rzepakowy mógł być szkodliwy, teraz to już mit. Kwas erukowy ma w składzie izomer trans a to najgorsze co może być dla zdrowia. Kiedyś olej rzepakowy miał go nawet 40%, teraz to już nie przejdzie, podniosły się znacznie normy i maksymalna ilość to 2%! Więc kwasu brasydynowego olej rzepakowy ma znikome ilości nie mające wpływu na zdrowie człowieka.

Obecnie dostępny w sprzedaży olej rzepakowy jest uzyskiwany z uszlachetnionej, tzw. niskoerukowej odmiany rzepaku, gdzie zawartość tego kwasu w oleju jest bardzo niska (nawet poniżej 2%)[3].


To samo rafinacja - rafinacja DODATKOWO USZLACHETNIA! To nie szkoda dla oleju a POZYTYW, dzięki rafinacji niszczone są wszelkie szkodliwe elementy, olej jedyne co traci to procent witamin (mimo to ma o wiele ich więcej nawet po rafinacji niż oliwa), zwiększa się natomiast wiele innych zalet jak chociażby długość przechowywania, brak ryzyka powstawania szkodliwych związków, zresztą poczytaj bo masz naprawdę stare wiadomości. I absolutnie nie polecam oleju do smażenia, olej należy spożywać w formie surowej do sałatek i to każdy (oliwę też). Do smażenia jest smalec.

Zachwycamy się oliwą z oliwek, doceniamy olej słonecznikowy, a olej rzepakowy...? Jak mówi przysłowie „cudze chwalicie, swego nie znacie”.
A przecież to właśnie olej rzepakowy ma najdoskonalszy skład kwasów tłuszczowych. Dzięki wyeliminowaniu kwasu erukowego, którego w uprawianych dawniej odmianach było aż 48-54%, a później obniżeniu zawartości glukozynolanów (szkodliwe związki siarkowe), powstała możliwość produkcji pełnowartościowego surowca olejarskiego. I tak od początku lat 90. w Polsce, Unii Europejskiej i Kanadzie uprawiane są wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszone, tzw. „00”. Odmiany wpisywane do Krajowego Rejestru w Polsce nie mogą przekraczać zawartości 1% kwasu erukowego w oleju z nasion oraz glukozynolanów - 15µmoli /g suchej masy nasion. Przy wyhodowaniu odmian „00” wykorzystano naturalną zmienność genetyczną bez uciekania się do korzystania z obcego DNA, a więc nie są to odmiany genetycznie modyfikowane (GMO). Cieszy zwłaszcza fakt, że to osiągnięcia m.in. polskiego naukowca zrewolucjonizowały światową hodowlę rzepaku. Prof. dr hab. Jan Krzymański z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Poznaniu, obchodził niedawno 80. urodziny i wciąż wspiera branżę olejarską swoją olbrzymią wiedzą i doświadczeniem.
W takim kontekście aż wstyd przytaczać najnowsze badania opinii publicznej, z których wynika, że olej rzepakowy uważany jest za niezbyt zdrowy, w przeciwieństwie do oliwy z oliwek czy oleju słonecznikowego.

Kwasy tłuszczowe w oleju
Olej rzepakowy zawiera najwięcej kwasów omega-3 (kwas linolenowy) spośród olejów roślinnych. W tej kwestii musi ustąpić tylko olejowi lnianemu, który jest jednak nietrwały. Dla porównania olej słonecznikowy zawiera tylko śladowe ilości tego kwasu, a oliwa z oliwek dziesięciokrotnie mniej niż olej rzepakowy. Kwasów z rodziny omega-3 organizm człowieka nie potrafi syntezować od nowa dlatego musimy mu je regularnie dostarczać. Oprócz oleju rzepakowego cennym ich źródłem są ryby, a część osób kupuje kapsułki z omega-3 w aptece. Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie z 2003 roku zaliczyła kwasy omega-3 do składników żywności zmniejszających ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i nowotworów złośliwych. Kwas ten wpływa ponad to na rozwój umysłowy, stan emocjonalny i zdrowie psychiczne człowieka.

Naszemu organizmowi potrzebny jest także kwas omega-6 (linolowy), który stanowi około 20% kwasów tłuszczowych w oleju rzepakowym. Z punktu widzenia żywieniowego ważna jest nie tylko ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (w oleju rzepakowym: omega-3 + omega-6 = 30%), ale również ich proporcja. W oleju rzepakowym relacja omega-6 do omega-3 jest szczególnie korzystna, wynosi około 2:1 i jest praktycznie idealna z punktu widzenia potrzeb żywieniowych. Dla oliwy z oliwek relacja ta wynosi jak 9:1, a dla oleju słonecznikowego >136:1. Praktycznie nie istnieje olej roślinny, który miałby korzystniejszą relację obu kwasów niż olej rzepakowy.
Kolejny istotny składnik olejów roślinnych to kwas oleinowy. Zaraz po oliwie z oliwek najwięcej, bo aż 62%, znajduje się go właśnie w oleju rzepakowym. Inne oleje roślinne zawierają go średnio połowę mniej. Kwas ten reguluje zawartość złego cholesterolu LDL we krwi oraz proporcje fakcji HDL do LDL. W przyszłości olej rzepakowy wyprzedzi oliwę z oliwek również w tej kwestii, gdyż w opracowaniach hodowlanych są już odmiany o wyższej zawartości kwasu oleinowego niż oliwa z oliwek.

Substancje czynne
Po procesie rafinacji pozostają w oleju tak zwane substancje niezmydlające się. W ich skład wchodzą związki biologicznie czynne: sterole roślinne i ich estry, tokoferole, karoteny, woski, związki polifenolowe. Obecność ich w oleju decyduje o tym, że można go zaliczyć do tzw. żywności funkcjonalnej.

Sterole roślinne, nazywane też fitosterolami, konkurując z cholesterolem mogą wspomagać działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi. Sumaryczna zawartość fitosteroli w oleju rzepakowym wynosi około 12 mg/g oleju.

Występujące w oleju rzepakowym tokochromanole są reprezentowane głównie przez tokoferole. Ich sumaryczna zawartość wynosi około 800 mg/kg. Wszystkie tokoferole mają zdolność wychwytywania wolnych rodników i ochrony przed utlenianiem. Ważniejszą ich rolą biologiczną jest to, że posiadają aktywność witaminy E, zwanej witaminą młodości.

Olej rzepakowy zawiera znacznie więcej steroli i tokoferoli niż oliwa z oliwek.

Substancją typu polifenoli występującą w nasionach rzepaku w największej ilości jest synapina. Związki polifenolowe posiadają zdolność wychwytywania wolnych rodników i pod tym względem współdziałają z tokoferolami zapobiegając utlenianiu i psuciu się oleju.

Substancją typu polifenoli występującą w nasionach rzepaku w największej ilości jest synapina. Związki polifenolowe posiadają zdolność wychwytywania wolnych rodników i pod tym względem współdziałają z tokoferolami zapobiegając utlenianiu i psuciu się oleju.

Zmieniony przez - hanna23 w dniu 2012-09-23 23:46:51
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 9947 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52544
Oj jesteś mocno nie na czasie, kwas erukowy ze względu na normy został wyeliminowany już dawno temu!

Wiem o tym, że zawartość kwasu erukowego w aktualnie sprzedawanym oleju rzepakowym to ok. 2%. Jednak sam w sobie kwas erukowy budzi kontrowersję, stąd moje podejście do niego.

Co do samego oleju rzepakowego również w wielu kwestiach sie zgodzę - sam go stosuje, jednak w dość ograniczonej ilości, na korzyść innych źródeł tłuszczu.

Już pomijając inne kwestie, moja niepewność budzi wpływ procesu rafinacji oleju, na zawartość poszczególnych tł, w tym NNKT. W moim mniemaniu poddanie oleju rafinacji w wysokiej temperaturze nie sprzyja zachowaniu identycznego podziału lipidowego - co za tym idzie uposledza jego wartościowość nie tylko pod względem utrat w sferze witamin.

Niestety nie mogłem dzisiaj znaleźć niczego sensownego, traktującego o tym. A niestety strony internetowe typu "pokochajrzepak", czy "kulinaria", nie są mnie dla źródeł wiedzy naukowej


Cos mi zyebało z tekstem

Moja prośba - podawaj źródła cytatów, które wrzucasz tutaj







Zmieniony przez - Skerx w dniu 2012-09-24 02:26:06

Poszukuję książki "Na początku był głód" M. Konarzewskiego, gdyby ktoś miał egzeplarz na sprzedaż - proszę o kontakt mailowy ;)

Jedna z bardziej przemądrzałych osób na forum.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 144 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 365
Też trochę czytam o tej rafinacji i chciałabym jakieś badania ale wszystko co dotąd znalazłam to jak mówisz źródła mało wiarygodne, BTW to aż zatrważające jeśli w Internecie ten ogrom pozytywów o czymś jest zorganizowany, może to oznaczać że niemal każda opinia jest zmyślona a wiele produktów jest w istocie innych niż wskazuje na to informacja.

Chyba popsuliśmy forum.

Zmieniony przez - hanna23 w dniu 2012-09-24 03:00:57
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 80 Napisanych postów 9947 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 52544
Do poczytania:

http://www.ipmt.waw.pl/content/File/Rocznik IPMiT 05.pdf

http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/1/br 1_2011 s. 050-060.pdf

Z mojej strony to tyle w kwestii rafinacji oleju. Nie bedę nikogo przekonywał, bo nie mam w tym interesu Sama osądź, co jest dla Ciebie lepsze i w co warto inwestować


Zmieniony przez - Skerx w dniu 2012-09-24 15:36:06

Poszukuję książki "Na początku był głód" M. Konarzewskiego, gdyby ktoś miał egzeplarz na sprzedaż - proszę o kontakt mailowy ;)

Jedna z bardziej przemądrzałych osób na forum.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 352 Wiek 28 lat Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 16345
Gdzie mogę znaleźć tabelę z normami tłuszczu, wody, kości i mięśni w organizmie(%)??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 406 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 5211
Witam, mam krótkie pytanie.
Ile należy jeść węgli i tłuszczu?
Z tego co czytałem białko 2-2,5g na kg masy, a jak tu jest z ww i t?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 144 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 365
Zależy od diety, białka od 1.5 do 2.2 (2.5 to już kulturyści albo pseudokulturyści)

Skerx co Ty za starocie wklejasz, weź no się wysil ;)

Zmieniony przez - hanna23 w dniu 2012-09-24 18:14:05
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Potrzebuję pomocy.

Następny temat

Czy w Macdonaldzie sprzedają coś zdrowego?

forma lato